Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

SWISS wydzierżawi do sześciu A220 od airBaltic. Zysk w pierwszym półroczu 2022


Wstecz Dalej

Autor:

Mateusz Kieruzal

Data publikacji:
2022-08-08 12:36
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Swiss

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

SWISS wydzierżawi do sześciu A220 od airBaltic. Zysk w pierwszym półroczu 2022
fot. Piotr Bożyk
SWISS International Airlines zawarły umowę leasingu do sześciu samolotów typu airbus A220-300 od łotewskich linii lotniczych airBaltic. Dzierżawa pozwoli przewoźnikowi z Grupy Lufthansy ustabilizować rozkład lotów i zapewni większą niezawodność operacyjną zaplanowanej siatki połączeń. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2022 r. SWISS powrócił do zyskownej działalności. Linie odnotowały wynik operacyjny w wysokości 67 mln franków szwajcarskich.
W piątek (5 sierpnia) SWISS ogłosił, że uzgodnione zostały warunki współpracy z łotewskim przewoźnikiem, airBaltic, w nadchodzącym zimowym sezonie. Partnerstwo obejmuje wet-leasing do sześciu airbusów A220-300. Nowe samoloty, które zostaną wypożyczone wraz z załogami co ułatwi szwajcarskiej firmie obsługę zaplanowanych tras.

Współpraca z airBaltic


AirBaltic będą obsługiwać loty w ramach całej europejskiej siatki połączeń SWISS. Airbusy, które na co dzień latają dla łotewskiego operatora mogą pomieścić do 145 pasażerów. Flota airBaltic składa się z 36 samolotów typu airbus A220-300, z których kilka jest obecnie wyłączonych z czynnej służby. Większość z tych samolotów obsługuje regularne połączenia w Europie, ale wiele z nich jest wynajmowanych innym europejskim liniom lotniczym: cztery samoloty latją dla SAS-u, a siedem maszyn wykorzystywanych jest przez Eurowings i Eurowings Discover.

Podróżni korzystający z lotu SWISS obsługiwanego przez airBaltic mogą zasadniczo oczekiwać standardowego produktu oferowanego przez linie z alpejskiego kraju. – AirBaltic jest dla nas idealnym partnerem wet-leasingu – mówi dyrektor handlowy SWISS, Tamur Goudarzi Pour. – Podobnie jak my, obsługują wysoce zaawansowany, innowacyjny i przyjazny dla środowiska samolot, tj. airbusa A220-300. Tego lata, z imponującą niezawodnością, wykonywali już loty dla innych linii w ramach naszej grupy – dodał Pour.

Nowa współpraca z łotewskimi liniami lotniczymi jest uzupełnieniem istniejącego partnerstwa SWISS z Helvetic Airways, które również wynajmują szwajcarskiemu flagowcowi sześć samolotów na cały rok. Co więcej, partnerstwo SWISS z Helvetic cechuje się elastycznością, aby w przyszłości, drugi co do wielkości przewoźnik w Szwajcarii, wypożyczył Swissowi więcej maszyn. Helvetic Airways obsługuje 604 loty tygodniowo w imieniu SWISS. Jest to 70,5 tys. miejsc oferowanych przez szwajcarskie linie. Przekładało się to na 25 proc. wszystkich lotów SWISS w sierpniu tego roku.

Negocjacje nowego układu zbiorowego pracy

SWISS wynegocjował z airBaltic leasing sześciu samolotów na mokro, aby zmniejszyć obecną presję wywieraną na personel pokładowy i pilotów. Linie lotnicze są obecnie w trakcie trudnych negocjacji z personelem pokładowym i związkami zawodowymi pilotów. Wcześniej w tym tygodniu poinformowano, że związek Aeropers, szuka nowych poprawek do proponowanego układu zbiorowego, który miał zapewnić stabilność operacji lotniczych w sezonie letnim i jesiennym. Członkowie personelu pokładowego w ponad 80 proc. odrzucili uzgodnione wcześniej warunki.

Poprzedni układ zbiorowy pracy między SWISS a pilotami wygasł w marcu i obie strony toczyły bolesny proces negocjacyjny. Związek Aeropers ostrzegł nawet, że jeśli SWISS nie zaoferuje odpowiednich rozwiązań, to piloci pokażą kierownictwu, jak bardzo są niezadowoleni. Była to po prostu groźba przeprowadzenia akcji strajkowej.

SWISS z zyskiem operacyjnym za pierwsze półrocze

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2022 r. SWISS powrócił do zyskownej działalności. Linie odnotowały wynik operacyjny w wysokości 67 mln franków szwajcarskich. Przewoźnik skorzystał w szczególności na dużym utrzymującym się dużym popycie na rezerwacje i lepszej rentowności zapewnionej przez zakończone działania restrukturyzacyjne.

SWISS, w pierwszym półroczu, przewiózł 5,3 mln pasażerów, pięć razy więcej niż w tym samym okresie w ubiegłym roku. Wzrost ten znalazł również odzwierciedlenie w przychodach, które wyniosły 1,8 mld franków. Pomimo prawdopodobieństwa pojawienia się spowolnienia gospodarczego, linie ze Szwajcarii są pewne powrotu do osiągnięcia zysku za cały 2022 rok

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Swiss zaprezentował nową klasę premium w B777 (zdjęcia)

Pasażer i linie lotnicze

Swiss zaprezentował nową klasę premium w B777 (zdjęcia)

Avgeek 26 lutego 2022

Ukraina. Grupa Lufthansa zawiesza rejsy do Kijowa i Odessy. Ryanair będzie latać

Biznes i przemysł

Ukraina. Grupa Lufthansa zawiesza rejsy do Kijowa i Odessy. Ryanair będzie latać

Mateusz Kieruzal/ simetra 20 lutego 2022

 

Zostały dwa tygodnie. Kolej czeka na KPO

Prawo i polityka

Zostały dwa tygodnie. Kolej czeka na KPO

22 września 2022

Remont PST. Prace trwają już na obu odcinkach

Pasażer i linie lotnicze

Remont PST. Prace trwają już na obu odcinkach

22 września 2022

Wizz Air wraca na łódzkie lotnisko!

Pasażer i linie lotnicze

Wizz Air wraca na łódzkie lotnisko!

22 września 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5