Włoskie koleje uratują Alitalię? - Rynek Lotniczy
 
Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Włoskie koleje uratują Alitalię?


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2018-08-10 14:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Włoskie koleje uratują Alitalię?
fot. Maarten Visser CC BY-SA 2.0
Włoski rząd rozważa udział krajowej spółki kolejowej Ferrovie dello Stato i publicznego banku inwestycyjnego Cassa Depositi e Prestiti w planach utrzymania upadłości Alitalii w rękach Włochów – poinformowały lokalne media.
Włoski przewoźnik narodowy ogłosił upadłość w maju ubiegłego roku, gdy na Półwyspie Apenińskim zaczęły na większą skalę rozwijać się linie niskokosztowe. Od tamtego momentu trwa żmudny proces znalezienia dla Alitalii inwestora; żmudny, bo równolegle Włosi musieli zmierzyć się z problemami na arenie politycznej – po marcowych wyborach, nowy rząd włoski udało się utworzyć dopiero w czerwcu. Dla Alitalii oznaczało to miesiące impasu.

Obecny plan rządu, by ożywić Alitalię, nabiera kształtu. Ideą jest rozwiązanie „całkowicie włoskie”, które może zabezpieczyć miejsca pracy i przywrócić pozycję krajowego przewoźnika lotniczego. W lipcu nowy minister transportu i infrastruktury, Danilo Toninelli, stwierdził, że chce, aby 51% aktywów Alitalii pozostało we włoskich rękach, reszta byłaby w posiadaniu „silnego inwestora”.

Media na Półwyspie Apenińskim spekulują, że upadające linie lotnicze może przejąć narodowa spółka kolejowa, Ferrovie dello Stato i publiczny bank inwestycyjny, Cassa Depositi e Prestiti. Pod uwagę brana jest również Poczta. Stanowiska partii Liga i Ruchu Pięciu Gwiazd są coraz bardziej przychylne temu projektowi. Partie zgodziły się rozpocząć pracę nad przewoźnikiem, chcąc utworzyć zupełnie „nowy” z udziałem spółek publicznych. Partner przemysłowy nie jest w tej chwili priorytetem: Liga i Ruch Pięciu Gwiazd planują się na tym skoncentrować później. Opcja uruchomienia kolejnego przetargu zostanie na razie zawieszona.

Toninelli zdymisjonował w lipcu zarząd Ferrovie dello Stato, twierdząc, że jego partia chce zerwać z przeszłością. Dodał również, że ważne postanowienia względem Alitalii powinny zapaść we wrześniu lub październiku.

Kupnem Alitalii zainteresowana była Lufthansa, której oferta jeszcze wiosną określana była jako „najbardziej obiecująca”. Poza niemieckim gigantem oferty na kupno włoskiego przewoźnika złożyły również brytyjskie tanie linie lotnicze easyJet, Wizz Air i Cerberus Capital Management. Jednak, jak poinformował Reuters, żadna ze złożonych ofert nie spotkała się z aprobatą włoskich władz. Więcej o sprzedaży Alitalii piszemy tutaj.Kongres Rynku Lotniczego
 

Lotnictwo cywilne to niezwykle dynamicznie rozwijająca się gałąź naszej gospodarki. Łączna liczba pasażerów na polskich lotniskach w minionym roku osiągnęła rekordowy wynik 40 milionów osób. O tym jak dalej wspierać ten proces rozmawiać będziemy podczas Kongresu Rynku Lotniczego, który odbędzie się 12 września w Warszawie.

Kongres (wcześniej jako Forum Lotnicze) już od 2015 roku jest jedyną tej skali płaszczyzną do dyskusji między instytucjami rządowymi, organizacjami i podmiotami gospodarczymi na temat najważniejszych kwestii mających miejsce na rynku lotniczym w Polsce i za granicą.

Zapraszamy do zapoznania się z programem i rejestracji udziału na stronie www.kongresrynkulotniczego.pl

Udział w Kongresie jest bezpłatny po rejestracji na stronie i otrzymaniu akredytacji.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Otwarto negocjacje w sprawie sprzedaży Alitalii

Biznes i przemysł

Otwarto negocjacje w sprawie sprzedaży Alitalii

Justyna Urbaniak 26 czerwca 2018

Etihad rezygnuje z Boeinga 777X. Powodem złe wyniki finansowe

Biznes i przemysł

Etihad rezygnuje z Boeinga 777X. Powodem złe wyniki finansowe

Magdalena Wosińska 19 czerwca 2018

Nowy włoski rząd chce powstrzymać sprzedaż Alitalii

Pasażer i linie lotnicze

Nowy włoski rząd chce powstrzymać sprzedaż Alitalii

Justyna Urbaniak 20 maja 2018

 

Pełen pracy poranek wrocławskiego lotniska (ZDJĘCIA)

Infrastruktura i lotniska

Pełen pracy poranek wrocławskiego lotniska (ZDJĘCIA)

15 sierpnia 2018

Enter Air złożył prospekt emisyjny

Biznes i przemysł

Enter Air złożył prospekt emisyjny

14 sierpnia 2018

Berlin Brandenburg będzie na razie parkingiem, nie lotniskiem

Infrastruktura i lotniska

Berlin Brandenburg będzie na razie parkingiem, nie lotniskiem

14 sierpnia 2018

Rekordowy lipiec na lotnisku w Poznaniu

Infrastruktura i lotniska

Rekordowy lipiec na lotnisku w Poznaniu

14 sierpnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS