Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Sasin: Nie porzucimy CPK, chcemy rozwijać lotnictwo


Wstecz Dalej

Autor:

Łukasz Malinowski

Data publikacji:
2020-06-01 10:25
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Sasin: Nie porzucimy CPK, chcemy rozwijać lotnictwo
Fot. Łukasz Malinowski
- Jesteśmy zdeterminowani, żeby rozwijać branżę lotniczą. Nie zamierzamy pozostawić LOTu ani lotnisk samych sobie - zapewnił minister aktywów państwowych i wicepremier Jacek Sasin po przylocie z Warszawy do portu Szczecin-Goleniów tuż po odmrożeniu krajowego ruchu lotniczego. 1 czerwca Polskie Linie Lotnicze LOT wznowiły połączenia z Warszawy do Gdańska, Szczecina, Krakowa, Rzeszowa, Wrocławia i Zielonej Góry.
- To historyczna dla nas chwila. Wracają połączenia lotnicze, na razie wewnątrz kraju, ale mamy nadzieję, że wkrótce również wrócą połączenia międzynarodowe - rozpoczął Sasin po przylocie Boeinga 737 z Warszawy do Szczecina. - Branża lotnicza rozwijała się szczególnie intensywnie w ostatnich latach. Zatrudnia 440 tysięcy osób i odpowiada za wypracowanie 5 procent PKB. Funkcjonuje 14 portów lotniczych, które obsłużyło w minionym roku 49 mln pasażerów. To pokazuje skalę tego rozwoju - podkreślił Sasin.

- Polacy pokochali latanie. To co kiedyś było luksusem, obecnie jest codziennością. Ten szybki rozwój został jednak w ostatnich tygodniach zahamowany przez pandemię koronawirusa. Zamrożenie lotów trwało dwa i pół miesiąca. Samoloty zostały uziemione, a porty wymarły. To nie znaczy jednak, że nasze "oczko w głowie", czyli Polskie Linie Lotnicze LOT były bezczynne - zaznaczył wicepremier.

- Zorganizowano dwie wielkie akcje. "LOT do Domu" pozwolił wrócić do kraju 55 tys. Polakom z innych krajów i miejsc, do których wcześniej LOT nie latał. Nasze samoloty zawitały tam po raz pierwszy. Z kolei akcja "Cargo dla Polski" umożliwiła sprowadzenie do Polski za pomocą samolotów pasażerskich, które przerodziły się w transportowe, niezbędnego sprzętu medycznego i zaopatrzenia potrzebnego do skutecznej walki z koronawirusem - stwierdził Sasin.

- Mimo tych akcji LOT nie mógł przejść suchą stopą i będzie wymagał wsparcia ze strony państwa. My takie deklarujemy i jednocześnie bardzo nas cieszy, że zaczynamy odmrażanie ruchu lotniczego. Możemy zaoferować już pasażerom rejsy z Warszawy do Gdańska, Szczecina, Krakowa, Rzeszowa, Wrocławia i Zielonej Góry. Będziemy starać się wdrażać nowe połączenia w najbliższym czasie i mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych tygodni poinformujemy również o odmrożeniu lotów międzynarodowych. Na razie w tym wymiarze, jakim pozwoli sytuacja epidemiczna na świecie, więc pewnie kraje naszego regionu i Międzymorza oraz część lotów długodystansowych - zdradził wiceminister aktywów państwowych.

- Jesteśmy zdeterminowani, żeby rozwijać branżę lotniczą. Nie zamierzamy pozostawić LOTu ani lotnisk samym sobie w tym trudnym momencie. Zdecydowaliśmy się wesprzeć LOT i lotniska środkami z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. 142 mln złotych trafi do portów, które przeżywają problemy związane z wygaszeniem ruchu lotniczego. Lotnisko Szczecin-Goleniów jest właśnie jednym z takich, które pomoc otrzyma - oznajmił Sasin.

- Nasz sztandarowy projekt inwestycyjny, jakim jest Centralny Port Komunikacyjny, nie jest zagrożony i chcę to bardzo mocno podkreślić. Nie rozważamy i nie będziemy rozważać w żadnym wypadku wycofania się z tej inwestycji. Osoby, które próbują torpedować ten pomysł nie rozumieją jakie są wyzwania rozwojowe przed Polską i nie rozumieją jakie znaczenie ma CPK dla realizacji naszych przedsięwzięć w tym zakresie. Jesteśmy ambitni i nie chcemy zadowalać się tym, że będzie nowe lotnisko w Berlinie. Chcemy mieć własny taki port, który uczyni Polskę centrum tego krwiobiegu komunikacyjnego Europy, a zwłaszcza naszego regionu kontynentu. To są nasze priorytety. Mamy wolę, plan i środki na realizację tych inwestycji, co pozwoli nam na szybsze wyjście z tego kryzysu gospodarczego - dodał Sasin.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
LOT przedłuża obowiązywanie rozkładu lotów krajowych do 19 czerwca

Pasażer i linie lotnicze

LOT przedłuża obowiązywanie rozkładu lotów krajowych do 19 czerwca

inf. pras. 01 czerwca 2020

LOT. Startują rejsy krajowe. Kilkuprocentowy poziom rezerwacji

Pasażer i linie lotnicze

LOT. Startują rejsy krajowe. Kilkuprocentowy poziom rezerwacji

Łukasz Malinowski 01 czerwca 2020

Od poniedziałku znowu polecimy z Jasionki do Warszawy

Pasażer i linie lotnicze

Od poniedziałku znowu polecimy z Jasionki do Warszawy

Rafał Dybiński 31 maja 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5