fot. Flickr.com/ Jorge FranganilloLotnisko w Budapeszcie
Otwarto nowy pirs w terminalu portu lotniczego w stolicy Węgier, to część przedsięwzięcia BUD 2020, które ma zwiększyć przepustowość portu do 18 milionów pasażerów obsłużonych rocznie. Niebawem rozpoczną się prace nad kolejnymi elementami infrastruktury lotniska.
Rośnie ruch – rośnie lotnisko
Inwestycja została wymuszona coraz większym ruchem na lotnisku w Budapeszcie. W tym roku przez obiekt przewinie się 15 milionów klientów linii lotniczych. To wzrost o piętnaście procent w stosunku do 2017 roku.
– Jest to jeden z głównych powodów budowy nowego pirsu – powiedział prezes lotniska w Budapeszcie Jost Lammers. – Wspieramy operacje dalekiego zasięgu do Ameryki Północnej linii American Airlines, PLL LOT i Air Canada rouge, mając jednocześnie regularne rejsy Emirates, Qatar Airways i Air China na Bliski Wschód i do Azji. Nigdy wcześniej nie mieliśmy tak wielu lotów długodystansowych dla naszych pasażerów. Przylegający do terminalu 2B nowy pirs ma długość 225 metrów i powiększy powierzchnię terminalu o 10 000 m kwadratowych. Pirs ma dziesięć rękawów lotniskowych i jest w stanie obsłużyć jednocześnie do trzech samolotów szerokokadłubowych.
Wiceprezes KÉSZ – firmy inżynieryjnej, która zbudowała pirs, László Szalados, powiedział – Pirs B nie jest pałacem, nie jest dziełem sztuki, ale to bardzo nowoczesny i funkcjonalny budynek, który pozwala na bezpieczne przeprowadzenie operacji na lotnisku i służy komfortowi coraz większej liczby pasażerów.
BUD 2020 jeszcze daleki do ukończenia
Plany rozbudowy infrastruktury lotniskowej zakładają dalsze prace. Powstanie następny terminal, parking wielopoziomowy, hotel przy lotnisku, centrum cargo o powierzchni 20 000 metrów kwadratowych. Planowane są także usprawnienia w segmencie logistycznym i bezpieczeństwa. Wiele z prac budowlanych przy zapowiadanych obiektach rozpocznie się w nadchodzących tygodniach.
Poprawiony ma zostać również dojazd do lotniska. Port im. Ferenca Liszta ma zostać połączony z siecią budapesztańskiego metra oraz podmiejskimi liniami kolejowymi. Ostateczne spięcie lotniska z siecią transportu szynowego ma nastąpić w 2021 roku. Do tego czasu powinna być też gotowa poszerzona o dwa pasy w każdą stronę droga ekspresowa łącząca port lotniczy z miastem.
Przedsięwzięcie zwane BUD 2020 będzie kosztować pięćdziesiąt miliardów forintów, czyli około siedmiuset milionów złotych. Fundusze w całości pochodzą z kiesy samego lotniska.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.