Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Airbus A330-800neo – pierwszy lot techniczny


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański/ Piotr Bożyk

Data publikacji:
2018-11-06 13:02
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Airbus A330-800neo – pierwszy lot techniczny
Fot. Airbus Media
W nieco ponad rok od pierwszego lotu A330-900neo, najmniejszy samolot rodziny A330neo, airbus A330-800, wykonał dziś (6 listopada) swój pierwszy 3-godzinny techniczny lot z Tuluzy.
A330-800neo na razie został zamówiony tylko przez dwie linie. Dziesięć zarezerwowanych sztuk to daleko za mało, żeby zamortyzować koszty produkcji, a co dopiero mówić o czerpaniu zysków.

A330-800neo o rejestracji F-WTTQ i oznaczeniu MSN1888 wystartował o godzinie 10:31 w swój dziewiczy rejs, który odbywał się nad południowo-zachodnią Francją. Program certyfikowania A330-800neo obejmie około 300 godzin lotów. Ma to otworzyć drogę do uzyskania zezwoleń w drugim kwartale 2019 roku.

O A330-800neo

A330neo w wersji 800 może zabrać 257 osób w konfiguracji trzyklasowej. Samolot został opracowany z myślą jedynie o silnikach Rolls-Royce'a Trent 7000. Wedle przypuszczeń The Bloomberg potencjalnych nabywców maszyny może to odstraszać, bo wersja silnika Terent 1000, które napędzają Boeingi 787, miała wadę, która doprowadziła do dużej ilości uziemień maszyn przewoźników.

W przypadku „1000” przyczyną usterki były problemy z powłokami łopatek sprężarki osiowej komory ciśnienia pośredniego (intermediate pressure turbine – IPT) korodującymi w wysokiej temperaturze przez związki siarki zawarte w atmosferze. Producent silników Rolls-Royce w oświadczeniu zdementował hipotezę Bloomberga i zwrócił uwagę, że w modelu Trent 7000 poprawiono wadę wykrytą w serii 1000. Producent zapowiedział także, że przeznaczy 484 miliony dolarów na naprawę problemów z powłokami łopatek w silnikach napędzających Dreamlinery.

Nowością podkreślaną przez Airbusa w nowych A330-800 i 900 jest kabina pasażerska, która wedle producenta ma wnieść nową jakoś na rynek. Z kolei rozwiązania mające na celu ograniczenie zużycia paliwa spowodowały, że obecna wersja airbusa ma zużywać o 10% mniej materiałów pędnych od starszych modeli „800”. W wypadku „900” oszczędności będą dwa razy większe.

Większy A330-900neo już zakończył wszystkie testy, a we wrześniu Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) wydała w październiku certyfikat typu. Proces dopuszczenia na rynek wykazał, że maszyna spełnia wymogi wszystkich przepisów lotniczych oraz ochrony środowiska wydanych przez EASA. Pierwsza maszyna tego typu ma zostać dostarczona wkrótce do linii TAP Portugal.

Kto to kupi?

O problemach nowości w ofercie Airbusa pisaliśmy już kilka razy. Najpoważniejszym ciosem była rezygnacja American Airlines z zakupów europejskich szerokokadłubowców. Z planów pozyskania sześciu A330-800 wycofały się też Hawaiian Airlines. W związku z niepewnością jakie wprowadziły właśnie przywrócone sankcje na Iran, zniesione w ramach porozumienia nuklearnego przed trzema laty, do finalizacji nie dojdzie też zamówienie ze strony narodowego przewoźnika tego państwa, Iran Air. Miał on kupić 28 sztuk nowych A330.

Obecnie z potwierdzonych transakcji można mówić jedynie o dwóch. Dwie sztuki A330-800neo mają zasilić flotę Uganda Air. Choć afrykański rynek jest perspektywiczny, to jeszcze przez długie lata będzie on najmniejszym z segmentów globalnego sektora lotniczego. Drugim z kontrahentów Airbusa są linie Kuwait Airways. Narodowy przewoźnik państwa znad Zatoki Perskiej podpisał umowę zakupu ośmiu airbusów A330-800neo.

Dziesięć zamówionych samolotów na kilka miesięcy przed wejściem modelu na rynek na pewno nie napawa optymizmem. Airbus zdaje się więc mieć poważny problem z nową wersją „800”. Z "900" sprawy mają się lepiej, producent może się pochwalić zamówieniami na 258 sztuk nowych maszyn.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
LOT: Cztery rejsy dziennie do Amsterdamu

Pasażer i linie lotnicze

LOT: Cztery rejsy dziennie do Amsterdamu

Aleksander Domański 06 grudnia 2018

Lubelski port z gigantycznym spadkiem za listopad

Pasażer i linie lotnicze

Lubelski port z gigantycznym spadkiem za listopad

Justyna Urbaniak 06 grudnia 2018

Baltona: Lotnisko Chopina to nasz „okręt flagowy”

Biznes i przemysł

Baltona: Lotnisko Chopina to nasz „okręt flagowy”

Aleksander Domański 05 grudnia 2018

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5