Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Związkowcy złożyli do ZUS skargę przeciwko PLL LOT


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja/inf. pras.

Data publikacji:
2021-05-14 15:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa/Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Związkowcy złożyli do ZUS skargę przeciwko PLL LOT
fot. Piotr Bożyk
Związkowa Alternatywa wysłała skargę do ZUS-u przeciwko PLL LOT odnośnie niezgodnego z przepisami zatrudniania pilotów i stewardess w ramach umów cywilnoprawnych. Związkowcy wnioskują o kontrolę w tej sprawie, zamianę kontraktów b2b na etaty i zapłatę zaległych składek przez firmę.
"W związku z podejrzeniem łamania przepisów zwracamy się z wnioskiem o interwencję w Polskich Liniach Lotniczych LOT. Od kilku lat nowi piloci i stewardessy są zatrudniani wyłącznie w ramach kontraktów business to business. Dzieje się tak, chociaż wykonują oni te same obowiązki i mają tę samą podległość służbową, co piloci i stewardessy zatrudniani w ramach umów etatowych" - podkreślił na początku wystosowanego pisma Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa.

"Ten rodzaj zatrudnienia wydaje się sprzeczny z art. 22 Kodeksu pracy, zgodnie z którym, gdy firma wyznacza pracownikowi miejsce pracy i czas pracy, a do tego pracownik pozostaje z nią w relacji podległości służbowej, to powinna być zawarta umowa na etat niezależnie od woli stron. Mimo to zarząd PLL LOT od wielu miesięcy narzuca pilotom i stewardessom umowy cywilnoprawne. Oznacza to, że nie tylko łamane są przepisy prawa pracy, ale też firma optymalizuje koszty, unikając opłacania części obowiązkowych składek, które są odprowadzane przy umowach etatowych" - uważa Szumlewicz.

"W związku z powyższym wnioskujemy o przeprowadzenie kontroli w PLL LOT pod kątem nielegalnego omijania umów etatowych i związanej z nim optymalizacji kosztów. Wnioskujemy też, by w razie stwierdzenia nieprawidłowości kontrakty b2b zostały zamienione na umowy etatowe, a firma została zmuszona do zapłaty zaległych składek za wszystkich pracowników zatrudnionych w sposób niezgodny z przepisami" - zakończył przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5