Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

CPK a bezpieczeństwo: kluczowa integracja lotnictwa i kolei


Wstecz Dalej

Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-09-06 13:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

CPK a bezpieczeństwo: kluczowa integracja lotnictwa i kolei
fot. Rzeszów Jasionka
Budowa multimodalnego centrum przesiadkowego i intermodalnego węzła w przewozach towarowych może istotnie wpłynąć na poziom bezpieczeństwa kraju – zarówno w aspektach cywilnych, jak i wojskowych. Kluczowe aspekty to zdaniem przedstawicieli rządu i dużych spółek publicznych integracja różnych gałęzi transportu, umożliwienie bezproblemowego wprowadzania kolejnych środków komunikacji w przyszłości i nadanie portowi znaczenia w planach wojsk NATO.
Jakie wyzwania stoją przed projektantami Centralnego Portu Komunikacyjnego, by pełnił on istotną rolę w poprawie bezpieczeństwa Polski? Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, podzielił je na dwa zasadnicze obszary. – Po pierwsze, CPK wpisuje się w strategię zwiększania mobilności na wypadek wojny – mówił. Wskazywał na ułatwienia w transporcie w okresie poprzedzającym wybuch ewentualnego konfliktu i zapewniał, że inicjatywa budowy hubu obserwowana jest pod tym kątem przez partnerów Polski z NATO.

Rezerwy terenu wokół CPK na potrzeby nowych środków transportu

– Samo stworzenie takiego systemu transportowego pełni też funkcję odstraszającą – ocenił. – Infrastruktura CPK będzie mogła być też traktowana jako „entry point” dla wojsk NATO, na co wskazywał w swoim wywiadzie gen. Ben Hodges – stwierdził też Mikołaj Wild (przypomnijmy, że niedawno publikowaliśmy odrębne stanowisko byłego ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka w tej sprawie).

Drugim znaczącym wyzwaniem ma być zaś takie zaprojektowanie portu, by w przyszłości móc wpleść w jego infrastrukturę nieznane jeszcze bądź dopiero testowane środki transportu, np. Hyperloop, bez konieczności wstrzymywania działania całego systemu i bez zmniejszania poziomu bezpieczeństwa. – Już teraz, przygotowując port „Solidarność”, musimy zostawić takie rezerwy przestrzenne, aby integracja mogła nastąpić bez zagrożenia dla pasażerów – mówił.

Kolej zdobywa doświadczenie, budując krótkie odcinki nowych linii

Elementem bezpieczeństwa transportowego ma być także zapewnienie dostępu do samego portu dla mieszkańców oddalonych części kraju. – Kiedy tworzony był Krajowy Program Kolejowy, oczywiście nie był on związany z komponentem CPK, ale w jakiś sposób modernizowane obecnie linie wpisują się w tę kwestię – stwierdził Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych. Zapewnił, że jego spółka współpracuje z zespołem ds. CPK i wprowadza modyfikacje do realizowanych projektów infrastrukturalnych, by uniknąć tzw. robót straconych. Przykładem takiego działania ma być planowane dostosowanie linii CMK do ruchu z prędkością 250 km/godz. na odcinku do zakładanego włączenia odnogi prowadzącej z portu (dalej trasa mogłaby być modernizowana w ramach przygotowań do inauguracji działalności CPK).

– Istotne jest też to, że budujemy także nowe odcinki linii kolejowych. Są one niewielkie, ale jednak je budujemy i doskonale sobie z tym radzimy – ocenił. Ma to dawać doświadczenie, które zostanie spożytkowane podczas budowania infrastruktury kolejowej związanej bezpośrednio z portem „Solidarność”.

Kolej i lotnictwo zaczęły kooperować, a nie konkurować

Mariusz Szpikowski, prezes Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”, mówił zaś o nowej jakości, jaką da synergia, a nie konkurencja pomiędzy różnymi środkami transportu. – Zmieniamy zasadniczo paradygmaty gry, mówiąc o tym, że węzeł lotniczy, jakim będzie CPK, ale też drugi komponent, jakim jest kolej, wzajemnie się uzupełnią – podkreślił. Wskazał także na konieczność wpisania każdego ze środków transportu w polską, ale i europejską sieć komunikacyjną.

Panel dyskusyjny poświęcony bezpieczeństwu transportowemu odbył się podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
ULC: Lotniska można chronić jeszcze lepiej

Infrastruktura i lotniska

ULC: Lotniska można chronić jeszcze lepiej

Roman Czubiński 06 października 2017

Qatar Airways i Emirates kolejnymi liniami, na pokłady których wrócą laptopy

Pasażer i linie lotnicze

Qatar Airways i Emirates kolejnymi liniami, na pokłady których wrócą laptopy

Michał Szatkowski 06 lipca 2017

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5