Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Lufthansa decyduje się na większą redukcję floty i zatrudnienia


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2020-09-22 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Lufthansa decyduje się na większą redukcję floty i zatrudnienia
fot. Lufthansa
Lufthansa wdroży trzeci pakiet programu restrukturyzacji zakładający dalsze redukcje floty i personelu – poinformowano w oficjalnym komunikacie największych linii lotniczych Europy.
Narodowy przewoźnik Niemiec i jego spółki zależne w Austrii, Belgii, Szwajcarii oraz we Włoszech zakładają znacznie wolniejszy proces odnowy niż spodziewano się latem. Wartość zaparkowanych długoterminowo samolotów i planowanych do uziemienia spadnie nawet o 1,1 mld euro.

Ponowny spadek po nieznacznym ożywieniu

Perspektywy międzynarodowego ruchu lotniczego znacznie się pogorszyły w ostatnich tygodniach. Zbliżający się koniec sezonu turystycznego sprawił, że liczba pasażerów i rezerwacji ponownie spadła po nieznacznym ożywieniu widocznym w lipcu i sierpniu. To skłoniło zarząd Lufthansy do zatwierdzenia trzeciego pakietu programu restrukturyzacji "ReNew".

Narodowy przewoźnik Niemiec zakłada oferowanie w czwartym kwartale bieżącego roku znacznie mniejsze niż połowę poziomu z 2019 roku. Jeśli utrzyma się obecny trend, to liczba dostępnych miejsc wyniesie najwyżej między 20 a 30 proc. wartości z ubiegłego roku.

Flota zostanie zredukowana na stałe o 150 samolotów, a nie o 100 jak wcześniej postanowiono. Po ostatecznym wycofaniu sześciu A380, pozostałe osiem Super Jumbo i dziesięć A340-600 zostaną usunięte z planowania i przeniesione do długoterminowego przechowywania. Wytypowane maszyny zostaną ponownie aktywowane tylko w przypadku nieoczekiwanego szybkiego ożywienia rynku. Podjęte decyzje spowodują spadek wartości tych samolotów o 1,1 mld euro. Ponadto siedem A340-600 zostanie trwale wycofanych z eksploatacji.

20 proc. mniej kadry kierowniczej

Trzeci pakiet programu restrukturyzacji zakłada także kolejne trudne kroki dotyczące personelu. Uzgodniona wcześniej redukcja 22 tys. etatów okazała się niewystarczająca. Zmniejszenie liczby stałych pracowników w operacjach lotniczych będzie dostosowane do potrzeb rynku. Zwolnienia i ewentualne rekompensaty będą przedmiotem dalszych negocjacji z przedstawicielami związków zawodowych.

Niezależnie od efektów zbiorowych rokowań nadrzędnym celem przewoźnika będzie zachowanie jak największej liczby zatrudnionych. Ponadto uproszczona struktura zarządzania zakłada redukcję 20 proc. kadry kierowniczej. Powierzchnie biurowe administracji linii zostaną poddane audytowi na całym świecie i na pewno zmniejszone o 30 proc. na terenie samych Niemiec.

Ścisłe zarządzanie kosztami ma ograniczyć straty z 500 mln euro miesięcznie do średnio 400 mln euro późną jesienią i zimą. Wyznaczony wcześniej cel dotyczący powrotu do zysków w 2021 roku został podtrzymany. Niemniej w ocenie zarządu Lufthansy, wspierającego na lotniskach szybkie testy na obecność wirusa COVID-19, wysoki poziom niepewności w globalnym ruchu lotniczym może spowodować kolejne krótkoterminowe korekty bieżącej sytuacji rynkowej.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Spohr: B747-8 jedynym czterosilnikowcem z przyszłością w Lufthansie

Pasażer i linie lotnicze

Spohr: B747-8 jedynym czterosilnikowcem z przyszłością w Lufthansie

Avgeek 20 września 2020

Lufthansa uruchomi 15 nowych tras z Frankfurtu

Pasażer i linie lotnicze

Lufthansa uruchomi 15 nowych tras z Frankfurtu

Rafał Dybiński 17 września 2020

Lufthansa pogłębia cięcia floty. Na złom trafią A380, A340 i B747

Biznes i przemysł

Lufthansa pogłębia cięcia floty. Na złom trafią A380, A340 i B747

Rafał Dybiński 11 września 2020

 

Ukraina: Katastrofa AN-26, nie żyją 22 osoby

Biznes i przemysł

Ukraina: Katastrofa AN-26, nie żyją 22 osoby

26 września 2020

Niebo nad Europą nadal bezpieczne

Infrastruktura i lotniska

Niebo nad Europą nadal bezpieczne

26 września 2020

SAS połączą raz w tygodniu Danię z Chinami

Pasażer i linie lotnicze

SAS połączą raz w tygodniu Danię z Chinami

26 września 2020

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5