SERWISY PARTNERSKIE rynek-kolejowy.pl rynekinfrastruktury.pl transport-publiczny.pl tor-konferencje.pl zdgtor.pl
PKP Intercity obniża ceny biletów od 1 marca!
Łukasz Malinowski 07 lutego 2023
Jest oficjalny komunikat – od 1 marca PKP Intercity obniży ceny biletów. Jak czytamy, ceny bazowe na połącznia kategorii TLK i IC będą średnio o około 11% niższe od obecnie obowiązujących, zaś dla kategorii EIC i EIP – średnio o około 15%, wracając tym samym do poprzedniego poziomu sprzed 11 stycznia.
PKP Intercity będzie współpracować z Politechniką Warszawską
Pendolino do Wilna? PKP Intercity dużo ostrożniejsze niż MI
PKP Intercity podsumowuje rekordowy rok 2022
Strażacy polecieli Dreamlinerem LOT-u do Turcji (aktualizacja)
Mateusz Kieruzal 06 lutego 2023
Boeing 787-8 Dreamliner Polskich Linii Lotniczych LOT poleciał z Lotniska Chopina wraz ze strażakami do Turcji. Odlot maszyny był kilkakrotnie przekładany, ale w końcu udało się o 21:44. Polskie służby ratownicze pomogą Turkom w akacji ratowniczej po porannym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło wschodnią cześć Turcji. Polacy zamierzają lądować w Gaziantep.
LOT poleci dla Rainbow Tours do Wenezueli
PLL LOT. Jakie było 7 lat rządów Milczarskiego?
PLL LOT lata do Jassów zamiast Kiszyniowa. Rumuńskie porty przejmują obsługę ruchu z Mołdawii
Porozumienie PSE z Centrum Operacji Powietrznych
inf. pras. 06 lutego 2023
Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. poinformowały w oficjalnym komunikacie o współpracy z lotnictwem wojskowym przy wykonywaniu lotów przez śmigłowce i bezzałogowe statki powietrzne PSE na potrzeby monitorowania infrastruktury krytycznej. Porozumienie w tej sprawie podpisano 2 lutego w siedzibie PSE w Konstancinie-Jeziornie.
Pięć lat partnerstwa Emirates i flydubai
Avionic szybuje z Comarch ERP Optima
Finnair i Juneyao Air zacieśnią współpracę na trasie Helsinki – Szanghaj
Aegean, Lufthansa i Wizz Air zainteresowane macedońskimi dopłatami
Mateusz Kieruzal 04 lutego 2023
Trzech przewoźników złożyło oferty na uruchomienie nowych tras z portów lotniczych w Skopje i Ochrydzie w zamian za otrzymanie subsydiów finansowych, które rząd Macedonii Północnej zapewni liniom do 2026 r. O dopłaty wystąpiły greckie linie lotnicze Aegean, niskokosztowy przewoźnik Wizz Air i niemieckie narodowe linie Lufthansa.
PKP Intercity obniża ceny biletów od 1 marca!
Bydgoszcz: Kreta dołączyła do oferty czarterów. Trzeci kierunek do Grecji
5,35 mln pasażerów w litewskich trzech lotniskach w 2022 roku
Armenia. Wizz Air vs ULC. Kto ma rację?
Mateusz Kieruzal 03 lutego 2023
Wizz Air ogłosił, że będzie latał z Katowic do Erywania w Armenii. Dzień później, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydał komunikat, że węgierski przewoźnik nie ma zezwolenia eksploatacyjnego, które jest wymagane, aby rejsy na takiej trasie realizować. ULC weryfikuje, czy można zastosować przepisy umowy lotniczej o otwartym niebie między UE a Armenią, gdyż Polska do tej pory porozumienia nie ratyfikowała. Komisja Europejska przekazała Rynkowi Lotniczemu, że umowa jest już wiążąca. Kto w takiej sytuacji ma rację? To zależy, czy pod uwagę brany jest prymat prawa wspólnotowego nad krajowym.
Wizz Air wracają do Stambułu i uruchomią wiosną 11 nowych tras z Turcji
Wizz Air przewiózł ponad 45 mln pasażerów w 2022 roku. Więcej niż w 2019
Wizz Air znów lata z Łodzi (zdjęcia)
Turcja nie obsłuży rosyjskich i białoruskich samolotów? Rośne presja z Waszyngtonu
Tomasz Śniedziewski 03 lutego 2023
Stany Zjednoczona naciskają na tureckie firmy z branży obsługi naziemnej, by te wymówiły umowy o serwisowaniu rosyjskich i białoruskich samolotów. Największa firma miała ostrzec o takiej możliwości zainteresowanych przewoźników, informuje serwis Middle East Eye.
Ukraina. Pierwszy pociąg ponownie dotarł do Chersonia
Rosja: Mobilizacja nie oszczędzi pracowników linii lotniczych?
Ukrzaliznycia i Orlen dostarczą paliwa dla gospodarki Ukrainy
Niemcy i Hiszpania: Koniec obowiązku maseczek w pociągach
Michał Szymajda 02 lutego 2023
Od 2 lutego nie ma już obowiązku noszenia masek na pokładach pociągów w Niemczech. Możemy mówić o symbolicznym końcu restrykcji koronawirusowych, bo podobny krok w najbliższych dniach zapowiedziała Hiszpania.
Koniec masek w samolotach i na lotniskach. Nawet w Ryanair!
Koniec z maseczkami w British Airways, Virgin Atlantic i na Heathrow
USA naciskają na Turcję w sprawie rosyjskich linii
Mateusz Kieruzal 01 lutego 2023
Stany Zjednoczone Ameryki Północnej naciskają na władze Turcji, aby ta powstrzymywała rosyjskie linie lotnicze przed lataniem samolotami amerykańskiej produkcji do i z kraju. Urzędnicy zaznajomieni ze sprawą powiedzieli „The Wall Street Journal”, że Waszyngton zaczął naciskać mocniej na inne państwa, aby te egzekwowały sankcje nałożone na Moskwę, która dokonała inwazji militarnej na Ukrainę w lutym zeszłego roku. Boeingi użytkowane przez rosyjskie linie od 1 października wykonały do i z Turcji ponad 2100 lotów.
Słaby marzec linii z grupy Aerofłotu. Spadki nawet na trasach krajowych
Ostatnie takie wyniki? Aerofłot publikuje dane za 2021 rok
Aerofłot i Rossija zawieszają trasy na południe kraju i niektóre z Armenii
Dyrektywa Omnibus obowiązuje także linie lotnicze
Mateusz Kieruzal 25 stycznia 2023
Od nowego roku weszły do porządku prawnego przepisy unijnej dyrektywy Omnibus, która ma na celu uporządkowanie antykonsumenckich praktyk przedsiębiorców oferujących różnorakie promocje. Jak przekazał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, nowymi przepisami związane są linie lotnicze, jeśli oferują promocje na realizowane przez siebie loty. Do tej pory żaden przewoźnik operujący z Polski nie stosuje ustawowego wymogu.
Komunikat ULC: Wizz Air nie ma zgody na loty z Polski do Armenii
ULC: 16,6 mln pasażerów po półroczu 2022. Ryanair z przewagą nad LOT i Wizz Air
Negocjacje umowy o komunikacji lotniczej między Polską a Arabią Saudyjską
Bruksela kwestionuje sprzedaż samolotów dla Aerofłotu. Złamano sankcje?
Mateusz Kieruzal 24 stycznia 2023
Komisja Europejska skontaktowała się z rządem Irlandii po tym, jak na jaw wyszły informacje, że narodowe rosyjskie linie lotnicze Aerofłot dokonały zakupu dziesięciu boeingów 777 od irlandzkiego leasingodawcy. Kary dla każdego Irlandczyka, który pomagał w złamaniu sankcji UE nałożonych na Rosję, to trzy lata więzienia i maksymalna grzywna w wysokości 500 tys. euro.
Kto lata nad Afganistanem? Aerofłot i spółka
Aerofłot wznawia trzy dalekie trasy, ale bez Delhi
Aerofłot kupi 339 rosyjskich samolotów
Davos: Ekologiczna hipokryzja biznesu i polityki
Mateusz Kieruzal 20 stycznia 2023
Do szwajcarskiego Davos, gdzie jak co roku odbywa się Światowe Forum Ekonomiczne, zjechała światowa elita biznesu i polityki. Do Szwajcarii większość przyleciała prywatnymi samolotami. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że większość tych osób kategorycznie krytykuje odbywanie krótkich lotów samolotem, gdyż emitują one najwięcej zanieczyszczeń. Niestety, kiedy do gry wchodzi wielki biznes, ekologiczne zapatrywania schodzą na dalszy plan, a zwycięża polityka i hipokryzja.
Rządowy samolot nie mógł przelecieć nad Chinami
Dmowski i Paderewski wciąż poza Polską. Opóźnienia dostaw maszyn dla VIP-ów
„Nikt nie wpływał na decyzje załogi". LOT: Postępowanie wykazało brak naruszeń
Belgijski uniwersytet zakazuje pracownikom krótkich lotów
Mateusz Kieruzal 17 stycznia 2023
Uniwersytet w Antwerpii zabronił swoim pracownikom podróży lotniczych do miejsc, do których można dotrzeć pociągiem w czasie krótszym niż osiem godzin. Jeśli pracownicy naukowi zamierzają uczestniczyć w kongresach lub konferencjach w Europie, zobowiązani są do podróżowania pociągiem. Działanie podjęte przez władze belgijskiej uczelni jest swego rodzaju precedensem, jeśli chodzi o sposoby odbywania podróży służbowych przez pracowników naukowych. Przejazdy pociągiem, zamiast krótkich lotów samolotem, mają zmniejszyć emitowany przez uniwersytet ślad węglowy i jego wpływ na środowisko naturalne.
Maastricht chce zakazać lotów starszymi B747
USA znoszą zakaz lotów na Kubę
Kanada: Rosyjskie samoloty próbują łamać zakaz
Strategiczne inwestycje transportowe w rozwój i bezpieczeństwo Europy
inf. pras. 16 stycznia 2023
W minionych dniach Bank Światowy opublikował prognozy wskazujące na obniżenie tempa rozwoju gospodarczego w 2023 roku. O ile gospodarkę światową mogą czekać trudne czasy, Polska znajduje się na liście krajów, dla których wciąż prognozowany jest wzrost gospodarczy, a jego niższy, niż prognozowany jeszcze w ubiegłym roku poziom, związany jest głównie ze znacząco niższym wzrostem w strefie euro. Jednak pomimo czasowego spowolnienia, spowodowanego początkowo pandemią koronawirusa, a obecnie wojną w Ukrainie, Europa Środkowo-Wschodnia pozostaje regionem, zapewniającym znaczące możliwości inwestycyjne.
Porozumienia CPK z KOWR i KZN. Przybyło nieruchomości zamiennych dla mieszkańców
RDD: Wspólne inwestycje kolejowe w regionie Trójmorza
CPK: Roboty budowlane na terenie lotniska. Konsultacje rynkowe wykonawców
Kto lata nad Afganistanem? Aerofłot i spółka
Mateusz Kieruzal 15 stycznia 2023
Liczba operacji lotniczych odbywających się nad przestrzenią powietrzną Afganistanu gwałtownie zmalała, po tym jak wojska Koalicji pod przywództwem Amerykanów wycofały się ze stacjonowania w kraju, a Talibowie przejęli pełną władzę nad całym państwem. Zagraniczne linie lotnicze z dnia na dzień podjęły decyzję o zaprzestaniu realizacji lotów do i z Kabulu. Teraz, lokalne lotnictwo cywilne zaczyna się odradzać. Bez problemu można dostać się np. z Dubaju do Kabulu. Ciekawą sprawą jest to, że przeloty przez afgańską przestrzeń powietrzną realizują tylko rosyjskie linie lotnicze, np. narodowy przewoźnik Aerofłot.
Bruksela kwestionuje sprzedaż samolotów dla Aerofłotu. Złamano sankcje?
Aerofłot wznawia trzy dalekie trasy, ale bez Delhi
Aerofłot kupi 339 rosyjskich samolotów
Lawina wylotów z Chin? Niezupełnie
Tomasz Śniedziewski 14 stycznia 2023
Podczas gdy w opinii publicznej pojawiają się głosy wieszczące pojawienie się fali turystów z Chin zaraz po otwarciu przez ten kraj granic, dane pokazują, że przynajmniej na razie daleko jest jeszcze do osiągnięcia poziomu wylotów sprzed pandemii, informuje Financial Post.
