Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Norwegian Air bez środków. Konieczne wdrożenie planu ratunkowego


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2020-04-27 11:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Agencja Reutera

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Norwegian Air bez środków. Konieczne wdrożenie planu ratunkowego
Fot. Norwegian
Niskokosztowym liniom Norwegian Air może do połowy maja zabraknąć gotówki – chyba, że proponowany plan ratowania finansowego zostanie zatwierdzony przez wierzycieli i akcjonariuszy – podaje przewoźnik.
Plan ratunkowy mógłby pomóc Norwegianowi przetrwać kryzys, spotęgowany pandemią koronawirusa i koniecznością uziemienia 95 proc. całej floty przewoźnika. Obecnie w eksploatacji jest zaledwie 7 samolotów linii.

Planowana zamiana zadłużenia na akcje, przekaże większościowe udziały w wysokości 53,1 proc. leasingodawcom spółki, podczas gdy obligatariusze posiadaliby 41,7 proc., pozostawiając dotychczasowym akcjonariuszom zaledwie 5,2 proc. Ten krok pozwoliłoby liniom wykorzystać gwarancje rządowe w wysokości 2,7 mld koron (255 mln dolarów), które są zależne od obniżenia przez spółkę stosunku zadłużenia do kapitału własnego.

Plan wymaga poparcia obligatariuszy w każdym z czterech oddzielnych głosowań, planowanych na 30 kwietnia i od akcjonariuszy na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu zaplanowanym na 4 maja, a także od firm leasingowych. „Krytyczne jest uzyskanie dostępu do pakietu pomocy publicznej do połowy maja, zanim spółce skończy się gotówka” – napisały władze Norwegiana w widomości do inwestorów. Akcje Norwegiana spadły o 86 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

Szybki rozwój sprawił, że Norwegian jest trzecią co do wielkości tanią linią lotniczą w Europie i największym zagranicznym przewoźnikiem obsługującym Nowy Jork i inne duże miasta USA. Jednak wraz z dynamiczną ekspansją, do końca 2019 roku zadłużenie i zobowiązania linii wyniosły prawie 8 mld dolarów.

W zeszłym tygodniu firma poinformowała, że cztery szwedzkie i duńskie spółki zależne złożyły wniosek o ogłoszenie upadłości i że rozwiane zostały umowy o pracę z zatrudnionymi w Europie i Stanach Zjednoczonych, co stanowi zagrożenie dla około 4700 miejsc pracy. Do tej pory firma, na skutek kryzysu związanego z epidemią, zwolniła już 7,3 tys. swoich pracowników.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Spółki zależne wnioskują o upadłość linii Norwegian

Biznes i przemysł

Spółki zależne wnioskują o upadłość linii Norwegian

Emilia Derewienko 20 kwietnia 2020

Kryzys Norwegiana pogłębia się. Linie chcą emisji akcji

Biznes i przemysł

Kryzys Norwegiana pogłębia się. Linie chcą emisji akcji

Emilia Derewienko 09 kwietnia 2020

Norwegian lata, choć bez pasażerów. Linia załamuje się pod ciężarem pandemii

Pasażer i linie lotnicze

Norwegian lata, choć bez pasażerów. Linia załamuje się pod ciężarem pandemii

Emilia Derewienko 06 kwietnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5