Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

LOT sprzeda udziały w Nordice? „Cenimy sobie dotychczasową współpracę”


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2020-06-18 11:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Business Insider

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

LOT sprzeda udziały w Nordice? „Cenimy sobie dotychczasową współpracę”
fot. Piotr Bożyk
Jak poinformował przedstawiciel rządu Estonii, Polskie Linie Lotnicze LOT mają wkrótce sprzedać swoje udziały w firmie Nordica za około 1 mln euro. Polski przewoźnik ma w nich aż 49 proc. udziałów. LOT, zapytany przez nas o komentarz stwierdza, że chce kontynuować współpracę z estońskim przewoźnikiem.
Nordica to linia lotnicza z Estonii, którą Polskie Linie Lotnicze LOT nabyły w 49 procentach, w 2016 roku. Pozostałe 51 proc. jest własnością estońskiego rządu. Zakup Nordiki miał być pierwszym krokiem do konsolidacji rynku w Europie Środkowo-Wschodniej.

Teraz okazuje się, że LOT może zrezygnować z udziału w spółce zależnej Nordica Regional Jet. Jako pierwszy poinformował o tym portal Business Insider Polska, powołując się na słowa ministra gospodarki i infrastruktury w Estonii w mediach krajowych.

– LOT nie jest zainteresowany ulokowaniem dodatkowych środków w liniach Nordica i będzie się wycofywać. Będziemy nabywać udziały LOT-u. Będzie to prawdopodobnie skromna suma, ponieważ będzie ona oparta na zeszłorocznych wynikach – powiedział szef resortu, Taavi Aas, cytowany przez BI. Wspomniana przez ministra „skromna suma”, za którą LOT prawdopodobnie sprzeda udziały, może nie przekroczyć nawet 1 mln euro. Po transakcji, spółka stałaby się w całości własnością państwa Estonii.

Poprosiliśmy o komentarz narodowego przewoźnika. „Bardzo cenimy sobie dotychczasową czteroletnią współpracę z estońskim przewoźnikiem i naszą intencją jest jej kontynuacja” – czytamy w odpowiedzi LOT-u, przesłanej do naszej redakcji. „LOT, pracujący w chwili obecnej nad restrukturyzacją swoich operacji, analizuje opcje partycypacji w planowanym przez wspólników X-Fly podniesieniu kapitału”.

Nordica obsługuje połączenia lotnicze na trasie Warszawa – Tallin. Część samolotów estońskiego przewoźnika, w ramach współpracy z LOT-em, jest również wykorzystywana na innych połączeniach z Warszawy. Kooperacja nie przyniosła jednak spodziewanych, wymiernych korzyści.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Fuzja estońskich spółek warunkiem dokapitalizowania Nordiki. Co na to LOT?

Biznes i przemysł

Fuzja estońskich spółek warunkiem dokapitalizowania Nordiki. Co na to LOT?

Emilia Derewienko 29 kwietnia 2020

Regional Jet staje się Xfly i inwestuje we flotę. LOT w tym pomoże

Pasażer i linie lotnicze

Regional Jet staje się Xfly i inwestuje we flotę. LOT w tym pomoże

Aleksander Domański 03 marca 2020

Regional Jet rozszerzy flotę o pięć bombardierów CRJ900 od SAS-u

Pasażer i linie lotnicze

Regional Jet rozszerzy flotę o pięć bombardierów CRJ900 od SAS-u

Piotr Bożyk 05 września 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5