SERWISY PARTNERSKIE rynek-kolejowy.pl rynekinfrastruktury.pl transport-publiczny.pl tor-konferencje.pl zdgtor.pl
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) nadzoruje i kontroluje przestrzeń powietrzną liczącą przeszło 334 tys. km2, która jest jedną z największych w Europie. Dba o bezpieczeństwo pasażerów blisko 3 tys. samolotów przemieszczających się każdego dnia nad Polską. Oto najnowsze informacje z nią związane.
Wiadomości na temat targów Aircraft Interiors Expo (AIX). Coroczna wystawa to miejsce, na której linie lotnicze, projektanci, inżynierowie, eksperci i producenci spotykają się, aby dzielić się, współpracować i znajdować praktyczne i innowacyjne rozwiązania dotyczące komfortu podróżowania.
Boeing 737 MAX zostały uziemione w marcu 2019 roku po katastrofie samolotu tego typu należącego do linii Ethiopian. Wcześniej rozbiła się także samolot tego typu należący do Lion Air. Pięć Boeingów 737 MAX należących do PLL LOT przez ponad dwa lata nie woziło pasażerów. Końca problemów nie widać.
Flygskam czyli wstyd przed lataniem. Najpierw inspirował Szwedów do wyboru czystszych i bardziej przyjaznych środków transportu jak kolej. Teraz przeradza się w walkę o większą ekologiczność lotnictwa. Branża ma świadomość, że musi działać, ale ograniczanie liczby podróży może mieć negatywne skutki dla gospodarki.
Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 dotarła do Polski. Podobnie jak w innych krajach również w Polsce podejmowane są działania, które ograniczają możliwość lub zniechęcają do poruszania się. W pierwszej kolejności dotknęły one lotnictwo i transport międzynarodowy, ale mówi się także, o poważnym ograniczeniu krajowego transportu publicznego. W serwisie gromadzimy informacje o problemach jakie koronwirus wywołuje w szeroko rozumianym transporcie. Znajdziecie tu teksty zarówno z Rynku Lotniczego jak i Transportu Publicznego, Rynku Infrastruktury i Rynku Kolejowego.
Paris Air Show odbywa się już od ponad 100 lat. Na kolejnym 54. Międzynarodowym Salonie Lotniczym na lotnisku Le Bourget zbiorą się najważniejsi gracze branży lotniczej. To największa tego typu impreza na świecie, która potrwa od 19 do 25 czerwca, a pierwsze cztery dni pokazów zarezerwowane są wyłącznie dla przedstawicieli mediów oraz przemysłu lotniczego. Partnerem obecności Rynku Lotniczego na Paris Air Show w 2023 r. są linie Air France.
Boeing 737-800 obsługujący rejs Ukraine International Airlines z Teheranu do Kijowa rozbił się trzy minuty po starcie ze stolicy Iranu. Na pokładzie samolotu obsługującego lot PS752 znajdowało się 176 osób, w tym 9 członków załogi. Najprawdopodobniej doszło do omyłkowego zestrzelenia samolotu przez irańską obronę przeciwlotniczą.
LOT. Franek niebawem wróci do latania z pasażerami
Piotr Bożyk 26 kwietnia 2025
Boeing B787-8 o rejestracji SP-LRF, znany najbardziej pod imieniem „Franek", powróci niebawem do obsługi siatki dalekodystansowej LOT-u. Wczoraj (25 kwietnia) maszyna wykonała nad Polską lot techniczny po dłuższym postoju. Przez ponad 10 miesięcy Dreamliner czekał na wymianę/naprawę silników Rolls-Royce Trent 1000.
Port lotniczy w Łodzi będzie zapleczem dla CPK?
Damian Kelman 26 kwietnia 2025
Lotnisko w Łodzi, dotąd postrzegane jako potencjalna ofiara budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, zamierza przekształcić wyzwanie w szansę. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego zaprezentowano ambitną wizję rozwoju zaplecza MRO, które może uczynić z łódzkiego portu kluczowego partnera technicznego dla CPK. Czy Łódź stanie się serwisowym sercem nowej ery polskiego lotnictwa?
