Partner serwisu
Biznes i przemysł

Wystartował nabór eksperymentów do lotu suborbitalnego

Dalej Wstecz
Data publikacji:
19-07-2025
Ostatnia modyfikacja:
17-07-2025
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
Wystartował nabór eksperymentów do lotu suborbitalnego
fot. Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa
Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa ogłasza nabór na koncepcje eksperymentów do przeprowadzenia w ramach lotu suborbitalnego. Projekt jest realizowany w ramach zadania „Rozwój technologii wynoszenia oraz demonstracja zdolności wynoszenia na polskich rakietach suborbitalnych”. Odbywa się na zlecenie Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) w konsorcjum ze SpaceForest. Wnioski można składać od 16 lipca do 11 sierpnia 2025 do godz. 12:00.

Rok po historycznym sukcesie rakiety suborbitalnej ILR-33 BURSZTYN 2K, Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa podejmuje kolejne wyzwania, które mają na celu otwieranie nowych możliwości dla polskiego sektora kosmicznego. Instytut odpowiada za przeprowadzenie wyboru i kwalifikacji ładunku użytecznego do lotu na rakiecie suborbitalnej w ramach zadania „Rozwój technologii wynoszenia oraz demonstracja zdolności wynoszenia na polskich rakietach suborbitalnych”. Projekt realizowany na zlecenie POLSA w konsorcjum ze SpaceForest.

– Zespół Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa posiada zarówno kompetencje do tego, by umieszczać na orbicie własne technologie kosmiczne, jak i doświadczenie w wynoszeniu ładunków suborbitalnych. Dowodem na to jest powierzenie nam zadania polegającego na przeprowadzeniu kompleksowego i transparentnego procesu wyboru ładunku użytecznego do nadchodzącego lotu suborbitalnego. To kolejny nasz wkład w promocję polskich technologii kosmicznych – mówi prof. ILOT, dr hab. inż. Cezary Szczepański, p.o. dyrektora Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.

Ponad 3 tygodnie na zgłoszenie eksperymentu

Nabór na koncepcje eksperymentów do testowania w warunkach lotu suborbitalnego i ekstremalnych warunkach środowiskowych prowadzony jest przez Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa od 16 lipca do 11 sierpnia 2025 do godz. 12:00. Projekt kierowany jest do szerokiego grona odbiorców – firm z sektora kosmicznego i technologicznego, instytucji naukowo-badawczych, kół naukowych, uczelni wyższych oraz innych organizacji prowadzących działalność B+R w ramach projektów cywilnych i z zakresu bezpieczeństwa państwa.

– Polskie firmy będą miały okazję wziąć udział w nowej na polskim rynku usłudze badawczej, która wykracza poza klasyczne badania prowadzone w laboratoriach. Dzięki misji rakiety suborbitalnej, polskie technologie np. z zakresu inżynierii materiałowej, medycyny, obronności, ale także eksperymenty biologiczne i chemiczne mają szansę być testowane w warunkach zbliżonych do kosmicznych. Dobra informacja dla zgłaszających jest taka, że aplikując w naborze mogą wyrazić zgodę na zakwalifikowanie eksperymentów także do przyszłych misji realizowanych przez nasz Instytut. Działania, które realizujemy zmierzają ku budowie stabilnego ekosystemu testów suborbitalnych – powiedział Michał Pakosz, kierownik Działu Technologii Rakietowych w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa.

Zgłoszenia zbierane są tutaj.

Zapraszamy także do udziału w seminarium informacyjnym online, które odbędzie się 24 lipca 2025 roku o godzinie 13:00. W trakcie spotkania eksperci z Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa przybliżą szczegóły dotyczące naboru eksperymentów do lotu suborbitalnego oraz odpowiedzą na najczęściej pojawiające się pytania.

Rejestracja na seminarium dostępna pod linkiem.

Loty suborbitalne stanowią unikalną okazję do testowania technologii i prowadzenia badań w warunkach krótkotrwałej mikrograwitacji oraz ekstremalnych warunkach fizycznych panujących w górnych warstwach atmosfery. Umożliwiają również przeprowadzanie badań partii atmosfery niedostępnych dla samolotów, balonów stratosferycznych czy satelitów. Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa odpowiada za przeprowadzenie wyboru i kwalifikacji ładunku użytecznego do lotu rakiety suborbitalnej w ramach zadania „Rozwój technologii wynoszenia oraz demonstracja zdolności wynoszenia na polskich rakietach suborbitalnych”. Projekt realizowany na zlecenie POLSA w konsorcjum ze SpaceForest.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Prezentacja polskiego szybowca akrobacyjnego I-45 JAY (zdjęcia)

Biznes i przemysł

Nowości lotnicze na 12. Nocy w Instytucie Lotnictwa

Biznes i przemysł

Nowości lotnicze na 12. Nocy w Instytucie Lotnictwa

Piotr Bożyk/inf. pras. 17 września 2023

"Nie będziemy kupować technologii kosmicznych, będziemy je tworzyć"

Biznes i przemysł

Zobacz również:

Prezentacja polskiego szybowca akrobacyjnego I-45 JAY (zdjęcia)

Biznes i przemysł

Nowości lotnicze na 12. Nocy w Instytucie Lotnictwa

Biznes i przemysł

Nowości lotnicze na 12. Nocy w Instytucie Lotnictwa

Piotr Bożyk/inf. pras. 17 września 2023

"Nie będziemy kupować technologii kosmicznych, będziemy je tworzyć"

Biznes i przemysł

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5
Zamknij