Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Gdańsk: Umowa na nowy pirs terminalu pasażerskiego podpisana


Wstecz Dalej

Autor:

inf. pras. oprac. ad

Data publikacji:
2019-10-16 14:59
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ gdansk.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gdańsk: Umowa na nowy pirs terminalu pasażerskiego podpisana
fot. materiały prasowe
We wtorek 15 października  Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy podpisał z Korporacją Budowlaną Doraco umowę na realizację rozbudowy terminalu pasażerskiego, który będzie przedłużeniem istniejącego już terminalu T2. Inwestycja, której koszt wynosi ponad 250 mln zł netto, ma być gotowa za 26 miesięcy.
Jak podaje strona internetowa gdańskiego magistratu, uroczystości uczestniczyli też prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, a także zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotr Borawski. Pani prezydent przypomniała, że budowa pierwszego nowoczesnego terminala była związana z organizacją Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. Jego obecna rozbudowa to kolejny impuls do rozwoju Gdańska i Pomorza.

Do zobaczenia za dwa lata!

– Pamiętam jak przez mgłę, kiedy otwieraliśmy w 1997 r. terminal, wiele osób stukało się w głowę i mówiło: „Po co taki wielki terminal? Po co takie wielkie lotnisko?” Teraz to jest chyba jeden z najpiękniejszych portów lotniczych w Polsce, który wciąż się rozwija – powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. – Trzymam kciuki i za dwa lata widzimy się na otwarciu – stwierdziła z uśmiechem prezydent.

Koszt inwestycji to 255.229.228 zł netto. Zostanie ona sfinansowana z obligacji, które wyemituje Port Lotniczy przy współpracy z bankiem Pekao S.A. oraz ze środków własnych. W ramach inwestycji Doraco przebuduje też wewnętrzny układ drogowy oraz zrealizuje nowy plac manewrowy dla lotniskowych autobusów. Wykonawca inwestycji firma Doraco ma już doświadczenie związane z budową nowych obiektów w Porcie Lotniczym im. L. Wałęsy. W 1996 roku budowała terminal T1, a potem w konsorcjum realizowała nowoczesny terminal T2.

O inwestycji

– Sam budynek, jego konstrukcja żelbetowa to nie jest wyzwanie. Wyzwaniem są instalacje, które tu będą zainstalowane, takie rzeczy, których nie będzie widać, a będą służyły bezpieczeństwu pasażerów takie jak instalacje bezpieczeństwa czy informacji pasażerskiej. To jest wyzwanie tego projektu – powiedział Karol Zduńczyk prezes Doraco. W nowym pirsie będą obsługiwani pasażerowie rejsów rozkładowych, którzy podróżują do krajów non-Schengen, takich jak Irlandia czy Wielka Brytania, a także pasażerowie czarterów np. do Turcji, Egiptu. Obecnie podróżni ci korzystają z pochodzącego z 1997 roku terminalu T1. Część nowego pirsu będzie też przeznaczona do obsługi pasażerów z krajów strefy Schengen.  

Specyfiką działania i zarządzania nowego obiektu będzie możliwość dostosowania punktów wyjść do samolotów do bieżących potrzeb, poprzez zwiększanie lub zmniejszanie odpowiednio strefy obsługi Schengen i non-Schengen. Dzięki powiększonej powierzchni terminalu, zwiększona zostanie strefa centralnej kontroli bezpieczeństwa i paszportowej, a także hala odbioru bagażu i bagażownia przylotowa. Na parterze dobudowanej części terminalu będą obsługiwane przyloty, a na piętrze odloty. Znajdą się tam też 2 wyjścia autobusowe. Ponadto zaprojektowano 4 zewnętrzne klatki schodowe, umożliwiające dostęp do rękawów pasażerskich.  

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Przyszłość rozbudowy Heathrow. Zadecydują nadchodzące miesiące

Infrastruktura i lotniska

Przyszłość rozbudowy Heathrow. Zadecydują nadchodzące miesiące

Aleksander Domański 13 października 2019

Gatwick z samodzielnym boardingiem od 2022 r.

Infrastruktura i lotniska

Gatwick z samodzielnym boardingiem od 2022 r.

Aleksander Domański 18 września 2019

Vinci przedstawia plan rozbudowy lotniska w Belgradzie

Infrastruktura i lotniska

Vinci przedstawia plan rozbudowy lotniska w Belgradzie

Justyna Urbaniak 22 lipca 2019

 

Niemcy gotowe do przejęcia Condora

Biznes i przemysł

Niemcy gotowe do przejęcia Condora

20 kwietnia 2020

GECAS anulował zamówienie 69 boeingów 737 MAX

Biznes i przemysł

GECAS anulował zamówienie 69 boeingów 737 MAX

20 kwietnia 2020

Alaska Airlines uzyskały 992 mln dolarów wsparcia

Pasażer i linie lotnicze

Alaska Airlines uzyskały 992 mln dolarów wsparcia

20 kwietnia 2020

Lufthansa tymczasowo wycofuje flotę airbusów A340-600

Pasażer i linie lotnicze

Lufthansa tymczasowo wycofuje flotę airbusów A340-600

20 kwietnia 2020

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5