Kraków Airport: Potok Olszanicki po nowemu
Kraków Airport 26 kwietnia 2025
– To inwestycja, która jest wyznacznikiem naszej wiarogodności, jeżeli chodzi o dbałość o naszych sąsiadów, ekologię i otoczenie lotniska – mówi Łukasz Strutyński, prezes zarządu Kraków Airport. – Dziś już mogę potwierdzić, że jesteśmy na etapie, który daje pewność, iż miniony sezon zimowy był już jednym z ostatnich, podczas których martwiliśmy się o jakość wody w potoku Olszanickim.
Co z nowelizacją polityki rozwoju lotnictwa cywilnego?
Damian Kelman 26 kwietnia 2025
Nowelizacja polityki rozwoju lotnictwa cywilnego do 2030 roku (z perspektywą do 2040 r.) wciąż nie ujrzała światła dziennego. W Katowicach, podczas XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego, przedstawiciele branży lotniczej i rządu dyskutowali o wyzwaniach i potrzebach zmian w strategii. W centrum uwagi znalazły się rosnące znaczenie lotnisk regionalnych, potrzeba integracji z operacjami wojskowymi, a także apel o uproszczenie samego dokumentu.
Polskie porty morskie w niepewnych czasach. Priorytetem elastyczność
Mikołaj Kobryński 26 kwietnia 2025
Pierwsze lata obecnej dekady pokazały bardzo dobitnie, że porty morskie, aby zachować konkurencyjność, z uwagi na coraz większą niepewność w światowej gospodarce muszą być bardziej elastyczne. Wydaje się, że zarządy polskich portów morskich dobrze wykorzystały ten czas. Nie brakuje jednak wyzwań, związanych choćby z drogową i kolejową infrastrukturą dostępową.
Obligacje Kolej Plus. 1,2 mld zł dla PKP PLK
Mikołaj Kobryński 26 kwietnia 2025
Ministerstwo Finansów wyemitowało obligacje w celu podwyższenia kapitału zakładowego PKP Polskich Linii Kolejowych o 1 mld 214 mln zł. Umożliwi to współfinansowanie inwestycji w lokalną i regionalną infrastrukturę kolejową w ramach programu Kolej Plus, których efektem będzie reaktywacja połączeń na nawet kilkudziesięciu relacjach w całym kraju.
To już 15 lat polskiej linii Enter Air
Piotr Bożyk 25 kwietnia 2025
Czasem aż trudno uwierzyć jak czas szybko płynie i że minęło już 15 lat od pierwszego startu boeinga B737 w barwach Enter Air do Tunezji. Było to dokładnie 25 kwietnia 2010 r. Największy polski przewoźnik czarterowy, ale także jeden z większych w Europie, świętuje dziś ten wyjątkowy jubileusz – 15 lat działalności.
CPK pracuje nad strategią rozwoju obszaru otoczenia lotniska
Łukasz Malinowski 25 kwietnia 2025
Spółka CPK, Ministerstwo Infrastruktury a także samorządowcy gmin i powiatów z otoczenia Lotniska CPK, pracują nad dokumentem Strategii rozwoju obszaru otoczenia CPK. Określa on kierunki przemian społecznych, gospodarczych i przestrzennych na obszarze 1080 km kw., który zamieszkuje ponad 400 tysięcy mieszkańców. W maju CPK planuje przeprowadzenie konsultacji społecznych, a w drugiej połowie roku dokument może zostać przyjęty przez Radę Ministrów.
Poznań. Nie będzie przystanku kolejowego Naramowice Wschodnie/Rubież
Jakub Rösler 25 kwietnia 2025
PKP PLK nie zbuduje na razie nowego przystanku kolejowego na wschodnich Naramowicach. Miasto Poznań chciało, żeby punkt obsługi podróżnych powstał w ramach modernizacji "kolejowego ringu", podobnie jak szereg innych przystanków. Rubież wciąż poczeka więc na jakikolwiek transport publiczny.
