Partner serwisu
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Regional Jet staje się Xfly i inwestuje we flotę. LOT w tym pomoże


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2020-03-03 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ aviation24.be/ fly4free

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Regional Jet staje się Xfly i inwestuje we flotę. LOT w tym pomoże
fot. Piotr Bożyk
Pod koniec lutego Tallinie Regional Jet, spółka-córka Nordica, w której 49 proc. udziałów ma PLL LOT, ogłosiła rozbudowę swojej floty o siedem samolotów Embraera i podała do publicznej wiadomości zmianę nazwy na Xfly.
Jan Palmer, dyrektor generalny Xfly, powiedział, że firma wykazała szybki rozwój w przeszłości, budując największą i najbardziej zrównoważoną firmę w historii lotnictwa estońskiego. Obecnie flota przewoźnika składa się z 23 samolotów. W ciągu najbliższych sześciu miesięcy zostanie ona rozbudowana o siedem maszyn produkcji brazylijskiego Embraera. Cztery z wyleasingowanych samolotów będą latać na trasach z Tallina do Sztokholmu, Brukseli i Warszawy, obsługiwane przez Polskie Linie Lotnicze LOT. Nowe samoloty zostaną również wykorzystane do zastąpienia niektórych starszych samolotów CRJ900.

Według Palmera to dodanie nowego typu samolotu stanowi duży krok naprzód dla firmy, umożliwiając jej, począwszy od lata tego roku, zaoferowanie klientom kompleksowych rozwiązań w zakresie operacji lotniczych. – Jesteśmy obecnie wyjątkową firmą na europejskim rynku, oferującą usługi liniom lotniczym posiadających trzy różne typy samolotów, w tym turbośmigłowe ATR72-600 oraz samoloty odrzutowe CRJ900 i Embraer 190/195. To znacznie zwiększy naszą konkurencyjność w całej Europie – dodał Palmer.

Z różnorodną flotą jest też związana zmiana nazwy przewoźnika. Sugerowała ona posiadanie samych odrzutowców oraz skoncentrowanie się na budowaniu oferty połączeń regionalnych. Nazwa Xfly ma być więc wyrazem ambicji linii, które chcą w najbliższym czasie zwiększyć zatrudnienie z 260 osób do 700 jeszcze przed końcem 2020 roku. Według Palmera firma ma już na najbliższe lata zabezpieczone nowe umowy z liniami lotniczymi o wartości 150 mln euro.

– Ponieważ zamierzamy zacząć oferować naszym klientom dłuższe połączenia lotnicze, słowo „regionalne” wkrótce stanie się nieaktualnym odzwierciedleniem faktycznego profilu działalności firmy. Przyjęcie nowej marki przyczyni się do naszego silnego rozwoju, ponieważ zapewni firmie po raz pierwszy własną tożsamość, podkreślając naszą odrębność na rynku jako pracodawcy i usługodawcy – powiedział Palmer.

Według Palmera globalny sektor przewozów pasażerskich rozwija się i zmienia w bardzo szybkim tempie. Jednak firma Xfly stała się wyjątkowa w branży lotniczej jako firma zapewniająca kompleksowe, długoterminowe usługi lotnicze. Nie jest jednak narażony na ryzyko detaliczne, a jego rentowność nie zależy od sprzedaży biletów. Zdolność do świadczenia tych usług zostanie wkrótce zwiększona dzięki dodaniu siedmiu samolotów, co spowoduje utworzenie prawie 200 nowych miejsc pracy w Estonii i Europie.

Założona w 2015 r., Xfly jest estońską firmą lotniczą oferującą obecnie regionalne loty i obsługującą większe linie lotnicze. Klientami są europejskie spółki SAS, LOT, Luxair, AirSERBIA i flybe. Grupa Nordic Aviation jest właścicielem 51 proc. spółki, a 49 proc. udziałów należy do PLL LOT. To właśnie nasz narodowy przewoźnik będzie leasingował pięć embraerów 190/195 z siedmiu, które mają zasilić flotę Xfly.

Spółka matka Xfly to Nordica, która jest tzw. przewoźnikiem wirtualnym – firma nie ma własnego certyfikatu operatora lotniczego (AOC) ani nie jest leasingobiorcą samolotów. Nordica powstała w listopadzie 2015 r. po tym, jak Komisja Europejska uznała, że pomoc publiczna dla Estonian Air, poprzedniego przewoźnika, w wysokości 85 mln euro była nieuzasadniona i nakazała zwrot tych pieniędzy. Tego samego dnia, gdy ogłaszano upadek Estotnian Air, część połączeń została przejęta przez nowo utworzonego operatora.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Ustawa o koronawirusie przyjęta przez Sejm

Prawo i polityka

Ustawa o koronawirusie przyjęta przez Sejm

simetra 03 marca 2020

Airbus: Bundeswehr chce kupić 64 sztuki H145M

Biznes i przemysł

Airbus: Bundeswehr chce kupić 64 sztuki H145M

Aleksander Domański 03 marca 2020

Kraków: W lutym 26-procentowy wzrost liczby pasażerów

Infrastruktura i lotniska

Kraków: W lutym 26-procentowy wzrost liczby pasażerów

Red. ed 03 marca 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5