SERWISY PARTNERSKIE rynek-kolejowy.pl rynekinfrastruktury.pl transport-publiczny.pl tor-konferencje.pl zdgtor.pl
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) nadzoruje i kontroluje przestrzeń powietrzną liczącą przeszło 334 tys. km2, która jest jedną z największych w Europie. Dba o bezpieczeństwo pasażerów blisko 3 tys. samolotów przemieszczających się każdego dnia nad Polską. Oto najnowsze informacje z nią związane.
Wiadomości na temat targów Aircraft Interiors Expo (AIX). Coroczna wystawa to miejsce, na której linie lotnicze, projektanci, inżynierowie, eksperci i producenci spotykają się, aby dzielić się, współpracować i znajdować praktyczne i innowacyjne rozwiązania dotyczące komfortu podróżowania.
Boeing 737 MAX zostały uziemione w marcu 2019 roku po katastrofie samolotu tego typu należącego do linii Ethiopian. Wcześniej rozbiła się także samolot tego typu należący do Lion Air. Pięć Boeingów 737 MAX należących do PLL LOT przez ponad dwa lata nie woziło pasażerów. Końca problemów nie widać.
Flygskam czyli wstyd przed lataniem. Najpierw inspirował Szwedów do wyboru czystszych i bardziej przyjaznych środków transportu jak kolej. Teraz przeradza się w walkę o większą ekologiczność lotnictwa. Branża ma świadomość, że musi działać, ale ograniczanie liczby podróży może mieć negatywne skutki dla gospodarki.
Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 dotarła do Polski. Podobnie jak w innych krajach również w Polsce podejmowane są działania, które ograniczają możliwość lub zniechęcają do poruszania się. W pierwszej kolejności dotknęły one lotnictwo i transport międzynarodowy, ale mówi się także, o poważnym ograniczeniu krajowego transportu publicznego. W serwisie gromadzimy informacje o problemach jakie koronwirus wywołuje w szeroko rozumianym transporcie. Znajdziecie tu teksty zarówno z Rynku Lotniczego jak i Transportu Publicznego, Rynku Infrastruktury i Rynku Kolejowego.
Paris Air Show odbywa się już od ponad 100 lat. Na kolejnym 54. Międzynarodowym Salonie Lotniczym na lotnisku Le Bourget zbiorą się najważniejsi gracze branży lotniczej. To największa tego typu impreza na świecie, która potrwa od 19 do 25 czerwca, a pierwsze cztery dni pokazów zarezerwowane są wyłącznie dla przedstawicieli mediów oraz przemysłu lotniczego. Partnerem obecności Rynku Lotniczego na Paris Air Show w 2023 r. są linie Air France.
Boeing 737-800 obsługujący rejs Ukraine International Airlines z Teheranu do Kijowa rozbił się trzy minuty po starcie ze stolicy Iranu. Na pokładzie samolotu obsługującego lot PS752 znajdowało się 176 osób, w tym 9 członków załogi. Najprawdopodobniej doszło do omyłkowego zestrzelenia samolotu przez irańską obronę przeciwlotniczą.
Lubuskie: 1,5 miliona złotych na loty Zielona Góra – Tunezja
Mateusz Kieruzal 30 kwietnia 2025
Województwo lubuskie będzie „promowane” także w wakacyjnych lotach z Zielonej Góry do Tunezji. Z pieniędzy podatników na przedsięwzięcie pójdzie ponad 1,5 miliona złotych. Dopłata do wakacyjnych lotów jednego urlopowicza (komercyjnego klienta biura podróży) wyniesie prawie 430 złotych.
Koniec ery B757-300 w Icelandair
Mateusz Kieruzal 30 kwietnia 2025
Proces modernizacji floty Icelandair trwa – islandzkie linie lotnicze pozyskują airbusy A321neo/XLR i boeingi 737 MAX, które zastępują program B757. Operator z krainy ognia i lodu pożegnał dwa ostatnie B757-300. We flocie wciąż pozostaje 11 B757-200.