Serial magnesem do lotów na Sycylię. Także dla Polaków
Najbardziej ruchliwe trasy świata w 2022 roku
Chiny planują wzrost liczby lotów oraz szybką odbudowę liczby pasażerów
Mazowsze: Sąd po stronie Modlina
simetra 13 stycznia 2023
Władze Mazowsza poinformowały o tym, że Port Lotniczy Warszawa-Modlin wygrał w sądzie z PPL-em w drugiej instancji. O co próbowało od miesięcy zabiegać Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL)? O wyeliminowanie z obrotu prawnego uchwały zgromadzenia wspólników Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa Modlin sp. z o.o. dotyczącej wsparcia finansowego na rozwój lotniska w Modlinie.
Warszawa-Modlin. 3,1 mln pasażerów w 2022. Lepiej niż przed pandemią
Warszawa-Modlin: Ponad 300 tys. pasażerów w październiku
Air Moldova w Modlinie. W końcu nowy klient lotniska
Imperium kontratakuje. Chiny zawieszają wydawanie wiz w odwecie za restrykcje wjazdowe
Tomasz Śniedziewski 10 stycznia 2023
Władze w Pekinie podejmują pierwszy środek odwetowy w stosunku do krajów, które wprowadziły restrykcje wjazdowe dla obywateli Chin, po tym gdy kraj ten gwałtownie porzucił politykę “Zero COVID”. Ambasada ChRL w Seulu ogłosiła, iż nie zawiesza wydawania Koreańczykom wiz krótkoterminowych, z kolei media w Japonii mówią o zawieszeniu wydawania wiz Japończykom.
Chiny zamknęły się na podróżnych z Wielkiej Brytanii, Belgii i Filipin
Amerykańsko-chiński impas. Propozycja Chin nie spełnia oczekiwań przewoźników z USA
Stany Zjednoczone grożą, że zamkną swoje niebo dla linii lotniczych z Chin, Chiny wprowadzają nowe reguły
Unia Europejska gotowa wprowadzić obowiązek testów COVID dla podróżnych z Chin
Tomasz Śniedziewski 04 stycznia 2023
Można się spodziewać, iż w ciągu najbliższych dni Unia Europejska przywróci obowiązek testowania się na obecność koronawirusa dla podróżnych z Chin, żeby zapobiec wzrostowi zachorowań w Europie przywlekanych z Kraju Środka, informuje Financial Times.
UE: Linie muszą płacić więcej za emisję CO2
Unia Europejska: 21 rosyjskich linii na lotniczej czarnej liście
UE zakazuje leasingu samolotów do Rosji
Polska – Turcja: Uśpiony przez politykę popyt na loty
Mateusz Kieruzal 03 stycznia 2023
Z każdym rokiem wzrasta liczba pasażerów podróżujących samolotem z Polski do Turcji, zarówno w ramach regularnych, jak i czarterowych operacji lotniczych. Turkish Airlines widząc duży popyt, zapowiedziały uruchomienie lotów ze Stambułu do Katowic.
Turkish Airlines planują 28 nowych kierunków i ogromny wzrost w 2023 roku
Nowa trasa Turkish Airlines. Stambuł zyska połączenie z Sycylią
Turkish Airlines połączą Stambuł z Katowicami. Latem codzienne rejsy!
Macedonia Północna udzieli dotacji za loty
Mateusz Kieruzal 01 stycznia 2023
Macedońskie Ministerstwo Transportu i Komunikacji ogłosiło przetarg, w którym mogą wziąć udział linie lotnicze, które zobowiążą się do uruchomienia z portów lotniczych w Skopje i Ochrydzie loty na nowych kierunkach. Chętne do subsydiów linie muszą przewozić co najmniej 10 mln pasażerów, a w 2019 roku powinny osiągnąć minimum 25 mln euro zysku. Macedoński minister transportu i komunikacji wskazuje, że w przetargu przewagę będą miały linie lotnicze latające na główne lotniska.
PKP Intercity obniża ceny biletów od 1 marca!
Bydgoszcz: Kreta dołączyła do oferty czarterów. Trzeci kierunek do Grecji
5,35 mln pasażerów w litewskich trzech lotniskach w 2022 roku
Chorwacja wchodzi do strefy euro i Schengen
inf. pras. 01 stycznia 2023
Chorwacka Wspólnota Turystyczna prowadzi działania informacyjne w sieciach społecznościowych i internetowych kanałach komunikacji na temat wprowadzenia euro jako oficjalnej waluty w Chorwacji od dnia 1 stycznia 2023 roku.
PKP Intercity obniża ceny biletów od 1 marca!
Bydgoszcz: Kreta dołączyła do oferty czarterów. Trzeci kierunek do Grecji
5,35 mln pasażerów w litewskich trzech lotniskach w 2022 roku
SkyUp realizują loty wspierające Ukrainę
Redakcja 28 grudnia 2022
Pod koniec grudnia bieżącego roku SkyUp Airlines zrealizowały na zlecenie organizacji charytatywnych i fundacji kilka lotów czarterowych w celu wsparcia Ukrainy oraz obywateli tego kraju, który zmaga się z agresją rosyjskich wojsk.
Antalya nową bazą techniczną dla samolotów SkyUp
Seruchow (SkyUp): Zakładamy linie w UE
Dwunasty samolot wzmocnił flotę ukraińskich SkyUp
MON kupił od Airbusa dwie satelity i stację odbiorczą
Redakcja/inf. pras. 28 grudnia 2022
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w mediach społecznościowych o zakupie od Airbus Defence dwóch satelitów obserwacyjnych wraz ze stacją odbiorczą, która powstanie w Polsce. Jak informuje Polska Agencja Prasowa wartość kontraktu między Agencją Uzbrojenia MON a europejską firmą to ok. 575 mln euro netto.
Astronomiczny problem z rojami satelitów. Nocne niebo nie będzie już takie samo
Berlin zablokował wypłatę premii dla zarządu Lufthansy
Mateusz Kieruzal 27 grudnia 2022
Grupa Lufthansa ogłosiła, że członkowie zarządu nie będą mieli wypłaconych wielomilionowych premii za lata 2021-2022. Niemiecki rząd sprzeciwił się ogłoszonemu planowi wypłaty dodatkowego wynagrodzenia dla zarządzających niemieckimi liniami, argumentując, że tak wysokie premie naruszałyby ustalenia udzielonej przez państwo pomocy publicznej, jaką niemieckie przewoźnik otrzymał w ramach start spowodowanych pandemią COVID-19. Lufthansa otrzymała od Berlina dziewięć miliardów euro.
Dreamlinery Lufthansy wiosną w pięciu kolejnych miastach USA i Kanady
Lufthansa rozważa zmianę siedziby z Kolonii na Monachium
Pierwszy z reaktywowanych A380 Lufthansy na przeglądzie w Manili
Chiny znoszą restrykcje i przygotowują się na większą liczbę lotów
Redakcja 27 grudnia 2022
Chiny zniosą od 8 stycznia obowiązek kwarantanny dla przylatujących z zagranicy. – Państwo Środka otwiera się na świat po przeszło trzech latach izolacji – podkreślił w mediach społecznościowych Jakub Jakóbowski, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
Chiny: Ograniczenie rejsów i jeszcze niższe wypełnienie samolotów do Szanghaju
Turcja ewakuowała z Kijowa dwa wojskowe A400M
Rafał Dybiński 21 grudnia 2022
20 grudnia bieżącego roku Turcja ewakuowała dwa airbusy A400M swoich sił powietrznych z lotniska Boryspol pod Kijowem.
Dwa tureckie A400M utknęły w Kijowie. Załogi czekają w ambasadzie
Airbus: 400M z certyfikatem do lotów z automatycznym sterowaniem na małej wysokości
Chiny planują wzrost liczby lotów oraz szybką odbudowę liczby pasażerów
Tomasz Śniedziewski 19 grudnia 2022
Władze Chin planują zwiększenie liczbę lotów, tak by do 6 stycznia 2023 roku osiągnąć poziom 70 proc. średniej liczby pasażerów z 2019 roku, informuje Agencja Reutera, powołując się na chiński serwis informacji finansowych Caixin.
Serial magnesem do lotów na Sycylię. Także dla Polaków
Lawina wylotów z Chin? Niezupełnie
Najbardziej ruchliwe trasy świata w 2022 roku
Twitter pod rządami Elona Muska zawiesza konta ADS-B śledzące ruch lotniczy
Tomasz Śniedziewski 16 grudnia 2022
Z platformy społecznościowej Twitter znikają konta stron internetowych oferujących usługę śledzenia na żywo ruchu lotniczego. Władze platformy, która niedawno została przejęta przez Elona Muska, drugiego najbogatszego człowieka świata, tłumaczą posunięcie koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa. Fani lotnictwa uznają tłumaczenia za absurdalne.
Ukraina: Tańsze opłaty za tranzyt i duży wzrost liczby lotów
Trasa Hongkong – Tajwan najbardziej popularną na świecie
Duże tygodniowe spadki ruchu lotniczego w Polsce
Czy Katar kupił umowę o otwartym niebie z UE?
Mateusz Kieruzal 15 grudnia 2022
Unijni parlamentarzyści chcą sprawdzić, czy Katar niesłusznie wywarł wpływ na zawarcie kluczowej dla siebie umowy o transporcie lotniczym, tzw. umowy o otwartym niebie UE-Katar, która zapewnia katarskimi liniom Qatar Airways nieograniczony dostęp do rynku lotniczego Unii Europejskiej. Europosłowie badają sposoby, aby zahamować wejście w życie lukratywnej umowy. Belgijska policja w ramach śledztwa w sprawie korupcji w Parlamencie Europejskim przejęła 1,5 mln euro w gotówce.
Spór Qatar Airways i Airbus zażegnany. Jest wspólne oświadczenie
Spór z Qatar Airways. Airbus wprowadza zmiany konstrukcyjne w A350
Qatar Airways chcą podwoić podaż w Australii. Qantas protestuje
UE: Linie muszą płacić więcej za emisję CO2
Mateusz Kieruzal 15 grudnia 2022
W ostatnim tygodniu nasiliła się presja wywierana na linie lotnicze, zwłaszcza w Europie, aby ograniczyły one emisje dwutlenku węgla. Mając na celowniku przewoźników lotniczych, Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej chcą, aby operatorzy płacili wyższe podatki, a bezpłatne uprawnienia do emisji CO2 dla branży lotniczej będą stopniowo wycofywane.
Unia Europejska gotowa wprowadzić obowiązek testów COVID dla podróżnych z Chin
Unia Europejska: 21 rosyjskich linii na lotniczej czarnej liście
UE zakazuje leasingu samolotów do Rosji
Ważne porozumienie polsko-czeskie dotyczące ultralekkich maszyn
inf. pras. 14 grudnia 2022
12 grudnia 2022 roku Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson oraz Wiceprezes Stowarzyszenia Lekkich Statków Powietrznych Republiki Czeskiej (Letecka Amaterska Asociace - LAA) Jan Fridrich podpisali porozumienie w sprawie w sprawie harmonizacji wymagań technicznych w zakresie zdatności do lotu ultralekkich samolotów i wzajemnej walidacji zatwierdzeń typu dla importowanych samolotów ultralekkich o maksymalnej masie startowej do 600 kg.
Qatar Airways i Air Serbia zawiązują partnerstwo
Emirates i Air Canada łączą programy lojalnościowe
Współpraca w zakresie obronności w niepewnych czasach
Zakończenie projektu wspierającego dekarbonizację polskich portów
inf. pras. 13 grudnia 2022
12 grudnia 2022 r. odbyło się posiedzenie Komitetu Sterującego, który podsumował realizację projektu „Modernizacja polskiej sieci portów lotniczych w zakresie redukcji emisji CO2”. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane z inicjatywy Ministerstwa Infrastruktury, przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej, za pośrednictwem Instrumentu Wsparcia Technicznego oraz we współpracy z Dyrekcją Generalną ds. Wspierania Reform Strukturalnych Komisji Europejskiej.
PKP Intercity obniża ceny biletów od 1 marca!
Bydgoszcz: Kreta dołączyła do oferty czarterów. Trzeci kierunek do Grecji
5,35 mln pasażerów w litewskich trzech lotniskach w 2022 roku
O’Leary oskarża UE o faworyzowanie bogatych
Mateusz Kieruzal 13 grudnia 2022
Dyrektor generalny grupy Ryanaira, Michael O’Leary, oskarżył Unię Europejską o faworyzowanie bogatszych podróżnych, którzy latają długodystansowo. Zdaniem zarządzającego irlandzkimi liniami lotniczymi działania Komisji Europejskiej sprzyjają dalekim rejsom, gdyż podatkiem ekologicznym zostały objęte tylko loty krótkodystansowe.
