SERWISY PARTNERSKIE rynek-kolejowy.pl rynekinfrastruktury.pl transport-publiczny.pl tor-konferencje.pl zdgtor.pl
Paris Air Show odbywa się już od ponad 116 lat. Na kolejnym 55. Międzynarodowym Salonie Lotniczym na lotnisku Le Bourget zbiorą się najważniejsi gracze branży lotniczej. To największa tego typu impreza na świecie, która odbyła się w dniach 16 - 22 czerwca, a pierwsze cztery dni pokazów zarezerwowane są wyłącznie dla przedstawicieli mediów oraz przemysłu lotniczego.
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) nadzoruje i kontroluje przestrzeń powietrzną liczącą przeszło 334 tys. km2, która jest jedną z największych w Europie. Dba o bezpieczeństwo pasażerów blisko 3 tys. samolotów przemieszczających się każdego dnia nad Polską. Oto najnowsze informacje z nią związane.
Boeing 737 MAX zostały uziemione w marcu 2019 roku po katastrofie samolotu tego typu należącego do linii Ethiopian. Wcześniej rozbiła się także samolot tego typu należący do Lion Air. Pięć Boeingów 737 MAX należących do PLL LOT przez ponad dwa lata nie woziło pasażerów. Końca problemów nie widać.
Wiadomości na temat targów Aircraft Interiors Expo (AIX). Coroczna wystawa to miejsce, na której linie lotnicze, projektanci, inżynierowie, eksperci i producenci spotykają się, aby dzielić się, współpracować i znajdować praktyczne i innowacyjne rozwiązania dotyczące komfortu podróżowania.
Flygskam czyli wstyd przed lataniem. Najpierw inspirował Szwedów do wyboru czystszych i bardziej przyjaznych środków transportu jak kolej. Teraz przeradza się w walkę o większą ekologiczność lotnictwa. Branża ma świadomość, że musi działać, ale ograniczanie liczby podróży może mieć negatywne skutki dla gospodarki.
Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 dotarła do Polski. Podobnie jak w innych krajach również w Polsce podejmowane są działania, które ograniczają możliwość lub zniechęcają do poruszania się. W pierwszej kolejności dotknęły one lotnictwo i transport międzynarodowy, ale mówi się także, o poważnym ograniczeniu krajowego transportu publicznego. W serwisie gromadzimy informacje o problemach jakie koronwirus wywołuje w szeroko rozumianym transporcie. Znajdziecie tu teksty zarówno z Rynku Lotniczego jak i Transportu Publicznego, Rynku Infrastruktury i Rynku Kolejowego.
Boeing 737-800 obsługujący rejs Ukraine International Airlines z Teheranu do Kijowa rozbił się trzy minuty po starcie ze stolicy Iranu. Na pokładzie samolotu obsługującego lot PS752 znajdowało się 176 osób, w tym 9 członków załogi. Najprawdopodobniej doszło do omyłkowego zestrzelenia samolotu przez irańską obronę przeciwlotniczą.
KLM zwiększają latem liczbę rejsów z Krakowa i Poznania
inf. pras. 08 lipca 2025
Tego lata linie lotnicze KLM przygotowały bogatą ofertę lotów, która obejmuje aż 161 kierunków na całym świecie, zwiększając podaż miejsc o cztery procent w porównaniu do ubiegłego roku. Będzie więcej rejsów z Poznania i Krakowa.
Kopenhaga dalej rośnie. Ponad 3,1 mln pasażerów w czerwcu
Rafał Dybiński 08 lipca 2025
Ponad 3,1 mln pasażerów obsłużyły w czerwcu terminale lotniska w Kopenhadze – poinformował port lotniczy stolicy Danii w oficjalnym komunikacie. Dane z szóstego miesiąca bieżącego roku oznaczają wzrost rok do roku o 9,4 proc.
Modlin: Ryanair potroi liczbę pasażerów do 2030 roku
Rynek Lotniczy/Ryanair 08 lipca 2025
Linie lotnicze Ryanair zobowiązały się w ramach nowej umowy z Lotniskiem Warszawa/Modlin do zwiększenia do ponad pięciu milionów liczby pasażerów w mazowieckim porcie. Ambitne plany mają się ziścić w 2030 roku.
