Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

Qatar Airways pierwszymi liniami z transakcją na Lotniczej Giełdzie Węglowej


Wstecz Dalej

Autor:

Mateusz Kieruzal

Data publikacji:
2021-12-28 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Qatar Airways pierwszymi liniami z transakcją na Lotniczej Giełdzie Węglowej
fot. Qatar Airways
Qatar Airways stały się pierwszymi liniami lotniczymi na świecie, która dokonała transakcji na giełdzie węglowej stworzonej przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych (IATA), przy pomocy izby  obrachunkowej zrzeszenia.
Nowo otwarta platforma pozwala skrócić czas handlu z tygodni do zaledwie 48 godzin. Zapewnione jest bezpieczeństwo finansowe dokonywanych transakcji i stały mechanizm kupowania/sprzedawania praw do emisji dwutlenku węgla. Dodatkowo zagwarantowane są wysokiej jakości projekty kompensacji emisji śladu węglowego.

Co to za giełda?

Lotnicza Giełda Węglowa (ang. Aviation Carbon Exchange) została wprowadzona w listopadzie 2020 roku przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych. Zrzeszenie mówiło, że nowe narzędzie pomorze liniom lotniczym inwestować w wysokiej jakości certyfikowane projekty, które nie tylko kompensują wyemitowany ślad węglowy, ale także wspierają lokalne społeczności, chronią faunę i florę oraz wspomagają osiągnięcie celów rozwoju zrównoważonego, które założyła Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Jest to scentralizowany rynek, gdzie linie lotnicze i inni przedstawiciele branży lotniczej mogą przehandlować emisjami CO2 w zamian za wspieranie projektów kompensacyjnych dla środowiska naturalnego poprzez bezpieczny i elektroniczny system. ACE oferuje transparentność pod względem cen i dostępności jednostek redukcji emisji, upraszczając przewoźnikom szybsze osiągnięcie celów dekarbonizacji ich działalności. Działa w oparciu o technologię dostarczaną przez Xpansiv CBL.

Gwarancja wprowadzenia CORSIA

20 grudnia br. IATA i Qatar Airways osiągnęły kolejny kamień milowy, który pokazuje, że giełda węglowa jest odpowiedzią na potrzeby branży lotniczej, która chce osiągnąć zeroemisyjność tak szybko jak to możliwe. Inicjatywa daje możliwość pomyślnej implementacji programu CORSIA (z ang. Carbon Offsetting and Reduction Scheme for International Aviation - Mechanizm Kompensacji i Redukcji CO2 dla Lotnictwa
Międzynarodowego) przyjętego przez Międzynarodową Agencję Lotnictwa Cywilnego (ICAO).

– Państwo Katar jest jednym z krajów, które dobrowolnie uczestniczą w fazie pilotażowej programu CORSIA. Jako lider w lotnictwie, Qatar Airways ma ambitną wizję zrównoważonego rozwoju. Witamy Lotniczą Giełdę Węglową stworzoną przez Zrzeszenie, która pozwala inwestować w jednostki redukcji emisji śladu węglowego, dalej pokazując nasze zaangażowanie w lotnictwo niskoemisyjne, dodatkowo zmniejszając nasze ryzyko finansowe – oświadczył w komunikacie dyrektor generalny Qatar Airways, Akbar Al Baker.

– Program CORSIA jest kluczowym narzędziem w pomocy branży w osiągnięciu neutralności węglowej jako długoterminowego celu ograniczenia emisji do 2050 roku. Giełda pozwala liniom lotniczym rekompensować ich ślad węglowy w pełnej transparentności i przy minimum biurokracji. Przez dokonanie pierwszej w historii transakcji, Qatar Airways zademonstrował wsparcie dla izby obrachunkowej naszego zrzeszenia, która jest pionierem efektywności w transakcjach wysokiej klasy programu offsetowych. Ostatnio, IATA przyjęła rezolucję dla światowego transportu lotniczego, który ma osiągnąć zeroemisyjnosć do 2050 roku. Długotrwałe podejście to zarządzania poziomem zmian klimatu powodowanego przez lotnictwo, podjęta rezolucja wzywa rządy do wspierania CORSIA i skoordynowanej polityki zmierzającej do uniknięcia patchworku środków lokalnych, regionalnych jak i narodowych – powiedział Willie Walsh, dyrektor generalny Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Lotniczych.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Qatar Airways pozwały Airbusa. Powodem pękająca farba

Prawo i polityka

Qatar Airways pozwały Airbusa. Powodem pękająca farba

Mateusz Kieruzal 22 grudnia 2021

EASA wzywa Airbusa do inspekcji A350. Delta też wśród linii zgłaszających problemy

Biznes i przemysł

EASA wzywa Airbusa do inspekcji A350. Delta też wśród linii zgłaszających problemy

Rafał Dybiński, Piotr Bożyk 07 grudnia 2021

Qatar Airways wyklucza A350F. Cel to 50 B777XF

Biznes i przemysł

Qatar Airways wyklucza A350F. Cel to 50 B777XF

Mateusz Kieruzal 06 grudnia 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5