Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Formalny koniec sporu zbiorowego w PLL LOT. Jest porozumienie ze związkowcami


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2019-03-27 14:29
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Formalny koniec sporu zbiorowego w PLL LOT. Jest porozumienie ze związkowcami
fot. Piotr Bożyk
Rada nadzorcza Polskich Linii Lotniczych LOT zaakceptowała warunki porozumienia, ustalone pod koniec lutego między przewoźnikiem a dwoma związkami zawodowymi. Umowa kończy wieloletni okres sporów zbiorowych w liniach lotniczych i ustala nowy regulamin wynagrodzeń dla pilotów i załóg pokładowych.
O zawartym porozumieniu pomiędzy władzami LOT-u a organizacjami pracowniczymi: Związkiem Zawodowym Personelu Pokładowego i Lotniczego oraz Związkiem Zawodowego Pilotów Komunikacyjnych informowaliśmy 22 lutego. Wczoraj (26 marca) Rada nadzorcza PLL LOT zaakceptowała formalnie ustalone wówczas warunki porozumienia, dotyczące nowego regulaminu wynagradzania pracowników oraz zakończenia wieloletnich sporów zbiorowych w spółce, przypieczętowując porozumienie.

„Tym samym zakończył się proces pozyskiwania zgód korporacyjnych w tym zakresie. Porozumienie to jest wyrazem dobrej woli i otwartości stron na poszukiwanie optymalnych rozwiązań dla pracowników i spółki i kończy trwające od 6 lat spory zbiorowe” – czytamy w komunikacie wysłanym do naszej redakcji przez PLL LOT.

Warunki porozumienia były negocjowane od 8 listopada. Zakończony 1 listopada strajk związków zawodowych PLL LOT nie rozwiązał bowiem głównych kwestii sporu, jakimi były warunki zatrudnienia i powrót do regulaminu wynagrodzeń z roku 2010. Wraz z końcem październikowych protestów w LOT, strony zobowiązały się jednak do „zachowania spokoju społecznego” przez co najmniej 2 lata.

Na mocy porozumienia kończącego strajk z 1 listopada przywrócono do pracy przewodniczącą związku zawodowego, Monikę Żelazik oraz pozostałe 66 osób zwolnionych dyscyplinarnie z powodu uczestnictwa w strajku. LOT zgodził się na uchylenie nagany nałożonej na Adama Rzeszota. Co istotne, spółka zobowiązała się do niedochodzenia od organizatorów, kierujących strajkiem lub uczestników strajku, roszczeń pieniężnych, związanych z rozpoczętym 18 października protestem.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
LOT porozumiał się ze związkowcami. To koniec sporów zbiorowych

Prawo i polityka

LOT porozumiał się ze związkowcami. To koniec sporów zbiorowych

Emilia Derewienko 22 lutego 2019

LOT: Jak ma działać system premiowy, którego nie chcą związkowcy?

Prawo i polityka

LOT: Jak ma działać system premiowy, którego nie chcą związkowcy?

Łukasz Malinowski 01 lutego 2019

LOT i związki zawodowe nie wypracowały porozumienia. Będzie strajk?

Prawo i polityka

LOT i związki zawodowe nie wypracowały porozumienia. Będzie strajk?

Aleksander Domański 17 stycznia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5