Wrocław: Rekordowy ruch z dwucyfrowym wzrostem w pierwszym półroczu 2025
Redakcja/inf. pras. 08 lipca 2025
Dokładnie 2 306 644 pasażerów obsłużył Port Lotniczy Wrocław w pierwszym półroczu 2025 roku – to o 15% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Czerwiec okazał się przy tym najlepszym miesiącem w historii lotniska – z którego usług tylko w ciągu 30 dni skorzystało ponad 550 tysięcy podróżnych.
Idealna oferta Austrian Airlines dla polskich narciarzy
Mateusz Kieruzal 08 lipca 2025
Austrian Airlines otrzymały sloty na obsługę rejsów Innsbruck – Warszawa w soboty – i to właśnie w szósty dzień tygodnia operacje lotnicze będą realizowane w nachodzącym sezonie zimowym. To kluczowe dla biur podróży, które wykupują bloki miejsc w samolotach, gdyż pakiety noclegowo-karnetowe u alpejskich hotelarzy trwają od soboty do soboty.
Odwołany lot powrotny z wakacji? Sprawdź, jakie masz prawa i co zrobić, aby otrzymać odszkodowanie do 600 euro
art. sponsorowany 08 lipca 2025
Wakacje powinny być czasem relaksu, a nie źródłem stresu. Niestety, nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi mierzą się podróżni, jest odwołanie lotu powrotnego z wakacji, szczególnie w przypadku wyjazdów zorganizowanych przez biura podróży. Co wtedy? Czy musisz sam szukać powrotu do kraju? Kto zapłaci za hotel i nowy bilet?
Retrofit B787 w LOT opóźni się. Wi-Fi na przełomie roku
Mateusz Kieruzal 08 lipca 2025
Modernizacja pierwszego boeinga 787 Polskich Linii Lotniczych LOT nastąpi w czwartym kwartale 2026 r. Pierwotne założenie zakładało, że pierwsze Dreamlinery przejdą retrofit jeszcze w 2025 r. Szybciej, bo na przełomie roku, rozpocznie się za to instalacja Wi-Fi.
Pleszew. Motorak w miejskich barwach wyjeżdża na tory
Jakub Rösler 08 lipca 2025
Na tory łączące Pleszew z linią kolejową Poznań – Ostrów Wielkopolski wyjeżdża właśnie specjalnie pomalowany motorak, który otrzymał barwy pleszewskiej komunikacji miejskiej. Ten unikatowy, 4-kilometrowy odcinek niemalże kolei miejskiej jest ważny nie tylko w roli pasażerskiej, lecz także towarowej.
Pociągi do Berlina: Od dziś komunikacja zastępcza na odcinku niemieckim
Roman Czubiński 07 lipca 2025
Do 25 lipca pociągi z Polski do Berlina, korzystające z przejścia granicznego Słubice/Frankfurt nad Odrą, będą kończyły bieg właśnie we Frankfurcie. W dalszą trasę zabierają ich już autobusy zastępcze.
Alaska-Hawaiian wykorzystują opcje na pięć B787
Piotr Bożyk 07 lipca 2025
Linie Alaska Airlines, obecnie działające pod nazwą Alaska-Hawaiian po fuzji z Hawaiian Airlines, realizują plany rozbudowy floty samolotów szerokokadłubowych. Według źródeł zaznajomionych z tą sprawą i potwierdzonych przez Alaska Pilots Podcast, linia skorzysta z opcji zakupu pięciu dodatkowych boeingów B787-9 Dreamliner, a pojawią się także dodatkowe B737-10 MAX.
CPK zapewnia, że polskie firmy będą uczestniczyć w realizacji megalotniska
Redakcja 07 lipca 2025
W realizacji każdej z części inwestycji związanej z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego w Polsce będą uczestniczyły polskie firmy, a realizacja tych inwestycji - lotniska, kolei czy dróg – przełoży się na wzmocnienie potencjału tych firm – zapewnia spółka CPK. Dodaje, że „robi wszystko, żeby pogodzić wspieranie krajowych firm z zapewnieniem konkurencyjności postępowań i jakości realizacji.
Estonia nie zainwestuje w airBaltic
Mateusz Kieruzal 07 lipca 2025
Estońskie władze centralne odmówiły zakupu mniejszościowego pakietu udziałów w airBaltic po tym, jak rząd Łotwy – większościowy udziałowiec hybrydowego przewoźnika – złożył formalną ofertę zawierającą identyczne warunki jak te, które wcześniej zaoferowano grupie Lufthansa.
