Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Związki szykują demonstrację, LOT odpowiada (Aktualizacja)


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2020-06-08 14:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Związki szykują demonstrację, LOT odpowiada (Aktualizacja)
fot. Adrian Grycuk, Wikipedia
Na środę, 10 czerwca, zapowiedziana została demonstracja przed siedzibą Polskich Linii Lotniczych LOT w Warszawie. Związkowcy protestować będą m.in. przeciwko obniżeniu płac i zmniejszaniu liczby godzin pracy. – LOT musi zracjonalizować koszty, by móc odpowiedzialnie ubiegać się o pomoc publiczną – mówi rzecznik przewoźnika, Michał Czernicki.
Zdaniem związkowców, zarząd spółki wykorzystuje kryzys do kwestionowania praw pracowniczych. „Najpierw firma zaproponowała pracownikom gigantyczne obniżki pensji na trzy lata, a większości stewardess obniżkę płac do poziomu minimalnego wynagrodzenia. Jej kolejny pomysł to przeniesie pracowników na pół etatu, a co za tym idzie obniżkę wynagrodzeń o połowę. Jednocześnie zarząd spółki chce odebrać osobom odchodzącym z pracy prawo do odpraw wynikających z Kodeksu pracy” – czytamy w komunikacie, przesłanym przez Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa do naszej redakcji.

Pogorszenie warunków pracy

Rzeczywiście, jeszcze w kwietniu w Polskich Liniach Lotniczych LOT toczyły się rozmowy na temat polityki pracowniczej w kontekście przeciwdziałania kryzysowi, spowodowanemu COVID-19. Władze przewoźnika zapewniały wówczas, że zależy im na zachowaniu miejsc pracy, zamiast iść tropem masowych zwolnień

Przedstawiciele pracowników PLL LOT argumentują jednak, że linie proponują pogorszenie warunków pracy pracownikom etatowym, korzystniejsze rozwiązania prezentując osobom na samozatrudnieniu. „Promowanie umów niestandardowych w branży lotniczej to fatalny przykład dla całego rynku pracy, a zarazem bulwersujące omijanie artykułu 22 Kodeksu pracy zgodnie z którym, gdy jest określone miejsce pracy, czas pracy i podległość służbowa, to bezwzględnie powinien być etat!” – głosi komunikat.

Według związków, władze PLL LOT nie chcą korzystać z tarczy antykryzysowych. „Nie chcą iść na kompromisy, nie oglądają się na Kodeks pracy, nie dbają o godne warunki pracy i poczucie bezpieczeństwa wysoko wykwalifikowanych załóg”.

Spełnienie oczekiwań płacowych na razie niemożliwe

– Ok. 2 tys. stewardess i pilotów zawarło z LOT porozumienie, które gwarantuje im wynagrodzenie nawet podczas przestoju. Na porozumienie nie zgodziła się pozostała, mniejsza grupa pracowników. W ich sprawie prowadzone są rozmowy ze związkami zawodowymi. LOT nie może sobie bowiem pozwolić na spełnienie oczekiwań płacowych zgodnie, z którymi wynagrodzenie będące de facto postojowym wynosiłoby od 6 do nawet 30 tys. złotych – poinformował nas rzecznik LOT-u, Michał Czernicki.

Jak dodał, LOT musi zracjonalizować koszty, by móc odpowiedzialnie ubiegać się o pomoc publiczną. – W przeciwnym razie kilkudziesięciotysięczne wynagrodzenia stewardess czy pilotów opłacane byłyby z pieniędzy podatników – stwierdził.

– Dlatego LOT postanowił o zrównaniu warunków płac dla wszystkich, dostosowując je do tych, które wynikają z porozumień zawartych z większością personelu latającego. Równolegle prowadzimy rozmowy z leasingodawcami, ograniczamy inne koszty stałe i przygotowujemy strukturę operacyjną oraz finansową do tego, by pozwoliła ona na skorzystanie z pomocy państwa – podsumował Czernicki.

Demonstrację organizuje Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa, do którego kilka dni temu przystąpił największy związek działający w PLL LOT, czyli Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego. Liderka ZZPPiL, Monika Żelazik, jest zarazem wiceprzewodniczącą Związkowej Alternatywy.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
LOT: Więcej lotów krajowych. Za granicę dopiero w lipcu?

Pasażer i linie lotnicze

LOT: Więcej lotów krajowych. Za granicę dopiero w lipcu?

simetra 05 czerwca 2020

Powstała nowa spółka LOT Polish Airlines

Prawo i polityka

Powstała nowa spółka LOT Polish Airlines

Redakcja 04 czerwca 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5