Boeing odsprzeda niechciane przez Chiny samoloty
Mateusz Kieruzal 25 kwietnia 2025
Nieodebrane przez chińskie linie lotnicze samoloty Boeinga nie będą długo pozostawać bezczynnymi. Koncern ma „plan B” i planuje odsprzedaż kilkudziesięciu boeingów innym klientom. Amerykański producent lobbował już w Waszyngtonie, aby rozwiązać „niefortunną sytuację”, a Donald Trump wezwał Boeinga do „ukarania Chin” za nieprzyjmowanie samolotów.
CPK: KDP nie zlikwiduje wykluczenia, ale zachęci do przesiadki z samochodu
Roman Czubiński 25 kwietnia 2025
Wkrótce poznamy odpowiedź na pytanie o przyszłość większości „szprych”, których budowę zapowiadał poprzedni zarząd CPK. Zapewni ją Zintegrowana Sieć Kolejowa, która określi docelowy układ polskiej sieci – mówił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego członek zarządu spółki Centralny Port Komunikacyjny Piotr Rachwalski. Zapowiedział też zachęty dla niezależnych przewoźników, którzy byliby zainteresowani kursowaniem po przyszłych polskich liniach dużych prędkości.
Air 001 – nowa marka na niebie
Itaka 25 kwietnia 2025
Z czterema Airbusami gotowymi na sezon Lato 2025, inspirującą nazwą i charakterystyczną szatą graficzną, ITAKA wkracza w nowy segment rynku turystycznego. Powstanie marki lotniczej Air 001 to kolejny kamień milowy w realizacji długoterminowej strategii dywersyfikacji działalności ITAKA HOLDINGS. To ekscytujące przedsięwzięcie to rezultat owocnej współpracy z Electra Airways, która otwiera nowe perspektywy rozwoju.
UNIMOT: Pierwsza dostawa SAF w Polsce w Katowicach
Katowice Airport 25 kwietnia 2025
Unimot Aviation, spółka należąca do Grupy Unimot, zrealizowała pierwszą w Polsce fizyczną dostawę zrównoważonego paliwa lotniczego SAF (Sustainable Aviation Fuel) na polskie lotnisko. Paliwo zostało dostarczone do Międzynarodowego Portu Lotniczego „Katowice” w Pyrzowicach, co stanowi istotny krok w kierunku dekarbonizacji transportu lotniczego w Polsce. Jest to również wyraźny dowód na gotowość spółki do świadczenia kompleksowych usług w nowym otoczeniu regulacyjnym, które od 2025 roku wymaga stosowania paliwa SAF w ilości co najmniej 2% całkowitej masy paliwa lotniczego na lotniskach spełniających definicję unijnego portu lotniczego.
Punktualność w marcu. Detronizacja hegemona z Meksyku
Mateusz Kieruzal 25 kwietnia 2025
Aeroméxico nie jest już najbardziej punktualnym przewoźnikiem globu. W marcowym notowaniu meksykański operaotr znalazł się dopiero na trzeciej pozycji, a kilkumiesięczną dominację przerwały linie lotnicze Saudia. Europę, w światowej „10”, reprezentowała rekordowa liczba (pięciu) przewoźników.
Embraer: W Q1 więcej dostaw i największy portfel zamówień całej grupy
Piotr Bożyk 25 kwietnia 2025
W pierwszym kwartale 2025 r. Embraer odnotował portfel zamówień w wysokości 26,4 mld dolarów amerykańskich. Wynik ten przekroczył historyczny rekord ustanowiony w ostatnim kwartale ub.r. W tym samym czasie brazylijski producent dostarczył 30 samolotów. Wynik ten był o 20 proc. wyższy niż w I kwartale ubiegłego roku (1Q24), kiedy to dostarczono 25 samolotów.
Bydgoszcz: Redukcja Ryanaira wpłynęła na spadek ruchu
Mateusz Kieruzal 24 kwietnia 2025
68 228 pasażerów skorzystało z oferty lotniczej portu lotniczego w Bydgoszczy w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku 2025. To mniej aniżeli w pierwszym kwartale 2024 – spadek ruchu powiązany jest z redukcją oferowania przez Ryanaira.