Lotnisko w Poznaniu rośnie jak na drożdżach
Łukasz Malinowski 30 kwietnia 2025
W całym roku 2024 Lotnisko w Poznaniu odnotowało 3,6 mln pasażerów i był to wynik o 30% większy niż przed rokiem i aż o 52% większy niż w roku niż w roku 2019, kiedy odnotowano 2,3 mln podróżnych. Skąd się wziął tak duży sukces wielkopolskiego portu?
American Airlines ceł płacić nie zamierzają
Mateusz Kieruzal 30 kwietnia 2025
Wojna handlowa dodatkowo zakłóca działalność przewoźników – American Airlines już redukują prognozowane zyski. Operator z „wielkiej trójki” ceł za nowe samoloty płacić nie zamierza. – To nie ma sensu – wskazuje Robert Isom, dyrektor generalny American Airlines.
Enter Air wygenerował prawie 3 mld zł przychodów w 2024 roku
Enter Air 30 kwietnia 2025
Przychody Enter Air w 2024 r. wyniosły 2 926,3 mln zł, co oznacza ponad 11 proc. wzrost w porównaniu do 2023 roku - poinformowano w oficjalnym komunikacie. Wzrost przychodów w 2024 r. związany był przede wszystkim z rozszerzaniem działalności Grupy. Liczba wykonanych operacji lotniczych w minionym roku zwiększyła się r/r o około 10 proc.
SKY express zyskały w Q1 pasażerów w Grecji i Europie
SKY express 30 kwietnia 2025
Linie lotnicze SKY express rozpoczęły rok 2025 ze znaczącym wzrostem wszystkich kluczowych wskaźnikach. W pierwszym kwartale firma odnotowała 10 proc. wzrost ruchu pasażerskiego oraz 8,5 proc. wzrost przychodów w porównaniu z tym samym okresem w 2024 roku, co potwierdza jej konsekwentnie rosnącą trajektorię.
UAC: MC-21 z rosyjskimi systemami oblatany
Piotr Bożyk 30 kwietnia 2025
United Aircraft Corporation (Irkut) poinformowała, że wczoraj (29 kwietnia) pierwszy samolot MC-21-310, wyposażony w nowe rosyjskie instalacje i podzespoły oraz silniki Aviadvigatel PD-14, wykonał swój pierwszy lot techniczny. To przybliża nieco dostawy nowych samolotów do pierwszego klienta, którym jest oczywiście rosyjski Aerofłot.
Podłęże – Piekiełko: Są oferty na pierwszy nowy odcinek. Intercor najtańszy
Roman Czubiński 30 kwietnia 2025
Najtańszą ofertę na budowę odcinka Szczyrzyc – Tymbark złożyło konsorcjum Intercor i tureckiej firmy Dogus. Dwóch pozostałych uczestników postępowania to Budimex, startujący wraz z Gülermakiem, i Porr z Trakcją System. Wszystkie oferty zmieściły się w kosztorysie, a najniższa z nich nie przekroczyła nawet 2 miliardów złotych – to najważniejsze wiadomości z otwarcia ofert.
Emirates i Warszawska Organizacja Turystyczna promują stolicę Polski
Emirates 29 kwietnia 2025
Emirates oraz Warszawska Organizacja Turystyczna podpisały Memorandum o Porozumieniu. Ma ono na celu rozwój ruchu pasażerskiego z kluczowych rynków w globalnej sieci linii lotniczych do stolicy Polski. Memorandum zostało podpisane przez Thierry’ego Aucoca, Starszego Wiceprezesa ds. Operacji Komercyjnych Europy i Ameryki w Emirates oraz Filipa Płodzienia, Dyrektora ds. Marketingu Turystyki i MICE w WTO podczas oficjalnej ceremonii odbywającej się na targach Arabian Travel Market (ATM) w Dubaju.
