Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PRAWO I POLITYKA

Załogi samolotów bez obowiązkowych testów. Jest nowelizacja rozporządzenia


Wstecz Dalej

Autor:

inf. pras

Data publikacji:
2021-12-17 11:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Urząd Lotnictwa Cywilnego

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Załogi samolotów bez obowiązkowych testów. Jest nowelizacja rozporządzenia
fot. Piotr Bożyk
17 grudnia w Dzienniku Ustaw opublikowano znowelizowane rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Rozporządzenie zwalnia z obowiązkowych testów po przylocie ze strefy non Schengen m.in. załogi samolotów wykonujące loty w ramach obowiązków służbowych.
Znowelizowany dokument dotyczy również pracy kierowców tirów i maszynistów

Od 15 grudnia 2021 roku do 31 stycznia 2022 roku osoby przylatujące spoza strefy Schengen mają obowiązek okazania negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 w języku polskim albo angielskim, wykonanego przed przekroczeniem granicy, do 24 godzin od momentu wyniku tego testu.

Doprecyzowano również, że pasażerowie podróżujący spoza Schengen od 18 grudnia 2021 roku będą mogli wykonać test na terenie lotniska w ciągu trzech godzin od momentu przekroczenia granicy. Obowiązek odbycia kwarantanny uznaje się za zrealizowany z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu przez podmiot wykonujący ten test do systemu teleinformatycznego.

Aktualnie z okazania testów w kierunku SARS-CoV-2 przy przekraczaniu granicy Rzeczypospolitej Polskiej na lotnisku (przyloty spoza strefy Schengen) zwolnieni są:

 • Uczniowie pobierający naukę w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami w celu umożliwienia tej nauki;
 • Dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z dziećmi w celu ich objęcia tym wychowaniem;
 • Załogi statków powietrznych wykonujące loty w ramach obowiązków służbowych (inne grupy zawodowe wymienione w par. 3 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów) oraz inne osoby reprezentujące szeroko pojęty sektor transportu międzynarodowego.

  Od dnia od 18 grudnia 2021 roku dodatkowo zwolnione są:

 • Osoby, które przystępują do egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub egzaminu zawodowego, przeprowadzanych przez okręgowe komisje egzaminacyjne, oraz opiekunów tych osób;
 • Dzieci, które nie ukończyły 5. roku życia;

  Pozostałe osoby przekraczające granicę Non Schengen, które nie okażą funkcjonariuszowi Straży Granicznej na lotnisku negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, po przekroczeniu granicy Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowej kwarantannie trwającej 14 dni, licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy.
 • Podziel się z innymi:

  facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
  ZOBACZ RÓWNIEŻ:

   

   

   

   

   

   

  Śledź nasze wiadomości:
  Zapisz się do newslettera:
  Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
  Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


  współpraca

   Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
  © ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5