Boeing niweluje straty. Optymistyczne wyniki Q1
Mateusz Kieruzal 24 kwietnia 2025
Pierwszy kwartał 2025 roku Boeing zakończył ze stratą zaledwie 31 milionów dolarów. Wzrost dostaw samolotów o 60 proc. sprawił, że całkowite przychody wzrosły o 18 proc. do 19,5 miliarda dolarów. Kwartalne wyniki pozwalają mieć nadzieję, że amerykański koncern zacznie wychodzić na prostą.
Wierni opłakują papieża Franciszka. Tak wyglądały jego podróże lotnicze
GR 24 kwietnia 2025
Nie miał zapewnionych żadnych dodatkowych luksusów, a lot był zawsze oznaczony numerem AZ4000 kiedyś w barwach Alitalii a potem ITA Airways. Na Balicach wylądował airbusem A321, a w przypadku lotów dalekodystansowych latał A330. Tak wyglądały podróże lotnicze zmarłego w poniedziałek papieża Franciszka.
Malezja chce boeingów po Chińczykach
Mateusz Kieruzal 24 kwietnia 2025
Grupa Malaysia Aviation chce pozyskać boeingi wąsko- i szerokokadłubowe, które były przeznaczone dla linii lotniczych z Chińskiej Republiki Ludowej. Przewoźnicy z Państwa Środka nie odbiorą samolotów amerykańskiej produkcji. Jest to pokłosie wojny handlowej między Waszyngtonem a Pekinem.
LOT rośnie i szykuje się na CPK. 60 proc. ruchu na początek
Łukasz Malinowski 24 kwietnia 2025
Przyszłość CPK i LOT jest ściśle powiązana. Na początku działalności portu LOT-u ma odpowiadać za ok. 60 proc. ruchu, a tego nie osiągnie bez rozbudowy floty i zwiększania liczby pasażerów. – To zobowiązanie zamierzamy wypełnić – mówi Michał Fijoł, prezes zarządu PLL LOT.
Xiamen Airlines rezygnują z nowych B737 MAX
Mateusz Kieruzal 24 kwietnia 2025
Wojna handlowa zaczyna coraz bardziej oddziaływać na branżę lotniczą. Pekin zakazał rodzimym liniom lotniczym odbioru i kupna nowych samolotów z USA, więc Xiamen Airlines zdecydowały o nieodbieraniu nowych boeingów 737 MAX.
Wraca pomysł na administracyjny podział ruchu. MI analizuje
Mateusz Kieruzal 24 kwietnia 2025
Warszawa zyska administracyjny podział ruchu lotniczego? Ministerstwo Infrastruktury ponownie wzięło temat na tapet. Jednakże przeniesienie tanich i czarterowych linii lotniczych z Lotniska Chopina do Modlina lub Radomia będzie niezwykle trudne. Porażka administracyjno-jurysdykcyjna Holandii w rozdzieleniu ruchu między lotniska Amsterdam i Lelystad tylko podkreśla, jak trudne jest spełnienie obiektywnych przesłanek i uzyskanie zgody Komisji Europejskiej.
PGL ma nowego prezesa. To Radosław Stępień
Łukasz Malinowski 24 kwietnia 2025
Radosław Stępień od 23 kwietnia jest prezesem zarządu Polskiej Grupy Lotniczej (PGL). Od powołania do życia PGL w roku 2017 funkcję prezesa spółki pełnili prezesi PLL LOT, czyli początkowo Rafał Milczarski a do maja ubiegłego roku Michał Fijoł.
Saudyjskie flyadeal potwierdzają zakup 10 A330neo
Piotr Bożyk 24 kwietnia 2025
Saudyjski niskokosztowiec flyadeal potwierdził wczoraj (23 kwietnia) zamówienie na 10 airbusów A330neo. Jest to pierwsze zamówienie na maszyny szerokokadłubowe dla tej spółki. Według niepotwierdzonych informacji zamówienie zawiera także opcje na kolejnych 10 samolotów tego typu.
Jak sfinansować CPK? PPL nie wyklucza giełdy
Łukasz Malinowski 23 kwietnia 2025
Finansowanie budowy CPK, a zwłaszcza zaangażowanie PPL w realizację tej inwestycji budzi kontrowersje. Maciej Lasek zapewnia, że budowa lotniska ma silne podstawy finansowe, a Marcin Danił z PLL zaznacza, że PPL nie będzie miał problemów ze sfinansowaniem swojego wkładu częściowo z długu. Rozważa nawet giełdę.