Finnair zwolni 36 pilotów obsługujących samoloty szerokokadłubowe
Piotr Bożyk 29 kwietnia 2025
Linia Finnair ogłosiła wczoraj (28 kwietnia), że ze względu na trwający spór ze związkiem zawodowym pilotów, będzie musiała zwolnić 36 pilotów obsługujących loty dalekodystansowe. Zwolnienia rozpoczną się najpóźniej do końca września br. i jak szacuje linia, potrwają co najmniej do maja 2026 r.
LOT pobije rekord? Odbudowa ruchu transatlantyckiego
Mateusz Kieruzal 29 kwietnia 2025
Tegoroczne oferowanie Polskich Linii Lotniczych LOT na rynku amerykańskim jest rekordowe – narodowy operator ma szansę odnotować najwyższe w historii przewozy pasażerskie. W 2024 roku rejsami między Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki LOT przewiózł 755 278 pasażerów. Segment przewozów transatlantyckich odbudował się więc do poziomu 97,42 proc. sprzed pandemii.
PAŻP: Rekordowa liczba kandydatów na szkoleniu
inf. pras. 29 kwietnia 2025
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej rozpoczęła szkolenie nowej grupy kandydatów do prestiżowego zawodu kontrolera ruchu lotniczego. Jest wśród nich aż 18 kobiet. Obecnie w procesie szkolenia KRL jest ponad 200 osób. Tak intensywnie PAŻP nie przygotowywała kandydatów do tego zawodu nigdy wcześniej.
Loty Zielona Góra – Albania. Marszałek dopłaci 740 tys. złotych
Mateusz Kieruzal 29 kwietnia 2025
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego będzie wspierał finansowo także wakacyjne loty czarterowe między Zieloną Górą a Albanią. „Promocja województwa” w rejsach do i z Tirany, z lokalnymi urlopowiczami, wyniesie niecałe 740 tys. złotych brutto.
Lufthansa ma plan obejścia ceł
Mateusz Kieruzal 29 kwietnia 2025
Lufthansa oczekuje na odbiór kilkunastu boeingów 787. Nowe Dreamlinery mogą zostać zarejestrowane w Szwajcarii, aby uniknąć konieczności płacenia wysokich ceł za import maszyn ze Stanów Zjednoczonych Ameryki prosto do Niemiec. Różnorodność prawna i geograficzna Grupy Lufthansa może stać się operacyjną przewagą w czasach niepewności handlowej.
Prospołeczna nowela ustawy o CPK
inf. pras. 29 kwietnia 2025
Rada Ministrów rozpoczęła prace nad projektem nowelizacji ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Celem zaproponowanych przez Pełnomocnika Rządu ds. CPK zmian jest przyspieszenie wypłaty odszkodowań za nieruchomości niezbędne do budowy lotniska.
Wiech (ENERGETYKA24): Polska nie jest gotowa na masową elektryfikację
Jakub Rösler 29 kwietnia 2025
Jakub Wiech z portalu ENERGETYKA24 wskazuje, że polski system elektroenergetyczny nie jest aktualnie gotowy na masową elektryfikację, a więc również na rozwój kolei czy bezemisyjnych napędów w transporcie miejskim i regionalnym. Bez reform grozi nam katastrofa energetyczna. Ekspert mówił o tym podczas Kongresu Projektantów i Inżynierów.
LOT partnerem głównym pokazów w Multimedialnym Parku Fontann
inf. pras. 28 kwietnia 2025
Polskie Linie Lotnicze LOT zostały partnerem głównym tegorocznych pokazów w Multimedialnym Parku Fontann. Pokazy inauguracyjne odbędą się w dniach 1-3 maja na warszawskim Podzamczu. Tego lata widowiskowe spektakle nad Wisłą poświęcone będą historii Warszawy.
