Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PRAWO I POLITYKA

UE przyjęła zakazy dla Belavii. Linie z krajów wspólnoty nie mogą latać nad Białorusią


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2021-06-04 13:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl/Agencja Reutera

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

UE przyjęła zakazy dla Belavii. Linie z krajów wspólnoty nie mogą latać nad Białorusią
fot. Belavia
Unia Europejska przyjęła w piątek dyrektywę zakazującą białoruskiemu przewoźnikowi Belavia lotów nad terytorium wspólnoty, a także lądowań w portach tych państw - informuje Agencja Reutera.
Linie lotnicze z Unii Europejskiej ponadto nie będą mogły korzystać z przestrzeni powietrznej Białorusi. Decyzje są częścią szerszych sankcji gospodarczych wobec wschodnich sąsiadów Polski oraz odpowiedzią za wymuszone lądowanie samolotu Ryanaira w Mińsku, gdzie zatrzymano opozycjonistę Ramana Pratasiewicza.

Nowe zakazy wejdą w życie o północy czasu środkowoeuropejskiego. Według danych Eurocontrol codziennie nad Białorusią lata blisko 400 samolotów cywilnych. Z 300 przelotów nad tym krajem niemal 100 jest realizowanych przez przewoźników z UE lub Wielkiej Brytanii.

Jak na razie oprócz Polskich Linii Lotniczych LOT, również Lufthansa, Air France, airBaltic, Finnair i SAS, zapowiedziały, że przestaną latać nad Białorusią. Egzekwowanie zakazu spadnie na rządy krajów UE, z których wiele jest również członkami NATO, które mogą używać myśliwców w celu ochrony swojej przestrzeni powietrznej przed niepożądanymi samolotami.

Belavia przed nałożonymi sankcjami obsługiwała około 20 lotnisk w Europie. Oprócz rejsów do Warszawy narodowe linie lotnicze Białorusi realizowały połączenia do Amsterdamu, Berlina, Frankfurtu nad Menem, Helsinek, Mediolanu, Monachium, Paryża, Rzymu i Wiednia.

Krytycznie na sankcje UE zareagowało Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA), wzywając Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) do utrzymania rozdziału między polityką a kwestiami bezpieczeństwa lotniczego. - To rozczarowujący rozwój sytuacji. Zakazanie samolotom linii lotniczych z UE korzystania z białoruskiej przestrzeni powietrznej za pomocą dyrektywy jest upolitycznieniem bezpieczeństwa lotniczego. EASA powinna uchylić swój zakaz i zezwolić liniom lotniczym na zarządzanie bezpieczeństwem w taki sam sposób, jak robią to każdego dnia, czyli z normalną oceną ryzyka operacyjnego - podkreślił Willie Walsh, prezes IATA. - Nie da się błędnej decyzji naprawić kolejną złą. Politycy nigdy nie powinni wykorzystywać bezpieczeństwa lotniczego jako przykrywki do realizacji swoich celów - dodał Walsh. 

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Belavia podniosła ceny rejsów czarterowych do Egiptu i Turcji

Prawo i polityka

Belavia podniosła ceny rejsów czarterowych do Egiptu i Turcji

Rafał Dybiński 03 czerwca 2021

UE szykuje sankcje wobec Belavii oraz białoruskich władz lotniczych

Prawo i polityka

UE szykuje sankcje wobec Belavii oraz białoruskich władz lotniczych

Rafał Dybiński 02 czerwca 2021

Belavia uruchomi nowe połączenia do Rosji

Pasażer i linie lotnicze

Belavia uruchomi nowe połączenia do Rosji

Rafał Dybiński 31 maja 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5