SERWISY PARTNERSKIE rynek-kolejowy.pl rynekinfrastruktury.pl transport-publiczny.pl tor-konferencje.pl zdgtor.pl
Boeing 737 MAX zostały uziemione w marcu 2019 roku po katastrofie samolotu tego typu należącego do linii Ethiopian. Wcześniej rozbiła się także samolot tego typu należący do Lion Air. Pięć Boeingów 737 MAX należących do PLL LOT przez ponad dwa lata nie woziło pasażerów. Końca problemów nie widać.
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) nadzoruje i kontroluje przestrzeń powietrzną liczącą przeszło 334 tys. km2, która jest jedną z największych w Europie. Dba o bezpieczeństwo pasażerów blisko 3 tys. samolotów przemieszczających się każdego dnia nad Polską. Oto najnowsze informacje z nią związane.
Flygskam czyli wstyd przed lataniem. Najpierw inspirował Szwedów do wyboru czystszych i bardziej przyjaznych środków transportu jak kolej. Teraz przeradza się w walkę o większą ekologiczność lotnictwa. Branża ma świadomość, że musi działać, ale ograniczanie liczby podróży może mieć negatywne skutki dla gospodarki.
Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 dotarła do Polski. Podobnie jak w innych krajach również w Polsce podejmowane są działania, które ograniczają możliwość lub zniechęcają do poruszania się. W pierwszej kolejności dotknęły one lotnictwo i transport międzynarodowy, ale mówi się także, o poważnym ograniczeniu krajowego transportu publicznego. W serwisie gromadzimy informacje o problemach jakie koronwirus wywołuje w szeroko rozumianym transporcie. Znajdziecie tu teksty zarówno z Rynku Lotniczego jak i Transportu Publicznego, Rynku Infrastruktury i Rynku Kolejowego.
Paris Air Show odbywa się już od ponad 100 lat. Na kolejnym 54. Międzynarodowym Salonie Lotniczym na lotnisku Le Bourget zbiorą się najważniejsi gracze branży lotniczej. To największa tego typu impreza na świecie, która potrwa od 19 do 25 czerwca, a pierwsze cztery dni pokazów zarezerwowane są wyłącznie dla przedstawicieli mediów oraz przemysłu lotniczego. Partnerem obecności Rynku Lotniczego na Paris Air Show w 2023 r. są linie Air France.
Boeing 737-800 obsługujący rejs Ukraine International Airlines z Teheranu do Kijowa rozbił się trzy minuty po starcie ze stolicy Iranu. Na pokładzie samolotu obsługującego lot PS752 znajdowało się 176 osób, w tym 9 członków załogi. Najprawdopodobniej doszło do omyłkowego zestrzelenia samolotu przez irańską obronę przeciwlotniczą.
Z Wrocławia do Rijeki. Nowe połączenie Ryanaira
inf. pras. 09 grudnia 2024
Wyjątkowy deptak Korzo, majestatyczny zamek Trsat, kościelna krzywa wieża czy plaże z krystalicznie czystą wodą. To wszystko i wiele więcej, czeka na turystów w chorwackiej Rijece. Do trzeciego co do wielkości miasta Chorwacji już od czerwca przyszłego roku będzie można dolecieć bezpośrednio z Portu Lotniczego Wrocław.
Lotnisko w Białymstoku utknęło w lesie
Najwyższa Izba Kontroli 09 grudnia 2024
Brak publicznie dostępnego lotniska stanowi jedną z barier rozwojowych Białegostoku i całego regionu. W obliczu nieudanych prób budowy przez Samorząd Województwa Podlaskiego lotniska regionalnego na Podlasiu, Miasto Białystok zdecydowało się na stopniowe przekształcanie istniejącego już lotniska Białystok-Krywlany w lotnisko lokalne. Oba samorządy podjęły współpracę na rzecz budowy utwardzonej drogi startowej o długości 1.350 m – na inwestycję wydano ponad 47 mln zł. W ocenie NIK, z powodu problemów prawnych i administracyjnych związanych z usunięciem przeszkód lotniczych – ok. 15 tys. drzew w Lesie Solnickim – inwestycja ta nie przyniosła jednak oczekiwanego efektu.
