Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Ministerstwo o nowej siatce LOT i zniesieniu ograniczeń na pokładach samolotów


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński, Łukasz Malinowski

Data publikacji:
2020-06-23 11:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ministerstwo o nowej siatce LOT i zniesieniu ograniczeń na pokładach samolotów
fot. PLL LOT
Od 1 lipca wracają połączenia międzynarodowe LOT-u. Nowa siatka obejmuje dwa tygodnie i umożliwi połączenia do 20 miast, w tym na terenie Ukrainy i Gruzji, gdzie do końca czerwca obowiązuje zakaz wjazdu cudzoziemców. Ministerstwo Infrastruktury komentuje sytuację oraz opisuje, dlaczego zdecydowano się na czasowe wprowadzenie nakazu pozostawienia połowy miejsc w samolotach pustych.
"16 czerwca 2020 roku opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym (Dz. U. 2020 poz. 1050). Regulacja ta umożliwiła wykonywanie w ograniczonym zakresie międzynarodowych operacji lotniczych na polskich lotniskach. Mając na uwadze poprawiającą się sytuację związaną z pandemią COVID-19 w Polsce oraz innych krajach Europy i świata, kolejnym krokiem w stopniowym zdejmowaniu restrykcji nałożonych na transport lotniczy będzie uchylenie od 1 lipca przepisu, który zakłada, że statkami powietrznymi można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej pasażerów niż wynosi połowa maksymalnej liczby miejsc przeznaczonych dla pasażerów określonej w dokumentacji technicznej statku powietrznego" – odpowiedziało nam Ministerstwo Infrastruktury.

"Przepis ten obowiązywał w ruchu lotniczym od 1 czerwca i pozwolił na sprawdzenie funkcjonowania oraz pełne operacyjne wdrożenie procedur dotyczących bezpieczeństwa na krajowych lotniskach i na pokładach samolotów mających na celu ograniczenie ryzyka transmisji SARS-CoV-2. Decyzja o uchyleniu tej restrykcji nie jest także sprzeczna z wytycznymi Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), a jednocześnie zniesie normę, która nie jest już stosowana np. w transporcie kolejowym" – podkreślono w komunikacie.

"Tym samym stosowna zmiana została wprowadzona w drodze rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2020 roku. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. 2020, poz. 1066).  Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych dla podróżujących na Ukrainę, wprowadzone ograniczenia obowiązują do 22 czerwca 2020 roku z możliwością ich przedłużenia (w całości lub w części) o kolejny okres. Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych dla podróżujących do Gruzji, zakaz wjazdu cudzoziemców do Gruzji i zawieszenie międzynarodowego ruchu lotniczego obowiązuje do 30 czerwca" – dodano.

Wiążące rozstrzygnięcia w tej sprawie wprowadzone zostaną w drodze rozporządzenia Rady Ministrów i będą oparte o rekomendacje Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje wciąż o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Na obecnym etapie rozwoju pandemii koronawirusa bowiem żadne miejsce na świecie nie jest wolne od ryzyka zakażenia się nim, a w niektórych regionach świata sytuacja zmienia się niezwykle dynamicznie. MSZ podkreśla jednak, że nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

LOT wstrzymał regularne loty 13 marca, kiedy to ogłoszone zostało zamknięcie granic naszego kraju. Wielu innych przewoźników zdecydowało się na uruchomienie rejsów do Polski już pierwszego dnia po zniesieniu zakazu, to jest od 17 czerwca. Jeszcze 18 czerwca wydawało się, że w trakcie lipcowych lotów będzie obowiązywał nakaz pozostawienia połowy miejsc pustych, ale 19 czerwca po południu na konferencji prasowej ogłoszone zostało jego zniesienie.

Obecnie obowiązujące rozporządzenie o zakazie lotów, które będzie obowiązywało do końca czerwca, zezwala na uruchamianie połączeń międzynarodowych z państwami Unii Europejskiej z wyłączeniem Wielkiej Brytanii, Szwecji i Portugalii oraz dodatkowo z Islandią, Norwegią i Szwajcarią. Zapowiadana przez LOT siatka połączeń, obejmuje także państwa spoza tej grupy, czyli Gruzję i Ukrainę.

– Wybór wznawianych kierunków jest wynikiem szczegółowych analiz m.in. Biura Siatki Połączeń PLL LOT w oparciu o sytuację epidemiczną w danym regionie i lokalne regulacje. Wierzymy, że niebawem będziemy mogli wznowić nasze połączenia na kolejnych trasach – informuje biuro prasowe LOT pytane o to, czy nie obawia się, że obowiązujące w czerwcu przepisy nie zostaną przedłużone.

Obecnie LOT pracuje nad dalszą rozbudową siatki oraz nad wznowieniem rejsów długodystansowych. Obecnie na trasach do Chin, Japonii, USA czy Kanady utrzymywane są połączenie cargo oraz incydentalne loty z pasażerami, co ma ułatwić przywrócenie połączeń pasażerskich jak tylko będzie to możliwe.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Wizz Air stawia mocniej na Belgrad, Sankt Petersburg i Bacau

Pasażer i linie lotnicze

Wizz Air stawia mocniej na Belgrad, Sankt Petersburg i Bacau

Rafał Dybiński 19 czerwca 2020

WestJet zwiększa o 102 proc. oferowanie w Kanadzie, USA i do Meksyku

Pasażer i linie lotnicze

WestJet zwiększa o 102 proc. oferowanie w Kanadzie, USA i do Meksyku

Rafał Dybiński 22 czerwca 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5