Ryanair w Rzeszowie. Zaplecze finansowe kluczem obsługi 6 mln pasażerów
Mateusz Kieruzal 28 kwietnia 2025
Boeingi 737 linii lotniczych Ryanair rejsami do i z Rzeszowa przewiozły już sześć milionów pasażerów. Irlandzki niskokosztowiec jest największym przewoźnikiem w Jasionce, lecz bez wsparcia finansowego samorządu województwa podkarpackiego komercyjna działalność byłaby znacznie mniejsza.
Airbus podpisuje wiążącą umowę ze Spirit AeroSystems
Piotr Bożyk 28 kwietnia 2025
Airbus poinformował dziś (28 kwietnia), że zawarł ostateczną umowę ze Spirit AeroSystems w sprawie przejęcia aktywów przemysłowych dedykowanych programom samolotów komercyjnych Airbusa. Przejęcie firmy ma zagwarantować lepsze zarządzanie łańcuchem dostaw i wykrytymi wadami w produkcji części.
Lotnisko Chopina: Ruszają przygotowania do Star Wars Day
inf. pras. 28 kwietnia 2025
Lotnisko Chopina w Warszawie zaprasza na niezwykłą podróż do świata Gwiezdnych wojen. Od 25 kwietnia do wielkiego finału 4 maja (May the 4th) pasażerowie oraz wszyscy odwiedzający doświadczą spektakularnych atrakcji, które przeniosą ich wprost do odległej galaktyki!
Wrocław: Paszport tymczasowy od ręki na lotnisku
inf. pras. 28 kwietnia 2025
Port Lotniczy Wrocław dołączył do grona największych lotnisk w Polsce, na których działa punkt paszportowy MSWiA. Od poniedziałku 28 kwietnia, podróżni w nagłych przypadkach mogą na miejscu wyrobić paszport tymczasowy. Wystarczy ważny bilet lotniczy i dokument tożsamości.
Midera (Łódź Airport): Ponad 500 tys. pasażerów w tym roku
Łukasz Malinowski 28 kwietnia 2025
Lotnisko w Łodzi rośnie i nie zamierza się zatrzymywać. W tym roku przełamana ma zostać bariera 0,5 mln pasażerów. W kolejnym rozwój może przyspieszyć dzięki działaniom promocyjnym miasta i regionu. O obecnej sytuacji łódzkiego lotniska rozmawiamy z prezes Anną Miderą.
Nowa kampania marketingowa Star Alliance
inf. pras. 28 kwietnia 2025
Sojusz Star Alliance rozpoczął kampanię wizerunkową realizowaną pod hasłem „W rytmie doskonałości”. Kampania podkreśla wzorową, idealnie skoordynowaną współpracę pomiędzy 25 wchodzącymi w jego skład przewoźnikami. Sojusz Star Alliance jest największą na świecie organizacją zrzeszającą linie lotnicze.
Bydgoszcz: Inauguracja rejsów Lufthansy do Frankfurtu (zdjęcia)
inf. pras. 28 kwietnia 2025
Od niedzieli 27 kwietnia z portu lotniczego Bydgoszcz znów realizowane są rejsy do węzła przesiadkowego we Frankfurcie. To połączenie przybliża do regionu Kujaw i Pomorza najdalsze zakątki świata. Z lotniska Bydgoszcz do portu nad Menem samoloty startują pięć razy w tygodniu.
Rekordowy miesiąc w Kolejach Wielkopolskich
Mikołaj Kobryński 28 kwietnia 2025
Koleje Wielkopolskie poinformowały, że miniony miesiąc przyniósł najlepsze wyniki przewozowe w historii funkcjonowania spółki. Pociągi samorządowego przewoźnika obsłużyły bowiem wówczas blisko 2 mln pasażerów. Łącznie w pierwszym kwartale spółka przewiozła niemal 5 mln osób. Coraz większym problemem jest jednak tabor, którego jest za mało, zwłaszcza mając na względzie planowane reaktywacje.
