Partner serwisu
Biznes i przemysł

LOT ogłosił nową strategię. 110 samolotów w 2028 r. i nowe kierunki

Dalej Wstecz
Data publikacji:
05-10-2023
Ostatnia modyfikacja:
06-10-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
LOT ogłosił nową strategię. 110 samolotów w 2028 r. i nowe kierunki
fot. Piotr Bożyk
Niemal 110 samolotów w roku 2028, ale na razie bez decyzji o wyborze producenta. Hanoi, Bangkok, Teheran, Boston, Montreal, San Francisco oraz wiele innych interesujących miast na liście potencjalnych nowych kierunków. O planach PLL LOT na najbliższe lata mówili przedstawiciele spółki podczas prezentacji nowej strategii.

Dzisiaj (5 października) w Warszawie podczas konferencji zorganizowanej w siedzibie PLL LOT spółka przedstawiła założenia swojej nowej strategii do roku 2028. Spotkanie rozpoczęło krótkie wystąpienie przedstawicieli rządu i IATA. – LOT to coś więcej, niż firma. Przewozi blisko 10 mln pasażerów rocznie. Jeszcze niedawno spółka była na granicy bankructwa, ale na szczęście udało się tego uniknąć. Wierzę, że samoloty z polskim żurawiem będą podbijać lotniska na całym świecie, a LOT stanie się globalną marką – dodał premier Mateusz Morawiecki.

Małecki: LOT to filar polskiej gospodarki

– LOT to filar rozwoju polskiej gospodarki i motor napędzający branżę lotniczą w Polsce. Lotnictwo to nie tylko przewozy pasażerskie i bezpieczeństwo logistyczne kraju, ale także spółki obsługujące sektor, w tym: uruchomiona w Rzeszowie w nowoczesną bazę lotniczą, czy w Polską Akademię Lotniczą – powiedział Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych. Podkreślał przy tym, że oczekuje wzrostu liczby pasażerów i rosnąć jako nowoczesna spółka, która na równi walczy z innymi przewoźnikami w Europie.

– Żuraw jest symbolem wytrwałości i siły. Taką siłę przez wiele lat wykazywał LOT, który wychodził z wielu opresji i zawsze wzbijał się w górę. Wynik finansowy LOT w tym roku będzie rekordowy i jak mówi zarząd ma pokonać 1 mld zł netto – powiedział Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych. 

LOT: 110 samolotów w 2028 r.

Prezentacja LOT zaczęła się od wskazania czterech głównych ambicji, na których będzie się koncentrował przewoźnik. Pierwszą z nich ma być skala działalności – LOT chce być większy, to znaczy wozić więcej pasażerów i mieć więcej niezbędnych do tego samolotów. Dostawcy jednak jeszcze nie wybrano. – Decyzja dotycząca wyboru floty jeszcze przed nami. To właśnie liczbą samolotów mierzy się wielkość linii lotniczych, więc to nie jest coś, do czego możemy podchodzić pochopnie – mówił Michał Fijoł, prezes zarządu PLL LOT.

– LOT będzie większy w 2028 r będzie obsługiwał 20 nowych kierunków i przewoził 16,9 mln pasażerów przy 30% udziału w rynku. Aby umożliwić ten wzrost, LOT będzie potrzebował floty 109 samolotów – obecnie ma ich tylko 75. Średnia wielkość samolotu wzrośnie o ok. 30%. Samolotów regionalnych ma być więcej o 40%, wąskokadłubowych średniego zasięgu - o 35%, zaś szerokokadłubowych - o 25% więcej – dodał Fijoł.

Co ciekawe, w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele obydwu producentów wymienianych jako potencjalni dostawcy samolotów dla narodowego przewoźnika. – Jesteśmy gotowi na kolejne dekady współpracy z LOT. Nasze samoloty z rodziny E-Jet z rodziny E2 świetnie wpisują się w potrzeby polskiego przewoźnika. Pamiętajcie, jak mówi sam LOT: ważne, z kim podróżujesz – powiedział Arjan Meijer z Embraera.

– Jesteśmy jednym z pionierów europejskiego lotnictwa. Airbus pracuje z ponad 50 polskimi firmami, które dostarczają nam podzespoły zarówno do samolotów cywilnych i wojskowych. Od lat jesteśmy związani z Polską, a teraz widzimy, że wraz z budową CPK LOT nie boi się ambitnie podchodzić do wyzwań przyszłości. Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mieli okazje blisko współpracować – mówił Wouter Van Wersh z Airbusa.

