Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Spółki zależne wnioskują o upadłość linii Norwegian


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2020-04-20 14:08
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Agencja Reutera

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Spółki zależne wnioskują o upadłość linii Norwegian
fot. Piotr Bożyk
Cztery szwedzkie i duńskie spółki zależne przewoźnika Norwegian Air złożyły wniosek o ogłoszenie upadłości linii, z powodu trwającego kryzysu koronawirusowego – donosi Agencja Reutera. Norwegian borykał się z problemami finansowymi jeszcze przed pandemią, ale jego sytuacja pogorszyła się znacznie w ostatnich tygodniach – linie musiały uziemić większość swojej floty.
Cztery firmy, które złożyły wniosek o upadłość, to spółki, które zatrudniają 4700 pilotów i członków personelu pokładowego. Decyzja ta nie wpłynęła jednak na około 700 pilotów i 1300 członków personelu pokładowego z Norwegii, Francji i Włoch.

„Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby uniknąć podjęcia ostatecznej decyzji i poprosiliśmy o dostęp do wsparcia rządowego zarówno w Szwecji, jak i Danii” – napisał w oświadczeniu dyrektor naczelny Norwegiana, Jacob Schram.

Firma nadal stara się przekształcić dług w kapitał własny i zebrać pieniądze od akcjonariuszy, jednocześnie starając się zakwalifikować do gwarancji państwowych od rządu Norwegii, aby przetrwać kryzys. „Pracujemy przez całą dobę, aby przezwyciężyć ten kryzys i powrócić jako silniejszy Norwegian” – dodał Schram.

Norwegian dąży do przekształcenia 4,3 mld dolarów zadłużenia w akcje i wyemitowania nowych. Taki krok pozwoliłby liniom lotniczym wykorzystać gwarancje rządowe w wysokości do 3 mld koron norweskich (292 milionów dolarów), które zależą od obniżenia przez spółkę wartości stosunku zadłużenia do kapitału własnego. To z kolei utrzymałoby w pionie linie, które ze względu na pandemię COVID-19, zmuszone były uziemić prawie całą flotę swoich samolotów.

16 marca firma ogłosiła tymczasowe zwolnienia 7,3 tys. pracowników, co stanowiło około 90 proc. wszystkich zatrudnionych. Norwegian zaapelował też do rządu norweskiego o udzielenie liniom pomocy finansowej, mówiąc, że potrzebuje gotówki „w ciągu tygodni, a nie miesięcy”. 

O kryzysie linii Norwegian więcej piszemy w tekście Norwegian lata, choć bez pasażerów. Linia załamuje się pod ciężarem pandemii.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Kryzys Norwegiana pogłębia się. Linie chcą emisji akcji

Biznes i przemysł

Kryzys Norwegiana pogłębia się. Linie chcą emisji akcji

Emilia Derewienko 09 kwietnia 2020

Norwegian lata, choć bez pasażerów. Linia załamuje się pod ciężarem pandemii

Pasażer i linie lotnicze

Norwegian lata, choć bez pasażerów. Linia załamuje się pod ciężarem pandemii

Emilia Derewienko 06 kwietnia 2020

Norwegian zwolnił 7300 pracowników

Pasażer i linie lotnicze

Norwegian zwolnił 7300 pracowników

Rafał Dybiński 17 marca 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5