Trzy firmy zaprojektują obiekty wspierające na Lotnisku CPK
Centralny Port Komunikacyjny 23 kwietnia 2025
Przetarg na projekt budynku administracji oraz baz utrzymania, meteo i zagrożeń środowiskowych rozstrzygnięty. Zadanie zrealizuje konsorcjum trzech firm: AKE Studio, APA Czech Duliński Wróbel Agencja Projektowa „Architektura” oraz ATP Kraków. Wartość umowy wynosi prawie 4,9 mln złotych netto.
Korean Air w Warszawie? Tylko fakt medialny
Mateusz Kieruzal 23 kwietnia 2025
Korean Air na razie nie pojawi się na Lotnisku Chopina, gdyż południowokoreański przewoźnik nigdy nie wystąpił do Urzędu Lotnictwa Cywilnego o przyznanie praw przewozowych. Wszelakie informacje o realizacji lotów do Warszawy to nic innego jak fakt medialny.
Qatar Cargo, IAG Cargo i MASkargo ogłaszają JV Global Cargo
Piotr Bożyk 23 kwietnia 2025
Qatar Airways Cargo, IAG Cargo i MASkargo ogłosiły wczoraj (22 kwietnia) zamiar uruchomienia spółki joint venture Global Cargo Joint Business, która pod warunkiem uzyskania zgody organów regulacyjnych, umożliwi przewoźnikom dalsze podnoszenie poziomu usług świadczonych klientom i partnerom na globalnym rynku frachtu lotniczego.
LOT rośnie: 2,4 mln pasażerów w pierwszym kwartale 2025
Łukasz Malinowski 23 kwietnia 2025
Polskie Linie Lotnicze LOT przewiozły w pierwszym kwartale tego roku o ponad 200 tys. pasażerów więcej niż przed rokiem. To wzrost o 9,4 proc. do 2,4 mln przewiezionych osób. Kolejne miesiąca zapowiadają się równie dobrze.
CPK: 500 transakcji, 1 800 ha i 95 proc. zgłoszonych budynków w PDN
Centralny Port Komunikacyjny 23 kwietnia 2025
Próg pół tysiąca transakcji i 1 800 ha nabytych nieruchomości w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć osiągnęła spółka Centralny Port Komunikacyjny. Do PDN na terenie Lotniska CPK zgłoszonych jest już 95% budynków i 885 gruntów. Jednocześnie rozpoczęło się zawieranie transakcji w ramach Kolejowego PDN dla odcinka między Warszawą i Łodzią.
LOT i ITAKA. B737 MAX SP-LVL w nowych barwach (zdjęcia)
Piotr Bożyk 22 kwietnia 2025
Boeing 737 MAX 8 o rejestracji SP-LVL wykonał dziś (22 kwietnia) pierwszy rejs po otrzymaniu kolejnego, specjalnego malowania. Po dwóch latach maszyna nieco zmienia swoje barwy, ale nadal jest to łączone malowanie Polskich Linii Lotniczych LOT oraz Biura Podróży ITAKA.
Nowe biuro dla zarządu Kraków Airport. Otwarto koperty przetargu na projekt
Mateusz Kieruzal 22 kwietnia 2025
Stary terminal krajowy portu lotniczego Kraków pełni obecnie funkcje administracyjne, lecz wysoka dynamika wzrostu Balic wymusza na zarządzie lotniska działania z myślą o przyszłości. Budynek-siedziba zarządu zostanie wyburzona, a wybudowany zostanie nowy kompleks, który będzie pełnił funkcje biurowo-usługowe. W przetargu na „opracowanie koncepcji architektoniczno-funkcjonalnej oraz pełnobranżowej dokumentacji projektowej” wpłynęły trzy oferty.
