Oddział cargo tureckich linii lotniczych Turkish Airlines zakończył świadczenie swoich usług na lotnisku Atatürk w Stambule. Operacje będą teraz prowadzone na nowym lotnisku, które zostało otwarte w październiku 2018 roku, przed rozpoczęciem regularnych operacji pasażerskich w kwietniu następnego roku. Jest to koniec ery działalności starego lotniska w stolicy Turcji.
Po przeniesieniu lotów pasażerskich na nowe lotnisko w kwietniu 2019 roku Stambuł-Atatürk pozostał cennym miejscem cargo, będąc hubem dla Turkish Cargo, MNG Airlines i ULS Airlines Cargo. Teraz Turkish Cargo dokonuje zmiany, dołączając do flagowego przewoźnika przewożącego pasażerów, przenosząc się do nowego portu lotniczego oddalonego o około 40 minut jazdy od centrum miasta.
Turkish zakończył operacje cargo na Atatürku na początku bieżącego tygodnia. Port będzie wykorzystywany wyłącznie dla prywatnych odrzutowców, samolotów rządowych i powietrznych karetek. Po publicznym otwarciu lotniska w Stambule, Turkish Cargo czekało na nowy rozdział w swojej historii.
4 mln ton ładunków rocznie
"Operacje, wykonywane za pośrednictwem lotów towarowych, będą kontynuowane z istniejącego terminalu cargo na lotnisku Atatürk do czasu zakończenia budowy Mega Cargo Facility na lotnisku w Stambule. Przygotowując się do utrzymania działalności z starego jak i nowego lotniska nowego jako „Dual Hub”, Turkish Cargo będzie mogła obsłużyć 4 mln ton ładunków rocznie w naszym nowoczesnym terminalu towarowym, który będzie miał powierzchnię 165 tysięcy metrów kwadratowych, gdy wszystkie fazy rozwoju nowego mega portu w Stambule zostaną ukończone" – oświadczyła firma jeszcze w kwietniu 2019 roku.
Obsługując ponad 80 miejsc docelowych, Turkish Cargo jest globalną potęgą przewozów frachtowych. Skupienie się Turkish Airlines na tym dziale znacznie wzrosło po wybuchu pandemii. Warto zauważyć, że linie zwiększyły swoją obecność, aby w 2020 roku osiągnąć udział 5 proc. w światowym rynku obsługi towarów. W praktyce przewoźnik obsługiwał co dwudziestą przesyłkę lotniczą. Firma dostrzegła możliwość zapewnienia mostów powietrznych we wrażliwym czasie. Wolumen sektora ładunków specjalnych wzrósł o 67 proc.
Jeśli chodzi o specjalistyczne samoloty frachtowe, Turkish Cargo posiada dwa samoloty typu airbus A310-300F, 10 airbusów A330-200F i osiem boeingów B777F. W skład floty wchodzą również dwa dodatkowe samoloty A330-300.
Większa koncentracja
IATA podaje, że we wrześniu 2021 roku nastąpił wzrost popytu na fracht lotniczy o 9,1 proc., a następnie o 9,4 proc. w październiku. Rynek przewozów towarowych będzie się dalej rozwijał w tej dekadzie, a popyt na towary konsumpcyjne nadal przewyższa poziomy sprzed pandemii. Ponadto, ponieważ globalny kryzys zdrowotny wciąż odbija się na społeczeństwie, dostawy szczepionek i środków ochrony osobistej muszą być kontynuowane.
Dzięki temu, że oddział cargo i pasażerski tureckiego flagowca ma teraz siedzibę na tym samym lotnisku, firma może lepiej koordynować i integrować plany. Co więcej, przewoźnicy i porty lotnicze coraz chętniej wdrażają nowoczesne technologie, takie jak sztuczna inteligencja i przetwarzanie danych w chmurze, aby zmaksymalizować wydajność wszystkich operacji. Ponieważ lotnisko w Stambule dopiero niedawno przecięło wstęgę, jest to naturalne miejsce na wprowadzenie tych zaawansowanych technologicznie rozwiązań.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.