Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Będą zwolnienia w PLL LOT


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2020-12-31 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Będą zwolnienia w PLL LOT
fot. Piotr Bożyk
PLL LOT zmniejszy zatrudnienie o ok. 300 osób w pierwszej połowie 2021 roku. Na tle innych przewoźników nie jest to znacząca liczba. Kilka dni temu spółka otrzymała łącznie 2,9 mld złotych środków pomocowych, które mają jej pomóc przetrwać kryzys wywołany pandemią koronawirusa.
– LOT utrzyma większość zespołu, a ograniczenie etatów, na tle branży, jest niewielkie. Osiągnęliśmy to przede wszystkim dzięki wynegocjowaniu znaczących ustępstw ze strony zagranicznych leasingodawców finansujących samoloty. To poczynione tam oszczędności pozwalają na ochronę miejsc pracy w LOT – powiedział ISBnews rzecznik prasowy PLL LOT Krzysztof Moczulski.

Prace stracą zarówno pracownicy personelu naziemnego jak i latającego, w tym pilotów. Procedury związane ze zwolnieniami grupowymi dotyczą tylko osób zatrudnionych przez spółkę na podstawie umów o pracę bezpośrednio w PLL LOT. Obecnie cała Polska Grupa Lotnicza (PGL) liczy ok. 9,5 tys. pracowników, z czego na LOT oraz jego podmioty zależne przypada ok. 45% z tej liczby.

Jak podaje portal TVN24 zwolnienia mają dotyczyć grupy "nie więcej niż 300 osób". Więcej szczegółów zarząd ma podać na spotkaniu z pracownikami, które odbędzie się 4 stycznia.

Ostatnie miesiące przyniosły znaczące redukcje zatrudnienia w całym sektorze lotniczym. Pod koniec września Lufthansa zdecydowała się na wdrożenie trzeciego już programu restrukturyzacyjnego, a zaplanowane wcześniej zwolnienie 22 tys. pracowników uznano za niewystarczające.

Amerykańskie linie United zwolnią ponad 16 tys. pracowników, zaś Emirates ponad 30 tys. osób. Bliższy Polsce Finnair zapowiedział redukcję ponad 700 etatów. Znaczące zmniejszenie zatrudnienia dotknęło także Boeinga i Airbusa.

W kwietniu IATA szacowała, że w roku 2020 same linie lotnicze stracą 314 mld USD przychodów, ale kwota ta wzrosła już do ok. 500 mld USD. Wg ACI o 36 mld USD zmniejszą się przychody portów lotniczych. IATA szacuje, że w efekcie pandemii COVID-19 w lotnictwie oraz sektorach powiązanych, w tym w turystyce, pracę może stracić nawet 25 mln osób.

Komisja Europejska i Rada Ministrów zaakceptowały 22 grudnia pakiet pomocowy dla LOT-u w wysokości 2,9 mld zł. Składa się on z pożyczki w kwocie 1,8 mld zł, która zostanie udzielona przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR) oraz podwyższenia kapitału zakładowego o 1,1 mld zł.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
PLL LOT i Nordica podpisały porozumienie kończące współpracę

Biznes i przemysł

PLL LOT i Nordica podpisały porozumienie kończące współpracę

Redakcja/inf. pras. 31 grudnia 2020

92 lata Polskich Linii Lotniczych LOT!

Pasażer i linie lotnicze

92 lata Polskich Linii Lotniczych LOT!

Rafał Dybiński 29 grudnia 2020

Szczecin – Warszawa najpopularniejszą krajową trasą w 2020 roku

Pasażer i linie lotnicze

Szczecin – Warszawa najpopularniejszą krajową trasą w 2020 roku

Redakcja/inf. pras. 25 grudnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5