Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

FAA: Skróciliśmy listę rzeczy do poprawy w 737 Max


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2020-02-12 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Reuters

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

FAA: Skróciliśmy listę rzeczy do poprawy w 737 Max
fot. Boeing Media
Amerykańska Federalna Administracja Lotnicza przekazała, że zawęziła listę kwestii do rozwiązania przed testowym lotem certyfikacyjnym Maksa. Tym razem nikt się nie wygłupiał i nie podano już entej wstępnej daty zakończenie uziemienia najnowszych odrzutowców Boeinga.
– Śledzimy bardzo sumienny proces [certyfikacji] i ważne jest, abyśmy koncentrowali się na procesie, a nie na samym czasie – powiedział dziennikarzom Steve Dickson, który pełni w FAA rolę administratora.

W marcu minie rok od rozpoczęcia uziemienia maszyn, których wada w oprogramowaniu była główną przyczyną dwóch katastrof lotniczych. Pochłonęły one 346 ludzkich istnień.

Nikt nie zna daty

Dziesięć miesięcy temu Boeing niezrażony krytyką dość szybko zapowiedział, że liczy na wznowienie lotów swoich 737 w maju 2019 roku. Potem jeszcze wielokrotnie podawano różne terminy. Żadnego nie dotrzymano. Od rozpoczęcia przymusowego pozostawienia na ziemi Maksów napisaliśmy dokładnie 99 tekstów na ten temat. To więc jubileuszowa setna wiadomość związana z najpoważniejszym kryzysem w historii do niedawna największego producenta lotniczego świata. Nic nie wskazuje, by ten licznik miał się zatrzymać w nadchodzących miesiącach. A może jednak jest światełko w tunelu?

– Powiedziawszy, że zbliżamy się do kamienia milowego. Lot certyfikacyjny jest kolejnym ważnym punktem harmonogramu, a po jego realizacji myślę, że będziemy mieli większą jasność co do dalszego przebiegu procesu – przekazał mediom podczas wizyty w Singapore Airshow przedstawiciel FAA.

Jednocześnie agencja nie chce podawać nawet przybliżonej daty lotu certyfikacyjnego. Wypada tylko liczyć, że to zmiana polityki informacyjnej, a nie brak wiary w produkt Boeinga. Oby właśnie tak było, bo kwestia Maksów, to już nie tylko dodatkowe wyzwania dla linii, czy brak pracy dla pilotów. Kryzys zatacza coraz szerze kręgi.

Stoją nie tylko Maksy

Podczas zorganizowanej na kilka dni temu konferencji dostawcy Boeinga byli w fatalnych nastrojach, na dodatek skarżyli się na brak wsparcia ze strony koncernu. Zastanawiano się, ile ze zdolności produkcyjnych zostanie utraconych w łańcuchu dostaw do czasu wznowienia produkcji Maksów.

Kwestia jest o tyle istotna, że z tych samych producentów korzysta Airbus. Europejskie konsorcjum już wysyła sygnały, że spodziewa się zaburzenia swojego łańcucha dostaw. Jak podaje Reuters, Joe Marcheschi, dyrektor ds. zaopatrzenia Airbusa w Ameryce Północnej, stwierdził, że za chwilę firma będzie mieć problem z dostawą takich elementów jak odlewy czy odkuwki.

Należy też pamiętać, że nawet zakończenie uziemienia nie będzie końcem problemów. Raz, że EASA wielokrotnie zapowiedziała, że sama przeprowadzi proces sprawdzania najnowszych 737 przed wpuszczeniem ich na europejskie niebo, dwa, że nikt nie wie, ile będzie trwać uruchomienie produkcji tych samolotów. Każdy następny miesiąc wstrzymania produkcji, to straty wszystkich podwykonawców. Część z nich już zwolniła specjalistów. Widmo upadków firm z branży jest realne.

Dickson daje nieco nadziei na rozwiązanie przynajmniej jednej z tych kwestii. Według jego słów FAA spodziewa się ścisłej współpracy z pozostałymi regulatorami, która doprowadzi do zakończenia uziemienia w wymiarze globalnym, a nie lokalnym.

Na razie jednak trzeba rozwiązać wszystkie problemy z listy, o której była mowa na początku artykułu. Bez tego nie będzie mowy o certyfikacji.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Boeing: 737 MAX wróci w połowie roku. Przynajmniej tak się nam wydaje

Biznes i przemysł

Boeing: 737 MAX wróci w połowie roku. Przynajmniej tak się nam wydaje

Aleksander Domański 22 stycznia 2020

Pierwszy Boeing B737 MAX 10. Poleci przed powrotem MAX 8 i 9?

Biznes i przemysł

Pierwszy Boeing B737 MAX 10. Poleci przed powrotem MAX 8 i 9?

Piotr Bożyk 24 listopada 2019

Chińskie linie lotnicze nie liczą na szybki powrót Boeingów 737 MAX

Pasażer i linie lotnicze

Chińskie linie lotnicze nie liczą na szybki powrót Boeingów 737 MAX

Tomasz Śniedziewski 16 listopada 2019

 

Pasażerowie wciąż czekają na nowe Flirty PKP Intercity

Pasażer i linie lotnicze

Pasażerowie wciąż czekają na nowe Flirty PKP Intercity

27 czerwca 2022

Strajk Ryanairowi niestraszny

Biznes i przemysł

Strajk Ryanairowi niestraszny

27 czerwca 2022

Pracownicy British Airways na Heathrow za strajkiem

Pasażer i linie lotnicze

Pracownicy British Airways na Heathrow za strajkiem

27 czerwca 2022

Porozumienie o współpracy Rail Baltica z CPK

Biznes i przemysł

Porozumienie o współpracy Rail Baltica z CPK

27 czerwca 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5