Partner serwisu
Prawo i polityka

MON: Umowa na system satelitarny MikroSAR podpisana

Dalej Wstecz
Data publikacji:
18-05-2025
Ostatnia modyfikacja:
18-05-2025
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

Konsorcjum ICEYE oraz Wojskowych Zakładów Łączności Nr 1 podpisało w mijającym tygodniu umowę z Ministerstwem Obrony Narodowej na dostarczenie Siłom Zbrojnym RP Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi SAR o kryptonimie MikroSAR. ICEYE, jako lider, jest odpowiedzialny za dostawę segmentu kosmicznego (trzech satelitów), natomiast WZŁ-1 dostarczy segment naziemny wraz z anteną satelitarną na przyczepie. Kontrakt, warty blisko 860 mln złotych, zawiera również opcję zakupu kolejnych trzech satelitów oraz Mobilnego Segmentu Naziemnego.

W ramach podpisanej umowy, Wojsko Polskie pozyska zaawansowane zdolności rozpoznawcze oparte o satelity radarowe ICEYE. Satelity SAR umożliwiają ciągłe monitorowanie sytuacji na powierzchni Ziemi niezależnie od pory dnia oraz panujących warunków atmosferycznych, co odróżnia je od możliwości satelitarnych instrumentów optoelektronicznych. Sercem systemu MikroSAR będą satelity wyposażone w technologię SAR (Synthetic Aperture Radar) – radar z syntetyczną aperturą. To rozwiązanie, które pozwala na pozyskiwanie bardzo szczegółowych zobrazowań (obrazów radarowych) Ziemi, nawet jeśli teren jest zasłonięty chmurami albo panuje noc. Dla kraju takiego jak Polska – leżącego w klimacie, gdzie pochmurnych dni jest więcej niż słonecznych – to absolutny „game changer”. Zakup satelitów radarowych znacząco zwiększy wszechstronność i efektywność systemu rozpoznania Sił Zbrojnych RP, umożliwiając uzyskanie pełniejszego obrazu sytuacji operacyjnej.

- To wielki dzień dla Sił Zbrojnych RP i Polski, ponieważ zyskują pełną niezależność w rozpoznaniu i obrazowaniu radarowym. Jesteśmy dumni, że Polak założył taką firmę jak ICEYE. Jesteśmy również pewni, że pozyskujemy zdolności absolutnie najlepsze na świecie. Wolność i niepodległość obroni tylko niezależność i innowacyjność, a zastosowania pozyskiwanej dziś technologii mają znaczenie nie tylko wojskowe, ale również gospodarcze – skomentował wiceprezes Rady Ministrów, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.


- Cieszę się, że ICEYE wzmocni polskie zdolności obronne, dostarczając Siłom Zbrojnym RP najnowocześniejsze satelity SAR. Nasz zaawansowany, sprawdzony operacyjnie system satelitarny zapewnia decydentom praktyczne informacje wywiadowcze, dając im możliwości przygotowania oraz skutecznego reagowania w środowisku pełnym wyzwań i niepewności. ICEYE jest europejskim dostawcą systemów rozpoznania, co czyni nas idealnym dostawcą suwerennych systemów ISR, choć architektura naszego systemu została zaprojektowana również z myślą o dzieleniu się zasobami i kolektywnym wykonywaniu zadań. Umożliwia to, w razie potrzeby, optymalne wykorzystanie potencjału połączonych konstelacji oraz szybsze wzmocnienie zbiorowych zdolności obronnych w domenie kosmicznej państw europejskich i ich sojuszników - powiedział Rafał Modrzewski, CEO i współzałożyciel ICEYE.

Współpraca z Polską Grupą Zbrojeniową

W realizację kontraktu, jako członek Konsorcjum, zaangażowane są Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A. wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Dzięki tej współpracy Siły Zbrojne RP otrzymają zaawansowaną Mobilną Platformę Rozpoznania Satelitarnego ISR, której możliwości były prezentowane podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO 2024. Opracowane przez WZŁ-1 S.A. rozwiązanie integruje systemy komunikacji i transmisji danych, systemy bezpieczeństwa, zasilania oraz dedykowany system antenowy, zapewniający szybką i efektywną dystrybucję informacji do odpowiednich odbiorców na każdym poziomie dowodzenia. Wszystkie komponenty będą zintegrowane w specjalnie wyposażonym kontenerze, przeznaczonym do transportu.

- Rozpoznanie satelitarne to coś, bez czego trudno wyobrazić sobie współczesne pole walki. Równie ważne co system satelitów krążących w przestrzeni jest możliwość pozyskiwania gromadzonych przez nie danych, przesyłania i przetwarzania w czasie rzeczywistym, by były jak najbardziej przydatne walczącym pododdziałom. Rozwiązanie, które WZŁ-1 oferuje wojsku spełnia te wszystkie oczekiwania – mówi Arkadiusz Bąk, członek zarządu PGZ S.A.

- MikroSAR to ogromne przedsięwzięcie, ale przede wszystkim to dowód, że jesteśmy gotowi do realizacji złożonych projektów o strategicznym znaczeniu dla państwa. Nasz udział to nie przypadek – to efekt kompetencji, które przez 70 lat naszego istnienia budowaliśmy wspólnie. Jestem dumny z zespołu WZŁ-1 S.A. i wdzięczny wszystkim pracownikom za profesjonalizm i zaangażowanie. Opracowane rozwiązanie spowodowało, że platforma jest w pełni kompatybilna z obecnie użytkowanymi w polskiej armii systemami łączności. Koncepcja Mobilnej Platformy obejmuje rozwiązania, które spełniają wymagania współczesnego pola walki – dodał Sławomir Obszyński, prezes WZŁ-1 S.A.

Zdolności rozwijane w Polsce

Zlokalizowane w Warszawie laboratorium badawczo-rozwojowe oraz Centrum Operacji Satelitarnych obsługujące całą konstelację, stanowią kluczowe elementy globalnej działalności ICEYE. W Polsce również projektowane i produkowane są systemy montowane w każdym satelicie firmy.

ICEYE jest właścicielem i operatorem największej na świecie konstelacji satelitów SAR, zapewniając nieograniczony globalny dostęp i najwyższą dostępną na rynku częstotliwość rewizyt. Najnowsze satelity SAR firmy ICEYE zapewniają rozdzielczość 25 cm, co pozwala na dokładne wykrywanie obiektów i zapewnianie świadomości sytuacyjnej niezależnie od warunków pogodowych i oświetleniowych. Do tej pory firma ICEYE wyniosła na orbitę 48 satelitów na potrzeby własne oraz klientów.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

MON podpisał umowy offsetowe za polskie Apache

Biznes i przemysł

MON podpisał umowy offsetowe za polskie Apache

Piotr Bożyk 05 sierpnia 2024

USA zgodziły się na sprzedaż Polsce sterowców z radarami ASRR

Biznes i przemysł

MON kupi trzy eskadry myśliwców FA-50

Prawo i polityka

MON kupi trzy eskadry myśliwców FA-50

Przegląd prasy 22 lipca 2022

Zobacz również:

MON podpisał umowy offsetowe za polskie Apache

Biznes i przemysł

MON podpisał umowy offsetowe za polskie Apache

Piotr Bożyk 05 sierpnia 2024

USA zgodziły się na sprzedaż Polsce sterowców z radarami ASRR

Biznes i przemysł

MON kupi trzy eskadry myśliwców FA-50

Prawo i polityka

MON kupi trzy eskadry myśliwców FA-50

Przegląd prasy 22 lipca 2022

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5