O’Leary pozostanie szefem Ryanaira do 2028 roku. Może dostać 100 mln euro
O’Leary: Inflacja sprzyja rozwojowi Ryanaira
O’Leary: Rozkład z Berlina o 40 proc. mniejszy. Lufthansa to ćpun subsydiów
PLL LOT. Kłopoty z odszkodowaniem od Boeinga?
Redakcja 12 grudnia 2022
Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (Department of Justice, w skrócie DOJ) orzekł w raporcie, że Polskie Linie Lotnicze przekroczyły granice w staraniach o przyznanie statusu ofiary przestępstwa, którego dopuścił się Boeing.
LOT Entertainment: Dobry system rozrywki pokładowej
Samoloty do Chorwacji biją rekordy popularności. Co oferuje LOT?
LOT: Do 12 rejsów do Toronto. Air Canada nie wróci do Warszawy
Bezpłatna A4 Kraków – Katowice? To zły pomysł
Jakub Madrjas 09 grudnia 2022
- Chcielibyśmy, by ten odcinek był bezpłatny dla kierowców - powiedział o autostradzie A4 Kraków - Katowice minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Zdaniem ekspertów, to bardzo zły pomysł, który tylko spotęgowałby problemy transportowe na południu kraju.
PKP Intercity obniża ceny biletów od 1 marca!
Bydgoszcz: Kreta dołączyła do oferty czarterów. Trzeci kierunek do Grecji
5,35 mln pasażerów w litewskich trzech lotniskach w 2022 roku
Air Moldova sprzedaje bilety mimo zakazu. Duże zaniedbania bezpieczeństwa
Mateusz Kieruzal 09 grudnia 2022
Mołdawski Urząd Lotnictwa Cywilnego informuje, że przeprowadzona w Air Moldova kontrola wykazała wiele zaniedbań regulacji bezpieczeństwa. Sytuacja finansowa przewoźnika ma być niestabilna. Air Moldova mimo nakazu zaprzestania sprzedaży biletów na lato 2023, dalej to robi. Linie udostępniły możliwość kupna biletów na loty z Modlina do Kiszyniowa. Air Moldova stwierdza, że działania władz są bezprawne i nieuzasadnione i wskazują, że rząd Mołdawii chce przejąć prywatne i legalnie operujące linie lotnicze. Linie zawiadamiają Prokuraturę Generalną w sprawie "bezprawia popełnionego w dziedzinie lotnictwa cywilnego w Republice Mołdawii".
LOT podwaja podaż do Kiszyniowa. Air Moldova na dłużej w Modlinie
Air Moldova połączy Kiszyniów z Barceloną
Air Moldova pod nadzorem. Problemy z Rosją w tle
Walsh (IATA): Zakaz lotów to kompletny nonsens
Łukasz Malinowski 07 grudnia 2022
Komisja Europejska uznała, że francuski zakaz lotów na trasach krótkodystansowych jest zgodny z przepisami. IATA uważa jednak, że takie działania są pozbawione sensu i nie mają większego znaczenia w walce o poprawę klimatu. Skasowanie wszystkich lotów krótkodystansowych przyniosłoby redukcję emisji lotnictwa o mniej niż 4 proc.
IATA: Powrót do restrykcji będzie rozczarowaniem i zniszczy miejsca pracy
Szef IATA ostrzega zarządców lotnisk w Polsce przed podwyższaniem opłat
Willie Walsh nowym dyrektorem generalnym IATA
IATA: Wodór to pieśń przyszłości. Teraz lotnictwo potrzebuje SAF
Łukasz Malinowski 06 grudnia 2022
Lotnictwo postawiło sobie ambitny cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Zastosowanie wodoru nie będzie jednak miało istotnej roli w jego osiągnięciu. – Nie odniesiemy sukcesu, jeśli będziemy liczyć na technologie, które nie są jeszcze sprawdzone. Musimy się skupić na rozwiązaniach, które dostępne są tu i teraz – wyjaśnia Willie Walsh, dyrektor generalny IATA.
IATA: Tańsze loty to spadek zysków przewoźników
IATA: Postępuje odbudowa ruchu lotniczego, ale…
Lotniska. Społeczeństwo się starzeje. Niezbędna asysta, ale jaka?
IATA: Wojna w Ukrainie ma ograniczony wpływ na lotnictwo
Łukasz Malinowski 06 grudnia 2022
Rosyjska agresja na Ukrainę nie ma dużego bezpośredniego wpływu na światowy sektor lotniczy. Jej bezpośredni wpływ ma charakter regionalny, a pośredni wiąże się przede wszystkim ze wzrostem cen paliwa lotniczego. Wojna może jednak spowolnić odbudowę rynku europejskiego po pandemii.
IATA: Tańsze loty to spadek zysków przewoźników
IATA: Postępuje odbudowa ruchu lotniczego, ale…
Lotniska. Społeczeństwo się starzeje. Niezbędna asysta, ale jaka?
Sebastian Mikosz odchodzi z IATA
Redakcja 06 grudnia 2022
Sebastian Mikosz odchodzi z IATA – dowiedział się Rynek Lotniczy. Były prezes PLL LOT od od 1 czerwca 2020 roku pełnił funkcję starszego wiceprezesa ds. relacji członkowskich i zewnętrznych w Międzynarodowym Zrzeszeniu Przewoźników Powietrznych.
Mikosz o lotnictwie i polityce. Przewoźnicy ponoszą konsekwencje nie swoich działań
Mikosz: Nie wolno straszyć wirusem. Priorytetem branży jest restart
Mikosz: Pomoc publiczna nie reguluje rynku pracy. Jest potrzebna, by linie przetrwały
KE zatwierdza francuski zakaz lotów krajowych
Mateusz Kieruzal 05 grudnia 2022
Komisja Europejska potwierdziła, że francuskie prawo zakazujące lotów krajowych na trasach, które pasażer może pokonać alternatywnym środkiem transportu, np. pociągiem w mniej niż dwie i pół godziny, jest w pełni legalne i zgodne ze wspólnotowym prawodawstwem. Zakazem zamiast ośmiu zostaną objęte trzy trasy. Od czasu wprowadzana w życie zakazu w zeszłym roku spotkał się on z silnym sprzeciwem ze strony linii lotniczych, lotnisk i innych branżowych organizacji.
Przełomowa umowa UE z ASEAN połączy 1,1 mld osób
Potępienie Rosji za naruszanie przepisów dotyczących lotnictwa
Puste loty nad Europą. A gdzie troska o klimat?
IATA walczy o cofnięcie podwyżek opłat w Danii i Islandii
Rafał Dybiński 01 grudnia 2022
Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) wezwało zarówno duńskie, jak i islandzkie instytucje zapewniające służby żeglugi powietrznej (ANSP), do cofnięcia planowanych podwyżek opłat nawigacyjnych. Wyższe stawki mają obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku.
IATA: Tańsze loty to spadek zysków przewoźników
IATA: Postępuje odbudowa ruchu lotniczego, ale…
Lotniska. Społeczeństwo się starzeje. Niezbędna asysta, ale jaka?
Warszawa-Radom (PPL): Otwarcie lotniska nie jest opóźnione
Łukasz Malinowski 28 listopada 2022
Do Urzędu Lotnictw Cywilnego (ULC) nie wpłynął jeszcze wniosek o wydanie certyfikatu dla lotniska Warszawa Radom. PPL podkreśla jednak, że wszystko idzie zgodnie z planem, a otwarcie lotniska na wiosnę i pierwsze rejsy realizowane przez PLL LOT nie są zagrożone.
LOT poleci z Radomia do Grecji i Albanii?
Lotnisko w Radomiu. Port prawie gotowy, Bielan zapowiada rejsy LOT (zdjęcia)
Radom: Prace nad pasem startowym wyprzedzają harmonogram
KE: Koniec trybu samolotowego podczas lotów
Kieruzal/ simetra 26 listopada 2022
Komisja Europejska zapowiedziała, że umożliwi „szerokie wdrożenie usług 5G” w samolotach, wyznaczając określone częstotliwości do łączności z telefonami komórkowymi podczas lotu. Jeśli propozycja zostanie skodyfikowana, pasażerowie lecąc, nie będą musieli mieć włączonego trybu samolotowego. Umożliwione zostaną połączenia telefoniczne, wysyłanie SMS-ów czy korzystanie z pakietu danych.
Stacja sieci 5G w Instytucie Łączności w Warszawie
Maastricht chce zakazać lotów starszymi B747
Mateusz Kieruzal 25 listopada 2022
Lotnisko Maastricht-Aachen, położone na południu Holandii, zaproponowało wprowadzenie zakazu operacji przy użyciu boeingów 747. Nowy przepis ma przyspieszyć odnowę flot szerokokadłubowych samolotów towarowych. Pobliscy mieszkańcy wskazują, że duże samoloty powodują duży hałas i największe zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Na lotnisko po godz. 19:00 odbywać się będzie mniej lotów.
Belgijski uniwersytet zakazuje pracownikom krótkich lotów
USA znoszą zakaz lotów na Kubę
Kanada: Rosyjskie samoloty próbują łamać zakaz
Związkowcy w liście do premiera skarżą się na umowy w LOT
inf. pras. 23 listopada 2022
Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa, wysłał do premiera Mateusza Morawieckiego list, w którym porusza kwestie umów pracowników Telewizji Polskiej oraz Polskich Linii Lotniczych LOT. Związkowcy zwracają uwagę na patologie w strategicznych spółkach skarbu państwa i bierność ZUS, który odmawia kontroli w tej sprawie.
Związkowcy złożyli do ZUS skargę przeciwko PLL LOT
PLL LOT: Wniosek związków zawodowych dotyczący LOT Crew jest bezzasadny
Personel lotniczy SprintAir organizuje się w związek zawodowy
inf. pras. 23 listopada 2022
17 listopada bieżącego roku personel lotniczy, będący na samozatrudnieniu i świadczący usługi na rzecz linii lotniczej SprintAir, przesłał poprzez swój związek zawodowy TOZPLiN NSZZ „Solidarność” informację do Zarządu SprintAir S.A. o objęciu jej swoim działaniem oraz zaproszenie do podjęcia dialogu społecznego celem poprawy warunków zatrudnienia i wynagradzania.
Piąty ATR 72-500 dla SprintAira już w Warszawie
Czwarty ATR 72-500F dla SprintAira już w Warszawie
Kolejny ATR 72-500F dołącza do floty SprintAira
Blue Air zostanie przejęty przez rumuński rząd
Mateusz Kieruzal 21 listopada 2022
Rumuński rząd zamierza przejąć większościowy pakiet udziałów w lokalnych tanich liniach lotniczych Blue Air po tym, jak przewoźnik nie dokonał spłaty zadłużenia wobec państwa, które powstało w wyniku przyznania pomocy publicznej w trakcie pandemii COVID-19, poinformowało ministerstwo finansów Rumunii. Rząd nacjonalizując linie, przejmie 75 proc. akcji.
Blue Air nie wznowi działalności 10 października
Rumuński Blue Air zawiesza wszystkie operacje
Jassy z większą liczbą tras Blue Air. Ambitne plany na 2023 rok
Dożywocie karą za tragiczne zestrzelenie rejsu MH17 nad Donbasem
Redakcja/przegląd prasy 18 listopada 2022
Rosjanie Igor Girkin i Siergiej Dubinski oraz Ukrainiec Leonid Charczenko zostali skazani na dożywotnie pozbawienie wolności - informuje BBC. Tak orzekł holenderski sąd w Hadze, który ogłosił wyrok w sprawie zestrzelenia boeinga 777 nad Donbasem w 2014 roku. Zginęło wówczas 298 osób.
USA: Katastrofa hydroplanu niedaleko Seattle
Katastrofa Beriewa Be-200 w Turcji. Pomagał gasić pożary lasów
Rosja: An-26 zniknął na Kamczatce. 28 osób na pokładzie
Dobra zmiana dla dworców. Sprzedadzą alkohol pasażerom
Jakub Madrjas 10 listopada 2022
Wieloletnie starania branży kolejowej o to, by na dworcach można było sprzedawać alkohol - tak jak np. na stacjach benzynowych czy lotniskach - mogą wreszcie zakończyć się sukcesem. W sejmie jest już projekt zmiany przepisów w tej sprawie.
PKP Intercity obniża ceny biletów od 1 marca!
Bydgoszcz: Kreta dołączyła do oferty czarterów. Trzeci kierunek do Grecji
5,35 mln pasażerów w litewskich trzech lotniskach w 2022 roku
ITA Airways dostanie od rządu kolejne 400 mln euro
Mateusz Kieruzal 10 listopada 2022
Włochy przygotowują się do udzielenia włoskim liniom lotniczym ITA Airways, które zastąpiły nieudolną AlItalię, kolejnego zastrzyku gotówki. Nowo wybrany prawicowy rząd dokonuje przeglądu planów sprzedaży kontrolowanego przez państwo przewoźnika w nadchodzących miesiącach. ITA Airways otrzyma od podatników 400 mln euro. Włochy przekazały przewoźnikowi, który działa od roku, ponad miliard euro.
