Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PRAWO I POLITYKA

Váradi do Morawieckiego: Wyższe opłaty terminalowe to droższe bilety


Wstecz Dalej

Autor:

redakcja

Data publikacji:
2021-10-05 10:40
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Wizz Air

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Váradi do Morawieckiego: Wyższe opłaty terminalowe to droższe bilety
fot. Wizz Air
– Ogromny wzrost opłat w lotnictwie opóźni odbudowę połączeń lotniczych w Polsce i będzie szkodliwe dla wzrostu gospodarczego kraju – pisze w liście do premiera Mateusza Morawieckiego prezes Wizz Aira József Váradi. Dodaje przy tym, że takie działania mogą ograniczyć konkurencję i doprowadzić do wzrostu cen biletów.
Prezes Wizz Aira, podobnie jak Michael O’Leary z Ryanaira, zdecydował się napisać do premiera Morawieckiego. Na wstępie podkreśla, że szkodliwy wpływ pandemii zmusił wiele firm do podjęcia bezprecedensowych decyzji w celu zrekompensowania znacznych strat finansowych i uzdrowienia poszkodowanych sektorów rynku.

„Mimo, że Wizz Air nie był odporny na skutki pandemii, nasza firma poradziła sobie z nimi na zasadach rynkowych, utrzymując silną pozycję i płynność bez korzystania z pomocy państwa” – podkreśla w liście Váradi.

Szef węgierskiego przewoźnika zwraca uwagę na to, że odprowadzane do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) opłaty za korzystanie z usług żeglugi powietrznej mogą mieć daleko idące skutki. „Skala planowanej podwyżki (podniesienie opłat terminalowych nawet o 70% i opłat trasowych o 26%) jest niekonkurencyjna, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że poprzednie opłaty były już wyższe niż średnia europejska. Rozumiem, że podwyżka ma – w pewnym stopniu – wesprzeć ożywienie PAŻP oraz inwestycje. Jednocześnie należy dostrzec, że tak ogromny wzrost opłat w lotnictwie opóźni odbudowę/wznowienie połączeń lotniczych w Polsce i będzie szkodliwe dla wzrostu gospodarczego kraju, małych przedsiębiorstw, a w efekcie także dla obywateli. W odniesieniu do naszych średnich taryf, odpowiada to wzrostowi ceny biletu o 30%” – tłumaczy Váradi.

„Warto również zauważyć, że chociaż przepisy europejskie w pewnym stopniu dopuszczają odstępstwa od schematu działania i opłat Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej (Single European Sky) ze względu na pandemię COVID-19, to takie wyjątki nie mogą być wykorzystywane jako uzasadnienie dla dużych inwestycji. Znaczna część podwyżki opłat w planie Polski Ład służy finansowaniu ogromnej inwestycji w Centralnym Porcie Komunikacyjnym, która powinna być pokryta przez właściciela PAŻP” – czytamy w dokumencie.

W dalszej jego części Váradi zaznacza, że istotnym aspektem działań prowadzonych w Polsce jest brak rozproszenia geograficznego. „Poprzez preferencyjne traktowanie lotniska Chopina w Warszawie odbierane są znaczne środki, które mogłyby przyczyniać się do wsparcia słabiej rozwiniętych regionów Polski. Tym samym lokalna gospodarka i siła robocza jest pozbawiana wielkich możliwości”.

Zdaniem prezesa efektem wprowadzenia nowych opłat może być zmniejszenie konkurencyjności polskich lotnisk i przesunięcie ruchu na lotniska o bardziej konkurencyjnej strukturze kosztów w innych państwach.

Na koniec Váradi prosi o weryfikację proponowanych stawek i sugeruje, że jeśli PAŻP potrzebuje wsparcia finansowego, to odpowiednie reguły zostały ustanowione w ramach struktur Unii Europejskiej. „Nie jest uzasadnione oczekiwanie, że linie lotnicze, i w konsekwencji pasażerowie, poniosą ten ciężar”.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Więcej połączeń z Lotniska Chopina. Nowa trasa Wizz Air

Pasażer i linie lotnicze

Więcej połączeń z Lotniska Chopina. Nowa trasa Wizz Air

inf. pras 01 października 2021

Jesienny city break z Wrocławia. Loty za niecałe 100 zł

Infrastruktura i lotniska

Jesienny city break z Wrocławia. Loty za niecałe 100 zł

inf. pras 29 września 2021

Tomasik: Ludzie chcą i lubią latać z lotnisk regionalnych

Infrastruktura i lotniska

Tomasik: Ludzie chcą i lubią latać z lotnisk regionalnych

Łukasz Malinowski 29 września 2021

 

Emirates zmodernizują 120 samolotów

Biznes i przemysł

Emirates zmodernizują 120 samolotów

13 sierpnia 2022

Koleje Dolnośląskie chcą wydzierżawić 4 EZT

Biznes i przemysł

Koleje Dolnośląskie chcą wydzierżawić 4 EZT

12 sierpnia 2022

Poznań: Wyższe ceny biletów komunikacji miejskiej?

Infrastruktura i lotniska

Poznań: Wyższe ceny biletów komunikacji miejskiej?

12 sierpnia 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5