USA znoszą ograniczenia dotyczące eksportu silników dla COMAC-a
Piotr Bożyk 07 lipca 2025
W związku z łagodzeniem napięć handlowych między Waszyngtonem a Pekinem, rząd Stanów Zjednoczonych zniósł ograniczenia dotyczące eksportu silników General Electric do firmy COMAC - poinformowała agencja Reuters. Ban na silniki i części zamienne trwał prawie 5 tygodni.
AirAsia chce latać 70 airbusami A321XLR
Piotr Bożyk 06 lipca 2025
AirAsia Berhad, spółka zależna należąca w całości do Capital A Berhad, podpisała z Airbusem przełomowe porozumienie (MoU) o wartości 12,2 mld dolarów na dostawę 50 samolotów A321XLR z prawem do zakupu kolejnych 20 egzemplarzy tego typu.
Enter Air z centrum szkoleniowym
Redakcja 06 lipca 2025
Enter Air przejął pełną kontrolę nad warszawskim centrum szkoleniowym. Dotąd linia lotnicza posiadała 45 proc. udziałów, a większościowym udziałowcem była amerykańska firma AFG. Centrum działa od 2020 roku i specjalizuje się w szkoleniach symulatorowych dla lotnictwa cywilnego.
Malaysia Airlines zamawiają kolejnych 20 A330neo
Piotr Bożyk 06 lipca 2025
Malaysia Aviation Group (MAG), spółka matka Malaysia Airlines, poinformowała wczoraj (5 lipca), że wykorzystała 20 opcji jakie posiadała na airbusy A330neo do programu odnowy i rozbudowy floty szerokokadłubowej przewoźnika. Dzięki temu zamówieniu flota A330neo Malaysia Airlines podwoi się do 2031 r. do 40 maszyn.
Radom Wschodni: Nowy przystanek już działa
inf. pras. PKP PLK, opr. Roman Czubiński 06 lipca 2025
Dziś na nowym przystanku kolejowym Radom Wschodni zatrzymały się pierwsze pociągi. Na razie zatrzymują się tam tylko pociągi Kolei Mazowieckich do i z Warszawy, jednak być może od grudnia zaczną robić to także te z linii dęblińskiej. Oddany do użytku kilka dni wcześniej wiadukt drogowy nad peronami umożliwia przesiadki na autobusy dowożące na lotnisko.
Air Algerie zamawia ATR-y 72-600 dla nowej spółki Domestic Airlines
Piotr Bożyk 05 lipca 2025
ATR ogłosił wczoraj (4 lipca) duże zamówienie od swojego długoletniego partnera, linii Air Algérie, na 16 nowych ATR-ów 72-600. Najnowsza transakcja obejmuje również zakup pełnego symulatora ATR-a 72-600, pierwszego tego typu w Afryce, co stanowi znaczący kamień milowy w szkoleniu lotniczym na afrykańskim kontynencie.
Miliony z CPK na wsparcie samorządów
Centralny Port Komunikacyjny 05 lipca 2025
Modernizacja wielospecjalistycznej przychodni ambulatoryjnej oraz nowo powstającej przychodni POZ, budowa oświetlenia ulicznego w Holendrach Baranowskich czy też budowa obiektu Gminnej Biblioteki Publicznej w Teresinie – to tylko niektóre z działań, których realizację będzie wspierał CPK w ramach Programu Pomostowego Strategii rozwoju obszaru otoczenia CPK 2025. Łącznie na działania w ramach tego programu przeznaczono 39 mln zł. Natomiast w ramach Programu Zdrowie 2 wsparcie w wysokości 14,5 mln zł trafi do trzech szpitali z powiatów grodziskiego, sochaczewskiego i żyrardowskiego. Fundusze przeznaczone zostaną m.in. na zakup nowoczesnej aparatury diagnostycznej, doposażenie i rozbudowę pomieszczeń szpitalnych oraz realizację programu profilaktycznego dla mieszkańców.
Flota ITA Airways liczy już 100 samolotów
Piotr Bożyk 05 lipca 2025
ITA Airways startowały w 2021 r. z flotą 52 samolotów i planem posiadania 105 maszyn do końca 2025 r. Wszystko wskazuje, że tak się stanie, bo flota linii właśnie dobiła do okrągłej setki, z której 68 samolotów to maszyny nowej generacji.
Niderlandy zamówiły moduły medyczne do embraerów C-390
Piotr Bożyk 05 lipca 2025
Embraer oraz Niderlandy podpisały w Paryżu umowę na dostawę najnowocześniejszego systemu modułowego do ewakuacji medycznej (MedEvac) dla przyszłej floty samolotów C-390 Millennium należących do Królewskich Sił Powietrznych Niderlandów.