Lufthansa chce przejąć udziały w ITA Airways
ITA Airways: Pierwszy A320neo już w Rzymie. Zacznie latać pod koniec stycznia
Odrzutowce ITA Airways dolecą do San Francisco i Waszyngtonu
Nagle ożył ruch kolejowy z Korei Północnej do Rosji
Jakub Madrjas 08 listopada 2022
Na zamkniętej od prawie trzech lat granicy kolejowej pomiędzy Koreą Północną a Rosją pojawił się tajny transport. Eksperci są zdania, że reżim Kim Dzong Una przesyła pomoc wojskową Putinowi.
PKP Intercity obniża ceny biletów od 1 marca!
Bydgoszcz: Kreta dołączyła do oferty czarterów. Trzeci kierunek do Grecji
5,35 mln pasażerów w litewskich trzech lotniskach w 2022 roku
Amsterdam: Aktywiści blokowali starty i lądowania odrzutowców
Rafał Dybiński 07 listopada 2022
Ponad 200 aktywistów z Greenpeace i Extinction Rebellion zostało aresztowanych w sobotę i niedzielę na terenie lotniska Schiphol - poinformował holenderski serwis "NOS".
Glasgow: Szczyt klimatyczny w cieniu 400 lądujących prywatnych odrzutowców
Prywatne odrzutowce wpłynęły na wzrost emisji CO2
Zamożni klienci nie uratują operatorów odrzutowców
Air Moldova pod nadzorem. Problemy z Rosją w tle
Mateusz Kieruzal 05 listopada 2022
Urząd Lotnictwa Cywilnego Mołdawii (CAA) rozpoczął nagłą kontrolę due diligence w Air Moldova po tym, jak linie lotnicze odwołały w ciągu ostatnich kilku dni kilka rejsów. W mołdawskich mediach pojawiły się oskarżenia o to, że firma jest kontrolowana przez prorosyjskiego polityka, ale przewoźnik temu stanowczo zaprzecza.
Air Moldova sprzedaje bilety mimo zakazu. Duże zaniedbania bezpieczeństwa
LOT podwaja podaż do Kiszyniowa. Air Moldova na dłużej w Modlinie
Air Moldova połączy Kiszyniów z Barceloną
PPL przejmie udziały w Katowice Airport? Samorządowcy przeciwni, jest apel
Grzegorz Rekiel 03 listopada 2022
O sprzedaż należących do Węgloksu akcji katowickiego lotniska samorządowi województwa oraz miastu apelują do premiera samorządowcy z woj. śląskiego – poinformowała „Gazeta Wyborcza”. Chodzi o próbę wykupu udziałów w Katowice Airport przez Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze.
Katowice: Druga trasa Wizz Air na Kaukaz
Katowice: Rekordowe w historii cargo w 2022 roku
Katowice Airport: Postępy przebudowy układu drogowego (zdjęcia)
KE: Raport o stanie lotnictwa na Bałkanach
Mateusz Kieruzal 01 listopada 2022
Komisja Europejska opublikowała swoje coroczne sprawozdania z postępów dla krajów aspirujących do członkostwa w Unii Europejskiej, zawierające ocenę osiągnięć każdego z obecnych, jak i przyszłych kandydatów w ciągu ostatniego roku, a także zestaw wytycznych dotyczących priorytetów reform, w tym transportu lotniczego.
W Radomiu powstanie baza szkoleniowa dla pilotów
Polityka rozwoju lotnictwa cywilnego do 2030 roku. Jest projekt uchwały
Rozwija się współpraca Polski i Włoch. Kluczowym sektorem może być lotnictwo
LOT chce być uznany za ofiarę katastrof B737 MAX
Mateusz Kieruzal 31 października 2022
W piątek, 28 października, Polskie Linie Lotnicze LOT zwróciły się do amerykańskiego sędziego o zostanie uznanym za ofiarę przestępstwa w ramach sprawy karnej dotyczącej katastrof dwóch boeingów 737 MAX. LOT twierdzi, że przysługują mu te same prawa, co rodzinom ofiar katastrof dwóch MAX-ów, gdyż linie z powodu uziemienia tego typu samolotu utraciły wielomilionowe dochody.
LOT rzuca rękawicę PKP Intercity. Krajowe bilety od 89 złotych
Korea. Azjatycki sukces LOT. Ponad 0,5 mln pasażerów
LOT wraca do Pekinu. Loty od 7 grudnia
KDP z CPK do Lwowa i Kijowa?
Jakub Madrjas 30 października 2022
Polska chce jak największej integracji sieci kolejowej Ukrainy z polską i europejską. Jak poinformował pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała, spółka ta może przekazać stronie ukraińskiej standardy techniczne kolei dużej prędkości oraz zapłacić za studia wykonalności nowej linii od polskiej granicy aż do Kijowa. Wstępne prace studialne prowadzą już Europejski Bank Inwestycyjny z Komisją Europejską.
Luxtorpeda połączy Lwów i Czerniowce
Rusza nowa strona poświęcona pociągom międzynarodowym z i do Ukrainy
Nowe nocne połączenie kolejowe z Kijowa do Warszawy
LOT vs Boeing: Część roszczeń przewoźnika zasadna
Redakcja 24 października 2022
Większość roszczeń Polskich Linii Lotniczych LOT przeciwko Boeingowi w sprawie odszkodowań za B737 MAX odrzucono, ale te które zostały są poważne i dotyczą postępowania w sprawie o oszustwo i wprowadzenie w błąd przez amerykańskiego producenta. Czy to zachęci strony do zawarcia ugody?
LOT rzuca rękawicę PKP Intercity. Krajowe bilety od 89 złotych
Korea. Azjatycki sukces LOT. Ponad 0,5 mln pasażerów
LOT wraca do Pekinu. Loty od 7 grudnia
Zamrożone środki UE? Trzaskowski: Nie będzie budowy metra
Witold Urbanowicz 19 października 2022
Polityczne emocje rozpalają pojawiające się informacje o wstrzymaniu zasadniczej części środków unijnych w ramach funduszu spójności. – Jeśli nie będzie w ogóle pieniędzy UE, to będzie katastrofa dla planów inwestycyjnych samorządów. Nie będzie możliwości realizacji dużych projektów, w tym metra – nie ukrywa Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
Podpisano ponad połowę Kontraktów Programowych dla regionów
Na co pieniądze unijne 2021-2027? Wstępna propozycja na stole
Gdzie jesteśmy z negocjacjami nowego rozdania funduszy unijnych
Rządowy samolot nie mógł przelecieć nad Chinami
Przegląd prasy 19 października 2022
Samolot z wicepremierem i ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem na pokładzie nie dotarł do Korei Południowej – informuje "Onet". Szef resortu miał w Seulu potwierdzić umowę na dostawę wyrzutni Chunmoo. Według koreańskiej stacji SBS News oraz agencji Yonhap plany przedstawiciela polskiego rządu zablokowały jednak Chiny.
Davos: Ekologiczna hipokryzja biznesu i polityki
Dmowski i Paderewski wciąż poza Polską. Opóźnienia dostaw maszyn dla VIP-ów
„Nikt nie wpływał na decyzje załogi". LOT: Postępowanie wykazało brak naruszeń
Przełomowa umowa UE z ASEAN połączy 1,1 mld osób
inf. pras. 18 października 2022
Unia Europejska i Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) podpisały kompleksową umowę o transporcie lotniczym, która stworzy więcej możliwości dla transportu lotniczego i zwiększy liczbę bezpośrednich połączeń między tymi dwoma regionami, jednocześnie uaktualniając przepisy i normy dotyczące przedmiotowych lotów. Umowa wchodzi w życie natychmiast.
KE zatwierdza francuski zakaz lotów krajowych
Potępienie Rosji za naruszanie przepisów dotyczących lotnictwa
Puste loty nad Europą. A gdzie troska o klimat?
KLM może zmniejszyć siatkę o 30 tras. Powodem rządowa ekologia
Mateusz Kieruzal 17 października 2022
W celu zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza rząd holenderski planuje ograniczyć liczbę operacji lotniczych realizowanych w porcie lotniczym Amsterdam-Schiphol. Z tego powodu holenderskie flagowe linie lotnicze KLM będą musiał zmniejszyć swoją siatkę połączeń aż o 30 tras, z czego 25 to kierunki europejskie. Linie zmuszone byłyby usunąć rejsy m.in. do Kijowa, Porto, Tel Awiwu, Montrealu, Bostonu, Tajpej, czy Osaki. W ten sposób siatka KLM zmniejszyłaby się o 25 proc.
KLM rezygnuje z lotów do Katowic z Amsterdamu
Faworyzowanie pociągów kosztem samolotów. Czy to ma sens?
KLM znowu ograniczają loty do Polski
O’Leary: Rozkład z Berlina o 40 proc. mniejszy. Lufthansa to ćpun subsydiów
Mateusz Kieruzal 15 października 2022
Ryanair ogłosi, że zredukuje o 40 proc. zimowy rozkład lotów do i z Berlina. W porównaniu z ilością lotów jakie irlandzkie linie oferowały przed pandemią. Przewoźnik swoje działanie argumentuje podjęciem przez zarząd portu nieuzasadnionej decyzji o podniesieniu opłat za korzystanie z lotniska w stolicy Niemiec. Lufthansa, która musiała być wspierana miliardami euro, które otrzymał niemiecki przewoźnik od rządu federalnego. O'Leary nazwał niemieckiego rywala „ćpunem subsydiów”.
O’Leary oskarża UE o faworyzowanie bogatych
O’Leary pozostanie szefem Ryanaira do 2028 roku. Może dostać 100 mln euro
O’Leary: Inflacja sprzyja rozwojowi Ryanaira
Rosjanie mają problem. Naprawa mostu Krymskiego trochę potrwa
Redakcja 14 października 2022
Nawet kilka dni muszą czekać ciężarówki na przeprawę przez uszkodzony most Krymski. Kolejki samochodów widać na najnowszych zdjęciach satelitarnych wykonanych przez firmę Maxan Technologies.
Oficjalny finał budowy lotniska w Radomiu. Terminal odebrany przez PPL
ACI World: Konieczne są poważne inwestycje w infrastrukturę
Adamczyk podsumowuje 2 lata: Sektor transportu najlepiej wykorzystuje fundusze unijne
UE: W zimie nowe widełki użycia slotów
Mateusz Kieruzal 14 października 2022
Parlament Europejski ogłosił, że stara zasada slotowa zostanie przywrócona jeszcze w tym miesiącu. Wszystkie porty lotnicze Unii Europejskiej będą musiały przestrzegać zasady 75/25 od 30 października. Rozporządzenie ma na celu promowanie zdrowej gospodarki w zakresie podróży lotniczych, ponieważ zachęca się linie lotnicze do wykorzystywania wszystkich swoich slotów na lotniskach. Zasada została zawieszona podczas pandemii COVID-19, ponieważ podróże lotnicze osiągnęły rekordowo niskie poziomy. W następstwie silnego ożywienia UE przywróciła tę czasowo zmienioną zasadę.
UE. Zmiany zasad wykorzystania slotów na lotniskach
Regulacje slotów źródłem sporu. IATA ostrzega KE przed pustymi lotami w Europie
KE zawiesza sztywne zasady w sprawie slotów
Podpisano ponad połowę Kontraktów Programowych dla regionów
Jakub Madrjas 11 października 2022
W tym tygodniu podpisano kontrakt programowy dla Małopolski, czyli dokument pomiędzy rządem, a samorządem, który określa na co zostaną przeznaczone fundusze UE na lata 2021-2027. To już dwunasty region z kontraktem.
Zamrożone środki UE? Trzaskowski: Nie będzie budowy metra
Na co pieniądze unijne 2021-2027? Wstępna propozycja na stole
Gdzie jesteśmy z negocjacjami nowego rozdania funduszy unijnych
ICAO: 193 kraje za zerową emisją CO2 w 2050 r. Zobowiązanie niewiążące
Mateusz Kieruzal 10 października 2022
Wszyscy 193 członkowie Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO) zobowiązali się do wspierania długoterminowego celu lotniczego (LTAG) w zakresie zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 r., podczas 41. Zgromadzenia Ogólnego wyspecjalizowanej agendy ONZ, która zajmuje się lotnictwem. Mimo, że wszystkie kraje ostatecznie zaakceptowały ekologiczny cel, to nie jest on wiążący ze względu na nieregulacyjną rolę ICAO, która nie wymaga od krajów dotrzymania zobowiązania i zarządzania emisjami.
