Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

"Nie będziemy kupować technologii kosmicznych, będziemy je tworzyć"


Wstecz Dalej

Autor:

PAP MediaRoom

Data publikacji:
2021-11-11 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
PAP Media Room

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

"Nie będziemy kupować technologii kosmicznych, będziemy je tworzyć"
fot. Instytut Lotnictwa
Powołany 5 listopada 2021 r. podczas Kongresu 590 Klaster Technologii Kosmicznych (KTK) skupia 20 polskich przedsiębiorstw, instytutów badawczych i organizacji, które odpowiadają za 85 proc. potencjału sektora kosmicznego w Polsce. – Będziemy mogli zaprojektować i wyposażyć w technologie satelitę, którego wyprodukują polscy producenci i będzie używany przez polską spółkę – zapowiada Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Celem powołanego w Jasionce w woj. podkarpackim klastra będzie rozwijanie zasobów i kompetencji z obszaru technik i technologii kosmicznych, by dostarczać na rynek elementy systemów satelitarnych, a w przyszłości tworzyć w pełni funkcjonalne systemy kosmiczne. Współpraca 20 podmiotów ma doprowadzić do zaprojektowania i wyniesienia na orbitę polskiej konstelacji mikrosatelitów obserwacyjnych w 2026 r.

Dla Sieci Badawczej Łukasiewicz istotne było, że liderem przedsięwzięcia jest spółka Skarbu Państwa - Exatel SA, operator telekomunikacyjny i dostawca usług cyberbezpieczeństwa, który ma zdefiniowaną potrzebę: chce być odbiorcą technologii związanej z produktem, który ma powstać w trakcie budowania klastra, i zostać operatorem konstelacji satelitów.

– To nie jest projekt naukowy, to jest projekt biznesowy, w którym nauka służy do uzyskiwania przewag konkurencyjnych w tworzeniu nowych technologii. W tym projekcie mamy klienta końcowego, co mocno wpływa na kształt i tempo prac. Exatel jest operatorem, ale nie jest w stanie produkować satelitów samodzielnie, dlatego równolegle dołączyły spółki prywatne, które mogą taką produkcję uruchomić. Natomiast do zaprojektowania i stworzenia satelity niezbędna jest współpraca naukowców. I tak pojawiła się Sieć Badawcza Łukasiewicz, uczelnie wyższe i instytut PAN – zaznaczył Piotr Dardziński.

W skład Łukasiewicza wchodzi kilka instytutów działających w branży kosmicznej i lotniczej, tak więc może ona stworzyć zespół, który wykorzystuje rozmaite umiejętności interdyscyplinarne. Wśród nich jest instytut technologii lotniczych - Łukasiewicz - ILOT, którego dyrektor, Paweł Stężycki, był bardzo mocno zaangażowany w negocjacje dotyczące klastra. Pierwsza konstelacja (w przyszłości powstaną też kolejne), będzie miała charakter satelitów obserwacyjnych o tak dobranych orbitach, aby w sposób ciągły obserwowały terytorium Polski.

Na postawie danych z obrazów satelitarnych oraz różnego rodzaju sensorów będzie można tworzyć różne funkcje i zastosowania obrazów satelitarnych: m.in. monitorować ryzyko związane z powodziami, szacować wilgotność w przypadku suszy, zarządzać zagrożeniami związanymi z pożarami, monitorować jakość upraw i prognozować pojawienie się różnego rodzaju chorób roślin czy przetwarzać dane związane z komunikacją.

–  W tym projekcie mówimy o zastosowaniach cywilnych. Jednak operator buduje swoje kompetencje w szerokim wykorzystaniu satelitów – zaznaczył Piotr Dardziński i dodał, że są również projekty budowy satelitów obserwacyjnych, które mają spełniać wymogi wojska. – Przy pracy nad optyką, sensorami czy wyposażeniem uzbrojenia platformy poszczególne technologie mogą być multiplikowane i wykorzystywane w różnych obszarach - także w systemach, które służą bezpieczeństwu czy obronie – wyjaśnił. W opinii prezesa Sieci Badawczej Łukasiewicz ważne jest to, że projekt zakłada tworzenie technologii i rozwiązań, które dzisiaj moglibyśmy kupić.

– Ale po co kupować, skoro jesteśmy w stanie stworzyć taką technologię sami? A tworząc technologie, budujemy kompetencje: przeprowadzamy badania, powołujemy zespoły projektowe, które w przyszłości będą te technologie rozwijać, zmieniać albo pracować nad rozwiązaniami, których dzisiaj jeszcze nie ma na rynku. To inwestowanie w najlepszych ludzi –  podkreślił.

Celem powołania klastra jest samodzielne wytworzenie produktu, w którym wiedza, instrumenty, kompetencje i technika są polskie. KTK to mocna grupa, która jest w stanie stworzyć realną konkurencję dla podmiotów zagranicznych. – Oczywiście w realizacji tych czy innych projektów możemy kooperować z podmiotami zagranicznymi, ale jako partnerzy, a nie podwykonawcy. Raczej ci, którzy kreują, niż ci, którzy kupują – podsumował Piotr Dardziński

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Warszawa-Radom będzie gotowa na przyjęcie Dreamlinerów i boeingów 777

Infrastruktura i lotniska

Warszawa-Radom będzie gotowa na przyjęcie Dreamlinerów i boeingów 777

Rafał Dybiński 10 listopada 2021

Przedstawiciele IFAR debatowali w Warszawie o przyszłości lotnictwa

Biznes i przemysł

Przedstawiciele IFAR debatowali w Warszawie o przyszłości lotnictwa

PAP MediaRoom 03 listopada 2021

 

Modernizacja torowiska w Katowicach Załężu

Infrastruktura i lotniska

Modernizacja torowiska w Katowicach Załężu

13 sierpnia 2022

Czytali Maciej i Tomasz Knapikowie

Pasażer i linie lotnicze

Czytali Maciej i Tomasz Knapikowie

13 sierpnia 2022

Hyperloop w Bawarii

Biznes i przemysł

Hyperloop w Bawarii

13 sierpnia 2022

Air New Zealand: B777 zamienią piaski Mojave na latanie

Pasażer i linie lotnicze

Air New Zealand: B777 zamienią piaski Mojave na latanie

13 sierpnia 2022

Emirates zmodernizują 120 samolotów

Biznes i przemysł

Emirates zmodernizują 120 samolotów

13 sierpnia 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5