Partner serwisu
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Nordica od grudnia samodzielna. Urva: Umowa z PLL LOT uzgodniona


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2020-11-25 10:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Nordica od grudnia samodzielna. Urva: Umowa z PLL LOT uzgodniona
fot. Piotr Bożyk
Rząd Estonii zakończy jeszcze w listopadzie proces renacjonalizacji linii lotniczych Nordica. Decydenci z Tallinna przejmą z początkiem grudnia 49 proc. akcji przewoźnika, należących wcześniej do Polskich Linii Lotniczych LOT.
Przewoźnik znad Bałtyku uzyskał na początku jesieni dofinansowanie w wysokości 30 mln euro, dzięki którym złagodził skutki kryzysu wywołanego wirusem COVID-19. Straty w bieżącym roku oszacowano już na 20 mln euro. Warunkiem zatwierdzenia przez Komisję Europejską rządowej pomocy był jednak wykup zewnętrznych udziałów od narodowych linii lotniczych znad Wisły.

– Treść porozumienia jest już uzgodniona. Obowiązująca umowa wygaśnie z końcem listopada – oznajmił Erki Urva, prezes linii Nordica, który był gościem estońskiej stacji ERR.

Oprócz przejęcia akcji od PLL LOT planowana jest również fuzja z Transpordi Varahaldus. Leasingodawca finansowany przez prywatne banki posiada cztery Bombardiery CRJ900ER, dzierżawione przez Xfly, spółkę-córkę linii Nordica oraz trzy CRJ900LR. Flotę byłej Regional Jet uzupełniają aktualnie po dwa CRJ700 i CRJ701ER, a także osiem maszyn ATR72-600.

– Jeśli chodzi o Transpordi Varahaldus, potrzebujemy zgody banków na połączenie spółek ze względu na pożyczki oraz obligacje. Nad tym będziemy pracować w najbliższej przyszłości. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to uważam, że możemy przybliżyć się do połączenia spółek – ujawnił Toomas Tiivel, przewodniczący rady nadzorczej Nordica.

– Estońska Administracja Lotnictwa Cywilnego wydała już Nordice stosowny certyfikat AOC, co pozwoli jej ubiegać się o własny kod przewoźnika powietrznego zamiast korzystać z tego PLL LOT. Mamy nadzieję, że dzięki temu uruchomimy na początku przyszłego roku własną platformę komercyjną – kontynuował Urva. – Nie uzyskaliśmy jeszcze licencji Ministerstwa Gospodarki i Komunikacji, ale kiedy już się pojawi, to będziemy mogli powiedzieć, że Nordica nie jest już biurem podróży, ale liniami lotniczymi – podsumował Urva.

Według wcześniejszych informacji, do których dotarł Business Insider Polska, narodowy przewoźnik znad Wisły nie był zainteresowany ulokowaniem dodatkowych środków w liniach Nordica i dlatego się wycofuje. - Będziemy nabywać udziały PLL LOT. Będzie to prawdopodobnie skromna suma, ponieważ będzie ona oparta na zeszłorocznych wynikach – ujawnił wówczas Taavi Aas, minister gospodarki i infrastruktury w Estonii. Wspomniana przez szefa krajowego resortu „skromna suma”, za którą PLL LOT prawdopodobnie sprzeda udziały, może nie przekroczyć nawet 1 mln euro. Po transakcji, spółka stanie się w całości własnością państwa Estonii.

Nordica obsługuje połączenia lotnicze na trasie Warszawa – Tallin. Część samolotów estońskiego przewoźnika, w ramach współpracy z PLL LOT, była również wykorzystywana na innych połączeniach z Warszawy. Kooperacja nie przyniosła jednak spodziewanych, wymiernych korzyści. 
Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Nordica zyskała rządowy pakiet wsparcia 30 mln euro

Prawo i polityka

Nordica zyskała rządowy pakiet wsparcia 30 mln euro

Rafał Dybiński 12 sierpnia 2020

LOT sprzeda udziały w Nordice? „Cenimy sobie dotychczasową współpracę”

Biznes i przemysł

LOT sprzeda udziały w Nordice? „Cenimy sobie dotychczasową współpracę”

Emilia Derewienko 18 czerwca 2020

Fuzja estońskich spółek warunkiem dokapitalizowania Nordiki. Co na to LOT?

Biznes i przemysł

Fuzja estońskich spółek warunkiem dokapitalizowania Nordiki. Co na to LOT?

Emilia Derewienko 29 kwietnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5