Boeing nie wznowił produkcji B737 MAX
Mateusz Kieruzal 09 grudnia 2024
Produkcja nowych boeingów 737 MAX wciąż jest wstrzymana, mimo że od zakończania strajku w Boeingu minął już ponad miesiąc. Producent samolotów skupia się m.in. na szkoleniu i upewnieniu się, że uporządkowany jest łańcuch dostaw.
Air Belgium. Zwolnienia i orientacja na cargo
Mateusz Kieruzal 09 grudnia 2024
Linie Air Belgium przejdą kompleksową restrukturyzację. Aktywa i pasywa przewoźnika przejmie konsorcjum holendersko-brytyjskie, które już teraz kontroluje jedną z największych flot cargo na świecie. Nowi właściciele dokonają „społecznej rzezi”, zwalniając 202 z 349 pracowników belgijskiego operatora.
Unikat na skalę światową w Muzeum Lotnictwa Polskiego
Muzeum Lotnictwa Polskiego 09 grudnia 2024
Flaga lotniskowa Polskich Sił Powietrznych (Polish Air Force) w Wielkiej Brytanii z okresu II wojny światowej o wymiarach 350 x 170 cm jest najprawdopodobniej jedyną tak dużą flagą zachowaną do czasów obecnych. Została przekazana Muzeum przez Alinę Brudnicką, żonę płk. pil. Józefa Brudnickiego.
IATA: Efektywny październik. Popyt nadal silny i stabilny
Rafał Dybiński 09 grudnia 2024
Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) opublikowało dane dotyczące liczby pasażerów obsłużonych przez linie lotnicze w październiku 2024 roku. Wzrosty odnotowano znów we wszystkich regionach globu. Szczególnie cieszą wysokie wskaźniki wypełnień samolotów.
Zmodernizowany B777 Emirates na trasie do Wiednia
Emirates 09 grudnia 2024
Linie lotnicze Emirates ogłosiły plan wprowadzenia zmodernizowanego Boeinga 777 na rejsach EK125/126 między Dubajem a Wiedniem od 3 stycznia 2025 r.*. Dzięki temu stolica Austrii stanie się czwartym miastem w europejskiej siatce połączeń przewoźnika, do którego trafi ulepszony, czteroklasowy Boeing 777.
Finnair świętuje 101. rocznicę z odnowionym E190
Finnair 09 grudnia 2024
W listopadzie Finnair obchodził 101. rocznicę działalności, umacniając swoją pozycję jako piąty na liście najstarszych przewoźników lotniczych na świecie. Z tej okazji linia kontynuuje swoje zaangażowanie w modernizację floty oraz podnoszenie standardów komfortu podróży, co ma na celu dalsze doskonalenie doświadczeń pasażerów.
Ryanair o Ukrainie. Na początek 75 tras
Mateusz Kieruzal 09 grudnia 2024
Ryanair jest w stanie wznowić operacje lotnicze do Ukrainy w ciągu ośmiu tygodni od otwarcia nieba wschodnich sąsiadów Polski. Początkowo linie zaoferują 75 tras, udostępniając na przestrzeni 12 miesięcy pięć milionów foteli. Na Ukrainę trafią samoloty z europejskich baz. Ryanair planuje cięcia baz i rozwój „w oparciu o lotniska, w przypadku których ma długoterminową pewność kosztów”.
Katowice: Najlepszy listopad w historii portu w Pyrzowicach
inf. pras. 09 grudnia 2024
Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA (GTL SA) – spółka zarządzająca Międzynarodowym Portem Lotniczym „Katowice” im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach – podsumowało przewozy pasażerskie za jedenasty miesiąc 2024 roku.
Listopad z dwucyfrowym wzrostem w Norwegian Air
Rafał Dybiński 09 grudnia 2024
Linie lotnicze Norwegian Air przewiozły w listopadzie 1 531 361 pasażerów – poinformował skandynawski niskokosztowiec w oficjalnym komunikacie. To wzrost o blisko 13,6 proc. w stosunku do tego samego miesiąca dokładnie przed rokiem.
