Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak w programie "19:30" Telewizji Polskiej w likwidacji przekazał, że Polskie Porty Lotnicze będą zarządcą nowego lotniska w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Jak zapewnił na wstępie odpowiedzi szef resortu, wbrew temu, co twierdzi opozycja, Centralny Port Komunikacyjny się nie zmniejsza. – To nasi poprzednicy nie wykupili ani metra ziemi pod budowę kolei dużych prędkości, a my kupujemy – podkreślił Klimczak.
– To samo, jeżeli chodzi o repolonizację. Oni zakładali, że lotniskiem będzie zarządzało międzynarodowe konsorcjum i za niewielką kwotę będzie miało praktycznie 50 procent udziałów w projekcie. My tę decyzję zmieniliśmy. Zarządcą nowego lotniska w ramach CPK będą Polskie Porty Lotnicze – zapowiedział Dariusz Klimczak w rozmowie z TVP w likwidacji.
Wcześniej informowaliśmy, że nowelizacja ustawy o CPK, która przewiduje wprowadzenie prospołecznych rozwiązań, została skierowana do uzgodnień międzyresortowych i opiniowania. Celem zaproponowanych zmian przez Macieja Laska, pełnomocnika rządu ds. CPK, jest przyspieszenie wypłaty odszkodowań za nieruchomości niezbędne do budowy lotniska.
Nowelizacja działa na korzyść osób, których nieruchomości będą przejmowane pod inwestycję Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Spółka CPK przekazała niedawno również, że
kupiła już ponad połowę ziemi niezbędnej pod budowę lotniska. Jednocześnie podpisano protokoły uzgodnień dla ponad połowy działek kwalifikujących się do Kolejowego Programu Dobrowolnych Nabyć na trasie przyszłej linii Warszawa – Łódź. Do Programu Dobrowolnych Nabyć na terenie Lotniska CPK zgłoszonych jest 95 proc. budynków mieszkalnych i 88 proc. gruntów.
Przed samymi Polskimi Portami Lotniczymi natomiast wiele wyzwań. Spółka chce zmodernizować Lotnisko Chopina, które
w kwietniu odnotowało rekordowe wyniki, rozruszać port w Radomiu i do tego jeszcze zebrać środki na finansowanie budowy CPK. O tym jak poradzi sobie z tymi wyzwaniami
rozmawialiśmy z Łukaszem Chaberskim, prezesem zarządu PPL.