Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

IATA: Perspektywy dla lotnictwa są coraz gorsze. Nawet 314 mld dol. straty linii


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2020-04-15 15:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

IATA: Perspektywy dla lotnictwa są coraz gorsze. Nawet 314 mld dol. straty linii
fot. Pixabay
Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) opublikowało zaktualizowaną analizę wykazującą, że w wyniku pandemii COVID-19 przychody linii lotniczych spadną o 314 mld dolarów w 2020 roku. To spadek o 55 proc. w porównaniu z 2019 rokiem.
Jeszcze 24 marca IATA oszacowała utracone przychody lotnictwa pasażerskiego na 252 mld dolarów (-44 proc. w porównaniu do roku 2019 ), gdyby ograniczenia transportowe miały utrzymać się jeszcze trzy miesiące.

Obecnie IATA odnotowuje kolejne czynniki działające na niekorzyść branży, przy – podobnie jak wcześniej – 3-miesięcznym scenariuszu ograniczeń ruchu lotniczego. Są to poważne ograniczenia podróży krajowych, niektóre ograniczenia dotyczące podróży międzynarodowych, wykraczające poza początkowe trzy miesiące oraz wpływ zastoju na ruch w Afryce i Ameryce Łacińskiej. W prognozie marcowej bowiem spodziewano się, że na tych kontynentach wpływ COVID-19 będzie mniejszy.

Czeka nas globalna recesja

IATA spodziewa się, że ruch pasażerski, zarówno międzynarodowy, jak i krajowy, w całym roku 2020 spadnie o 48 proc., w porównaniu do roku ubiegłego. Zrzeszenie zauważa, że „świat zmierza w kierunku recesji”, a szok gospodarczy, związany z pandemią, będzie najpoważniejszy w drugim kwartale. Wówczas PKB może spaść nawet o 6 proc. (dla porównania PKB wzrósł o 2 proc. w szczytowym momencie światowego kryzysu finansowego). Wpływ ograniczonej aktywności gospodarczej w samym drugim kwartale, może spowodować 8-proc. spadek popytu na pasażerów w trzecim kwartale.

Ograniczenia podróży pogłębią światowy kryzys, gdzie największe tąpnięcie nastąpi w drugim kwartale. Na początku kwietnia liczba lotów na świecie spadła o 80 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym – w dużej mierze ze względu na surowe ograniczenia transportowe nałożone przez rządy, w celu zwalczania rozprzestrzeniania się wirusa. Na rynkach krajowych może nastąpić wzrost popytu na podróże, głównie w trzecim kwartale, tuż po zniesieniu pierwszych ograniczeń transportowych. Rynki międzynarodowe będą jednak wznawiane wolniej – wydaje się prawdopodobne, że rządy poszczególnych państw dłużej utrzymają ograniczenia dotyczące podróży.

Jest coraz gorzej

„Perspektywy branży lotniczej stają się ciemniejsze z dnia na dzień. Skala kryzysu sprawia, że gwałtowne ożywienie w kształcie litery V jest mało prawdopodobne. Realistycznie będzie to powrót do formy w kształcie litery U, a podróże krajowe powrócą szybciej niż rynek międzynarodowy” – komentuje Alexandre de Juniac, dyrektor generalny IATA.

Jak dodaje, zagrożonych jest 25 mln miejsc pracy, a sytuacja jest krytyczna. „Widzieliśmy, jak zanika ponad połowa przychodów z lotów pasażerskich. To uderzenie w branżę mogłoby kosztować 314 mld dolarów. Kilka rządów przyspieszyło wprowadzanie nowych lub rozszerzonych środków pomocy finansowej, ale sytuacja pozostaje krytyczna. Linie lotnicze mogłyby spalić 61 miliardów dolarów rezerw gotówkowych w samym drugim kwartale. Bez pilnej pomocy wiele linii lotniczych nie przetrwa” – można przeczytać w oświadczeniu.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Koronawirus. IATA: Pracę w lotnictwie może stracić 25 mln ludzi

Biznes i przemysł

Koronawirus. IATA: Pracę w lotnictwie może stracić 25 mln ludzi

Emilia Derewienko 08 kwietnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5