Rosja traci miejsce w Radzie ICAO
Pakistan ratuje lotnictwo cywilne w Afganistanie
Przedstawiciel USA w ICAO apeluje o kolejne sankcje dla Białorusi
CPK składa wniosek o decyzję środowiskową dla lotniska
simetra 07 października 2022
Spółka CPK złożyła liczący ok. 20 tys. stron raport oceny oddziaływania na środowisko dla Centralnego Portu Komunikacyjnego do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Warszawie. To element wniosku o tzw. decyzję środowiskową, który został złożony zgodnie z zapowiedziami i harmonogramem inwestycji. Po uzyskaniu decyzji będzie możliwe realizowanie kolejnych kroków, niezbędnych do rozpoczęcia budowy lotniska.
Mikołaj Wild: KDP to nie tylko kolej do lotniska, zyskają regiony
Nowy raport. Nawet 100 mln pasażerów KDP w regionie Trójmorza
Nowy raport CPK. Otwarty dostęp do tras Kolei Dużych Prędkości
Blue Air nie wznowi działalności 10 października
Mateusz Kieruzal 04 października 2022
Rumuńskie prywatne linie lotnicze Blue Air ogłosiły, że nie będą w stanie wznowić lotów 10 października, jak pierwotnie planowano. Nie jest wielkim zaskoczeniem – przewoźnik jest w głębokim kryzysie i nie wiadomo, czy kiedykolwiek powróci do latania.
Blue Air zostanie przejęty przez rumuński rząd
Rumuński Blue Air zawiesza wszystkie operacje
Jassy z większą liczbą tras Blue Air. Ambitne plany na 2023 rok
Wojtera (PPL): Wykup akcji w Katowicach zapewni lepszą synergię z Krakowem
Mateusz Kieruzal 04 października 2022
– Zarówno Port Lotniczy w Katowicach, jak i w Krakowie, działają już obecnie w ramach Grupy Kapitałowej PPL. W tym pierwszym posiadamy 17%, a drugim 76% udziałów w kapitale zakładowym. Integracja, na która wskazujemy, to konsolidacja i wykorzystywanie synergii gospodarczych w ramach grupy – wskazuje w rozmowie z Rynkiem Lotniczym Stanisław Wojtera, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”, odpowiadając na pytanie, jaki cel przyświeca zwiększeniu udziałów w porcie lotniczym w Katowicach.
PPL w gronie członków Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej
PPL: Ponad 125 mln rządowego wsparcia w ramach programów pomocowych
Wojtera za Szpikowskiego. Zmiana prezesa PPL (aktualizacja)
Rosja traci miejsce w Radzie ICAO
Mateusz Kieruzal 03 października 2022
Rosja straciła swoje miejsce w 36-osobowej radzie zarządzającej Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) po tym, jak nie zdobyła wystarczającej liczby głosów. Powodem jest naruszenie ukraińskiej przestrzeni powietrznej i kradzież setek zagranicznych samolotów.
ICAO: 193 kraje za zerową emisją CO2 w 2050 r. Zobowiązanie niewiążące
Pakistan ratuje lotnictwo cywilne w Afganistanie
Przedstawiciel USA w ICAO apeluje o kolejne sankcje dla Białorusi
Rosja dostała zgodę na loty na północ Cypru
Rafał Dybiński 30 września 2022
Turecka Republika Cypru Północnego pozwoli rosyjskim liniom lotniczym na bezpośrednie rejsy do Ercan International Airport - donosi dziennik "Milliyet" i serwis "ch-aviation". Inauguracyjny zaplanowano na 15 listopada bieżącego roku.
Serial magnesem do lotów na Sycylię. Także dla Polaków
Lawina wylotów z Chin? Niezupełnie
Najbardziej ruchliwe trasy świata w 2022 roku
Airbusy i Boeingi znikną z flot. Rostec zbuduje samoloty. Ponad 1000 w osiem lat
Rafał Dybiński 29 września 2022
Rosyjski Rostec zapowiada budowę ponad 1000 samolotów do 2030 roku - informuje Agencja Reutera. Taka decyzja ma położyć kres uzależnieniu linii lotniczych z największego kraju świata od maszyn Airbusa i Boeinga.
PKP Intercity obniża ceny biletów od 1 marca!
Bydgoszcz: Kreta dołączyła do oferty czarterów. Trzeci kierunek do Grecji
5,35 mln pasażerów w litewskich trzech lotniskach w 2022 roku
Rosja: Mobilizacja nie oszczędzi pracowników linii lotniczych?
Rafał Dybiński 29 września 2022
Decyzja Władimira Putina o zmobilizowaniu ponad 300 tys. rezerwistów jego sił zbrojnych w obliczu potencjalnej eskalacji konfliktu w Ukrainę może sprawić dodatkowy problem liniom lotniczym z Rosji – informuje serwis "Aviacionline", powołując się na raport dziennika "Kommiersant".
Turcja nie obsłuży rosyjskich i białoruskich samolotów? Rośne presja z Waszyngtonu
Ukraina. Pierwszy pociąg ponownie dotarł do Chersonia
Ukrzaliznycia i Orlen dostarczą paliwa dla gospodarki Ukrainy
Niepewność paraliżuje branżę turystyczną. Co piąty hotelarz rezygnuje z działalności
PAP MediaRoom 26 września 2022
Po zaskakująco dobrym wrześniu polska branża turystyczna wstrzymała oddech i wyczekuje. Z powodu galopujących cen prądu czy ogrzewania aż co piąty właściciel obiektów noclegowych rezygnuje z działalności w sezonie zimowym, a trzydzieści procent hotelarzy odkłada otwarcie kalendarzy rezerwacji na święta i sylwestra. Tak wynika z raportu platformy Noclegi.pl.
PKP Intercity obniża ceny biletów od 1 marca!
Bydgoszcz: Kreta dołączyła do oferty czarterów. Trzeci kierunek do Grecji
5,35 mln pasażerów w litewskich trzech lotniskach w 2022 roku
Tarcza Solidarnościowa zamrozi ceny energii, ale nie dla transportu
Jakub Rösler 25 września 2022
Rząd ogłosił właśnie wprowadzenie Tarczy Solidarnościowej, która ma zamrozić ceny energii dla obywateli i firm. Niestety po raz kolejny centralna pomoc ominie branżę transportową, także odczuwającą ogromne podwyżki cen energii…
Czy kolej dostanie rekompensatę za drogą energię?
Rachunki dla Tramwajów trzy razy droższe?
Lubuska linia 358. Rozkradziona studnia bez dna
Jakub Rösler, współpraca ms. 24 września 2022
Modernizacja linii kolejowej 358 między Czerwieńskiem a Zbąszynkiem natrafiła na kolejne opóźnienia. PKP PLK próbują wyłonić zastępczego wykonawcę, który dokończy prace, lecz spółce brakuje funduszy. Wszystko w rękach samorządu województwa lubuskiego, który od początku prac przeznaczył na nie już prawie 2-krotnie więcej niż pierwotnie zakładano. Pociągi raczej nie pojadą tu więc w tym roku.
PKP Intercity obniża ceny biletów od 1 marca!
Bydgoszcz: Kreta dołączyła do oferty czarterów. Trzeci kierunek do Grecji
5,35 mln pasażerów w litewskich trzech lotniskach w 2022 roku
Zostały dwa tygodnie. Kolej czeka na KPO
Łukasz Malinowski 22 września 2022
Problemy z uruchomieniem KPO i prefinansowania projektów kolejowych kładą się cieniem na planach PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Spółka musi do końca miesiąca wybrać wykonawców na kontraktach wartych ok. 2,5 mld zł, by jeszcze w tym roku zdążyć z podpisaniem umów.
PLK prezentuje nową numerację peronów na Poznaniu Głównym
PKP PLK: Działają wszystkie LCS. Koniec wielkiej awarii
Rzeszów: Zbliża się początek budowy przystanku kolejowego przy lotnisku
Milczarski (LOT): Absurdalna i pełna sprzeczności polityka UE utrudnia odbudowę lotnictwa
Łukasz Malinowski 22 września 2022
Odbudowę PLL LOT po pandemii hamuje wojna na wschodzie i utrzymujące się ograniczenia w Azji. Zdaniem prezesa spółki, poza zewnętrznymi czynnikami, istotną rolę odgrywają jeszcze te, które nakłada na siebie sama Unia Europejska. Jak uważa Milczarski, są to sprzeczne i wzajemnie wykluczające się regulacje w zakresie ograniczania emisji CO2.
Milczarski odwołany z funkcji prezesa PLL LOT i PGL!
Milczarski (PLL LOT): Na budowę CPK wystarczą 4 lata
Milczarski (LOT): Lotnictwo potrzebuje pokoju. Ceny wzrosną, to nie będzie dobry sezon letni
Condor bez odszkodowania od PGL. Sąd oddalił pozew przewoźnika
Przegląd prasy 22 września 2022
Niemieckie linie lotnicze Condor przegrały sądową batalię o odszkodowanie ze strony Polskiej Grupy Lotniczej - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Linie Condor odebrały pierwszego airbusa A330neo
Odrzutowce Condora dolecą wiosną do nowego portu w Gizie
Condor wznowił rejsy na Tobago z międzylądowaniem w Grenadzie
Putin zmobilizował Rosjan do... rezerwacji lotów. Niedostępne już bilety do Erywania i Stambułu
Rafał Dybiński 21 września 2022
Poranne przemówienie prezydenta Rosji Władimira Putina, w którym ogłosił "częściową mobilizację", wpłynęło na duży wzrost rezerwacji lotów z największego państwa świata - informuje Agencja Reutera.
Loty na winobranie już w dużo niższej cenie niż latem
Indie zniosą ceny urzędowe na bilety lotnicze
Bilet lotniczy droższy w lipcu o ponad 40 proc. niż rok temu. Ceny spadną jesienią
Wiemy jak Wizz Air ewakuował A320 ze Lwowa
Mateusz Kieruzal 16 września 2022
Dowiedzieliśmy się jako doszło do ewakuacji airbusa A320 należącego do węgierskich linii lotniczych Wizz Air. Samolot od momentu wybuchu zbrojnej inwazji Rosji na Ukrainę pozostawał uziemiony na lwowskim lotnisku. W opuszczenie maszyny terytorium Ukrainy brało udział kilka podmiotów, w tym Airbus i Międzynarodowa Agencja Lotnictwa Cywilnego.
Armenia. Wizz Air vs ULC. Kto ma rację?
Wizz Air wracają do Stambułu i uruchomią wiosną 11 nowych tras z Turcji
Wizz Air przewiózł ponad 45 mln pasażerów w 2022 roku. Więcej niż w 2019
Odszkodowania za wywłaszczenia nieruchomości pod CPK. Sejm za ustawą
Polska Agencja Prasowa 16 września 2022
Sejm znowelizował ustawę o gospodarce nieruchomościami, która zmienia sposób określania wysokości odszkodowania za wywłaszczenia nieruchomości pod inwestycje publiczne, takie jak Centralny Port Komunikacyjny – informuje PAP.
Porozumienia CPK z KOWR i KZN. Przybyło nieruchomości zamiennych dla mieszkańców
RDD: Wspólne inwestycje kolejowe w regionie Trójmorza
CPK: Roboty budowlane na terenie lotniska. Konsultacje rynkowe wykonawców
Ryanair wzywa UE do ochrony lotów nad Francją
Redakcja/inf. pras. 16 września 2022
Linie lotnicze Ryanair wzywają Unię Europejską do podjęcia natychmiastowych działań w celu ochrony przelotów odrzutowców niskokosztowca w dniu 16 września nad przestrzenią powietrzną Francji. Kontrolerzy ruchu lotniczego znad Sekwany (ATC) rozpoczęli w piątek jednodniowy strajk.
Pięć nowych tras Ryanaira z Lotniska Chopina. Żadnych nowości z Modlina
Ryanair przewiózł w Polsce o 6 mln więcej pasażerów niż LOT i Wizz Air
Ryanair przewiózł w styczniu prawie 12 mln pasażerów
El Al wcześniej spłaci rządową pożyczkę
Mateusz Kieruzal 14 września 2022
Izraelskie flagowe linie lotnicze El Al chcą spłacić przed upływem terminu 45 milionów dolarów kredytu, którego udzielił lokalny rząd. Przewoźnik jest świadkiem imponującego popytu na podróże i chce rozszerzyć działalność poprzez zwiększenie wielkości floty i zatrudnienie większej liczby pracowników. W chwili obecnej El Al jest związany pewnymi ograniczeniami ze względu na warunki uzyskanego wsparcia finansowego, a wcześniejsza spłata przywróci zarządowi El Al prawo podejmowania kluczowych decyzji biznesowych.
