Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

PLL LOT: Wyniki finansowe za 2018 r. w czerwcu


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2019-06-05 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ PAP

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PLL LOT: Wyniki finansowe za 2018 r. w czerwcu
fot. Piotr Bożyk
W czerwcu PLL LOT planuje poinformować o oficjalnych wynikach spółki za 2018 rok – przekazał Polskiej Agencji Prasowej wiceprezes przewoźnika Michał Fijoł.  
Na początku czerwca odbędzie się rada nadzorcza spółki ws. naszych wyników za 2018 r., już po audycie. W czerwcu oficjalnie poinformujemy o naszych wynikach – powiedział Michał Fijoł. 

Zgodnie z prognozą, LOT w budżecie na 2018 miał zapisane 225 mln zł na poziomie EBITDA, czyli na działalności podstawowej spółki. Za 2017 rok przewoźnik uzyskał 288 mln zł na poziomie EBITDA; był to wynik wyższy od planowanego.

Wiceprezes zastrzegł, że podanie dokładnych danych finansowych za 2018 r. będzie możliwe po ich zatwierdzeniu przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy.

– Na razie mogę przypomnieć moje wcześniejsze wypowiedzi, że spółka zrealizowała w 2018 roku ok. 6 mld zł obrotu, czyli wartości sprzedaży – powiedział Michał Fijoł.

Zaznaczył, że ubiegły rok był dla przewoźnika pełen wyzwań m.in. z powodu uziemionych niektórych Dreamlinerów z powodu problemów z silnikami firmy Rolls-Royce. Przewoźnik musiał wynająć inne samoloty do obsługi połączeń realizowanych przez te maszyny. Ubiegły rok to także strajk w spółce związkowców PLL LOT (pilotów i personelu pokładowego), z powodu którego przewoźnik musiał odwołać część rejsów, co wiązało się z dodatkowymi kosztami. Ostatecznie strony zawarły porozumienie.

Jakby tego było mało, LOT jak wszyscy przewoźnicy musiał się borykać z rosnącymi cenami paliw – te stanowią około jednej trzeciej kosztów operacyjnych każdej linii lotniczej. Do tego dochodzi rosnąca lawinowo liczba opóźnień, problem widoczny zwłaszcza na Starym Kontynencie. Te z kolei niosą ze sobą koszta, jakie trzeba ponieść w związku z odszkodowaniami dla pasażerów. 

W 2018 r. LOT przewiózł łącznie ponad 8,9 mln pasażerów. To mniej, niż zakładano. Wynik miał co najmniej osiągnąć poziom 9 mln podróżnych. PLL LOT należy do Polskiej Grupy Lotniczej, która w 100 proc. jest spółką Skarbu Państwa.    

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Łódź kusi LOT. Lublinek bazą dla Dasha?

Biznes i przemysł

Łódź kusi LOT. Lublinek bazą dla Dasha?

Aleksander Domański 04 czerwca 2019

LOT przebazuje pięć Boeingów 737 MAX 8 do Lublina

Pasażer i linie lotnicze

LOT przebazuje pięć Boeingów 737 MAX 8 do Lublina

Łukasz Malinowski 04 czerwca 2019

LOT: Dalszy rozwój w USA. Wietnam przed rokiem 2027

Pasażer i linie lotnicze

LOT: Dalszy rozwój w USA. Wietnam przed rokiem 2027

Emilia Derewienko 03 czerwca 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5