Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Finnair traci dziennie dwa mln euro i wypuści nowe akcje


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2020-04-30 16:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl/Finnair/Simple Flying

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Finnair traci dziennie dwa mln euro i wypuści nowe akcje
fot. Finnair
Finnair traci blisko dwa miliony euro z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Skandynawski przewoźnik, walcząc ze spadkiem przychodów, poinformował w oficjalnym komunikacie o planie pozyskania 500 mln euro z emisji akcji.
Serwis Market Screener poinformował wcześniej, że udziały członka sojuszu oneworld spadły o 10,7 proc. Obecna cena akcji przewoźnika na poziomie 3,81 euro przekładałaby się na kapitalizację w wysokości 488 mln euro, czyli dwanaście mln mniej niż zamierza uzyskać z nowych planów.

Narodowa linia lotnicza Finlandii ujawniła, że ​​trwają przygotowania do emisji akcji z prawem poboru i zarządzać tym będą Citygroup oraz Nordea. - Koronawirus jest poważnym ciosem dla globalnego lotnictwa i Finnair. W bieżącym kwartale większość naszej floty była uziemiona, a strata za drugi kwartał będzie znaczna, na poziomie dwóch milionów euro dziennie, nawet po skorygowaniu kosztów - podkreślił Topi Manner, prezes przewoźnika.

"Płynność Finnair jest zabezpieczona"

- Dzięki emisji akcji zyskamy pewność, że Finnair będzie konkurencyjną linią lotniczą w przyszłości - dodał Manner, który zdradził, że pod koniec marca linia lotnicza dysponowała płynnymi środkami gotówki w wysokości 833 milionów euro. - Płynność Finnair jest zabezpieczona do końca pierwszego półrocza 2021 roku. Na tym etapie nie można było jednak spodziewać się emisji akcji za 500 mln euro - stwierdził z kolei Antti Viljakainen, analityk Inderes.

Finnair ogłosił również, że jego największy akcjonariusz, krajowy rząd z 55,8 proc. udziałów, zgodził się na wsparcie, dodając pieniądze na pokrycie kosztów emisji akcji, co zostanie jeszcze zatwierdzone przez fiński parlament. Niemniej 2020 rok będzie trudny, bowiem przewoźnik zmniejszył aż o 90 proc. poziom oferowania od początku kwietnia.

Trudny czas skandynawskich przewoźników

Skandynawski rynek lotniczy cierpi szczególnie z powodu pandemii koronawirusa. Wcześniej SAS poinformował o planowanej redukcji 5000 miejsc pracy, nie spodziewając się powrotu liczby podróżnych sprzed kryzysu wcześniej niż w 2022 roku. Z kolei Icelandair zapowiedziało zwolnienie 2000 pracowników. Najtrudniejszą sytuację mają jednak Norwegian Air, której może zabraknąć gotówki w połowie maja.

Finnair to piąta najstarsza linia lotnicza świata z główną bazą w porcie Helsinki-Vantaa. Przewoźnik oferował loty do Warszawy, Krakowa i Gdańska, ale największe zyski gwarantowały mu międzykontynentalne rejsy do Toronto, Bostonu, Nowego Jorku, Los Angeles i Chicago w Ameryce Północnej oraz do Chongqing, Hongkongu, Pekinu, Szanghaju, Tokio, Nagoi, Osaki, Seulu, Mumbaju, Delhi, Bangkoku, Phuket, Singapuru i Dubaju w Azji. Flota 84 maszyn, najwięcej Airbusów A321, obsługiwała przed wybuchem pandemii 132 destynacje. Firma zatrudniała w sumie 6788 pracowników.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Finnair zawiesza loty do USA i Indii. Będzie pomoc od fińskiego rządu

Pasażer i linie lotnicze

Finnair zawiesza loty do USA i Indii. Będzie pomoc od fińskiego rządu

Emilia Derewienko 13 marca 2020

Wiosną Finnair będzie częściej latał do Nowego Jorku

Pasażer i linie lotnicze

Wiosną Finnair będzie częściej latał do Nowego Jorku

Magdalena Romanowska 14 lutego 2020

Aerofłot poleci na lotnisko Tokio Haneda od marca 2020 r.

Pasażer i linie lotnicze

Aerofłot poleci na lotnisko Tokio Haneda od marca 2020 r.

Magdalena Romanowska 13 lutego 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5