PKP PLK otwierają rynek utrzymania infrastruktury! Będą umowy ramowe
Łukasz Malinowski 05 lipca 2025
PKP PLK już w tym roku dopuszczą wykonawców zewnętrznych do realizacji prac utrzymaniowych dotąd realizowanych głównie przez podmioty zależne. – Chcemy też szerzej dopuścić do prowadzenia robót utrzymaniowych w zakresie nawierzchni podmioty spoza Grupy PKP PLK. W ciągu najbliższych tygodni ruszą konsultacje rynkowe. Naszym celem jest zawarcie umów ramowych z firmami zewnętrznymi na usługi z zakresu utrzymania – mówi Piotr Wyborski, prezes zarządu spółki PKP Polskie Linie Kolejowe SA.
CPK: Wkonawcy wycofują zarzuty w postępowaniu na budowę Terminala
Redalcja 04 lipca 2025
CPK poinformowało, że do tej pory na wycofanie się z zarzutów w części lub w całości zdecydowała się większość wykonawców, którzy chcą brać udział w postępowaniu w trybie dialogu konkurencyjnego na wybór wykonawcy terminala nowego lotniska.
SAS będzie kontrolowany przez Air France-KLM
Mateusz Kieruzal 04 lipca 2025
Air France-KLM będzie podmiotem kontrolującym skandynawskie linie lotnicze SAS. Francusko-holenderski holding zamierza podjąć działania, których rezultatem będzie wzrost poziomu udziałów do 60,5 proc. Transakcja ma umożliwić stworzenie synergii, jednocześnie umożliwiając ekspansję na rynku skandynawskim. Inwestycja sprawi, że europejskie niebo staje się coraz bardziej zamknięte, a trend konsolidacyjny będzie tylko postępował.
Francja zabija konkurencyjność lotnictwa. Nowe podatki na horyzoncie
Mateusz Kieruzal 04 lipca 2025
Francję trzeba traktować jako pioniera w opodatkowywaniu branży lotniczej. Podróże lotnicze mogą jeszcze zdrożeć, gdyż Paryż chce podwyższyć i wprowadzić nowe podatki, które sfinansują „ekologiczne” przedsięwzięcia, zapewniając wpływ do budżetu rocznie prawie jednego miliarda euro.
Gdańsk: Niższy zysk netto skutkiem rezerwy na rzecz mieszkańców
Mateusz Kieruzal 04 lipca 2025
Ruch pasażersko-operacyjny w Gdańsku rośnie, dzięki czemu lotniskowa spółka odnotowała rekordowe przychody w 2024 roku. Historycznie wysoka wartość przychodów nie przełożyła się na odnotowanie rekordowego zysku – zarobek „na czysto” wyniósł prawie 21,4 mln złotych – gdyż port lotniczy im. Lecha Wałęsy utworzył rezerwę z tytułu Programu Rewitalizacji Akustycznej na rzecz okolicznych lotnisku mieszkańców, aby podnieść poziom izolacyjność akustycznej nieruchomości.
CPK. Co najmniej 556 mln pasażerów kolei w 2035 r.
Jakub Rösler 04 lipca 2025
Znamy najnowsze prognozy potoków pasażerskich w ruchu kolejowym w Polsce. Za 10 lat osiągną one rekordowy wynik, dzięki czemu z kolei może korzystać od 556 mln do nawet 630 mln pasażerów – 200 mln więcej niż w roku bieżącym. Potem będzie już nieco gorzej, głównie przez demografię. Jak wyglądają dokładne liczby?
Lotnisko Szczecin-Goleniów z nowym oświetleniem pasa
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego 04 lipca 2025
Lotnisko Szczecin-Goleniów ma nowe oświetlenie pasa startowego. Jest ono bardziej oszczędne, ale co ważniejsze - poprawia bezpieczeństwo podróżnych. Pozwoli to na obsługę ruchu lotniczego w trudniejszych warunkach pogodowych. Potwierdza to stosowny certyfikat, wydany przez prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Trwają jednak kolejne prace, które w najbliższym czasie pozwolą wprowadzenie kolejnych udogodnień.
Jaka przyszłość lotów nad Syberią?
