Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

LOT: Ruszyły rozmowy ze związkowcami. Koszty strajku szacowane na 15 mln zł

Dalej Wstecz
Data publikacji:
07-11-2018
Ostatnia modyfikacja:
06-02-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO I POLITYKA
LOT: Ruszyły rozmowy ze związkowcami. Koszty strajku szacowane na 15 mln zł
fot. Piotr Bożyk
Polskie Linie Lotnicze LOT wróciły w środę po południu do zapowiadanych wcześniej rozmów ze związkami zawodowymi. Jednocześnie linie oszacowały wstępnie koszty dwutygodniowego strajku na 15 mln zł. Kwota ta jednak może ulec zmianie przy szczegółowych wyliczeniach, które nastąpią pod koniec tego roku.

Związki zawodowe PLL LOT zakończyły protest 1 listopada porozumieniem z przedstawicielami spółki. Najważniejszym jego punktem było oczywiście zakończenie strajku oraz zobowiązanie stron do „zachowania spokoju społecznego przez okres co najmniej 24 miesięcy”.

Na mocy porozumienia przywrócono do pracy przewodniczącą związku zawodowego Monikę Żelazik oraz pozostałe 66 osób zwolnionych dyscyplinarnie z powodu strajku. LOT zgodził się na uchylenie nagany nałożonej na Adama Rzeszota. Co istotne, spółka zobowiązała się do „niedochodzenia od organizatorów, kierujących strajkiem lub uczestników strajku, roszczeń pieniężnych” związanych z rozpoczętym 18 października protestem.

Powrót do rozmów

Zakończony strajk nie rozwiązał jednak jednej z głównych kwestii sporu, jakimi są warunki zatrudnienia i powrót do regulaminu wynagrodzeń z roku 2010. W tej sprawie dzisiaj o godzinie 15:00 (środa, 7 listopada) przedstawiciele związków zawodowych i przewoźnika rozpoczęli rozmowy. Na razie wiadomo jedynie, że nie będzie w nich uczestniczył prezes LOT-u, Rafał Milczarski. Prognozy dotyczące wyniku rozmów też są podzielone – eksperci są zdania, że negocjacje mogą się przedłużać, a wszystko zależy od tego, czy zwaśnione strony będą w międzyczasie zgodnie współpracować.

– Strajk zaskoczył mnie skalą protestu i nieprzejednaną pozycją stron. Wydaje się, że w pewnym momencie górę wzięły emocje a wtedy „rozum śpi”. W zarządzaniu przedsiębiorstwami często występuje problem związany z tak zwaną „propagandą sukcesu” – mówił w ubiegłym tygodniu w wywiadzie dla Rynku Lotniczego Wojciech Balczun, były przewodniczący rady nadzorczej PLL LOT. Jego zdaniem strajk okazał się porażką obu stron.

Paraliżu nie było, są koszty

PLL LOT oszacowały wstępnie koszty trwającego 14 dni strajku związków zawodowych. To 15 mln zł, na co składają się koszty krótkoterminowych umów ACMI na samoloty zastępcze (tzw. wet lease), odwołane rejsy, których w sumie, z powodu braków załogowych naliczono 130 na 4619 zaplanowanych (co stanowiło 2,8% ogólnej liczby połączeń – przyp. red.), koszty zwoływania sztabów kryzysowych i utracone przychody ze sprzedaży biletów.

– Zobowiązaliśmy się jako LOT od uczestników strajku, że nie będziemy dochodzić roszczeń finansowych w zamian za 2 lata spokoju społecznego, czyli, że nie będzie jakiegoś nielegalnego strajku. Gdyby jednak do czegoś takiego doszło, przedstawiciele związków zobowiązali się pokryć te roszczenia w wysokości 1,75 mln zł za strajk majowy i około 15 mln zł za akcję październikową – mówi Konrad Majszyk z biura prasowego PLL LOT w rozmowie z Rynkiem Lotniczym. – Dlatego ważne jest wyliczenie tej kwoty bardzo dokładnie, aby nikt jej nie kwestionował, i to nastąpi do końca tego roku – podsumowuje.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

POZOSTAŁE Z WĄTKU:

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe podsumowało 2022 rok

Biznes i przemysł

Grudniowe wyniki produkcji budowlano-montażowej

Biznes i przemysł

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

LOT: Jak ma działać system premiowy, którego nie chcą związkowcy?

Prawo i polityka

LOT i związki zawodowe nie wypracowały porozumienia. Będzie strajk?

Prawo i polityka

POZOSTAŁE Z WĄTKU:

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe podsumowało 2022 rok

Biznes i przemysł

Grudniowe wyniki produkcji budowlano-montażowej

Biznes i przemysł

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

LOT: Jak ma działać system premiowy, którego nie chcą związkowcy?

Prawo i polityka

LOT i związki zawodowe nie wypracowały porozumienia. Będzie strajk?

Prawo i polityka

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5