Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Airbus A319 Tibet Airlines zapalił się podczas startu z Chongqing


Wstecz Dalej

Autor:

Mateusz Kieruzal

Data publikacji:
2022-05-12 13:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Airbus A319 Tibet Airlines zapalił się podczas startu z Chongqing
fot. Tibet Airlines
Samolot typu airbus A319 chińskich linii lotniczych Tibet Airlines wypadł z drogi startowej podczas wykonywania operacji startu z miasta Chongqing w południowo-zachodnich Chinach. Incydent, który miał miejsce w czwartek rano, spowodował, że odrzutowiec wpadł w poślizg i zapalił się. Wszystkich 113 pasażerów i dziewięciu członków załogi zostało bezpiecznie ewakuowanych.
Samolot o numerze rejestracyjnym B-6425 miał on obsługiwać lot o numerze TV9833, codzienną rotację z Chongqing do tybetańskiego miasta Nyingchi. Dane śledzenia lotów pokazują, że odlot miał odbyć się o godzinie 06:35 czasu lokalnego. Rejs miał trwać około dwóch godzin.

Według Aviation Herald na pokładzie było 113 pasażerów i dziewięciu członków załogi, kiedy samolot rozpoczął operację startu. Airbus zaczął przyspieszał do startu z drogi startowej 03 lotniska w Chongqing około godz. 8:04 czasu lokalnego, kiedy samolot zjechał w lewo z pasa, przeciął równoległą drogę kołowania, przeciął inną drogę kołowania łączącą pas i dwie równoległe drogi kołowania. Maszyna straciła oba silniki (CFM56), a także podwozie.

Samolot zatrzymał się poza pasem na miękkim podłożu pomiędzy dwoma równoległymi drogami kołowania. Chwilę później po lewej stronie samolotu wybuchł pożar. Wszystkich 113 pasażerów i dziewięciu członków załogi zostało bezpiecznie ewakuowanych, chociaż samolot jest wyraźnie uszkodzony i raczej nie do naprawienia.

Rozpoczęło się dochodzenie

Chiński Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAAC) poinformował, że rozpoczął dochodzenie na miejscu zdarzenia i uruchomił plany awaryjne w odpowiedzi na incydent. Regulator wydał także oświadczenie w sprawie incydentu.

– 12 maja 2022 roku lot Tibet Airlines TV9833 zjechał z pasa startowego podczas startu i kołowania na lotnisku Chongqing podczas wykonywania misji transportu pasażerskiego między Chongqing i Nyingchi w Tybecie. Według członka załogi samolot doznał anomalii podczas startu, następnie załoga wdrożyła procedury przerwania startu. Silnik po zjechaniu z pasa startowego ocierał się o ziemię i zapalał. Pożar został już ugaszony. Łącznie 122 osoby na pokładzie, w tym 113 pasażerów i 9 członków załogi, zostały bezpiecznie ewakuowane.

Podczas ewakuacji 36 osób doznało stłuczeń i skręceń i zostało wysłanych do lokalnych szpitali w celu zbadania. Obecnie lotnisko Chongqing zamknęło jedną drogę startową, a pozostałe dwie drogi startowe działają normalnie. CAAC Southwest Regional Administration i Chongqing Regulatory Bureau uruchomiły plany awaryjne i rozpoczęły dochodzenie na miejscu – brzmi oświadczenie Chińskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Oświadczenie przewoźnika

Mniej więcej w tym samym czasie linie Tibet Airlines wydały własne oświadczenie dotyczące incydentu.  – O godzinie 8:09 12 maja 2022 r. linie Tibet Airlines TV9833 (numer w rejestrze samolotów B-6425) miały wykonać lot pasażerski z Chongqing do Nyingchi z 113 pasażerami i 9 członkami załogi na pokładzie. Podczas startu załoga stwierdziła, że samolot jest nietypowy i wdrożyła procedurę odrzuconego startu, samolot zjechał z pasa startowego na lotnisku Chongqing-Jiangbei. Wszyscy pasażerowie i załoga zostali bezpiecznie ewakuowani. Ranni pasażerowie zostali odesłani do miejscowego szpitala z drobnymi obrażeniami. Samolot został uszkodzony przez pożar. Po incydencie linie Tibet Airlines natychmiast uruchomiły plan awaryjny pierwszego poziomu i dołożyły wszelkich starań, aby poradzić sobie z sytuacją – podkreślił przewoźnik w komunikacie.  

Tibet Airlines latają wszystkimi samolotami wyłącznie francuskiej produkcji. Flota liczy łącznie 28 airbusów A319. Linie posiadają również sześć A320 i pięć szerokokadłubowych A330-200, co daje całkowitą flotę 39. samolotów europejskiego producenta. Airbus oświadczył, że wie o incydencie i oczekuje na dostarczenie stosownych informacji.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Nowy podatek na Węgrzech uderzy w PLL LOT

Prawo i polityka

Nowy podatek na Węgrzech uderzy w PLL LOT

Redakcja/inf. pras. 07 czerwca 2022

Trzy nowe linie lotnicze rozpoczynają działalność na lotnisku w Helsinkach

Pasażer i linie lotnicze

Trzy nowe linie lotnicze rozpoczynają działalność na lotnisku w Helsinkach

Justyna Urbaniak 03 kwietnia 2019

Helsinki wzbogacą się o ósmy kierunek w Chinach

Pasażer i linie lotnicze

Helsinki wzbogacą się o ósmy kierunek w Chinach

Tomasz Śniedziewski 24 stycznia 2019

 

Słowacja tnie kolejowe połączenia

Pasażer i linie lotnicze

Słowacja tnie kolejowe połączenia

18 czerwca 2022

PLL LOT już lata z Jasionki do Olsztyna

Biznes i przemysł

PLL LOT już lata z Jasionki do Olsztyna

18 czerwca 2022

Amsterdam-Schiphol ustala dzienny limit podróżnych

Pasażer i linie lotnicze

Amsterdam-Schiphol ustala dzienny limit podróżnych

18 czerwca 2022

Chińczycy chcą dostarczyć lokomotywy PKP Intercity

Biznes i przemysł

Chińczycy chcą dostarczyć lokomotywy PKP Intercity

17 czerwca 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5