Partner serwisu
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Darmowe i szybkie Wi-Fi dla każdego pasażera w airBaltic

Dalej Wstecz
Data publikacji:
13-01-2023
Ostatnia modyfikacja:
02-02-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER I LINIE LOTNICZE
Darmowe i szybkie Wi-Fi dla każdego pasażera w airBaltic
fot. airBaltic
Łotewskie linie airBaltic planują wyposażyć całą swoją flotę airbusów A220-300 w system łączności internetowej Starlink firmy SpaceX, która należy do Elona Muska. Instalacja bezprzewodowej sieci Wi-Fi, która będzie darmowa dla każdego pasażera, powinna rozpocząć się jeszcze w tym roku. W ten sposób airBaltic staną się pierwszymi w Europie i trzecimi liniami lotniczymi na świecie, które na pokładach swoich samolotów, będą udostępniać sieć zapewnianą przez Starlinki.

Z darmowego i szybkiego dostępu do Internetu będzie mógł skorzystać każdy pasażer. Pokładowa sieć Wi-Fi airBaltic nie będzie wymagać przejścia przez kilka stron logowania w celu weryfikacji. Połączenie telefonu, laptopa czy tableta Internetem, dostarczanym przez Starlinki, które produkowane są przez firmę SpaceX, należącą do Elona Muska, ma być bezproblemowe i szybkie. Od momentu wejścia do samolotu pasażerowie będą mieli dostęp do Internetu.

Opracowany przez SpaceX, Starlink zapewnia szybki Internet szerokopasmowy o małych opóźnieniach w ponad 40 krajach na całym świecie, a w zeszłym roku technologia zaczęła być wdrażana w samolotach komercyjnych linii lotniczych. Dzięki satelitom umieszczonym na niskiej orbicie okołoziemskiej, na wysokości 550 km, ponad 65 razy bliżej niż konwencjonalne satelity geostacjonarne, Starlink osiąga znacznie mniejsze opóźnienia i wyższe prędkości transmisji danych dla użytkowników końcowych. Starlink może dostarczyć samolotom sieć prędkość do 350 Mb/s, a przy opóźnieniu wynoszącym zaledwie 20 mikrosekund pasażerowie mogą angażować się w czynności, które wcześniej nie działały podczas lotu, w tym gry online, wirtualne prywatne sieci (VPN) i inne działania, które z reguły wymagają dostępności Internetu o dużej szybkości transmisji danych.

– To historyczny moment dla naszych linii lotniczych i całej branży. Wkrótce airBaltic, jako pierwsze linie w Europie, uruchomi szybki, nieograniczony i bezpłatny Internet na pokładzie samolotów. Cieszymy się, że możemy dalej ulepszać nasze usługi. Wkrótce nasi pasażerowie, na pokładach naszych samolotów, będą mogli korzystać z tej łączności internetowej – powiedział Martin Gauss, dyrektor generalny airBaltic.

Na większości trasy airBaltic w Europie pasażerowie będą mogli bez problemu korzystać z sieci Wi-Fi. W przypadku lotów na Bliski Wschód (Dubaj) Internet może nie być dostępny podczas całego przelotu. Na pewno sieć nie będzie dostępna w trakcie przelotu na Iranem czy niektórymi regionami Turcji.

– Cieszymy się, że znaleźliśmy odpowiedniego dostawcę łączności – Starlink firmy SpaceX – który odpowiada naszym potrzebom i spełnia nasze życzenia. Mając najnowocześniejszy typ samolotu na rynku, kolejnym logicznym krokiem dla airBaltic było wdrożenie najnowocześniejszego dostępnego rozwiązania internetowego – dodał Gauss.

