Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

PPL będzie spółką akcyjną. Zintegruje się z CPK


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2022-06-21 15:12
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RL

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PPL będzie spółką akcyjną. Zintegruje się z CPK
fot. Lotnisko Chopina
Proces inwestycyjny związany z Centralnym Portem Komunikacyjnym ma być usprawniony. Rząd przyjął projekt ustawy w tej sprawie. Zakłada on m.in. przekształcenie Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” w spółkę akcyjną i zintegrowanie jej z CPK.
Te rozwiązania zapisano w przyjętym 21 czerwca projekcie ustawy o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego.

W przyjętym projekcie przewidziano, że Przedsiębiorstwo państwowe „Porty Lotnicze” zostanie przekształcone w spółkę akcyjną o nazwie „Polskie Porty Lotnicze Spółka Akcyjna”. Jej jedynym akcjonariuszem będzie Skarb Państwa. Akcje należące do Skarbu Państwa zostaną następnie wniesione do Centralnego Portu Komunikacyjnego sp. z o.o.

Takie rozwiązanie ma na celu integrację PPL z CPK, a tym samym skupienie w jednym podmiocie kompetencji i odpowiedzialności dotyczących planowania i zarządzania krajową infrastrukturą lotniskową. Ma to także pozwolić na lepszą koordynację działań inwestycyjnych. – Silna grupa kapitałowa będzie mogła efektywniej przeciwstawić się wymaganiom rynkowym i być generatorem rozwoju gospodarczego, a jednocześnie w sytuacjach nadzwyczajnych (np. kryzys wywołany pandemią) być stabilnym oparciem dla całego sektora – czytamy w komunikacie.

Spółka celowa otrzyma uprawnienia do sprawnej realizacji centralnego portu oraz inwestycji towarzyszących,  w tym uprawnienia innych inwestorów celu publicznego. Dzięki temu możliwe będzie wykorzystanie specustaw inwestycyjnych na potrzeby przedsięwzięć towarzyszących projektowi CPK.

Spółka celowa zyska uprawnienia w zakresie inwestycji kolejowych – będzie miała status wnioskodawcy do wszczęcia postępowania o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej oraz status beneficjenta tej decyzji.

Według przyjętego projektu, wprowadzona zostanie możliwość wczesnej realizacji prac przygotowawczych inwestycji, tak jak ma to miejsce w przypadku budowy obiektów energetyki jądrowej.

Nowe zadania otrzyma także Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego i Spółki. Będzie odpowiedzialny za zapewnienie optymalnych warunków rozwoju społeczno-gospodarczego oraz przestrzennego regionu CPK. W założeniach umożliwi to efektywne zaplanowanie takich elementów inwestycji, jak Airport City oraz nowych obszarów mieszkaniowych i gospodarczych.

Jak wytłumaczono, chodzi o zapewnienie kompleksowej interwencji publicznej w sferze gospodarki, planowania przestrzennego oraz zrównoważonego rozwoju. Realizacja inwestycji będzie się bowiem wiązać z przemianami w otoczeniu i życiu społeczno-gospodarczym. Mowa m.in. o urbanizacji terenów czy zmianach na rynku pracy. Rząd zakłada też,  że budowie lotniska będzie towarzyszył rozwój terenów, które obecnie są zagrożone wykluczeniem komunikacyjnym, a mogą zyskać nową szansę wraz z rozbudową kolei.

Jak podano, przyjęty projekt ustawy wprowadzi także zmiany wynikające z dialogu ze stroną społeczną oraz modyfikacje zasad pozyskiwania nieruchomości – chodzi m.in. o program zachęt do zbywania nieruchomości jeszcze przed decyzją administracyjną ustalającą lokalizację.

Zwiększyć się mają zaliczki na poczet odszkodowania i rozszerzony będzie krąg uprawnionych do ich uzyskania. Będzie mechanizm umożliwiający wydłużenie terminu wydania nieruchomości po wydaniu decyzji lokalizacyjnej CPK, ponad ustawowe 120 dni.

Efektem przyjętych przez rząd przepisów ma być wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych oraz ograniczenie obciążeń administracyjnych, a tym samym skrócenie procesu inwestycyjnego.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:

 

PLL LOT i Jet Blue: Nowa umowa interline

Pasażer i linie lotnicze

PLL LOT i Jet Blue: Nowa umowa interline

03 października 2022

Wizz Air może polecieć z Polski do Arabii Saudyjskiej

Pasażer i linie lotnicze

Wizz Air może polecieć z Polski do Arabii Saudyjskiej

03 października 2022

Co zrobić z szerokimi torami na wschodzie Europy?

Infrastruktura i lotniska

Co zrobić z szerokimi torami na wschodzie Europy?

03 października 2022

Rosja traci miejsce w Radzie ICAO

Prawo i polityka

Rosja traci miejsce w Radzie ICAO

03 października 2022

Piaggio otrzymało dwa zamówienia od włoskiego MON

Biznes i przemysł

Piaggio otrzymało dwa zamówienia od włoskiego MON

03 października 2022

OMV i Ryanair podpisały umowę na 160 tys. ton paliwa SAF

Biznes i przemysł

OMV i Ryanair podpisały umowę na 160 tys. ton paliwa SAF

03 października 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5