Airbus: W listopadzie urosły dostawy, ale mniej zamówień
Piotr Bożyk 08 grudnia 2024
Airbus ogłosił w piątek (6 grudnia) dane dotyczące zamówień i dostaw za listopad tego roku. Złożone w tym okresie zamówienia brutto na odrzutowce komercyjne sięgają 30 maszyn, a dostawy 84 samolotów. Ostatnie dane pokazują, że w listopadzie najlepiej sprzedawały się samoloty szerokokadłubowe. Portfel niezrealizowanych zamówień wyniósł na koniec minionego miesiąca 8 697 maszyn.
KLM jako pierwszy używa elektrycznych ciężarówek-chłodni
KLM 08 grudnia 2024
Holenderskie linie KLM w ostatnich dniach ogłosiły, że są pierwszym przewoźnikiem lotniczym na świecie, który korzysta z całkowicie elektrycznego sprzętu lotniskowego do transportu i załadunku cateringu pokładowego. KLM Catering Services, spółka-córka KLM, odpowiedzialna za catering, zaczęła użytkować dwie w pełni elektryczne ciężarówki-chłodnie na lotnisku bazowym w Amsterdamie. To istotny krok w dążeniach do realizacji celu KLM, jakim jest bezemisyjna obsługa naziemna do 2030 roku.
Royal Air Force i Skunk Works demonstrują interoperacyjność
Lockheed Martin 08 grudnia 2024
Należąca do Lockheed Martin firma Skunk Works® oraz Rapid Capabilities Office (RCO) Królewskich Sił Powietrznych (RAF) Wielkiej Brytanii ukończyły pierwszą w historii wymianę tajnych danych na temat lotu F-35 z systemem dowodzenia i kontroli (C2) spoza USA.
7 grudnia - Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego
Piotr Bożyk 07 grudnia 2024
7 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego. Światowe święto branży ustanowiono na pamiątkę powstania Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO), powołanej na mocy Konwencji Chicagowskiej z 1944 roku.
Loty krajowe w 2024 roku pod lupą. Najbardziej oblegane trasy
eSky 07 grudnia 2024
Kraków, Gdańsk, Szczecin i Warszawa – to między tymi miastami Polacy rezerwujący loty z eSky.pl najwięcej podróżowali samolotami w 2024 r. Pierwsze trzy trasy w zestawieniu lotów krajowych wybrała blisko połowa pasażerów. Najtańsze połączenia obowiązywały na trasach Gdańsk-Wrocław i Gdańsk-Lublin, a najwięcej płaciliśmy za bilety między polską stolicą a Szczecinem. W rankingu zadebiutowały Rzeszów i Zielona Góra, które wyprzedziły połączenia z i do portów w Poznaniu i Olsztynie.
Świąteczne przesyłki Polaków. Europa w cieniu USA, Indii i Chin
DHL Express 07 grudnia 2024
Według danych DHL Express, Polacy swoje świąteczne przesyłki najczęściej nadają do Stanów Zjednoczonych, Chin oraz Indii. Najpopularniejsze kierunki wśród europejskich krajów to podobnie jak w poprzednim okresie Niemcy, Wielka Brytania i Turcja. Średnia waga przesyłki oscyluje wokół 2,5kg, a w środku zazwyczaj znajdują się produkty spożywcze, elektronika czy zabawki. Coraz więcej konsumentów zwraca również uwagę na ekologię – 33% ankietowanych jest skłonnych zapłacić nieco więcej za przesyłkę, by była ona bardziej zrównoważona.
Lotnisko Chopina: To już 20 mln pasażerów w tym roku! Absolutny rekord
simetra 06 grudnia 2024
Lotnisko Chopina idzie na absolutny rekord. Dzisiaj (6 grudnia) obsłużyło 20 milionowego pasażera. Była nim osoba podróżująca samolotem PLL LOT z Wilna. Ten sukces ma jednak i drugą stronę – przepustowość portu się wyczerpuje i będzie konieczna jego rozbudowa jeszcze przed otwarciem CPK. PLL zapewnia jednak, że będzie tańsza niż pierwotnie planowano.