Łukasz Malinowski 04 lipca 2025
Syberia pozostaje zamknięta dla przewoźników z Unii Europejskiej. Dla wielu z nich, w tym dla LOT, oznacza to konieczność korzystania z dłuższych, a więc i bardziej kosztownych tras. Zdaniem prezesa LOT koniec wojny nie może jednak oznaczać powrotu do wcześniejszych bilateralnych umów z Rosją, definiujących możliwość lotów. W tej sprawie Europa powinna działać razem.
LOT. B737 MAX SP-LVD powrócił do latania
Piotr Bożyk 04 lipca 2025
Boeing B737-8 MAX o rejestracji SP-LVD, znany ze swoich biało-czerwonych barw, powrócił do obsługi siatki średniodystansowej LOT-u. Pod koniec czerwca br. maszyna wykonała nad Polską lot techniczny po dłuższym postoju. Przez ponad trzy miesiące MAX czekał na wymianę/naprawę silnika CFM LEAP 1B.
A1 w wakacje będzie płatna. Klimczak wskazał jeden wyjątek
Damian Kelman 04 lipca 2025
W przeciwieństwie do poprzednich lat, kierowcy podróżujący autostradą A1 w wakacje nie będą mogli skorzystać z darmowych przejazdów między Toruniem i Gdańskiem. Minister infrastruktury Dariusz Klimczak w rozmowie z PAP wskazał jednak jeden wyjątek, gdy ta sytuacja ulegnie zmianie.
Podsumowanie Paris Air Show 2025
Piotr Bożyk 03 lipca 2025
22 czerwca zakończył się 55. Salon Lotniczy Le Bourget - Paris Air Show nieopodal Paryża (PAS25). Pokazy i targi trwały przez tydzień, a Rynek Lotniczy był obecny przez cztery dni branżowe. Po raz kolejny impreza pokazała wyjątkową zdolność do zjednoczenia globalnego przemysłu lotniczego i kosmicznego oraz wspierania wymiany poglądów i rozmów między producentami, instytucjami i partnerami międzynarodowymi. Podsumowujemy, co działo się na największym tego typu wydarzeniu na świecie, a mimo, że było to nieco inny air show niż w latach ubiegłych, to działo się dość sporo.
Polskie Porty Lotnicze podsumowują finansowo 2024 rok
Polskie Porty Lotnicze 03 lipca 2025
Polskie Porty Lotnicze osiągnęły w 2024 roku przychody na poziomie 1,626 miliarda złotych, co stanowi wzrost o ponad 24 proc. w porównaniu do 2023 roku (1,309 mld zł). To rezultat sprawnej organizacji, efektywnego zarządzania oraz rosnącej liczby pasażerów.
Ilu pasażerów na Linii Y a ilu na dworcu CPK? Mamy dane
Jakub Rösler 03 lipca 2025
CPK przedstawiło dane dotyczące liczby pasażerów na Linii Y po jej otwarciu. Dzięki temu wiemy, że z miejsca stanie się ona najbardziej obleganą linią kolejową w kraju, natomiast Dworzec CPK za 10 lat obsłuży tylu pasażerów ile obecna Warszawa Wschodnia.
Lotnisko Bydgoszcz wkrótce rentowne? Tylko 61 tysięcy złotych straty
Mateusz Kieruzal 03 lipca 2025
Działalność portu lotniczego Bydgoszcz w roku 2024 wygenerowała trochę ponad 61 tysięcy złotych straty netto – to znaczna poprawa w stosunku do roku wcześniejszego, kiedy zaraportowano stratę rzędu 4,2 miliona złotych. W zeszłym roku trzy razy dokonywano zmian w kapitale zakładowym: dwa razy podwyższano i raz obniżano. Celem obniżki było pokrycie strat z lat ubiegłych.
Administracyjny podział ruchu: Czasowy, dobrowolny i po modernizacji Chopina
Mateusz Kieruzal 03 lipca 2025
Polskie Porty Lotnicze pracują nad podziałem ruchu lotniczego dla Mazowsza. Wkrótce ustalenia trafią na biurko Macieja Laska. „Uwolnienie przepustowości” (modernizacja Lotniska Chopina) pomoże w absorbcji rosnącego ruchu pasażerskiego. Jeśli Komisja Europejska wyda zgodę na podział ruchu dla Warszawy, to będzie on dotyczył wyłącznie „nadwyżki ruchu” pasażerskiego. Podział ruchu nie będzie jednak obligatoryjny. Rozkład operacji na trzy lotniska będzie obowiązywać czasowo – do momentu otwarcia CPK.