Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PRAWO I POLITYKA

Zimą jeszcze więcej lotów z Bliskiego Wschodu do Mińska. "Nemiga to już Mały Bagdad"


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2021-11-02 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Zimą jeszcze więcej lotów z Bliskiego Wschodu do Mińska. "Nemiga to już Mały Bagdad"
fot. Piotr Bożyk
55 lotów tygodniowo z Bliskiego Wschodu do Mińska. Tak wygląda zimowy rozkład rejsów udostępniony przez port w stolicy Białorusi.
Jak donosi na TwitterzeTadeusz Giczan, dziennikarz białoruski, który niegdyś pełnił funkcję redaktora naczelnego Nexta TV, niezależnego portalu informacyjnego, dzielnica Niemiga w Mińsku zamieniła się w "Mały Bagdad". To efekt bardzo dużej liczbę przylatujących Irakijczyków do stolicy Białorusi, którzy później szukają sposobów, aby sforsować granicę Polski i przedostać się do Niemiec.

Na załączonym filmie widać tłumy podróżnych z Bliskiego Wschodu, wśród których nie brakuje małych dzieci, oczekujących z plecakami i torbami na transport do strefy przygranicznej. Większość z nich nie jest ubrana stosowanie do panujących warunków atmosferycznych.

Wokół przybyłych do Mińska obcokrajowców spacerują prawdopodobnie funkcjonariusze służb specjalnych. Zdradza ich nie tylko sportowa sylwetka, ubiór i krótkie włosy, ale również nieustanne przekazywanie informacji na temat uważnie obserwowanej sytuacji.

Na początku czerwca bieżącego roku Unia Europejska przyjęła dyrektywę zakazującą białoruskiemu przewoźnikowi Belavia lotów nad terytorium wspólnoty, a także lądowań w portach tych państw. Linie lotnicze z UE ponadto nie mogą korzystać z przestrzeni powietrznej Białorusi. Decyzje są częścią szerszych sankcji gospodarczych wobec wschodnich sąsiadów Polski oraz odpowiedzią za wymuszone lądowanie samolotu Ryanaira w Mińsku, gdzie zatrzymano opozycjonistę Ramana Pratasiewicza.

Belavia przed nałożonymi sankcjami obsługiwała około 20 lotnisk w Europie. Oprócz rejsów do Warszawy narodowe linie lotnicze Białorusi realizowały połączenia do Amsterdamu, Berlina, Frankfurtu nad Menem, Helsinek, Mediolanu, Monachium, Paryża, Rzymu i Wiednia. Straty wynikające z nałożonych zakazów przed decydentów z Brukseli przewoźnik z Białorusi próbuje zrekompensować sobie nowymi połączeniami do Rosji, a także na Bliski Wschód. Ponadto podwyższył ceny biletów na czarterowe rejsy do Egiptu i Turcji.

Krytycznie na sankcje UE zareagowało Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA), wzywając Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) do utrzymania rozdziału między polityką a kwestiami bezpieczeństwa lotniczego. – Nie da się błędnej decyzji naprawić kolejną złą. Politycy nigdy nie powinni wykorzystywać bezpieczeństwa lotniczego jako przykrywki do realizacji swoich celów – uważa Willie Walsh, prezes IATA.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Przedstawiciel USA w ICAO apeluje o kolejne sankcje dla Białorusi

Prawo i polityka

Przedstawiciel USA w ICAO apeluje o kolejne sankcje dla Białorusi

Rafał Dybiński 30 września 2021

Leasingodawcy Belavii z UE na celowniku rządu Litwy

Prawo i polityka

Leasingodawcy Belavii z UE na celowniku rządu Litwy

Rafał Dybiński 01 września 2021

Belavia wycofała ostatniego boeinga B737-500

Pasażer i linie lotnicze

Belavia wycofała ostatniego boeinga B737-500

Avgeek 20 czerwca 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5