Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

Volocopter. Pierwszy publiczny lot VoloDrona sukcesem


Wstecz Dalej

Autor:

redakcja

Data publikacji:
2021-11-29 12:43
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
informacja prasowa DB Scheker

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Volocopter. Pierwszy publiczny lot VoloDrona sukcesem
fot. DB Schenker
Elektryczny Volodrone wzbił się w powietrze 12 października w trakcie tegorocznego Światowego Kongresu Inteligentnych Systemów Transportowych w Hamburgu (ITS World Congress 2021). To efekt współpracy DB Schenker z Volocopter, pionierem miejskiej mobilności powietrznej (UAM: Urban Air Mobility). Jej celem jest bezproblemowa integracja VoloDrone z logistycznym łańcuchem dostaw.
3-minutowy lot testowy wystartował o godz. 15:02 w homePORT Hamburg i osiągnął maksymalną wysokość 22 metrów. Dron wyposażony w skrzynię ładunkową przymocowaną do podwozia przeniósł ładunek wielkości europalety. Po pomyślnym lądowaniu, przesyłkę przejął rower towarowy. Dostarczył go do miejsca docelowego pod jednym z miejskich parkingów, kończąc w ten sposób całkowicie elektryczną, multimodalną dostawę na ostatniej mili.

– Ten pierwszy publiczny lot VoloDrone jest wyrazem wiodącej pozycji Volocoptera w branży UAM. Jesteśmy jedyną firmą UAM oferującą rozwiązania dla pasażerów i towarów, które latają w pełnej skali i publicznie na całym świecie – mówi Florian Reuter, prezes zarządu Volocopter.

– Nasz VoloDrone sprawi, że procesy logistyczne staną się bardziej solidne, wydajne i zrównoważone. DB Schenker jest nieocenionym partnerem w naszych staraniach, aby wykorzystać ogromny potencjał zastosowań logistycznych VoloDrone – dodaje.

– Ten lot VoloDrone to publiczna demonstracja naszej udanej współpracy. Jest on również wyrazem imponujących postępów w realizacji mapy drogowej DB Schenker w zakresie innowacji i zrównoważonego rozwoju na rzecz czystszej logistyki. Firma Volocopter po raz kolejny udowodniła, że jest idealnym partnerem dla DB Schenker. Chcemy na nowo przemyśleć globalne łańcuchy dostaw i stworzyć nowy wymiar w transporcie i logistyce, jednocześnie ograniczając emisje spalin – podkreśla Erik Wirsing, Vice President Global Innovation at DB Schenker.

Pokaz w Hamburgu odbył się w oparciu o statyczny proof of concept (PoC), który partnerzy przeprowadzili w lipcu tego roku w Stuttgarcie. W ten sposób opracowano blueprint dotyczący zastosowania VoloDrona w obiektach logistycznych na całym świecie. Podczas pierwszego publicznego lotu VoloDrone w Hamburgu, firmy Volocopter i DB Schenker zademonstrowały, w jaki sposób operacje z wykorzystaniem dronów mogą rozwinąć istniejącą infrastrukturę logistyczną. Dotyczy to transportu lądowego lub morskiego, tworząc tym samym zupełnie nowy wymiar łańcuchów dostaw i połączeń transportowych.

VoloDrone to bezzałogowy, w pełni elektryczny dron użytkowy. Został zaprojektowany do przenoszenia dowolnego z sześciu rozmiarów palet Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO). W grę wchodzą ładunki o wadze do 200 kilogramów z możliwością dostawy na odległość do 40 kilometrów. Ten elektryczny statek pionowego startu i lądowania (eVTOL) może być przeznaczony do realizacji wymagających misji w różnych branżach. VoloDrone jest częścią bogatego portfolio floty UAM firmy Volocopter. Może być stosowany tam, gdzie transport konwencjonalnymi środkami transportu jest utrudniony. Oprócz statku do dystrybucji towarów firma dysponuje też pojazdami do transportu pasażerów (VoloCity i VoloConnect) w miastach.

UAM wykorzystuje innowacyjne maszyny aby dostarczać rozwiązania mobilne w metropoliach. Oprócz rozwoju swojej floty, Volocopter organizuje fizyczną (VoloPorts) i cyfrową (VoloIQ) infrastrukturę do wspierania tych usług. Mają one być uruchomione w ciągu najbliższych 2-3 lat. VoloIQ to cyfrowa platforma operacyjna. Będzie wspierać takie obszary ekosystemu jak Approved Maintenance Organisation (AMO), Continuing Airworthiness Management Organisation (CAMO), Flight Analytics, Vehicle Connectivity, Autonomous Operations.

Pierwszy lot VoloDrone'a odbył się w 2019 roku. Od tego czasu przeprowadzane są regularne testy na wielu lotniskach w Niemczech. Sam dron ma 9,15 metra średnicy, 2,15 metra wysokości i 600-kilogramową maksymalną masę startową (MTOW). VoloDron to w pełni elektryczny statek, umożliwi autonomiczne operacje poza linią wzroku (BVLOS).

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Taksówki powietrzne w Polsce najwcześniej w 2030 roku

Biznes i przemysł

Taksówki powietrzne w Polsce najwcześniej w 2030 roku

Emilia Derewienko 10 listopada 2019

Singapur: Próbny lot latającej taksówki

Biznes i przemysł

Singapur: Próbny lot latającej taksówki

inf. pras. oprac. ad 23 października 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5