Modlin: Zdalna wieża opóźniona. PAŻP anulowała przetarg
Mateusz Kieruzal 06 grudnia 2024
Uruchomienie zdalnej kontroli ruchu lotniczego w Modlinie opóźni się. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej anulowała przetarg na zdalną wieżę, gdyż dwie złożone oferty przekraczały zaplanowany budżet, a jedna nie spełniała zapisanych w zamówieniu kryteriów.
Upgrade do biznesu w airBaltic
Mateusz Kieruzal 06 grudnia 2024
Jeśli na danym rejsie nie wyprzedane będą miejsca w klasie biznes, to linie airBaltic – wzorem tradycyjnych przewoźników – umożliwią na kilka dni przed wylotem pasażerom klasy ekonomicznej składanie ofert na upgrade do kabiny premium. Z takiej opcji mogą skorzystać m.in. osoby latające A220 airBaltic między Rzeszowem a Rygą.
Lufthansa: „Zielone” taryfy na wszystkich lotach
Mateusz Kieruzal 06 grudnia 2024
„Zielone” taryfy biletowe oferowane są przez linie lotnicze z Grupy Lufthansa już prawie dwa lata. Zainteresowanie pasażerów kupnem droższych, lecz „przyjaznych środowiskowo”, biletów lotniczych jest śladowe, a mimo to niemiecki holding uważa „ekologiczną” ofertę za sukces. Od teraz „zielone” taryfy dostępne są na wszystkich rozkładowych rejsach.
Polska i Tajwan będą współpracować w sektorze kosmicznym
Tomasz Śniedziewski 06 grudnia 2024
Agencje kosmiczne z Polski i Tajwanu podpisały umowę o współpracy w sektorze kosmicznym. Porozumienie otwiera podmiotom z naszego kraju drogę do uczestnictwa w dynamicznym rozwoju sektora, postrzeganego przez władze z Tajpej jako strategiczny.
Belgrad: Rewolucja systemu opłat. Dużo zniżek i zachęt
Mateusz Kieruzal 06 grudnia 2024
Polityka zniżek i zachęt belgradzkiego portu lotniczego im. Nikola Tesli przejdzie rewolucję. Zaktualizowany regulamin wprowadza szereg ukierunkowanych zachęt, mających na celu przyciągnięcie nowych linii lotniczych, rozbudowę sieci tras, promowanie operacji poza godzinami szczytu. Irlandia, Wielka Brytania i Afryka Północna zostały zidentyfikowane jako rynki o szczególnym znaczeniu dla Belgradu. Darmowe będzie bazowanie samolotów na noc.
Linie Norse wynajmą sześć swoich Dreamlinerów
Piotr Bożyk 06 grudnia 2024
Norse Atlantic Airways ujawniły w ostatnich dniach, że osiągnęły porozumienie na mocy którego sześć boeingów 787-9 Dreamliner zostanie wydzierżawionych (ACMI) innemu przewoźnikowi w 2025 r. Chociaż przewoźnik z Oslo nie ujawnił jeszcze linii będącej klientem, jest ona określana jako „renomowana międzynarodowa linia lotnicza”.
Kolejny Airbus EVA Air w Hello Kitty. Tym razem A321 jako Pinky Jet
Piotr Bożyk 05 grudnia 2024
Linie EVA Airways oraz firma Sanrio zaprezentowali kolejnego airbusa, który posiada specjalne malowanie legendarnej japońskiej postaci z kreskówek - Hello Kitty. Nowe barwy otrzymał jeden z użytkowanych airbusów A321, którego nazwano "Pinky Jet".
Miliony od samorządu łódzkiego dla Ryanaira
Mateusz Kieruzal 05 grudnia 2024
Miasto Łódź dopłaci Ryanairowi za loty, w ramach „promocji miasta”, z Lublinka 45 mln złotych. Irlandzkie linie lotnicze będą jednak beneficjentem kolejnych milionów złotych, gdyż przetarg o takich samych warunkach, lecz na „promocję województwa”, rozpisał Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Za tę samą usługę Ryanair będzie miał zapłacone z publicznych środków podwójnie.
