Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Wizz Air zamyka poznańską bazę


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2018-09-19 10:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wizz Air zamyka poznańską bazę
fot. Wizz Air
30 marca 2019 roku zostanie zamknięta baza linii lotniczych Wizz Air w Poznaniu. Zamiast w stolicy Wielkopolski, linia planuje swój rozwój w innych miastach. „To nie jest porażka wyłącznie dla lotniska, to porażka dla Poznania i całego regionu” – komentuje lokalna organizacja Inwestycje dla Poznania.
Cios dla Poznania

Wraz z zamknięciem bazy Poznań traci połączenia do Malmo, Sztokholmu i Birmingham. Przedstawiciele linii swoją decyzję tłumaczą faktem, iż dużo lepiej samolot obecnie stacjonujący w Poznaniu, wykorzystany zostanie w Gdańsku. To właśnie tam trafić ma Airbus A320, do tej pory nocujący w stolicy Wielkopolski. Poznańska baza zamknięta zostanie 30 marca 2019 roku. To kolejna decyzja o zamknięciu połączeń przez przewoźnika w Poznaniu. Wcześniej linia zapowiedziała zakończenie lotów jesienią do Dortmundu i na Islandię.

– To nie jest porażka wyłącznie dla lotniska, to porażka dla Poznania i całego regionu. Z końcem marca 2019 Wizz Air likwiduje swoją bazę operacyjną na Ławicy, a samoloty zostaną przeniesione do innych miast (w tym jeden do Gdańska). Oznacza to w przyszłym roku spadek liczby pasażerów o szacunkowo 300 tysięcy, spadek przychodów dla miasta i regionu z turystyki i biznesu, ograniczenie kontaktów rodzinnych dla emigrantów i mniej opcji wyjazdów na wakacje lub city-breaki dla Wielkopolan – skomentowało stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania, dodając, że od początku przekonywała ona udziałowców lotniska do tego, że dostępność komunikacyjna jest podstawą dynamicznego rozwoju gospodarki i turystyki w Wielkopolsce. – Można nie lubić linii niskokosztowych, ale to właśnie one odpowiadają za większość rozwoju ruchu lotniczego. I albo ten rozwój będzie naszym udziałem, albo też rozwijać się będą inne lotniska – podsumowali działacze.

Wizz Air będzie nadal realizować loty na kilku trasach z Poznania, w tym: Paryż-Beauvais, Londyn-Luton, Eindhoven, Doncaster-Sheffield oraz Torp-Sandefjord.

Zyskuje Gdańsk

W wyniku optymalizacji, do gdańskiej floty zostanie dodany 7. samolot (Airbus A320), co umożliwi rozbudowę siatki połączeń o cztery nowe trasy, łącząc Gdańsk z Charkowem od 28 października oraz z Oslo, Bremą i Kutaisi od początku kwietnia. Poza tym wzrośnie tygodniowa liczba lotów na popularnych trasach do Aberdeen, Lwowa, Göteborga i Kijowa. W związku z tym powstanie ponad 30 nowych miejsc pracy w gdańskiej bazie przewoźnika.

Wychodząc naprzeciw dużemu zapotrzebowaniu pasażerów w regionie, do kwietnia 2019 roku cała flota Wizz Air w Warszawie będzie składać się z samolotów Airbus A321. 8 samolotów z 230 miejscami na pokładzie umożliwi zwiększenie przepustowości o 11 proc. na trasach ze stolicy, utrzymując jednocześnie niskie ceny usług. Dzięki najnowocześniejszym technologiom zastosowanym w samolotach Airbus A321, operacje będą bardziej przyjazne środowisku, wydajne i ciche.

Rozwój w innych miastach

Samoloty, które zostały umieszczone w Katowicach i Warszawie w szczycie sezonu letniego 2018, powrócą do swoich baz w sezonie letnim 2019. W 2019 roku, oferta sprzedaży Wizz Air będzie liczyć 10,5 mln miejsc w sprzedaży na niskokosztowych trasach z ośmiu lotnisk w Polsce, co stanowi wzrost o 2,5 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

Pierwszy lot Wizz Air odbył się z Polski w maju 2004 roku. Od tego czasu linia stale rozwija siatkę połączeń. Dotychczas w sumie ponad 63 miliony pasażerów skorzystały z oferty przewoźnika w Polsce. W pierwszych ośmiu miesiącach 2018 roku, ponad 6,3 mln pasażerów wybrało podróże w polskiej siatce połączeń, co stanowi wzrost o 19 proc. w porównaniu z okresem od stycznia do sierpnia ubiegłego roku.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Wizz Air rozwija swoją ukraińską bazę

Pasażer i linie lotnicze

Wizz Air rozwija swoją ukraińską bazę

Justyna Urbaniak 01 września 2018

Wizz Air rośnie w Izraelu

Pasażer i linie lotnicze

Wizz Air rośnie w Izraelu

Justyna Urbaniak 22 sierpnia 2018

Wizz Air zamyka kolejną trasę z lubelskiego lotniska

Infrastruktura i lotniska

Wizz Air zamyka kolejną trasę z lubelskiego lotniska

Justyna Urbaniak 20 sierpnia 2018

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5