Turkish Airlines odszkodowania zapłacić nie chciał, ale musiał
Mateusz Kieruzal 27 kwietnia 2025
Pogoda w Stambule była bardzo dobra, a Turkish Airlines lot anulowały „z przyczyn technicznych”. Gigant znad Bosforu unikał wypłaty odszkodowania – z pomocą przyszła turecka Dyrekcja Generalna Lotnictwa Cywilnego, która prowadzi ekspresowe postępowania administracyjne, tak jak wcześniej w Polsce Komisja Ochrony Praw Pasażerów. Turcja, metodą kopiuj-wklej, implementowała znane z Unii Europejskiej prawo do odszkodowań finansowych za opóźnione lub odwołane loty.
Pierwszy AW149 wyprodukowany w Świdniku już po testach
Piotr Bożyk 27 kwietnia 2025
Pierwszy śmigłowiec AW149 wyprodukowany w całości w zakładach PZL-Świdnik wykonał w połowie kwietnia br. pierwszy lot testowy – poinformowała spółka, będąca częścią włoskiego koncernu Leonardo. Wszystkie z 32 zamówionych wiropłatów powinny zostać dostarczone wojsku do 2029 r.
Pierwszy lot z Rzeszowa do Maroka
simetra 27 kwietnia 2025
Lotnisko Rzeszów-Jasionka z radością ogłasza inaugurację nowego połączenia czarterowego do Agadiru – popularnego kurortu w południowym Maroku. Pierwszy samolot wystartował dziś z kompletem pasażerów na pokładzie, otwierając przed mieszkańcami Podkarpacia drogę do egzotycznych wakacji bez przesiadek.
Obalamy najpowszechniejsze mity na temat podróży samolotem
MTU Aero Engines Polska 27 kwietnia 2025
Drzwi samolotu mogą otworzyć się same w czasie lotu, a samolot po awarii jednego z silników lecieć już nie może – to jedne z najpowszechniejszych mitów jakie napędzają ludzki strach, gdy pasażerowie zaczynają podróż w przestworzach. Jest ich dużo więcej. Zapytaliśmy eksperta rynku lotniczego, Marcina Pietrzaka, Dyrektora Inżynierii i Technologii MTU Aero Engines Polska, co jest prawdą, a co nie.
eVTOL. 9-minutowy lot na nowojorskie lotniska
Mateusz Kieruzal 27 kwietnia 2025
Przedostanie się z „serca” Nowego Jorku do pobliskich portów lotniczych jest dość uciążliwy – transport komunikacją publiczną między Manhattanem a lotniskami JFK, LaGuardia i Newark zajmuje nawet 90 minut. Skrócić czas podróży do maksymalnie 15 minut chce Archer Aviation. Kalifornijski start-up z branży lotniczej chce zaoferować przeloty eklektycznymi samolotami pionowego startu i lądowania.
LOT. Franek niebawem wróci do latania z pasażerami
Piotr Bożyk 26 kwietnia 2025
Boeing B787-8 o rejestracji SP-LRF, znany najbardziej pod imieniem „Franek", powróci niebawem do obsługi siatki dalekodystansowej LOT-u. Wczoraj (25 kwietnia) maszyna wykonała nad Polską lot techniczny po dłuższym postoju. Przez ponad 10 miesięcy Dreamliner czekał na wymianę/naprawę silników Rolls-Royce Trent 1000.
Port lotniczy w Łodzi będzie zapleczem dla CPK?
Damian Kelman 26 kwietnia 2025
Lotnisko w Łodzi, dotąd postrzegane jako potencjalna ofiara budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, zamierza przekształcić wyzwanie w szansę. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego zaprezentowano ambitną wizję rozwoju zaplecza MRO, które może uczynić z łódzkiego portu kluczowego partnera technicznego dla CPK. Czy Łódź stanie się serwisowym sercem nowej ery polskiego lotnictwa?