Nowa wystawa stała w Muzeum Lotnictwa Polskiego krok bliżej
Muzeum Lotnictwa Polskiego 05 grudnia 2024
4 grudnia 2024 r. doszło do podpisania umowy z wykonawcą nowej wystawy stałej, która na jesieni 2025 r. zostanie udostępniona zwiedzającym w Hangarze nr 5 Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
Norse Atlantic z kolejną stratą
Mateusz Kieruzal 05 grudnia 2024
Rentowna realizacja rejsów transatlantyckich w formule niskokosztowej to ciężka sprawa, a linie, które podejmują się tego wyzwania, przeważnie ponoszą klęskę. Norse Atlantic Airways nie są w stanie znaleźć złotego środka w operacjach, a działalność w trzecim kwartale (szczycie przewozowym) wygenerowała stratę. Każdy lot to kilka tysięcy dolarów straty.
Nowy zastępca prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej
Pansa 05 grudnia 2024
Rafał Marczewski, dotychczasowy Dyrektor Biura Strategii, Współpracy Międzynarodowej i Projektów został powołany przez Ministra Infrastruktury Dariusza Klimczaka na stanowisko zastępcy prezesa PAŻP ds. żeglugi powietrznej.
Kopenhaga: Dwucyfrowe wzrosty, USA i Tajlandia królują wśród kierunków
Rafał Dybiński 05 grudnia 2024
Terminale lotniska w Kopenhadze obsłużyły w listopadzie 2,18 mln pasażerów – poinformowano w komunikacie największego portu lotniczego Danii. Wynik uzyskany w przedostatnim miesiącu bieżącego roku jest o jedenaście proc. lepszy od osiągniętego w tym samym okresie ubiegłego roku.
Na środki z KPO na tramwaje jeszcze poczekamy
Jakub Rösler 04 grudnia 2024
Środki na zakup nowych tramwajów z KPO wciąż czekają na rozdanie. CUPT właśnie przekazał nam, że rozstrzygnięcie konkursu w tej sprawie ponownie odsunęło się w czasie, tym razem na przełom grudnia i stycznia przyszłego roku. Do rozdania jest 866 mln złotych.
Rzeszów: LOTAMS zakończył C-check Dreamlinera PLL LOT (zdjęcia)
Redakcja/inf. pras. 04 grudnia 2024
Pierwszy C-check Dreamlinera dla Polskich Linii Lotniczych w naszej bazie w Rzeszowie zakończony sukcesem! - poinformowała spółka LOT Aircraft Maintenance Services (LOTAMS) w mediach społecznościowych.
Eurowings wrócą na Lotnisko Chopina! Konkurencja dla LOT
Mateusz Kieruzal 04 grudnia 2024
Po siedmiu latach przerwy linie Eurowings przywrócą rejsy Düsseldorf – Warszawa, rzucając tym samym rękawicę Polskimi Liniom Lotniczym LOT, które łączą Lotnisko Chopina z stolicą Nadrenii Północnej-Westfalii dwoma lotami dziennie.
Lotnisko Kraków bez pomocy rządu. Specustawy nie będzie
Mateusz Kieruzal 04 grudnia 2024
Rząd pierwotnie wskazywał, że regionalne porty lotnicze są dla niego niezwykle ważne, co mogło dawać do myślenia, że bolączka krakowskiego lotniska (brak decyzji środowiskowej dla nowej drogi startowej) zostanie rozwiązana poprzez przyjęcie przez parlament specustawy, która skróci administracyjną walkę. Pomocy jednak nie będzie, gdyż nie jest planowane procesowanie specustawy w tej sprawie.
Fijoł wystartuje w konkursie na prezesa PLL LOT
Przegląd prasy/Rynek Lotniczy 04 grudnia 2024
Michał Fijoł zapowiedział w rozmowie z "Dziennikiem Gazeta Prawna", że wystartuje w konkursie na prezesa Polskich Linii Lotniczych LOT. Narodowy przewoźnik znad Wisły obsłuży w tym roku rekordową liczbę podróżnych, blisko 11 mln.