Pierwsze w Europie i trzecie na świecie

SpaceX po raz pierwszy ujawnił swoje plany podłączenia samolotów do sieci Starlink w marcu 2021 r., we wniosku złożonym do Federalnej Komisji Łączności (FCC). Technologia wzbudziła zainteresowanie kilku linii lotniczych, w tym Delta Air Lines, które prowadziły rozmowy i testy szybkiego Internetu. Łotewskie linie są trzecimi liniami lotniczymi na świecie, które ogłosiły zawarcie umowy ze Starlink. JSX, niezależny przewoźnik lotniczy w Stanach Zjednoczonych i Meksyku, obsługuje bezpośrednie loty między i na terenie Arizony, Kalifornii, Kolorado, Florydy, Newady, Nowego Meksyku, Nowego Jorku oraz Teksasu w Stanach Zjednoczonych i Baja California w Meksyku, udostępnił sieć Starlink w swoim pierwszy odrzutowcu pod koniec ubiegłego roku. Podczas gdy Hawaiian Airlines kontynuują prace nad certyfikacją sprzętu na pokładzie. AirBaltic będzie teraz współpracować ze SpaceX, aby Starliniki montowane w samolotach otrzymały niezbędne zgody organów regulacyjnych, w tym Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA).

– Stając się pierwszymi europejskimi liniami lotniczymi, które wdrożą Starlink w całej flocie, airBaltic ustanawia nowy standard w zapewnianiu swoim pasażerom doświadczenia internetowego, jakiego oczekują w obecnych czasach – powiedział Jonathan Hofeller, wiceprezes ds. sprzedaży Starlink w SpaceX. – Dzięki szybkiemu Internetowi Starlink, o niskich opóźnieniach przesyłu danych, pasażerowie airBaltic będą mieli dostęp do Internetu podobnego lub nawet lepszego niż we własnym domu. Klienci będą wchodzić do samolotu, a Internet po prostu będzie działał, dzięki czemu stres związany ze stronami logowania i pobieraniem dużych plików przed startem odejdą w przeszłość – dodał Hofeller.

Niesamowity krok w przód

Linie lotnicze airBaltic posiadają wydajną flotę samolotów, składającą się wyłącznie z 39 airbusów A220. Linie oczekują na dostawę kolejnych 12 takich samolotów. Łotewski przewoźnik był pierwszym klientem tego typu statku powietrznego. Linie są obecnie największym na świecie operatorem A220.

A220 zapewnia pasażerom fenomenalne wrażenia w trakcie lotu, głównie dzięki przestronnej kabinie, z układem siedzeń 2-3, dużym toaletom i ogólnie nowoczesnemu stylowi. Już to sprawia, że airBaltic są jednymi z najprzyjemniejszych linii lotniczych do latania w Europie.

Teraz, jeśli dodamy do tego bezpłatne i szybkie Wi-Fi, łotewskie linie będą oferować tak dobry produkt twardy, że konkurencja na europejskim niebie zostaje daleko w tyle. Nadal jednak interesująca jest ekonomia tej inwestycji. Wewnątrzeuropejski rynek lotniczy jest niezwykle konkurencyjny pod względem cenowym, więc airBaltic nie może pobierać za bilety zbyt wygórowanych kwot. Łotewskie linie, mimo że uważają się za przewoźnika hybrydowego, działają w oparciu o niskokosztowy model biznesowy.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Bardzo dobry grudzień 2022 roku w airBaltic

Biznes i przemysł

Bardzo dobry grudzień 2022 roku w airBaltic

Rafał Dybiński 10 stycznia 2023

Linie airBaltic zatrudniły prawie tysiąc nowych pracowników

Biznes i przemysł

Linie airBaltic odebrały 39. airbusa A220-300

Pasażer i linie lotnicze

Solidny listopad w airBaltic. "Obiecujący początek sezonu zimowego"

Pasażer i linie lotnicze

Podwójna dostawa do airBaltic. Linia odebrała 37. i 38. airbusa A220

Pasażer i linie lotnicze

Ponad 17 mln euro zysku w Q3 i wzrost przychodów w airBaltic

Biznes i przemysł

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Bardzo dobry grudzień 2022 roku w airBaltic

Biznes i przemysł

Bardzo dobry grudzień 2022 roku w airBaltic

Rafał Dybiński 10 stycznia 2023

Linie airBaltic zatrudniły prawie tysiąc nowych pracowników

Biznes i przemysł

Linie airBaltic odebrały 39. airbusa A220-300

Pasażer i linie lotnicze

Solidny listopad w airBaltic. "Obiecujący początek sezonu zimowego"

Pasażer i linie lotnicze

Podwójna dostawa do airBaltic. Linia odebrała 37. i 38. airbusa A220

Pasażer i linie lotnicze

Ponad 17 mln euro zysku w Q3 i wzrost przychodów w airBaltic

Biznes i przemysł

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5