Dreamlinery El Al połączą Tel Awiw z Tokio
Arabia Saudyjska w pełni otworzy przestrzeń powietrzną dla izraelskich linii
El Al pokieruje nowa pani prezes
Wizz Air ewakuował A320 ze Lwowa do Katowic
Mateusz Kieruzal 13 września 2022
Węgierskie linie lotnicze Wizz Air ewakuowały jednego airbusa A320, który od momentu wybuchu zbrojnej inwazji Rosji na Ukrainę pozostawał uziemiony na lwowskim lotnisku. Wizz Air w rozmowie z Rynkiem Lotniczym potwierdził wykonanie operacji zastrzegając, że wzięte zostało pod uwagę ryzyko, jakie wiązało się z przeprowadzeniem operacji lotniczej w zamkniętej przestrzeni powietrznej Ukrainy.
Armenia. Wizz Air vs ULC. Kto ma rację?
Wizz Air wracają do Stambułu i uruchomią wiosną 11 nowych tras z Turcji
Wizz Air przewiózł ponad 45 mln pasażerów w 2022 roku. Więcej niż w 2019
Elżbieta II w ostatnią podróż wyruszy Królewskim Pociągiem
Michał Szymajda 09 września 2022
Zgodnie z procedurami po śmierci królowej Elżbiety II (tzw. Operacja London Bridge), jej ciało zostanie przetransportowane z zamku Balmoral, gdzie przebywała w ostatnich dniach swojego życia, do Edynburga. Stamtąd pojedzie koleją do Londynu.
PKP Intercity obniża ceny biletów od 1 marca!
Bydgoszcz: Kreta dołączyła do oferty czarterów. Trzeci kierunek do Grecji
5,35 mln pasażerów w litewskich trzech lotniskach w 2022 roku
Horała: Za rok spotkamy się w innym świecie
Roman Czubiński 09 września 2022
Wojna w Ukrainie pokazała – między innymi – jak ważna jest „twarda” infrastruktura, w tym – transportowa. Jednym z jej najważniejszych elementów będzie w Polsce CPK, na którego terenie za rok będą już trwały prace przygotowawcze. Również w przyszłym roku ruch lotniczy może powrócić do wyników sprzed pandemii – zapowiedział pełnomocnik rządu do spraw budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, Marcin Horała, w wystąpieniu otwierającym Kongres Rynku Lotniczego.
PKP Intercity obniża ceny biletów od 1 marca!
Bydgoszcz: Kreta dołączyła do oferty czarterów. Trzeci kierunek do Grecji
5,35 mln pasażerów w litewskich trzech lotniskach w 2022 roku
Izrael zakazuje wlotu czterosilnikowych samolotów
Mateusz Kieruzal 08 września 2022
Izraelski Zarząd Lotnisk (IAA) ogłosił zakaz lotów do i z Izraela samolotom z czterema silnikami. Zakaz wejdzie w życie 31 marca 2023 roku i został wprowadzony ze względu na obawy związane ze środowiskiem, hałasem i zrównoważonym rozwojem. Zakazem nie są objęte loty rządowe.
PKP Intercity obniża ceny biletów od 1 marca!
Bydgoszcz: Kreta dołączyła do oferty czarterów. Trzeci kierunek do Grecji
5,35 mln pasażerów w litewskich trzech lotniskach w 2022 roku
Niemcy każą Lufthansie współpracować z Condorem
Mateusz Kieruzal 06 września 2022
Niemieckie flagowe linie lotnicze Lufthansa ogłosiły, że zakończą współpracę z przewoźnikiem wakacyjnym – Condorem. Lufthansa za pomocą swoich rejsów do Frankfurtu dostarczała Condorowi pasażerów przesiadkowych. Jednak niemiecki UOKIK zabronił do odwołania Lufthansie zerwania długoterminowych umów o współpracy z czarterowymi liniami lotniczymi Condor, twierdząc, że narodowy przewoźnik utrudnia Condorowi konkurowanie na trasach długodystansowych. – Lufthansa zgodziła się przedłużyć umowę z Condorem na loty dowozowe do końca października 2022 roku, nie będąc prawnie do tego zobowiązana – komentuje decyzję regulatora rzecznik Lufthansy.
Linie Condor odebrały pierwszego airbusa A330neo
Odrzutowce Condora dolecą wiosną do nowego portu w Gizie
Condor wznowił rejsy na Tobago z międzylądowaniem w Grenadzie
Ryanair grozi opuszczeniem Belgii
Mateusz Kieruzal 06 września 2022
Konflikt irlandzkich linii lotniczych Ryanair z belgijskim rządem trwa nadal. Przewoźnik, który spodziewa się osiągnąć ponad miliard euro zysku za 2022 rok, planuje ekspansję w całej Europie, pomimo oznak wystąpienia recesji, jednak dyrektor generalny grupy Ryanaira, Michael O’Leary, nie wierzy w belgijską gospodarkę i grozi zakończeniem działalności na rynku belgijskim. Oznacza to, że bazy Ryanaira w Charleroi i na głównym lotnisku w Brukseli-Zaventem mogą zostać zamknięte.
Pięć nowych tras Ryanaira z Lotniska Chopina. Żadnych nowości z Modlina
Ryanair przewiózł w Polsce o 6 mln więcej pasażerów niż LOT i Wizz Air
Ryanair przewiózł w styczniu prawie 12 mln pasażerów
AllRail oskarża Polskę o blokowanie konkurencji na torach
Jakub Madrjas 31 sierpnia 2022
- Rażący przykład nielegalnego państwowego protekcjonizmu - tak stowarzyszenie AllRail skomentowało sytuację, w której odmówiono przyznania dostępu do 84% tras, o które wnioskował w Polsce czeski Regiojet. AllRail twierdzi, że o podobne trasy bez problemów ubiega się PKP Intercity.
Zmowa CD i OBB przeciw RegioJet?
Pociąg RegioJet połączy czeskie Brno z największym lotniskiem Austrii
Koleją na wakacje? RegioJet pokazuje, jak konkurować z drogami
Komunikat PAŻP po kontroli NIK. "Wdrażamy mechanizmy naprawcze"
Redakcja/inf. pras. 31 sierpnia 2022
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wydała komunikat po opublikowaniu wyników kontroli działalności i nadzoru uprawnionych organów nad tą działalnością, tj. Ministerstwa Infrastruktury oraz Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
PAŻP: 405 mln zysku netto w 2021 r. Opóźnienia wyniosły 31 894 minuty
5 lat Cywilno-Wojskowego Ośrodka ARCC
PAŻP składa wnioski o dofinansowanie w ramach CEF Transport 2022
Porozumienie PSE z Centrum Operacji Powietrznych
inf. pras. 06 lutego 2023
Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. poinformowały w oficjalnym komunikacie o współpracy z lotnictwem wojskowym przy wykonywaniu lotów przez śmigłowce i bezzałogowe statki powietrzne PSE na potrzeby monitorowania infrastruktury krytycznej. Porozumienie w tej sprawie podpisano 2 lutego w siedzibie PSE w Konstancinie-Jeziornie.
Pięć lat partnerstwa Emirates i flydubai
Avionic szybuje z Comarch ERP Optima
Finnair i Juneyao Air zacieśnią współpracę na trasie Helsinki – Szanghaj
Nowe trasy Ryanaira z Portugalii. Nowości bez Lizbony, Madery i Azorów
Rafał Dybiński 06 lutego 2023
Linie lotnicze Ryanair uruchomią dziewiętnaście nowych tras z Portugalii. Żadnej jednak ze stołecznej Lizbony, czy też z Madery lub Azorów - informuje "Air Journal".
Beach break zimą z Wrocławia? Włochy najpopularniejsze
30 lat od uruchomienia pierwszego międzynarodowego połączenia z Wrocławia
Wrocław: Świetny 2022 rok i wzrost liczby podróżnych o 102 proc.
LOT Entertainment: Dobry system rozrywki pokładowej
Mateusz Kieruzal 06 lutego 2023
Polskie Linie Lotnicze LOT udostępniają w swoich 11 boeingach 737 system rozrywki pokładowej „LOT Entertainment”. Podczas ostatniego lotu wąskokadłubowcem sprawdziłem, jak działa oferowany system rozrywkowy. Oparty o streaming na urządzeniach mobilnych system oceniam jako bardzo dobry dodatek do produktu twardego oferowanego przez PLL LOT. Streamowane filmy, seriale nie zacinają się, mimo że produkcje są w jakości FULL HD.
Samoloty do Chorwacji biją rekordy popularności. Co oferuje LOT?
LOT: Do 12 rejsów do Toronto. Air Canada nie wróci do Warszawy
Latem znów rejsy PLL LOT z Rzeszowa do Gdańska
O włos od tragedii w Austin. Piloci B767 uniknęli zderzenia z B737
Rafał Dybiński 06 lutego 2023
Amerykańska Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (National Transportation Safety Board – NTSB) wszczęła dochodzenie w sprawie incydentu z udziałem boeinga 737 linii lotniczych Southwest Airlines i boeinga 767 przewoźnika cargo FedEx na lotnisku w Austin.
PKP Intercity obniża ceny biletów od 1 marca!
Bydgoszcz: Kreta dołączyła do oferty czarterów. Trzeci kierunek do Grecji
5,35 mln pasażerów w litewskich trzech lotniskach w 2022 roku
Wilno: Za dwa lata powstanie nowy terminal lotniska (wizualizacje)
Rafał Dybiński 06 lutego 2023
31 stycznia br. ogłoszono rozpoczęcie budowy nowego terminala odlotów wileńskiego lotniska. Zakrojony na szeroką skalę projekt potrwa dwa lata - deklaruje Ministerstwo Transportu Republiki Litewskiej.
Port w Wilnie zyska nowy terminal. Obsłuży 2400 pasażerów na godzinę
An-225 Mrija poleci raz jeszcze. Na razie w Microsoft Flight Simulator
Avgeek 05 lutego 2023
Podczas ostatniego spotkania dotyczącego kolejnych sezonowych aktualizacji symulatora lotu Microsoft Flight Simulator (MFS), twórcy ujawnili kilka ciekawych informacji. W lutym w wersji symulatora na PC, a w marcu na Xbox Series X|S pojawi się duma ukraińskiego lotnictwa - samolot Antonow An-225 "Mrija".
An-225 Mrija: Budowa się nie zaczęła, trwają prace projektowe
Branson zainteresowany odbudową samolotu An-225 „Mrija”
Zełenski ogłosił zamiar stworzenia drugiego An-225 "Mrija"
Trzaskowski: Metrem na Karolin pojedziemy w 2026 r.
Witold Urbanowicz 05 lutego 2023
Wykonawca ostatniego, zachodniego odcinka II linii metra prowadzi już w terenie prace przygotowawcze. – Mimo ogólnie trudnej sytuacji kontynuujemy nasze plany – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, choć ostatecznego i szczegółowego aneksu z wykonawcą co do kosztów wciąż nie ma. Jak się dowiedzieliśmy, pierwszych zmian w ruchu można spodziewać się na przełomie lutego i marca, ale utrudnienia będą znacznie mniejsze niż przy wcześniejszych odcinkach.
PKP Intercity obniża ceny biletów od 1 marca!
Bydgoszcz: Kreta dołączyła do oferty czarterów. Trzeci kierunek do Grecji
5,35 mln pasażerów w litewskich trzech lotniskach w 2022 roku
Grudniowe wyniki produkcji budowlano-montażowej
GR 05 lutego 2023
Nominalnie spadła o 0,8 % r/r, ale po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych wzrosła o 6,1 % – znamy grudniowe wyniki produkcji budowlano-montażowej.
CPK i Torpol zagrożeniem dla konkurencji? CPK: jest wręcz odwrotnie
Branża budowlana w kłopocie
Transport i budowlanka oczekują „tarczy antywojennej”
PKP Intercity będzie współpracować z Politechniką Warszawską
inf. pras 05 lutego 2023
Dydaktyka, badania i rozwój – to obszary, w których wspólne projekty będą realizować Politechnika Warszawska i spółka PKP Intercity. Umowę w tej sprawie podpisali Rektor Uczelni prof. Krzysztof Zaremba oraz Jarosław Oniszczuk i Artur Resmer z Zarządu PKP Intercity.
PKP Intercity obniża ceny biletów od 1 marca!
Pendolino do Wilna? PKP Intercity dużo ostrożniejsze niż MI
PKP Intercity podsumowuje rekordowy rok 2022
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe podsumowało 2022 rok
Avgeek 05 lutego 2023
W styczniu br. swoją pracę za ubiegły rok podsumowało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe (LPR). Załogi LPR w 2022 roku zrealizowały łącznie 11 264 misje ratunkowe, które zostały podzielone na trzy kategorie: loty do nagłych zdarzeń, transporty międzyszpitalne oraz te zrealizowane samolotami.
