Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

LOT płaci więcej pilotom spoza kraju? (AKTUALIZACJA)


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2018-07-25 12:21
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

LOT płaci więcej pilotom spoza kraju? (AKTUALIZACJA)
fot. Łukasz Sierak/ PLL LOT
Związkowcy Polskich Linii Lotniczych LOT poinformowali, że przewoźnik płaci więcej obcokrajowcom. Linie lotnicze od razu zdementowały tę informację. – Stawki miesięczne pilotów w Polskich Liniach Lotniczych LOT są zbliżone – mówi Adrian Kubicki, przedstawiciel biura prasowego narodowego przewoźnika.
Przedstawiciele załóg pokładowych już w maju domagali się wyższych zarobków i chcieli negocjować lepsze warunki zatrudnienia. Zapowiadany na początek długiego weekendu majowego strajk nie odbył się, a pracownicy LOT-u zorganizowali pikietę protestacyjną pod siedzibą przewoźnika. Jednocześnie prezes LOT-u, Rafał Milczarski, zapewniał, że jakiekolwiek strajki to działania nielegalne i ostrzegał, że ktokolwiek będzie w nie zaangażowany – poniesie tego konsekwencje.

Konsekwencje namawiania do strajku poniosła jak na razie Monika Żelazik, przewodnicząca związków zawodowych, która miała zagrzewać związkowców do strajku. Żelazik została zwolniona, ale zapowiedziała, że sprawiedliwości będzie dochodzić w sądzie.

Związkowcy mają żal – linie bezustannie chwalą się dobrą passą, nowymi połączeniami i maszynami. W marcu wyszło na jaw, że rada nadzorcza LOT-u przyznała czteroosobowemu zarządowi spółki premie w łącznej wysokości 2,5 mln zł. Z informacji mediów wynika, że ponad milion miał dostać prezes Milczarski. To dolało oliwy do ognia i rozwścieczyło związkowców, którzy już wcześniej skarżyli się pracę na tzw. śmieciówkach. W ich warunkach zatrudnienia – mimo tego, że przewoźnik uniknął upadłości, przyjmując gigantyczną pomoc od państwa i wyszedł na prosto – nic się nie zmieniło. Związkowcy chcieli ponadto przywrócenia warunków zatrudnienia sprzed czasów restrukturyzacji, czyli na 2010 rok.

Więcej dla obcokrajowców

Czarę goryczy może przelać opublikowana właśnie informacja o tym, że piloci spoza Polski są lepiej wynagradzani przez LOT. Ich gaża, zgodnie z opublikowanym na Twitterze postem, ma mieścić się w granicach od 10 do 15 tys. dolarów, co oznacza przy obecnym kursie waluty nawet od 37 do 55 tys. zł miesięcznie.

 
Przypomnijmy, że zarobki pilotów PLL LOT, od 1 czerwca (po zapowiedzianych w maju podwyżkach) mają kształtować się następująco: godziny prac pilotów Dreamlinerów miały zostać zwiększone o 5 godzin, z 40 do 45 w miesiącu, a po podwyżce wynagrodzenie zasadnicze dla kapitanów ma wzrosnąć z 16,5 tys. zł brutto do 18,6 tys. zł brutto. Pierwsi oficerowie z 13,3 tys. zł brutto zaczną natomiast zarabiać 15 tys. zł brutto.

W przypadku pilotów mniejszych maszyn, takich jak Boeingi 737 czy Embraery, liczba godzin miała zostać z 43 zwiększona do 45, a ich kapitanowie z 16 tys. zł brutto zarabiają 16,8 tys. zł brutto. Pierwszy oficer będzie zarabia 11 tys. zł brutto – 500 zł więcej niż obecnie.

Rozgoryczeni związkowcy na Twitterze pisali: „Dobra zmiana w LOT: upodlić naszych wspaniałych polskich pilotów, a dać zarobić obcym. Nie chronimy dobrze płatnych miejsc pracy dla rodaków, tak jak robią to inni. Konflikt z prezesem Milczarskim się zaognia”.

LOT dementuje

Przedstawiciele polskich linii od razu zareagowali na pojawiające się w mediach informacje. – Informacje przekazane przez związkowców są nieprawdziwe. Stawki miesięczne pilotów w Polskich Liniach Lotniczych LOT są zbliżone – mówi Adrian Kubicki, przedstawiciel biura prasowego narodowego przewoźnika. Więcej o stanowisku PLL LOT piszemy tutaj.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
LOT: Nie ma i nie było oskarżeń o terroryzm

Prawo i polityka

LOT: Nie ma i nie było oskarżeń o terroryzm

Magdalena Wosińska 25 maja 2018

LOT podwyższy pensje pilotom. Co dalej ze strajkiem?

Prawo i polityka

LOT podwyższy pensje pilotom. Co dalej ze strajkiem?

Emilia Derewienko 24 maja 2018

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5