Premiera filmu w 100. rocznicę lotów Warszawa–Kraków–Wiedeń
inf. pras. 22 kwietnia 2025
Z okazji dwóch ważnych jubileuszy związanych z historią polskiego lotnictwa cywilnego – 100. rocznicy pierwszego połączenia lotniczego na trasie Warszawa–Kraków–Wiedeń oraz 60. rocznicy przeniesienia lotniska z Rakowic-Czyżyn do Balic – zapraszamy serdecznie na premierę filmu dokumentalnego „Krakowskie lotnicze okno na świat. Od Rakowic-Czyżyn do Balic”, która odbędzie się w poniedziałek, 28 kwietnia 2025 r. o godz. 19:00 w kinie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
Condor wydłuża żywotność B757-300
Mateusz Kieruzal 22 kwietnia 2025
Boeingi 757-300 będą służyć Condorowi do co najmniej 31 października. To kolejna prolongata okresu służby leciwych samolotów w rekreacyjnych liniach lotniczych z Niemiec. Maszyny amerykańskiej produkcji zastąpią airbusy A321neo.
Riyadh Air prezentuje kabiny B787-9. Nowa jakoś podróży lotniczych?
Mateusz Kieruzal 22 kwietnia 2025
Wyrafinowane i dopracowane w najdrobniejszych szczegółach wrażenia wizualne i przemyślane wzornictwo – to hasło przewodnie produktu pokładowego Riyadh Air. Nowy, saudyjski flagowiec właśnie zaprezentował kabiny boeingów 787 – Dreamlinery będą miały trzyklasową konfigurację.
China Southern wstrzymuje sprzedaż 10 B787-8. W tle wojna handlowa
Mateusz Kieruzal 22 kwietnia 2025
Wojna handlowa odciska piętno na chińskiej branży lotniczej. China Southern Airlines zamierzały sprzedać 10 boeingów 787-8, lecz przewoźnik z południowo-wschodniej części Państwa Środka wstrzymał plany sprzedażowe Dreamlinerów, gdyż pozyskanie nowych i większych samolotów od Boeinga jest obecnie niemożliwe, a cła znacznie wywindowały ceny.
Pociągiem PKP Intercity do Chorwacji za 200 zł już w lipcu?
Mikołaj Kobryński 21 kwietnia 2025
Minister infrastruktury Dariusz Klimczak poinformował, że istnieje szansa, że już 1 lipca uruchomione zostanie bezpośrednie połączenie kolejowe łączące Polskę z Rijeką w Chorwacji. Bilety za przejazd w pełnej relacji z Warszawy miałyby być dostępne już od 200 zł. Start pociągów jest jednak uwarunkowany współpracą z innymi przewoźnikami.
Southwest planuje retrofit całej floty B737 do końca 2025 r.
Piotr Bożyk 21 kwietnia 2025
Linie Southwest Airlines rozpoczęły modernizację wnętrz całej swojej floty, instalując siedzenia premium w środkowej części pokładu i po ponad 50 latach zmieniając procedurę wejścia na pokład z swobodnego wyboru miejsc (tzw. free seating) na przydzielone miejsca. Pierwszy tak przygotowany samolot ma rozpocząć loty 1 maja, a do końca tego roku cała flota amerykańskiego niskokosztowa ma przejść retrofit.
Dassault: Certyfikacja Falcona 10X w 2027 r.
Piotr Bożyk 21 kwietnia 2025
Najpierw miał to być 2025 r., a teraz wiemy, że debiut Falcona 10X od Dassault Aviation spodziewany jest w 2027 r., kiedy samolot uzyska pełną certyfikację. Obecnie inżynierowie testują limity obciążenia i zmęczenia płatowca, a Rolls-Royce kończy testy silników Pearl 10X, które będą napędzać nowego bizjeta.
Airbus: Pierwszy hiszpański A330 MRTT rozpoczął służbę
Piotr Bożyk 21 kwietnia 2025
Pierwszy z trzech zamówionych w 2021 r. przez Hiszpanię airbusów A330 MRTT, o znakach TK.24-03, wszedł do służby w Eskadrze 452 z 45 Skrzydła hiszpańskich Ejército del Aire y del Espacio (hiszpańskich sił powietrznych i kosmicznych). Latające cysterny powstałe na bazie pasażerskiego A330-200 zastąpią wycofane w 2016 r. boeingi B707.