Poznaliśmy lokalizację nowej stałej bazy LPR pod Koszalinem
LPR: 100 tys. godzin lotu śmigłowców
Cyberprzestępcy zaatakowali LPR! "Wszystkie misje są realizowane"
LH Cargo: Pierwszy boeing B777F z AeroSHARK już lata
Avgeek 05 lutego 2023
W piątek (3 lutego) boeing B777F (D-ALFA) linii Lufthansa Cargo posiadający na kadłubie technologię powierzchniową AeroSHARK opracowaną wspólnie przez Lufthansa Technik i BASF poleciał w pierwszy rejs z frachtem. LH Cargo jest pierwszą linią cargo na świecie, która skorzystała z nowej technologii. Wcześniej na pasażerskim B777-300ER nową technologię zainstalowała linia Swiss. AeroSHARK ma poprawić efektywność paliwową i pomóc największym liniom w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Lufthansa Cargo odebrała drugiego airbusa A321F
Lufthansa Cargo rośnie w siłę. Największa zimowa siatka w historii
Lufthansa Cargo kolejnym klientem nowego boeinga B777-8F
Qatar Executive z rekordowymi wynikami
Mateusz Kieruzal 05 lutego 2023
Qatar Executive, spółka córka katarskich linii lotniczych odpowiadająca za świadczenie usług lotów prywatnymi odrzutowcami, ogłosiła, że rok 2022 był rekordowy pod każdym względem. Odnotowano wzrost zarówno pod względem wielkości floty, liczby operacji, jak i osiągniętych zysków. Linie poczyniły znaczące postępy w kwestii zrównoważonego pod kątem środowiskowym rozwoju. Katalizatorem wzrostu były Mistrzostwa Świata FIFA 2022, które odbywały się w Katarze.
PKP Intercity obniża ceny biletów od 1 marca!
Bydgoszcz: Kreta dołączyła do oferty czarterów. Trzeci kierunek do Grecji
5,35 mln pasażerów w litewskich trzech lotniskach w 2022 roku
A2 Łódź – Warszawa będzie szersza. Jest przetarg
ep. 04 lutego 2023
Rusza przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla poszerzenia autostrady A2 między Łodzią i Warszawą. W założeniach, roboty budowlane mają ruszyć w 2025 r.
Połączą gdańskie lotnisko z obwodnicą Trójmiasta
Lada dzień trzema pasami na DK-79 w Piasecznie
Są oferty na prace przygotowawcze dla Drogi Czerwonej
Katowice: Jest umowa na przebudowę torów w Szopienicach
Witold Urbanowicz 04 lutego 2023
Tramwaje Śląskie podpisały umowę ze spółką KZN Rail na przebudowę odcinka torowiska tramwajowego wzdłuż ul. Obrońców Westerplatte w katowickiej dzielnicy Szopienice. Inwestycją zostanie objęty ok. 600-metrowy odcinek torowiska na trasie w kierunku Mysłowic i Sosnowca.
PKP Intercity obniża ceny biletów od 1 marca!
Bydgoszcz: Kreta dołączyła do oferty czarterów. Trzeci kierunek do Grecji
5,35 mln pasażerów w litewskich trzech lotniskach w 2022 roku
Gdzie jeszcze latają Jumbo Jety? 10 największych użytkowników B747
Avgeek 04 lutego 2023
Ostatnie lata to okres szybkiego znikania boeingów 747 z siatek połączeń przewoźników na całym świecie. W ostatnim tygodniu także dołożyła się do tego finalna dostawa B747. Obecnie coraz trudniej będzie trafić na pasażerskie rejsy obsługiwane “Królową Niebios”. Ich wycofanie bardzo przyśpieszyła w ostatnich trzech latach pandemia koronawirusa. W artykule przedstawiamy 10 największych użytkowników B747, a także linie lotnicze, które jeszcze latają pasażerskimi samolotami.
Boeing dostarczył ostatniego B747. Koniec 55-letniej produkcji Jumbo Jeta
Ostatni wyprodukowany boeing 747 zostanie dostarczony w październiku 2022 roku?
Boeing 747: Samolot na dyskietki
British Airways po dłuższej przerwie wracają do Chin
Avgeek 04 lutego 2023
Po ponad dwuletniej nieobecności British Airways (BA) ogłosiły w ostatnich dniach, że wznowią loty między Wielką Brytanią a Chinami kontynentalnymi. Do Państwa Środka brytyjski przewoźnik powróci w sezonie letnim 2023. Loty do Szanghaju i Pekinu są już dostępne w systemie rezerwacyjnym BA.
British Airways zaprezentowały nowe mundury i uniformy
Dwunasta trasa British Airways do Francji i rywalizacja z easyJet
British Airways uruchomią wiosną 11 trasę do Włoch z Heathrow
Aegean, Lufthansa i Wizz Air zainteresowane macedońskimi dopłatami
Mateusz Kieruzal 04 lutego 2023
Trzech przewoźników złożyło oferty na uruchomienie nowych tras z portów lotniczych w Skopje i Ochrydzie w zamian za otrzymanie subsydiów finansowych, które rząd Macedonii Północnej zapewni liniom do 2026 r. O dopłaty wystąpiły greckie linie lotnicze Aegean, niskokosztowy przewoźnik Wizz Air i niemieckie narodowe linie Lufthansa.
PKP Intercity obniża ceny biletów od 1 marca!
Bydgoszcz: Kreta dołączyła do oferty czarterów. Trzeci kierunek do Grecji
5,35 mln pasażerów w litewskich trzech lotniskach w 2022 roku
75 złotych za trzy dni jazdy Kolejami Mazowieckimi
Michał Szymajda 03 lutego 2023
Koleje Mazowieckie wprowadzają w okresie ferii zimowych, ofertę „Bilet Turysty”. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które w tym czasie zamierzają zwiedzać Mazowsze podróżując pociągami KM. Oferta obowiązuje od 11 lutego do 26 lutego 2023 r., a w sprzedaży będzie dostępna od 5 lutego 2023 r.
Koleje Mazowieckie prezentują nowy rozkład jazdy. Spore komplikacje na średnicy
KM: Ponad 101 tys. pasażerów Słonecznego i Słonecznego BIS
Koleje Mazowieckie zaprezentowały aplikację mobilną
Poznań: Prace na PST coraz bardziej zaawansowane
Redakcja/inf. pras. 03 lutego 2023
Modernizacja trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju przebiega zgodnie z planem. Dzięki temu "Pestka" będzie dalej mogła pełnić swoją niezwykle istotną rolę w układzie komunikacyjnym miasta. Wykonawca kontynuuje montaż nawierzchni torowej. Efekty można już zobaczyć na odcinku od przystanku Słowiańska do Kurpińskiego.
PKP Intercity obniża ceny biletów od 1 marca!
Bydgoszcz: Kreta dołączyła do oferty czarterów. Trzeci kierunek do Grecji
5,35 mln pasażerów w litewskich trzech lotniskach w 2022 roku
Armenia. Wizz Air vs ULC. Kto ma rację?
Mateusz Kieruzal 03 lutego 2023
Wizz Air ogłosił, że będzie latał z Katowic do Erywania w Armenii. Dzień później, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydał komunikat, że węgierski przewoźnik nie ma zezwolenia eksploatacyjnego, które jest wymagane, aby rejsy na takiej trasie realizować. ULC weryfikuje, czy można zastosować przepisy umowy lotniczej o otwartym niebie między UE a Armenią, gdyż Polska do tej pory porozumienia nie ratyfikowała. Komisja Europejska przekazała Rynkowi Lotniczemu, że umowa jest już wiążąca. Kto w takiej sytuacji ma rację? To zależy, czy pod uwagę brany jest prymat prawa wspólnotowego nad krajowym.
Wizz Air wracają do Stambułu i uruchomią wiosną 11 nowych tras z Turcji
Wizz Air przewiózł ponad 45 mln pasażerów w 2022 roku. Więcej niż w 2019
Wizz Air znów lata z Łodzi (zdjęcia)
Dreamlinery Lufthansy wiosną w pięciu kolejnych miastach USA i Kanady
Rafał Dybiński 03 lutego 2023
Linie lotnicze Lufthansa będą w najbliższym sezonie letnim realizowały rejsy do pięciu kolejnych miast Ameryki Północnej z wykorzystaniem nowych boeingów 787-9. Dreamlinery narodowego przewoźnika Niemiec pojawią się w Austin, Dallas, Denver, Detroit i Montrealu.
Lufthansa rozważa zmianę siedziby z Kolonii na Monachium
Pierwszy z reaktywowanych A380 Lufthansy na przeglądzie w Manili
Lufthansa reaktywuje kolejnych pięć A340-600! Polecą z Hesji do Ameryk i Chin
Samoloty do Chorwacji biją rekordy popularności. Co oferuje LOT?
Mateusz Kieruzal, Łukasz Malinowski 03 lutego 2023
W ciągu sześciu ostatnich między Polską a Chorwacją odnotowaliśmy ponad milion podróży lotniczych, a linie stale zwiększają oferowanie na trasach pomiędzy oboma państwami. Robią tak także PLL LOT, które w nadchodzącym sezonie letnim zaoferują większą liczbę foteli przy zmniejszonej liczbie lotów. Wszystkie rejsy będą realizowane tylko z lotniska im. F. Chopina.
LOT Entertainment: Dobry system rozrywki pokładowej
LOT: Do 12 rejsów do Toronto. Air Canada nie wróci do Warszawy
Latem znów rejsy PLL LOT z Rzeszowa do Gdańska
Turcja nie obsłuży rosyjskich i białoruskich samolotów? Rośne presja z Waszyngtonu
Tomasz Śniedziewski 03 lutego 2023
Stany Zjednoczona naciskają na tureckie firmy z branży obsługi naziemnej, by te wymówiły umowy o serwisowaniu rosyjskich i białoruskich samolotów. Największa firma miała ostrzec o takiej możliwości zainteresowanych przewoźników, informuje serwis Middle East Eye.
Ukraina. Pierwszy pociąg ponownie dotarł do Chersonia
Rosja: Mobilizacja nie oszczędzi pracowników linii lotniczych?
Ukrzaliznycia i Orlen dostarczą paliwa dla gospodarki Ukrainy
Delta Air Lines po raz pierwszy w historii pojawią się w Auckland
Rafał Dybiński 03 lutego 2023
Linie lotnicze Delta Air Lines uruchomią pierwszą w historii trasę do Nowej Zelandii – informuje serwis "Routes". Przewoźnik z Atlanty połączy Los Angeles z Auckland.
Delta zamawia kolejne airbusy A220. Największy użytkownik A220 na świecie
Prezes Delty: Strajk pilotów to blef. Już najlepiej zarabiają
Delta Air Lines: Za kawę można zbierać mile
Na Reunion zapominają o pandemii. 2022 rok niemal taki jak 2019
Rafał Dybiński 03 lutego 2023
Port lotniczy Réunion-Roland Garros obsłużył w 2022 roku łącznie 2 345 161 pasażerów. To jedynie o 5,7 proc. mniej aniżeli w 2019 roku, czyli tuż przed wybuchem pandemii koronawirusa oraz niemal dwukrotnie więcej niż w 2021 roku - informuje "Air Journal".
Na wyspie Reunion w lipcu i sierpniu obsłużono więcej pasażerów niż w 2019 roku
Stadler: Przez brak KPO spada popyt na tabor
Roman Czubiński 02 lutego 2023
Z brakiem zamówień z polskiego rynku radzimy sobie, uczestnicząc w realizacji kontraktów eksportowych pozyskiwanych przez Grupę Stadler. Konieczna jest też waloryzacja wcześniejszych kontraktów. Prowadzimy na ten temat rozmowy z zamawiającymi zarówno z Polski, jak i z zagranicy – mówi w rozmowie z Rynkiem Kolejowym prezes Stadler Polska Tomasz Prejs.
Gigantyczny kontrakt dla Stadlera od Kolei Kazachskich
Będzie nowe połączenie kolejowe do lotniska Dallas Fort Worth
Pierwszy Kiss Stadlera w barwach Aeroexpress wyjechał na tory
Niemcy i Hiszpania: Koniec obowiązku maseczek w pociągach
Michał Szymajda 02 lutego 2023
Od 2 lutego nie ma już obowiązku noszenia masek na pokładach pociągów w Niemczech. Możemy mówić o symbolicznym końcu restrykcji koronawirusowych, bo podobny krok w najbliższych dniach zapowiedziała Hiszpania.
Koniec masek w samolotach i na lotniskach. Nawet w Ryanair!
