Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Kraków Airport zatwierdził Plan Generalny


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2018-11-26 16:21
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Kraków Airport

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kraków Airport zatwierdził Plan Generalny
Fot. J. Krawczyk, Kraków Airport/ Facebook
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zatwierdził w poniedziałek (26 listopada) Plan Generalny dla krakowskiego lotniska. Dokument wyznacza kierunki rozwoju portu lotniczego w ciągu najbliższych 20 lat w zakresie zgodności z polityką transportową kraju. Wartość planowanych inwestycji to około miliard złotych.
Tak wielkie inwestycje w podkrakowskim porcie to zarówno dla miasta, jak i Małopolski około 10 tys. bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy w regionie. Zadania zaplanowane do 2036 roku uwzględniają rozwój siatki połączeń i ruchu lotniczego w Polsce, który będzie również efektem powstania Centralnego Portu Komunikacyjnego.

– To ważna chwila w historii lotniska Kraków-Balice. Bardzo się cieszę, że dzięki zaangażowaniu i determinacji zarządu Kraków Airport wraz z zespołem krakowskiego lotniska udało się doprowadzić do momentu, w którym możliwe jest podpisanie Planu Generalnego. Rozwój lotnictwa w Polsce następuje dynamicznie, a prognozy wzrostu są optymistyczne. Jesteśmy przekonani, że inwestycje w rozwój transportu lotniczego opłacą się Polsce, a pasażerowie będą zadowoleni z nowych możliwości oferowanych im przez polskie lotniska – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Realizacja zadań opisanych w Planie Generalnym lotniska została podzielona na etapy i jest spójna z wdrożoną strategią grupy kapitałowej spółki Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice. Dzięki temu w ciągu najbliższych 20 lat Kraków Airport ma być nadal największym portem regionalnym w Polsce i dążyć do pełnienia roli lidera wśród europejskich portów regionalnych ze względu na najwyższą jakość obsługi pasażerów.

Plan Generalny – najważniejsze inwestycje

W 2036 roku Kraków Airport będzie portem regionalnym, obsługującym głównie połączenia europejskie, realizowane przez przewoźników wykorzystujących przede wszystkim samoloty kodu C, czyli statki powietrzne najczęściej latające do i z Krakowa. Głównym zadaniem inwestycyjnym realizowanym w ramach Planu Generalnego jest budowa nowej drogi startowej o długości 2800 m.

Rozbudowany zostanie terminal pasażerski. We wrześniu 2018 roku podpisano umowę z wykonawcą projektu. Projektant przedstawi trzy warianty koncepcji rozbudowy terminalu; po ich analizie podjęta zostanie decyzja o wyborze finalnego rozwiązania. Rozbudowa terminalu pociąga za sobą zmiany na płycie postojowej lotniska, konieczne jest bowiem powiązanie inwestycji w logiczną całość z infrastrukturą zarówno w strefie ogólnodostępnej, jak i w zastrzeżonej.

Na płycie postojowej docelowo będzie ok. 35 stanowisk dla samolotów kodu C (obecnie są 22 takie stanowiska). Już w 2017 roku rozpoczął się remont najstarszej (południowo-zachodniej) części płaszczyzny postojowej samolotów, rozbudowywana jest również płaszczyzna w części północnej. Zadania realizowane są etapowo, tak by ograniczyć wpływ prowadzonego remontu na bieżącą obsługę statków powietrznych.

Zgodnie z Planem Generalnym zostanie zmieniona lokalizacja terminalu cargo, będzie on zbudowany bezpośrednio przy obecnej DW-774. Poprawi to dojazd do niego zwłaszcza samochodom ciężarowym, które nie będą już włączać się w wewnętrzny układ komunikacyjny lotniska przy terminalu pasażerskim.

W listopadzie 2018 roku podpisano umowę na opracowanie koncepcji architektoniczno-funkcjonalnej oraz pełnobranżowej dokumentacji projektowej dla budowy nowego terminalu cargo. Zgodnie z Planem Generalnym ładunki cargo, jak do tej pory, będą obsługiwane głównie samolotami rejsowymi, a operacje cargo będą stanowiły niewielki odsetek lotów wykonywanych z krakowskiego lotniska.

Rozwój infrastruktury okołolotniskowej

O możliwości obsługi pasażerów decyduje infrastruktura lotniskowa i wokół lotniska, m.in. urządzenia nawigacyjne, droga startowa, drogi kołowania, płaszczyzny postojowe (czyli miejsca, na których na lotnisku parkują samoloty), terminal, parkingi, drogi dojazdowe. Rozwiązania komunikacyjne są ważne z punktu widzenia pasażerów, mieszkańców i pracowników lotniska.

Jak podkreślają władze Kraków Airport, wiele z tych inwestycji wymaga współpracy i dialogu, a decyzje o ich realizacji leżą w kompetencjach różnych podmiotów i instytucji, dlatego też rozwój krakowskiego lotniska uwzględniają strategie: Krakowa, powiatu krakowskiego, województwa małopolskiego, sąsiadujących z lotniskiem gmin.

Kraków nie spoczywa na laurach

Lotnisko cały czas prężnie się rozwija. W ubiegłym tygodniu otwarcie swojej bazy w Kraków Airport ogłosił niskokosztowy węgierski przewoźnik, Wizz Air. Rynek Lotniczy rozmawiał z wiceprezesem linii, Stephenem Jonesem, co można przeczytać tutaj.

Wizz Air zacznie latać z Kraków Airport od wiosny przyszłego roku dwoma samolotami wąskokadłubowymi typu Airbus A321. Maszyny będą przypisane do 12 nowych tras, w sumie polecą do 9 krajów. Pierwsze połączenia odbędą się w kwietniu, a ceny zaczynają się już od 39 zł.

W połowie listopada w porcie lotniczym wylądował 6-milionowy pasażer. Z kolei w ubiegłym miesiącu, z usług krakowskiego lotniska skorzystało 604 883 pasażerów, o 75 tys. więcej niż przed rokiem (+14%).

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Wizz Air: Rywalizacja z Ryanairem jest dla nas dobra

Biznes i przemysł

Wizz Air: Rywalizacja z Ryanairem jest dla nas dobra

Emilia Derewienko 22 listopada 2018

Kraków Airport: Wylądował 6-milionowy pasażer

Infrastruktura i lotniska

Kraków Airport: Wylądował 6-milionowy pasażer

Emilia Derewienko 19 listopada 2018

Kraków Airport: Jest drugi raport zrównoważonego rozwoju

Infrastruktura i lotniska

Kraków Airport: Jest drugi raport zrównoważonego rozwoju

inf. pras. 14 listopada 2018

 

Ofensywa LOT-u na LCY

Biznes i przemysł

Ofensywa LOT-u na LCY

08 stycznia 2019

Wielka Brytania inwestuje w systemy antydronowe na lotniskach

Infrastruktura i lotniska

Wielka Brytania inwestuje w systemy antydronowe na lotniskach

08 stycznia 2019

Lotnisko Chopina: Przetarg na przebudowę drogi kołowania

Infrastruktura i lotniska

Lotnisko Chopina: Przetarg na przebudowę drogi kołowania

08 stycznia 2019

Turkish Airlines i IndiGo zawarły umowę code-share

Biznes i przemysł

Turkish Airlines i IndiGo zawarły umowę code-share

08 stycznia 2019

Rekordowy 2018 rok w MPL Warszawa-Modlin

Pasażer i linie lotnicze

Rekordowy 2018 rok w MPL Warszawa-Modlin

08 stycznia 2019

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5