Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Kryzys Norwegiana pogłębia się. Linie chcą emisji akcji


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2020-04-09 11:11
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Agencja Reutera

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kryzys Norwegiana pogłębia się. Linie chcą emisji akcji
Fot. Norwegian
Tanie linie lotnicze Norwegian walczą z kryzysem finansowym jeszcze sprzed pandemii. Przewoźnik, którego kondycję finansową pogarsza obecna sytuacja i brak popytu na podróże lotnicze, chce przekształcić część swojego długu w akcje.
Norwegian dąży do przekształcenia 4,3 mld dolarów zadłużenia w akcje i wyemitowania nowych. Taki krok pozwoliłby liniom lotniczym wykorzystać gwarancje rządowe w wysokości do 3 mld koron norweskich (292 milionów dolarów), które zależą od obniżenia przez spółkę wartości stosunku zadłużenia do kapitału własnego. To z kolei utrzymałoby w pionie linie, które ze względu na pandemię COVID-19, zmuszone były uziemić prawie całą flotę swoich samolotów.

– Proponowane środki są konieczne w celu zabezpieczenia kolejnych transz norweskiego rządowego programu gwarancyjnego – stwierdził prezes spółki, Jacob Schram. – Środki są niezbędne dla przyszłości firmy i wzmocnienia stabilności spółki – dodał. Schram dołączył do linii lotniczej zaledwie w zeszłym roku, zapowiadając przy tym, że rozpoczyna prace nad budową „nowego Norwegiana”.

Firma musi przekonać wierzycieli, aby zgodzili się na plan, zanim zostanie poddany pod głosowanie akcjonariuszy 4 maja. Jeśli plan zostanie zatwierdzony, Norwegian zamieni część lub całość swoich obligacji o wartości 5,68 mld koron oraz zadłużenie leasingowe w wysokości do 38,82 mld koron na akcje.

Miałby również na celu pozyskanie co najmniej 300 mln koron świeżej gotówki poprzez sprzedaż nowych akcji, w celu osiągnięcia łącznie 400 mln, aby spełnić warunki rządowe dotyczące pomocy. Transakcje te znacznie przekraczają kapitalizację rynkową firmy wynoszącą 1,4 mld koron i znacznie osłabią istniejący kapitał własny.

Norweskie linie rozwinęły się w ciągu ostatniej dekady, stając się finalnie trzecią co do wielkości tanią linią lotniczą w Europie i największym zagranicznym przewoźnikiem, obsługującym Nowy Jork i inne duże miasta w Stanach Zjednoczonych. Norwegian zgromadził jednak długi i zobowiązania o wartości prawie 8 mld dolarów (stan na koniec 2019 roku).

16 marca firma ogłosiła tymczasowe zwolnienia 7,3 tys. pracowników, co stanowiło około 90 proc. wszystkich zatrudnionych. Następnego dnia Norwegian zaapelował do rządu o udzielenie liniom pomocy finansowej, mówiąc, że potrzebuje gotówki „w ciągu tygodni, a nie miesięcy”.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Norwegian lata, choć bez pasażerów. Linia załamuje się pod ciężarem pandemii

Pasażer i linie lotnicze

Norwegian lata, choć bez pasażerów. Linia załamuje się pod ciężarem pandemii

Emilia Derewienko 06 kwietnia 2020

Norwegian zwolnił 7300 pracowników

Pasażer i linie lotnicze

Norwegian zwolnił 7300 pracowników

Rafał Dybiński 17 marca 2020

Norwegian zawiesi 4000 lotów i dokona zwolnień

Pasażer i linie lotnicze

Norwegian zawiesi 4000 lotów i dokona zwolnień

Rafał Dybiński 14 marca 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5