Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Ryanair: 12 proc. zysku w III kwartale


Wstecz Dalej

Autor:

Magdalena Wosińska

Data publikacji:
2018-02-05 14:12
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy/ Reuters

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ryanair: 12 proc. zysku w III kwartale
fot. Ryanair
Ryanair w kwartale zakończonym 31 grudnia przewiózł ponad 30 mln pasażerów, o 6 proc. więcej niż w roku 2016. Przychody firmy wzrosły o 4 proc., z kolei zysk po opodatkowaniu zwiększył się o aż 12 proc. rok do roku, osiągając 106 mln euro. Dla spółki jest to trzeci kwartał w roku fiskalnym, który trwa do marca.
Wrześniowa decyzja o uziemieniu 25 samolotów nie przełożyła się na długotrwałe opóźnienia, bo przewoźnik w ostatnich trzech miesiącach chwalił się 90-proc. punktualnością. W całym roku fiskalnym 2017/2018 (pozostał jeszcze jeden kwartał) linia podtrzymała prognozę zysku na poziomie 1,4-1,45 mld euro.

W trzecim kwartale do floty irlandzkiego przewoźnika dołączyło 9 nowych Boeingów 737-800. W listopadzie Ryanair otworzył bazę w Poznaniu (Polska), a na marzec 2018 zapowiedział ulokowanie swojej bazy w bułgarskim Burgas. Jako trzeci hub obrał natomiast Porto. 

Linia zakłada, że w nadchodzącym roku koszty personelu wzrosną o dodatkowe 45 mln euro. Ma to związek z obietnicą znacznych podwyżek, które miały uspokoić nastroje pilotów, grożących strajkiem generalnym. Na początku 2018 roku doszło też do przełomowego momentu w 32-letniej historii Ryanaira. Linia zapowiedziała bowiem, że uzna  brytyjski związek zawodowy pilotów BALPA. Irlandzki przewoźnik już podczas ostatnich świąt musiał uznać związki zawodowe, aby uniknąć strajku. Wówczas postawił jednak jeden warunek – komitety muszą zajmować się sprawami pracowników przewoźnika, ponieważ Ryanair nie będzie współpracował z pilotami, którzy latają liniami konkurencyjnymi. Znany z nieprzychylnego nastawienia do związków zawodowych przewoźnik ustąpił z roszczeniowego nastawienia, przystąpił do rozmów i w końcu zmienił politykę. Ryanair podziękował przy tym Brytyjskiemu Stowarzyszeniu Pilotów Linii Lotniczych (BALPA) za konstruktywne zaangażowanie.

Choć robi się coraz spokojniej na linii piloci-przewoźnik to  Ryanair nie zapomina, że krąży nad nim widmo Brexitu. W oświadczeniu wydanym 2 stycznia 2018 r. irlandzka linia poinformowała, że złożyła wniosek o wydanie certyfikatu przewoźnika lotniczego (AOC) do brytyjskiego urzędu lotnictwa cywilnego (CAA). Wcześniej na podobny ruch zdecydowały się EasyJet i Wizz Air.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Niemieccy i irlandzcy piloci Ryanaira też zapowiadają strajki

Biznes i przemysł

Niemieccy i irlandzcy piloci Ryanaira też zapowiadają strajki

Magdalena Wosińska 13 grudnia 2017

Ryanair chciałby slotów na lotnisku Berlin-Tegel

Biznes i przemysł

Ryanair chciałby slotów na lotnisku Berlin-Tegel

Magdalena Wosińska 05 grudnia 2017

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5