Koniec z maseczkami w British Airways, Virgin Atlantic i na Heathrow
PAŻP: 405 mln zysku netto w 2021 r. Opóźnienia wyniosły 31 894 minuty
Mateusz Kieruzal 02 lutego 2023
Minister właściwy do spraw transportu zatwierdził sprawozdanie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej za 2021 r. Jednostka sprawująca nadzór nad przestrzenią powietrzną Rzeczypospolitej Polskiej osiągnęła zysk netto w kwocie 405 mln złotych. PAŻP wyliczyła, że w ciągu dwunastu miesięcy 2021 r. opóźnienia rejsów wyniosły aż 31 894 minuty. Zwiększeniu uległa wysokość opłat terminalowych i trasowych.
5 lat Cywilno-Wojskowego Ośrodka ARCC
PAŻP składa wnioski o dofinansowanie w ramach CEF Transport 2022
Zimowy dyżur ASAR i TOPR
Ryanair przewiózł w styczniu prawie 12 mln pasażerów
Rafał Dybiński 02 lutego 2023
Linie lotnicze Ryanair poinformowały w oficjalnym komunikacie, że przewiozły w styczniu bieżącego roku 11,8 mln pasażerów. To więcej aż o 69 proc. niż w tym samym miesiącu 2022 roku, kiedy doliczono się 7 mln podróżnych.
Pięć nowych tras Ryanaira z Lotniska Chopina. Żadnych nowości z Modlina
Ryanair przewiózł w Polsce o 6 mln więcej pasażerów niż LOT i Wizz Air
Ryanair zarobił w Q3 ponad dwa razy więcej niż przed rokiem
Na przejęciu Torpolu przez CPK na pewno zyska jeden podmiot – Torpol
Damian Kaźmierczak 02 lutego 2023
Przejęcie Torpolu przez CPK będzie oznaczało, że w każdym postępowaniu przetargowym zawsze będzie występował podmiot, który z uwagi na świetne relacje z zamawiającym będzie w stanie zaoferować cenę niższą od konkurencji. Nie będzie bowiem musiał wkalkulowywać wszystkich ryzyk, które zwyczajowo wliczają do swojej oferty prywatne przedsiębiorstwa, w tym np. kwestii sprawnego rozliczenia robót dodatkowych zlecanych przez inwestora na etapie realizacji projektu lub przyspieszanie płatności za wykonane prace budowlane.
PKP Intercity obniża ceny biletów od 1 marca!
Bydgoszcz: Kreta dołączyła do oferty czarterów. Trzeci kierunek do Grecji
5,35 mln pasażerów w litewskich trzech lotniskach w 2022 roku
LOT: Do 12 rejsów do Toronto. Air Canada nie wróci do Warszawy
Mateusz Kieruzal 02 lutego 2023
Air Canada nie przywróci bezpośrednich lotów między Toronto a Warszawą. Decyzję kanadyjskiego przewoźnika potwierdziło Rynkowi Lotniczemu biuro prasowe flagowego operatora z Kraju Klonowego Liścia. Z drugiej strony, Polskie Linie Lotnicze LOT w planują sezonie letnim realizować do 12 rejsów tygodniowo. W 2022 roku przewoźnik znad Wisły przewiózł na lotach między Polską a Kanadą 140 tys. pasażerów.
LOT Entertainment: Dobry system rozrywki pokładowej
Samoloty do Chorwacji biją rekordy popularności. Co oferuje LOT?
Latem znów rejsy PLL LOT z Rzeszowa do Gdańska
KLM rezygnuje z lotów do Katowic z Amsterdamu
Rafał Dybiński 02 lutego 2023
Linie lotnicze KLM rezygnują z kontynuowania rejsów między Amsterdamem i Katowicami. Rynek Lotniczy uzyskał potwierdzenie tej informacji zarówno u przedstawicielki holenderskiego przewoźnika, jak i w górnośląskim porcie w Pyrzowicach.
Faworyzowanie pociągów kosztem samolotów. Czy to ma sens?
KLM znowu ograniczają loty do Polski
KLM ogranicza ofertę lotów do Polski
CPK i Torpol zagrożeniem dla konkurencji? CPK: jest wręcz odwrotnie
Łukasz Malinowski 02 lutego 2023
Przejęcie kontroli przez CPK nad spółką Torpol budzi obawy branży budowlanej. W sektorze kolejowym dwóch największych zamawiających, tj. PKP PLK i CPK, będzie bowiem dysponowało istotnym potencjałem wykonawczym. To zaś rodzi obawy o równą konkurencję i transparentność procesu inwestycyjnego. CPK nie zgadza się z takim stanowiskiem.
Grudniowe wyniki produkcji budowlano-montażowej
Branża budowlana w kłopocie
Transport i budowlanka oczekują „tarczy antywojennej”
Postępy przy pracach nad PKA. Budowa kolei na lotnisko Rzeszów-Jasionka (zdjęcia)
inf. pras PKP PLK 02 lutego 2023
Inwestycje w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej nabierają tempa i widać efekty prac. W toku jest nasuwanie konstrukcji nowego wiaduktu kolejowego. To ważny etap budowy torów do portu lotniczego w Jasionce.
Na stacjach Pyrzowice Lotnisko i Zawiercie są już nowe perony (zdjęcia)
Kolej chce zastąpić w Niemczech nawet co piąty krajowy lot
Pociągi Polregio znów dojadą do lotniska w Lublinie
RDD: Wspólne inwestycje kolejowe w regionie Trójmorza
inf. pras. 02 lutego 2023
Kongres Railway Direction Days 2023 (RDD), który odbył się 18 i 19 stycznia w Warszawie, był skierowany do krajów Inicjatywy Trójmorza. Wydarzenie zorganizowane przez spółkę Centralny Port Komunikacyjny zgromadziło około 600 gości, w tym blisko 50 panelistów z kilkunastu krajów. To właśnie podczas tej imprezy spółka CPK podpisała umowy o współpracy i koordynacji inwestycji z inwestorami kolejowymi z Ukrainy Czech, Litwy, Łotwy i Estonii.
Porozumienia CPK z KOWR i KZN. Przybyło nieruchomości zamiennych dla mieszkańców
CPK: Roboty budowlane na terenie lotniska. Konsultacje rynkowe wykonawców
Porozumienie CPK i Kolei Ukraińskich. Celem KDP z Polski do Lwowa i Kijowa
Spór Qatar Airways i Airbus zażegnany. Jest wspólne oświadczenie
Avgeek 02 lutego 2023
Linie Qatar Airways i Airbus ogłosiły wczoraj wieczorem (1 lutego) koniec sporu. Jak możemy przeczytać w komunikacie obie strony są zadowolone z osiągnięcia polubownego i wzajemnie akceptowalnego rozwiązania sporu prawnego dotyczącego degradacji powierzchni i uziemienia samolotów z rodziny A350.
Spór z Qatar Airways. Airbus wprowadza zmiany konstrukcyjne w A350
Czy Katar kupił umowę o otwartym niebie z UE?
Qatar Airways chcą podwoić podaż w Australii. Qantas protestuje
Tramwaj do Wilanowa: Budowa obejmie całą długość trasy
Redakcja/inf. pras. 01 lutego 2023
Budowa tramwaju do Wilanowa wkracza w kolejny etap. Od 11 lutego plac budowy zacznie się wydłużać. Oznacza to duże zmiany dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej.
Warszawa: Tramwaj dojedzie na Stegny
Tramwajem do Wilanowa pojedziemy w 2024 roku
Boeing dostarczył ostatniego B747. Koniec 55-letniej produkcji Jumbo Jeta
Avgeek 01 lutego 2023
Boeing i Atlas Air Worldwide świętowały wczoraj (31 stycznia), wraz z obecnymi i byłymi pracownikami oraz klientami i dostawcami, odbiór ostatniego B747 do linii Atlas Air, kończąc tym samym ponad pół wieku produkcji słynnej Królowej Niebios.
Gdzie jeszcze latają Jumbo Jety? 10 największych użytkowników B747
Ostatni wyprodukowany boeing 747 zostanie dostarczony w październiku 2022 roku?
Boeing 747: Samolot na dyskietki
ZRPL: Prawie 27 mln pasażerów w portach regionalnych w 2022 roku
inf. pras. 01 lutego 2023
Związek Regionalnych Portów Lotniczych zebrał statystyki ruchu pasażerskiego ogółem za 2022 rok w trzynastu funkcjonujących w Polsce lotniskach regionalnych. Miniony rok stał pod znakiem odbudowy ruchu po dwóch latach największego kryzysu w historii branży lotniczej, który został wywołany przez pandemię koronawirusa. W 2022 roku na krajowych lotniskach regionalnych obsłużono w sumie 26,7 mln pasażerów, to o 14,5 mln więcej (+118,5 proc.) w porównaniu z 2021 rokiem. Wynik osiągnięty w minionym roku to 88,4 proc. ruchu z rekordowego 2019 roku, kiedy to z siatek połączeń portów regionalnych skorzystało ogółem 30,2 mln podróżnych.
Gościniarek: Część portów czeka upadłość lub będzie musiała się przebranżowić
Lotniska regionalne: Ogromny spadek liczby pasażerów w III kwartałach 2020 roku
Lotniska regionalne w I kwartale: Preludium do największego kryzysu w historii branży
30 lat Eurowings. Odporne na kryzysy i umiejętnie reagujące na zmiany
Rafał Dybiński 01 lutego 2023
Dokładnie 30 lat temu, czyli 1 lutego 1993 roku, założono linie lotnicze Eurowings. Logo niemieckiego przewoźnika, który powstał z połączenia regionalnych Nürnberger Flugdienst (NFD) z Reise- und Industrieflug (RFG) zaprojektowali studenci Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze.
Eurowings dolecą wiosną z Berlina do pięciu nowych destynacji
Eurowings podwoją oferowanie z Berlina. Wiosną więcej samolotów i tras do Europy
Lufthansa odwołuje 188 lotów z Polski, a Eurowings dodaje
Kraków: Styczeń dużo lepszy niż przed pandemią
Rafał Dybiński 01 lutego 2023
Port lotniczy Kraków-Balice im. Jana Pawła II obsłużył w styczniu bieżącego roku 611 613 pasażerów – poinformowała Natalia Vince, rzecznik małopolskiego lotniska.
Kraków: Decyzja środowiskowa o nowej drodze startowej w tym roku?
Kraków: Siedmiomilionowy pasażer przyleciał z Helsinek
Nowy salon Business Lounge w Kraków Airport (zdjęcia)
Latem znów rejsy PLL LOT z Rzeszowa do Gdańska
inf. pras. 01 lutego 2023
Od 2 czerwca do 5 września 2023 roku samoloty Polskich Linii Lotniczych LOT znów zabiorą pasażerów w podróż z Podkarpacia nad polskie morze. Loty na trasie Rzeszów – Gdańsk będą oferowane dwa razy w tygodniu. Ruszyła sprzedaż biletów.
LOT Entertainment: Dobry system rozrywki pokładowej
Samoloty do Chorwacji biją rekordy popularności. Co oferuje LOT?
LOT: Do 12 rejsów do Toronto. Air Canada nie wróci do Warszawy
LOT: Pijany pasażer na czarnej liście za skandaliczne zachowanie w Dreamlinerze
Redakcja 01 lutego 2023
Polskie Linie Lotnicze LOT wpisały na "czarną listę" pasażera, który zachował się obscenicznie i obrzydliwie podczas rejsu Dreamlinerem ze Stanów Zjednoczonych do Warszawy. O sprawie poinformował Krzysztof Moczulski, rzecznik PLL LOT.
LOT Entertainment: Dobry system rozrywki pokładowej
Samoloty do Chorwacji biją rekordy popularności. Co oferuje LOT?
LOT: Do 12 rejsów do Toronto. Air Canada nie wróci do Warszawy
USA naciskają na Turcję w sprawie rosyjskich linii
Mateusz Kieruzal 01 lutego 2023
Stany Zjednoczone Ameryki Północnej naciskają na władze Turcji, aby ta powstrzymywała rosyjskie linie lotnicze przed lataniem samolotami amerykańskiej produkcji do i z kraju. Urzędnicy zaznajomieni ze sprawą powiedzieli „The Wall Street Journal”, że Waszyngton zaczął naciskać mocniej na inne państwa, aby te egzekwowały sankcje nałożone na Moskwę, która dokonała inwazji militarnej na Ukrainę w lutym zeszłego roku. Boeingi użytkowane przez rosyjskie linie od 1 października wykonały do i z Turcji ponad 2100 lotów.
Słaby marzec linii z grupy Aerofłotu. Spadki nawet na trasach krajowych
Ostatnie takie wyniki? Aerofłot publikuje dane za 2021 rok
Aerofłot i Rossija zawieszają trasy na południe kraju i niektóre z Armenii