Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Nowe prognozy IATA: Lotnictwo straci nawet 252 miliardów dolarów na koronawirusie


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2020-03-24 15:57
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ IATA

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Nowe prognozy IATA: Lotnictwo straci nawet 252 miliardów dolarów na koronawirusie
fot. Unsplash
Branża lotnicza szacuje straty z powodu postępującej pandemii koronawirusa i uziemienia większości samolotów linii lotniczych. Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) wydało już komunikat w tej sprawie. Prognozy stowarzyszenia przedstawiają szokujące liczby.
IATA zaktualizowała swoją analizę wpływu pandemii COVID-19 na dochody globalnego przemysłu transportu lotniczego. Ze względu na surowość ograniczeń w podróżach i spodziewaną globalną recesję, stowarzyszenie szacuje obecnie, że przychody z branży mogą spaść nawet o 252 mld dolarów, czyli o 44 proc. poniżej poziomu z 2019 roku, kiedy przewoźników dotknął kryzys związany z uziemieniem MAX-ów. Takie straty zakłada scenariusz, w którym surowe ograniczenia podróży potrwałyby do trzech miesięcy, po których nastąpiłoby stopniowe ożywienie gospodarcze.

Poprzednia analiza IATA, dotycząca strat z powodu koronawirusa, zakładała, że w najgorszym wypadku lotnictwo straci do 113 mld dolarów. Została ona jednak sporządzona 5 marca, zanim kraje na całym świecie wprowadziły ogólne ograniczenia w połączeniach lotniczych, takie jak zamknięcie granic zewnętrznych Unii Europejskiej i zakaz wejścia na teren Stanów Zjednoczonych podróżnych ze strefy Schengen.

„Branża lotnicza boryka się z najpoważniejszym kryzysem. W ciągu kilku tygodni nasz poprzedni najgorszy scenariusz wygląda lepiej niż nasze najnowsze szacunki. Bez natychmiastowych rządowych środków pomocowych, z przemysłu lotniczego nic nie pozostanie. Linie potrzebują obecnie 200 mld dolarów wsparcia, tylko po to, żeby przetrwać. Niektóre rządy już zrobiły krok naprzód, ale wiele innych musi pójść w ich ślady” – napisał w oświadczeniu dyrektor generalny IATA, Alexandre de Juniac.

Tylko ożywienie popytu na podróże lotnicze może osłabić wpływ globalnej recesji. Popyt na bilety lotnicze wśród pasażerów w ciągu całego roku (przychód na pasażerokilometry) spada o 38 proc. w porównaniu do 2019 roku. Zdolność produkcyjna na rynkach krajowych i międzynarodowych spada o 65 proc. w drugim kwartale, zakończonym 30 czerwca, w porównaniu z okresem rok temu. W tym scenariuszu dochodzi do 10-proc. spadku w czwartym kwartale.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
LOT: Już 32 tys. osób powróciło do kraju w ramach akcji #LOTdoDomu

Pasażer i linie lotnicze

LOT: Już 32 tys. osób powróciło do kraju w ramach akcji #LOTdoDomu

Red. ed 24 marca 2020

Anna Midera: Lotnisko w Łodzi jest gotowe do obsługi pasażerów

Infrastruktura i lotniska

Anna Midera: Lotnisko w Łodzi jest gotowe do obsługi pasażerów

Emilia Derewienko 24 marca 2020

Pandemia koronawirusa. Condor przewiózł do Niemiec prawie 53 tys. podróżnych

Pasażer i linie lotnicze

Pandemia koronawirusa. Condor przewiózł do Niemiec prawie 53 tys. podróżnych

Emilia Derewienko 24 marca 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5