Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Związkowcy apelują do premiera. „LOT jest traktowany jak balast"


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2020-08-06 18:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Związkowcy apelują do premiera. „LOT jest traktowany jak balast"
fot. Adrian Grycuk, Wikipedia
Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa wysłał do premiera, Mateusza Morawieckiego pismo dotyczące dramatycznej sytuacji w Polskich Liniach Lotniczych LOT, z apelem o pilną interwencję.
Pismo przekazane zostało także do wiadomości ministra aktywów państwowych, Jacka Sasina.

"Apelujemy do Pana o to, aby chronić  Polskie Linie Lotnicze LOT. Pana rząd z kierownictwem LOT-u podjął w ostatnich miesiącach wiele działań, aby osłabić narodowego przewoźnika. Zasłużeni pracownicy firmy są traktowani jak balast, którego trzeba się jak najszybciej pozbyć" – podkreślono w liście do premiera.

"Nie akceptujemy takiej polityki wewnętrznej i domagamy się działań, które chronią PLL LOT i zapewnią godną pracę etatowym pracownikom firmy. Gdy półtora roku temu było podpisywane porozumienie zarządu z załogą, wydawało się, że obydwie strony chcą spokojnej pracy w duchu dialogu i troski o wspólne dobro, jakim jest narodowy przewoźnik. Niestety okazało się, że władze spółki, za przyzwoleniem rządu, chcą wykorzystać kryzys do brutalnego ataku na podstawowe prawa pracownicze" – uważają związkowcy.

"W swoich publicznych wystąpieniach powtarza Pan, że Polska jest jednym z tych krajów Unii Europejskiej, które najlepiej radzą sobie z kryzysem. Tymczasem pensje pracowników etatowych PLL LOT są obniżane o połowę, a załoga nie zna swojej przyszłości. Zamiast dbać o warunki pracy doświadczonych pracowników, zarząd wykorzystuje epidemię do skokowego pogorszenia ich warunków pracy i płacy. Zarazem od 2016 roku narodowy przewoźnik jawnie wspiera samozatrudnienie i dyskryminuje etatowych pracowników względem tych, którzy zakładają własne firmy. Dzieje się tak, chociaż Pana obóz polityczny wygrał wybory, zapowiadając walkę z umowami śmieciowymi" – zaznaczono w treści.

"Obecnie nie tylko pogarszają się warunki pracy załóg, ale też Pana obóz wprowadza rozwiązania, które zagrażają przetrwaniu PLL LOT. Trudno nam pojąć, dlaczego powstała nowa spółka LOT Polish Airlines, która ma spełniać taką samą funkcję co narodowy przewoźnik. Jesteśmy oburzeni, że pracownicy wciąż nie znają celów Państwa działań. Z niedowierzaniem przyjmujemy deklaracje, ze chodzi jedynie o uzupełnienie działalności PLL LOT. Skoro Polska Grupa Lotnicza ma środki na tworzenie nowych linii lotniczych, to dlaczego pensje najbardziej doświadczonych pracowników PLL LOT są obcinane o połowę!?" – pytają związkowcy.

"Czy nie wstyd Panu, że ludzie, którzy zbudowali firmę, jako jedyni ponoszą konsekwencje złego zarządzania i pandemii? Czy powodem do satysfakcji jest dla Pana kolejnych kilkadziesiąt pozwów w sądzie pracy? Domagamy się podniesienia płac etatowym pracownikom firmy, odejścia od umów niestandardowych, wytłumaczenia jakie są cele powołania LOT Polish Airlines i przedstawienia jednoznacznych deklaracji do do przyszłości PLL LOT, którego nie zniszczyła wojna, PRL i wszystkie rządy po transformacji. Chcielibyśmy wierzyć, że narodowy przewoźnik przetrwa też rządy pana Rafała Milczarskiego i jego haniebną politykę personalną, która może doprowadzić do prawdziwej tragedii" – podsumowano w liście do premiera.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Strajk w PLL LOT był legalny. Decyzja sądu jest prawomocna

Prawo i polityka

Strajk w PLL LOT był legalny. Decyzja sądu jest prawomocna

Emilia Derewienko 12 marca 2020

PLL LOT: Ustalono harmonogram rozmów ze związkowcami

Prawo i polityka

PLL LOT: Ustalono harmonogram rozmów ze związkowcami

Emilia Derewienko 08 listopada 2018

 

Otwarto nową drogę startową na lotnisku w Suwałkach

Infrastruktura i lotniska

Otwarto nową drogę startową na lotnisku w Suwałkach

09 sierpnia 2020

Emirates: A380 obsłuży rejsy z Dubaju do Toronto

Pasażer i linie lotnicze

Emirates: A380 obsłuży rejsy z Dubaju do Toronto

09 sierpnia 2020

Alstom przejmie Bombardiera. Jest zgoda KE

Biznes i przemysł

Alstom przejmie Bombardiera. Jest zgoda KE

09 sierpnia 2020

COVID przyśpiesza koniec ery boeingów B747

Pasażer i linie lotnicze

COVID przyśpiesza koniec ery boeingów B747

08 sierpnia 2020

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5