Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

LOT obsłużył pierwszy lot w ramach UCPM. Bilety z Maroka za 150 euro (aktualizacja)


Wstecz Dalej

Autor:

simetra

Data publikacji:
2020-04-29 12:53
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
MSZ/ Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

LOT obsłużył pierwszy lot w ramach UCPM. Bilety z Maroka za 150 euro (aktualizacja)
fot. MSZ
Dzięki współpracy pomiędzy KPRM, PLL LOT i MSZ wieczorem 28 kwietnia w Warszawie wylądował samolot z naszymi obywatelami wracającymi z Maroka w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności (UCPM). Kilka tygodni temu pojawiły się liczne słowa krytyki związane z brakiem wykorzystania tego mechanizmu, który wskazywano jako alternatywny dla operacji #LOTdoDomu. Jednak i w jego przypadku za bilety trzeba płacić. 
Decyzja o locie do Maroka w formule Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności (UCPM) została podjęta wspólnie przez Kancelarię Prezesa Rady Minstrów (KPRM) i Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ).  Jak podkreśla MSZ, obecnie nie ma możliwości opuszczenia Maroka na zasadach komercyjnych, a loty repatriacyjne organizowane przez inne państwa są sporadyczne i nie gwarantują dostatecznej liczby miejsc dla obywateli innych krajów. Dodatkowo, Maroko wprowadziło bardzo restrykcyjne mechanizmy walki z koronawirusem. Odnoszą one skutek, ale jednocześnie sprawiają, że dłuższy pobyt obcokrajowców na miejscu może wiązać się z wieloma utrudnieniami. 

Na pokładzie samolotu LOT obsługującego rejs z Marrakeszu znajdowało się 30 Polaków, a także 110 obywateli UE, którzy opuścili samolot podczas międzylądowania w Berlinie, które było podyktowane dużą liczbą obywateli innych państw członkowskich UE, w tym Niemców. Ze względów organizacyjnych i logistycznych i w związku ze stanem epidemii w Polsce taka trasa była najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Warto zwrócić uwagę, że podróż nie odbywała się za darmo. Koszt biletu z Maroka wynosił 150 euro, zarówno dla obywateli polskich, jak i obywateli pozostałych państw członkowskich Unii Europejskie. To o tyle istotne, że wykorzystanie UCPM było przed kilkoma tygodniami przedstawiane jako darmowa alternatywa dla operacji #LOTdoDomu.

MSZ poinformował, że po zarejestrowaniu się na lot wszystkich chętnych obywateli polskich, pozostałe wolne miejsca w samolocie zostały zaoferowane obywatelom innych państw członkowskich Unii Europejskiej. – Dzięki temu, lot spełnił wszystkie przesłanki, konieczne aby zorganizować go w formule Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności – wyjaśnia ministerstwo. – Centrala MSZ i placówki zagraniczne nieustannie monitorują sytuację na świecie. Wszyscy nasi obywatele, którzy chcą opuścić kraj pobytu powinni szukać informacji o dostępnych połączeniach na stronach przewoźników lub, jeśli loty rejsowe zostały zawieszone, na stronach internetowych i kontach społecznościowych placówek. Wszystkim przebywającym za granicą zalecamy zarejestrowanie się w systemie Odyseusz. Za jego pośrednictwem nasi konsulowie mogą informować o połączeniach umożliwiających powrót do Polski lub innego kraju europejskiego – dodaje MSZ.

– Centrala MSZ i placówki zagraniczne nieustannie monitorują sytuację na świecie. W przypadku wystąpienia takiej konieczności, po spełnieniu wszystkich przesłanek warunkujących możliwość organizacji takiego lotu w ramach unijnego mechanizmu ochrony ludności, taka opcja zostanie rozważona – podkreśla biuro prasowe MSZ.

Od momentu powstania w 2001 roku unijny mechanizm repatriacyjny został wykorzystany ponad 330 razy. W większości wypadków dotyczył interwencji w okresie klęsk żywiołowych. Państwa, zgodnie z procedurą, występowały o pomoc poprzez Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC), które odpowiada za zmobilizowanie odpowiednich środków. Mechanizm był wykorzystywany w przypadku największych katastrof i złożonych sytuacji kryzysowych. Przykłady obejmują wybuch epidemii eboli w Afryce Zachodniej w 2014 roku i Demokratycznej Republice Konga w 2018 roku. Ostatnio wspomógł także poszkodowanych po przejściu cyklonu tropikalnego Idai w Mozambiku, a także dotkniętych trzęsieniem ziemi w Albanii czy pożarami lasów w Szwecji oraz Grecji w 2019 roku.

W obecnej sytuacji mechanizm ochrony ludności został uruchomiony już w styczniu 2020 roku, kiedy to odbył się pierwszy lot repatriacyjny z Wuhan do Paryża. Z trasy tej skorzystało wówczas 180 osób. Od tego czasu do 28 kwietnia na obszar Unii Europejskiej sprowadzono niemal 60 tys. osób, z czego ponad 53 tys. stanowili obywatele państw unijnych. Najwięcej lotów w ramach UCPM zostało zorganizowanych przez Niemcy – znacząco ponad 60%. Od samego początku na pokładach pojawiali się także Polacy – szczegółowo na ten temat pisaliśmy w połowie kwietnia w materiale pt. Darmowe bilety dla repatriantów? Zobaczcie, dlaczego Polska nie skorzystała z unijnego mechanizmu ochrony ludności.

Tekst zaktualizowano 29 kwietnia o 12:55 o dane o kosztach biletów.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
#CargoDlaPolski: LOT wykonał 43 rejsy i dostarczył 775 ton sprzętu medycznego

Biznes i przemysł

#CargoDlaPolski: LOT wykonał 43 rejsy i dostarczył 775 ton sprzętu medycznego

Łukasz Malinowski 21 kwietnia 2020

#LOTdoDomu. PLL LOT spisał się celująco, gorzej było na warszawskim lotnisku (aktualizacja)

Prawo i polityka

#LOTdoDomu. PLL LOT spisał się celująco, gorzej było na warszawskim lotnisku (aktualizacja)

simetrArtur Bogdanowicz/ współpraca Simetra 09 kwietnia 2020

#LOTdoDomu: Mamy szczegółowe podsumowanie. Zobacz skąd wróciło najwięcej Polaków!

Pasażer i linie lotnicze

#LOTdoDomu: Mamy szczegółowe podsumowanie. Zobacz skąd wróciło najwięcej Polaków!

Rafał Dybiński 07 kwietnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5