Podczas konferencji PLL LOT poinformował także o tym, że spółka pozyskała kolejne dwa samoloty B737 MAX, które dołączą do floty w połowie roku 2024.


Nowe potencjalne kierunki. Od Azji po Kanadę i USA

Strategia narodowego przewoźnika zakłada także powiększenie liczby pasażerów o ok. 70% (16,9 mln w 2028 r. wobec 10,3 mln obecnie), podwyższenie jakości świadczonych usług i satysfakcji pasażera poprzez m.in. nowy standard wnętrza w samolotach szerokokadłubowych, czy wprowadzenie dostępu do Wi-Fi podczas lotów long-haul.

W siatce połączeń PLL LOT pojawi się blisko 20 nowych kierunków rozkładowych, zarówno średniego, jak i dalszego zasięgu. Narodowy przewoźnik planuje także inwestycje na lotniskach: przebudowany i odświeżony będzie Business Lounge Polonez w Warszawie oraz uruchomiony zostanie salonik biznesowy w Chicago.

Prezes PLL LOT przedstawił następnie plany uruchomienia potencjalnych nowych kierunków długodystansowych. –  Nasze plany opierają  się na czterech filarach. Rozważamy kolejne destynacje w USA i Kanadzie (Montreal, Boston, Waszyngton i San Francisco), tak jak kierunki w Azji Południowo-Wschodniej (Kolombo, Bangkok, Singapur, Ho Chi Min City, Hanoi) oraz na Dalekim Wschodzie Azji (Busan, Kanton, Osaka i Szanghaj) – ujawnił Fijoł. 

Prezes PLL LOT zapewnił o zwiększeniu obecności w Europie. – Chcemy latać do miast takich, jak Ateny, Bazylea, Belgrad, Dublin, Hamburg, Jassy, Larnaka, Lizbona, Lyon, Malta, Manchester, Norymberga, Rejkiawik czy Bolonia. Będziemy w przyszłości obsługiwać ruch między Polską a Ukrainą – deklarował Fijoł. – Chcemy zaznaczyć mocniej swoją obecność również na Bliskim Wschodzie i Azji Środkowej. Mamy nadzieję, że do Taszkientu dołączą kolejne destynacje, takie jak Abu Zabi, Amman, Rijad i Teheran – podsumował wątek prezes PLL LOT.

Podczas prezentacji nie zostało jednak ogłoszone żadne nowe połączenie – wskazane kierunki mają być ogłaszane wraz z rosnącą dostępnością floty oraz po zakończeniu negocjacji. Wiele ze wskazanych miast od dawna znajduje się na liście potencjalnych destynacji narodowego przewoźnika. Wśród nich na pewno najważniejsze będą te do USA, a więc na rynek, który przynosi ok. 30% przychodów przewoźnika

Furgalski: Strategia bez politycznych fajerwerków

– Pozytywnym zaskoczeniem jest to, że fakt zbliżających się wyborów nie wpłynął na wciągnięcie do kampanii wyborczej narodowego przewoźnika. Nie ma politycznych fajerwerków. Jest zapowiedz pracy step by step i sukcesywnego budowania pozycji firmy na rynku oraz rozwoju siatki połączeń. Na pokładach widzimy także wzrost jakości produktu, który będzie oferowany. Zapowiedź stopniowego powiększenia floty, a w ślad za tym - rozszerzania siatki połączeń, także jest w zasięgu możliwości Spółki. Rozszerzenie oferowania na rynku amerykańskim, kanadyjskim czy rynkach Dalekiej Azji nie wymaga uzasadnienia, bo to core business połączeń dalekiego zasięgu – mówi Adrian Furgalski, prezes zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

Dodaje przy tym, że na duży plus odbiera gotowość walki o rynek ukraiński po zakończeniu wojny. – Analizy wzajemnych relacji transportowych Polski i Ukrainy, których dokonywał TOR, wskazywały na konieczność intensyfikacji połączeń kolejowych i lotniczych z regionów ze względu na dodatkową ludność ukraińską, która w naszym kraju zostanie. Minusem jest dla mnie zbyt mała uwaga, którą przykłada się do Indii: to one staną się motorem wzrostu gospodarczego świata w miejsce słabnących Chin. To jednak przytyczek nie do LOT, ale do rządu, który natychmiast powinien wynegocjować nowa umowę lotniczą. Ta z 1977 roku z przyczyn oczywistych nie odpowiada już dawno na wyzwania współczesnych relacji – podkreśla Furgalski.

