Partnerzy serwisu:
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Rzym: Zablokowano rozbudowę lotniska Fiumicino

Dalej Wstecz
Data publikacji:
30-10-2019
Ostatnia modyfikacja:
01-12-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ PAP

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA I LOTNISKA
Rzym: Zablokowano rozbudowę lotniska Fiumicino
fot. Flickr
Specjalna komisja powołana przez Ministerstwo Środowiska uznała, że projekt zawarty w planie generalnym dla Fiumicino zakładający rozbudowę portu, by ten w 2030 roku obsługiwał dwukrotnie większą liczbę pasażerów, jest nie do przyjęcia. Powodem takiej decyzji jest stwierdzenie, że konieczność zniszczenia w związku z inwestycją części rezerwatu przyrody jest niedopuszczalna.  

Negatywną ocenę planu generalnego, przedstawionego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego i dyrekcję lotniska wystawiła komisja, która analizowała ewentualny wpływ zwiększenia jego nowej infrastruktury na środowisko naturalne. Projekt zakładał niemal dwukrotne zwiększenie obszaru lotniska oraz rozbudowę jednego z pasów startowych.

Plan generalny dla Fiumicino został przedstawiony dwa i pół roku temu i był analizowany także na wniosek okolicznych mieszkańców. W wydanym komunikacie uznano, że jest on „niekompatybilny” z terenem naturalnego rezerwatu, znajdującego się w rejonie nadmorskiego portu Fiumicino. Powiększenie terenu lotniska niosłoby konieczność wysiedlenia dziesiątek rodzin z ich domów. Włoski minister środowiska Sergio Costa nazwał decyzję komisji „zwycięstwem”.  

Zadowolenie wyraził współrządzący Włochami Ruch Pięciu Gwiazd, oświadczając, że w ten sposób uratowane zostanie terytorium, o które „batalia” z udziałem obywateli i różnych stowarzyszeń trwała od lat. – Jedenastoletnia batalia nie poszła na marne – oświadczył komitet protestacyjny pod nazwą Poza Pasem Startowym.

W reakcji na tę decyzję dyrekcja lotniska imienia Leonarda da Vinci, które w zeszłym roku obsłużyło ponad 42 995 119 pasażerów, zapewniła, że pracuje nad zmianą planu rozbudowy tak, by połączyć potrzeby wynikające z rozwoju ruchu lotniczego z „głębokim poszanowaniem środowiska”. W nocie dyrekcji podkreślono, że Fiumicino jest jednym z najbardziej zrównoważonych pod względem rozwoju portów lotniczych w Europie.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Najnowsze wiadomości:

Kongresy
Konferencje
Seminaria
OFERTY PRACY
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5