Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

LOT: Działamy na rzecz zniesienia wiz do USA


Wstecz Dalej

Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2018-04-13 16:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

LOT: Działamy na rzecz zniesienia wiz do USA
fot. PLL LOT
Narodowy przewoźnik lotniczy włączył się w organizację edukacyjnej kampanii społecznej „Bez wiz do USA”. Celem jest zmniejszenie do końca września bieżącego roku odsetka składanych przez Polaków wniosków wizowych, które ulegną odrzuceniu. Gdy spadnie od poniżej 3%, Polska będzie mogła zostać włączona do programu ruchu bezwizowego. LOT spodziewa się w takim wypadku zysków z powodu zwiększenia ruchu lotniczego na trasach z Polski do USA.
Zdecydowana większość państw członkowskich Unii Europejskiej należy do Visa Waiver (program umożliwiający ich obywatelom przyjazd do USA w celach turystycznych lub biznesowych na 90 dni bez wizy) już dziś. Dotyczy to także krajów Europy Środkowo-Wschodniej, takich jak Czechy, Słowacja, Węgry, a nawet poradzieckie państwa bałtyckie. O wizy, podobnie jak Polacy, wciąż muszą się starać obywatele Rumunii, Bułgarii, Chorwacji i Cypru.

Jak podaje oficjalna strona kampanii (bezwizdousa.pl), najczęstszy powód odrzucenia to błędy i nieścisłości, takie jak wybranie przez wnioskodawcę błędnej kategorii. Negatywnie rozpatrywane są też wnioski osób z przeszłością kryminalną lub naruszających wcześniej przepisy wizowe. Najwięcej odmów dotyczy w ostatnim czasie wniosków z Małopolski oraz województw na wschodzie kraju (Podlaskie, Podkarpackie). Pod wskazanym adresem można znaleźć przystępny poradnik pisania wniosku ze zwróceniem uwagi na najczęściej popełniane błędy i sposoby ich unikania.

– Przyświeca nam wielki i wspaniały cel: byśmy wreszcie mogli z godnością, bez problemów i zbędnych formalności oraz wydawania istotnych środków, spokojnie podróżować do USA – mówi prezes PLL LOT Rafał Milczarski. Jak dodał, przewoźnikowi zależy na tym, by LOT mógł się rozwijać w tym kierunku i by to jego samolotami podróżowali między Polską a USA wszyscy Polacy i Amerykanie. – Jesteśmy blisko spełnienia wszystkich kryteriów, by mogło się to ziścić – uważa prezes.

Potwierdza to wicekonsul USA w Polsce Patrick McNeil. – Rośnie zarówno liczba aplikacji, jak i ich jakość. Odmów jest coraz mniej – informuje dyplomata. W latach 2015-2017 odsetek odmów spadł z 6,37% do 5,9% (dla porównania - w roku 2007 wynosił 23%). To jednak wciąż wynik niemieszczący się w wyznaczonym przez rząd USA limicie 3%. Na razie personel placówki stara się poprawić jakość obsługi w ambasadzie i skrócić czasu pobytu petentów w budynku do 15-20 minut, co odpowiada – według porównania wicekonsula – wizycie u dentysty.

Przewoźnik jest także czysto materialnie zainteresowany w powodzeniu kampanii. Ewentualne zniesienie wiz przyniesie wszystkim wybierającym się do Stanów wymierne oszczędności. – Środki, które podróżni przeznaczyliby na wizy, będą mogły zostać wydane na przelot lub pobyt. Dla bardzo wielu osób może to mieć kluczowe znaczenie. Dlatego bez chwili namysłu, gdy ta kampania powstawała, zdecydowaliśmy jako zarząd LOT włączyć się w nią – argumentuje prezes. Oprócz LOT w gronie członków koalicji znajdziemy także krakowskie lotnisko. Sam LOT podejmuje także inne działania na rzecz usprawnienia w przyszłości podróży do USA - w planowanym Centralnym Porcie Komunikacyjnym ma znaleźć zastosowanie procedura preclearance z udziałem delegowanych urzędników amerykańskich.

Mimo kryzysu dyplomatycznego w relacjach polsko-amerykańskich na tle nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej prezes LOT jest optymistą. – Myślimy o Polsce perspektywicznie, w sposób obliczony na dziesięciolecia. Według mnie to, by Polacy mogli bez wiz latać do USA, jest absolutnie kluczowe – to przywróci nam możliwość swobodnego podróżowania po większości globu, ale także przywróci wielu Polakom elementarne poczucie godności. Wszyscy Polacy, jako obywatele kraju tak zaprzyjaźnionego z USA i zaangażowanego po ich stronie, powinni móc latać swobodnie do USA – twierdzi Milczarski.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Ryanair zatrudni w Polsce 200 członków załóg pokładowych

Biznes i przemysł

Ryanair zatrudni w Polsce 200 członków załóg pokładowych

inf. pras./Redakcja 13 kwietnia 2018

Branża turystyczna popiera ideę zniesienia wiz. Koalicjantem LOT

Biznes i przemysł

Branża turystyczna popiera ideę zniesienia wiz. Koalicjantem LOT

inf.pras./Redakcja 05 marca 2018

Do Stanów Zjednoczonych bez wiz? LOT dołącza do kampanii społecznej

Biznes i przemysł

Do Stanów Zjednoczonych bez wiz? LOT dołącza do kampanii społecznej

inf.pras./red. 24 stycznia 2018

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5