Planowanie w cieniu pandemii i wojny

Poprzednią strategię rentownego wzrostu LOT przyjął w roku 2016 za prezesury Rafała Milczarskiego. Została przygotowana w horyzoncie roku 2020 i wskazywała na konieczność rozwoju w regionie Europy Środkowej i Wschodniej oraz konieczność posiadania silnego krajowego hubu. W tym samym roku przewoźnik po raz pierwszy przewiózł też pond 5 mln pasażerów. W 2017 r. LOT zbliżył się do 7 mln, w 2018 r. do 9 mln, by w roku 2019 osiągnąć 10 mln – w ciągu 3 lat liczba podróżnych zwiększyła się niemal dwukrotnie.

Już w roku 2018 przedstawiciele zarządu przewoźnika zwracali uwagę na to, że założenia strategii w zasadzie zostały zrealizowane. – W 2016 r. LOT był niewielką linią środkowej Europy, która właśnie prezentowała swoją nową strategię rentownego wzrostu. Już teraz możemy powiedzieć, że nasza strategia na lata 2016-2020 nie tylko została zrealizowana, ale zrealizowana znacznie szybciej, niż zakładaliśmy – mówił Michał Fijoł, wówczas członek zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT ds. handlowych.

W roku 2019 prezes PLL LOT informował, że LOT pracuje nad nową strategią i podkreślał już bardzo wyraźnie konieczność budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Dalsze prace nad strategią przerwały jednak najpierw pandemia koronawirusa wywołującego COVID-19, a później - wojna w Ukrainie.

Milczarski został odwołany z funkcji prezesa zarządu PLL LOT i Polskiej Grupy Lotniczej (PGL) w grudniu 2022 r. W połowie czerwca tego roku na stanowisko szefa obu spółek powołany został Michał Fijoł, który wcześniej odpowiadał za kwestie handlowe w zarządzie firmy.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

LOT i RECARO: Retrofit B787-8 Dreamliner do 2030 r.

Biznes i przemysł

LOT i RECARO: Retrofit B787-8 Dreamliner do 2030 r.

Łukasz Malinowski 17 października 2023

LOT zacieśnia code-share z SAS. Z Warszawy na Wyspy Owcze

Pasażer i linie lotnicze

LOT zacieśnia code-share z SAS. Z Warszawy na Wyspy Owcze

Mateusz Kieruzal 16 października 2023

Embraer: Konserwatywne podejście do dekarbonizacji może być najskuteczniejsze

Biznes i przemysł

Embraer: Konserwatywne podejście do dekarbonizacji może być najskuteczniejsze

Łukasz Malinowski, Kasper Fiszer 17 października 2023

Zobacz również:

LOT pokazuje nowe wnętrza Dreamlinerów (wizualizacje)

Pasażer i linie lotnicze

LOT pokazuje nowe wnętrza Dreamlinerów (wizualizacje)

Łukasz Malinowski 06 października 2023

LOT i JetBlue zacieśniają współpracę

Pasażer i linie lotnicze

LOT i JetBlue zacieśniają współpracę

Roman Czubiński 06 października 2023

LOT: Kolejne dwa B737 MAX dołączą do floty

Biznes i przemysł

LOT: Kolejne dwa B737 MAX dołączą do floty

Łukasz Malinowski 05 października 2023

Pozostałe z wątku:

LOT i RECARO: Retrofit B787-8 Dreamliner do 2030 r.

Biznes i przemysł

LOT i RECARO: Retrofit B787-8 Dreamliner do 2030 r.

Łukasz Malinowski 17 października 2023

LOT zacieśnia code-share z SAS. Z Warszawy na Wyspy Owcze

Pasażer i linie lotnicze

LOT zacieśnia code-share z SAS. Z Warszawy na Wyspy Owcze

Mateusz Kieruzal 16 października 2023

Embraer: Konserwatywne podejście do dekarbonizacji może być najskuteczniejsze

Biznes i przemysł

Embraer: Konserwatywne podejście do dekarbonizacji może być najskuteczniejsze

Łukasz Malinowski, Kasper Fiszer 17 października 2023

Zobacz również:

LOT pokazuje nowe wnętrza Dreamlinerów (wizualizacje)

Pasażer i linie lotnicze

LOT pokazuje nowe wnętrza Dreamlinerów (wizualizacje)

Łukasz Malinowski 06 października 2023

LOT i JetBlue zacieśniają współpracę

Pasażer i linie lotnicze

LOT i JetBlue zacieśniają współpracę

Roman Czubiński 06 października 2023

LOT: Kolejne dwa B737 MAX dołączą do floty

Biznes i przemysł

LOT: Kolejne dwa B737 MAX dołączą do floty

Łukasz Malinowski 05 października 2023

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5