Kraków Airport: Potok Olszanicki po nowemu
Kraków Airport 26 kwietnia 2025
– To inwestycja, która jest wyznacznikiem naszej wiarogodności, jeżeli chodzi o dbałość o naszych sąsiadów, ekologię i otoczenie lotniska – mówi Łukasz Strutyński, prezes zarządu Kraków Airport. – Dziś już mogę potwierdzić, że jesteśmy na etapie, który daje pewność, iż miniony sezon zimowy był już jednym z ostatnich, podczas których martwiliśmy się o jakość wody w potoku Olszanickim.
Co z nowelizacją polityki rozwoju lotnictwa cywilnego?
Damian Kelman 26 kwietnia 2025
Nowelizacja polityki rozwoju lotnictwa cywilnego do 2030 roku (z perspektywą do 2040 r.) wciąż nie ujrzała światła dziennego. W Katowicach, podczas XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego, przedstawiciele branży lotniczej i rządu dyskutowali o wyzwaniach i potrzebach zmian w strategii. W centrum uwagi znalazły się rosnące znaczenie lotnisk regionalnych, potrzeba integracji z operacjami wojskowymi, a także apel o uproszczenie samego dokumentu.
Polskie porty morskie w niepewnych czasach. Priorytetem elastyczność
Mikołaj Kobryński 26 kwietnia 2025
Pierwsze lata obecnej dekady pokazały bardzo dobitnie, że porty morskie, aby zachować konkurencyjność, z uwagi na coraz większą niepewność w światowej gospodarce muszą być bardziej elastyczne. Wydaje się, że zarządy polskich portów morskich dobrze wykorzystały ten czas. Nie brakuje jednak wyzwań, związanych choćby z drogową i kolejową infrastrukturą dostępową.
Obligacje Kolej Plus. 1,2 mld zł dla PKP PLK
Mikołaj Kobryński 26 kwietnia 2025
Ministerstwo Finansów wyemitowało obligacje w celu podwyższenia kapitału zakładowego PKP Polskich Linii Kolejowych o 1 mld 214 mln zł. Umożliwi to współfinansowanie inwestycji w lokalną i regionalną infrastrukturę kolejową w ramach programu Kolej Plus, których efektem będzie reaktywacja połączeń na nawet kilkudziesięciu relacjach w całym kraju.
To już 15 lat polskiej linii Enter Air
Piotr Bożyk 25 kwietnia 2025
Czasem aż trudno uwierzyć jak czas szybko płynie i że minęło już 15 lat od pierwszego startu boeinga B737 w barwach Enter Air do Tunezji. Było to dokładnie 25 kwietnia 2010 r. Największy polski przewoźnik czarterowy, ale także jeden z większych w Europie, świętuje dziś ten wyjątkowy jubileusz – 15 lat działalności.
CPK pracuje nad strategią rozwoju obszaru otoczenia lotniska
Łukasz Malinowski 25 kwietnia 2025
Spółka CPK, Ministerstwo Infrastruktury a także samorządowcy gmin i powiatów z otoczenia Lotniska CPK, pracują nad dokumentem Strategii rozwoju obszaru otoczenia CPK. Określa on kierunki przemian społecznych, gospodarczych i przestrzennych na obszarze 1080 km kw., który zamieszkuje ponad 400 tysięcy mieszkańców. W maju CPK planuje przeprowadzenie konsultacji społecznych, a w drugiej połowie roku dokument może zostać przyjęty przez Radę Ministrów.
Poznań. Nie będzie przystanku kolejowego Naramowice Wschodnie/Rubież
Jakub Rösler 25 kwietnia 2025
PKP PLK nie zbuduje na razie nowego przystanku kolejowego na wschodnich Naramowicach. Miasto Poznań chciało, żeby punkt obsługi podróżnych powstał w ramach modernizacji "kolejowego ringu", podobnie jak szereg innych przystanków. Rubież wciąż poczeka więc na jakikolwiek transport publiczny.